Porada zoologiczna

Kakadu

Papuga kakadu to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Te zwierzęta z charakterystycznym czubkiem piór na głowie są towarzyskie, a do tego wyjątkowo długowieczne.

Papugi kakadu zamieszkują różne miejsca w Australii oraz Azji. Warto tu wspomnieć, że niektóre odmiany są endemitami. Oznacza to, że naturalnie występują one wyłącznie w jednym miejscu na Ziemi i nie da się zauważyć ich skupisk na innych obszarach. Niektóre ptaki zamieszkują wyspy Indonezji, inne można spotkać w Tasmanii i Nowej Gwinei, a jeszcze inne występują na obszarze wschodniej Australii. Stamtąd zostały przetransportowane także na inne wyspy Oceanii i do Azji. Jako ptaki hodowlane można je spotkać na większości kontynentów.

W naturze uznawane są za szkodniki, wśród hodowców są obiektem dumy i pożądania. Cenione ze względu na piękne ubarwienie, ale także – a może nawet przede wszystkim – za ogromną inteligencję i przywiązanie do człowieka. Udomowiona kakadu chętnie spędza czas z domownikami, domaga się pieszczot i źle znosi samotność. Jest fantastycznym przyjacielem, ale z drugiej strony warto pamiętać, że w okazywaniu niezadowolenia czy tęsknoty nie ma sobie równych – zrozpaczona demoluje mieszkanie i w przypływie furii może dotkliwie pogryźć właściciela. Hodowcy zalecają, aby nie ulegać pokusie traktowania ptaka jak członka rodziny. Rozpieszczone zwierzę jest w stanie zapomnieć o tym, że jest ptakiem i będzie domagać się uwagi równej innemu człowiekowi – łącznie z tym, że nie będzie chciało same zostać w domu. Idealnie jest, jeżeli możemy od razu zaopiekować się dwiema papugami. Papugi są zwierzętami stadnymi, dlatego towarzystwo tego samego gatunku zaspokoi chęć na zabawę i sprawi, że pozostawiane w domu nie będą czuły się samotne. Cechą charakterystyczną kakadu jest ich długowieczność. Niektóre podgatunki osiągają co prawda dość standardowy wiek około 25-30 lat, jednak jest to stosunkowo rzadkie. Dużo częściej te ptaki żyją bowiem ponad 40 lat. Niektóre odmiany potrafią nawet spokojnie przekroczyć sześćdziesiątkę, zaś najstarszy przedstawiciel gatunku miał na karku aż 83 lata! Mimo że przeciętna domowa papuga kakadu raczej nie osiągnie takiego wieku, należy przygotować się na kilkanaście wspólnych lat. Nierzadko zwierzaki przeżywają swoich właścicieli, zatem trzeba pamiętać, że to prawdziwe zobowiązanie na lata. Kakadu to bardzo szerokie określenie. W skład tej rodziny wchodzą różne gatunki, które różnią się przede wszystkim umaszczeniem, ale też rozmiarami. Przedstawiam najpopularniejsze odmiany papugi kakadu i różnice między nimi:

  • kakadu różowa – ma szare umaszczenie na skrzydłach, ogonie i grzbiecie, jednak jej brzuch, szyja oraz okolice pod dziobem są koloru malinowego. Czubek i dziób są zaś białe;
  • kakadu żółtoczuba – to jeden z najbardziej znanych ptaków i większości osobom zapewne od razu będzie kojarzyć się z kakadu. Ma białe pióra praktycznie na całym ciele, ale czubek oraz wnętrze piór i ogona są zabarwione na żółto. Dziób jest ciemnoszary;
  • kakadu palmowa – jedna z najbardziej spektakularnie wyglądających odmian odznacza się czarnym upierzeniem i czerwonymi okolicami dzioba. Ma także bardzo charakterystyczny, odstający czubek;
  • kakadu ognistoczuba – ta papuga kakadu to jeden z najbardziej oryginalnie wyglądających ptaków. Całe ciało ma w kolorze łososiowym, skrzydła i dziób są białe, a bardzo charakterystyczny jest czubek. Na tym ostatnim są aż trzy kolory – biały, czerwonawy i żółty, a takie trio kolorystyczne przypomina nieco płomienie;
  • kakadu biała — jest podobna do odmiany żółtoczubej, jednak nie ma żadnych żółtych znaczeń i jest cała biała. Wyróżnia ją charakterystyczny, bardzo duży grzebień, który rozkłada w momencie zagrożenia. W przeciwieństwie do wszystkich powyższych odmian występuje nielicznie i jest uznana za gatunek zagrożony wyginięciem.

U niektórych gatunków kakadu występują różnice między samcami i samicami w kolorze czubka lub oczu. Jednak, jak w przypadku wielu gatunków papug, trudno jest rozróżnić płeć kakadu. Najbardziej wiarygodną metodą na rozróżnienie konkretnych ptaków będzie wykonanie im testu genetycznego z piór.

Kakadu potrafią naśladować nie tylko ludzkie gesty, ale również odgłosy z otoczenia oraz ludzki głos. Wydawane przez nie dźwięki są dość zróżnicowane, jednak kakadu nie są aż tak utalentowane w mowie jak np. papugi popielate (żako). Niemniej te dwa gatunki ptaków mają jedną wspólną cechę: z całą pewnością ich głosy są bardzo donośne.

Czubek kakadu jest ich cechą charakterystyczną nie tylko ze względu na wygląd, lecz także przez tak zwane pylenie. To proces ochronny, w trakcie którego końcówki piór rozpadają się w drobny pył. Ten następnie osiada na całym ciele ptaka. Jak można się domyślić, drobinki zostają potem dosłownie wszędzie, zatem sprzątanie może być naprawdę uciążliwe. Z tego samego powodu papuga kakadu nie jest najlepszym ptakiem dla alergików. Osoby z alergią mogą bowiem odczuwać silne objawy z uwagi na znajdujące się w całym domu pozostałości po piórach.

Bardzo istotną częścią hodowli odpowiedniej dla kakadu jest odpowiednio duża woliera, w której zmieszczą się co najmniej dwa ptaki. Opiekun kakadu powinien wziąć pod uwagę, iż ptaki te używają swoich dziobów do skubania niemal wszystkiego, na co się natkną. Dlatego do ich trzymania potrzebujesz wielu akcesoriów do dziobania oraz woliery wykonanej z metalu zamiast z drewna. Aby uniknąć ryzyka zatrucia się przez ptaka, metal nie powinien zawierać cynku czy ołowiu. Pręty klatki powinny być wystarczająco grube, by wytrzymać silne dziobanie.

Papuga kakadu to towarzysz wyjątkowy pod wieloma względami. Wymaga odpowiedniego wychowania. Musisz postawić jasne granice, by papuga nie przejawiała skłonności destrukcyjnych. Odpowiednio socjalizowana z pewnością przyniesie domownikom wiele radości.

Bibliografia:

  • https://zwierzaki.pl/papuga-kakadu
  • https://zoonews.pl/kakadu-cena-hodowla-opis-gatunku/

Inne porady

Papuga górska Polytelis anthopeplus

Amanda górska (Polytelis anthopeplus), zwana też papugą górską, słoneczną lub z niemiecka "berg”, zamieszkuje...

Kolibry – najmniejsze ptaki świata

Koliber, z łac. Trochilidae, to ptak, który należy do gromady ptaków, podgromady Neornithes ,...

Raniuszek (Aegithalos caudatus)

Raniuszek to niezwykły ptak pod wieloma względami. Z zewnątrz przypomina bardziej egzotyczne gatunki, niż...

Kilka chorób często występujących wśród papug

Świerzb to choroba, którą często spotyka się u papużek falistych. Przyczyną choroby są roztocza...

Wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce

Temat dokarmiania ptaków jest bardzo popularny w każdym zimowym sezonie. Każdy kto chce zacząć...

Zanim kupisz papugę

Istnieje wiele atrakcyjnych aspektów związanych z posiadaniem papugi, które mogą skłonić kogoś do jej...

Ptaki przylatujące do Polski na zimę

Czy wiedzieliście, że wśród ptaków zimujących w Polsce są też takie, które do nas...

Miedzianka szmaragdowa (gołąbek zielonoskrzydły)

Obszar występowania tego gołąbka rozpoczyna się od Indii, poprzez południowo-wschodnią Azję aż po Australię...

Gadająca papuga

Gadająca papuga to wyjątkowe stworzenie, które cieszy się dużą popularnością. Możliwość nauczenia ptaka pojedynczych...

Dokarmianie ptaków zimą

Okres zimowy to trudny czas dla naszych latających przyjaciół. W ostatnich latach zimy mamy...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Smakołyki dla papug

Papugi, tak samo jak ludzie, mają swoje smakołyki i czasem warto po nie sięgnąć...

Płyn przeciw ektopasożytom dla ptaków MAX

Wielu właścicieli ptaków dobrze wie, że mimo przestrzegania higieny zdarza się, że pojawiają się...

Czerwony kanarek – co warto wiedzieć

Często właściciele czerwonych kanarków narzekają, że ich ptaki tracą z czasem intensywność swojego koloru....

Ryżowiec siwy Lonchura

Ryżowiec siwy Lonchura (daw. Padda) oryzivora – to mały ptaszek z rodziny astryldowatych, występujący...

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Co kanarek powinien mieć w klatce?

Kanarek (Serinus canaria) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych, który w naturalnych warunkach występuje...

Warzywa w diecie papug

Aby utrzymać papugę w dobrej kondycji trzeba zapewnić jej urozmaiconą dietę. Poza dobrą mieszanką...

Lorysa górska (Trichoglossus haematodus)

Jest to gatunek ptaka średniej wielkości, zamieszkuje Nową Gwineę, występuje także na sąsiadujących z...

Hotele dla owadów – moda czy konieczność?

Coraz częściej słyszymy o hotelach dla owadów. Stają się one obecne w naszych ogrodach...

Modrolotka Czerwonoczelna

  Modrolotka Czerwonoczelna nazywana jest także Papugą Nowozelandzką. Pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie ludność tam...

Dlaczego ptaki nie mają zębów?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ptaki nie mają zębów? Bo mają odpowiednie dzioby, którymi...

Jak rozpoznać płeć u papużki falistej?

Teoretycznie istnieje kilka metod na określenie płci u papużek falistych, jednak można przyjąć, że...

Śpiewak szary (Kulczyk szary)

Śpiewak szary zamieszkuje rozległe tereny północno-zachodniej i północnej Afryki. Jego naturalnym środowiskiem są obrzeża...

Mnicha nizinna

Mnichy dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi zdobywają coraz większą popularność. To małe papugi z wielką...

Gwarek czczony

Gracula religiosa czyli gwarek czczony - najlepiej ze wszystkich ptaków potrafi nauczyć się wyraźnego...

Jakie żerdzie wybierać do klatek dla papug?

Żerdzie, czy też żerdki dla ptaków, to najważniejszy element wyposażenia w klatce naszych skrzydlatych...

Anielskie skrzydło

Tytuł artykułu na pewno dla wielu z Was nie brzmi jak nazwa choroby -...

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Potrzebny ci CITES.

CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...

Dzikie ptaki – jak pomóc porzuconemu pisklęciu?

Z końcem wiosny i początkiem lata miałam przyjemność spotkać wielu ludzi o dobrych sercach,...

Agresja u papug

Agresywne zachowania są czymś, z czym styka się wielu właścicieli papug. Niezależnie od gatunku,...

Gołąbek diamentowy

Gołąbek ten pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje gęsto zarośnięte miejsca w pobliżu rzek i...

Pielęgnacja ptaków domowych

Wszystkie ptaki w stanie dzikim to wielkie czyściochy, które spędzają całe godziny na pedantycznym...

Karmnik w ogrodzie – jak wybrać odpowiedni model?

Jeśli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków zimną i zakupiliśmy dla nich kaloryczne pożywienie nadeszła...

Urlop a papuga

Papugi są z natury zwierzętami bardzo emocjonalnymi, silnie związanymi z rodziną, a w szczególności...

Kupno klatki dla ptaków – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniej klatki dla danego gatunku ptaków jest najważniejszą kwestią w kompletowaniu wyprawki, ponieważ...

Odmiany kanarków śpiewających

Jest wiele odmian kanarków, w tym artykule chciałabym skupić się na kanarkach tzw. śpiewakach. Ptaki...

Papuzi karnawał

Fiesta! Na fali trwającego karnawału, chciałabym zaproponować właścicielom wszelkiej maści papug i papużek świetną...

Dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki znane są z pięknego śpiewu, dla wielu właścicieli tych wyjątkowych ptaków jest to...

Ptaki drapieżne – Aguja

W tym roku latem pojechałam wraz z sześcioletnią córką do Leśnego Parku Niespodzianek w...

Rozella królewska

Rozella królewska to papuga o intensywnym, czerwono-niebieskim upierzeniu. Dorosły osobnik osiąga ok. 32-37 cm....

Cała prawda o piasku dla ptaków

Piasek dla ptaków to produkt, który znajdziemy na półce sklepowej każdego sklepu zoologicznego. Drobno...

Witaminy w ptasiej diecie

Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pełnią one ważną...

Z żako u weterynarza

Żako to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych. Poniżej przedstawiono najczęstsze choroby występujące...

Świergotka Wielobarwna

Świergotka Wielobarwna (Psephotus varius) jest obok papugi falistej oraz nimfy najchętniej hodowaną papugą australijską....

Jak przewidzieć zmiany pogody na podstawie zachowań zwierząt?

Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...

Papużka nierozłączka

Nierozłączki (Agapornis), obok papużek falistych, to najbardziej popularne ptaki ozdobne hodowane w naszych domach....

Sepia dla ptaków

Organizm papugi, tak jak każdy inny, potrzebuje wapnia. Wapń jest pierwiastkiem, który służy do...

Ubarwienie papużek falistych

Jednym z powodów, dla których papużki faliste są gatunkiem tak lubianym przez miłośników ptaków,...

Amadyna wspaniała

Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae) jest jednym z najładniejszych ptaków australijskich. Ptak znany jest również...

Nimfa w naszym domu

Nimfy są jednymi z najpopularniejszych papug trzymanych w domach. Jest to niewątpliwie wynik wielu...

Rybołowy

Charakterystyka gatunku Rybołów (Pandion haliaetus) jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60...

Mewka japońska

Mewka japońska jest gatunkiem od dawna popularnym nie tylko w Polsce, ale także na...

Zimowe liczenie ptaków

W ostatni weekend stycznia w Polsce nastąpi kolejne zimowe liczenie ptaków. Akcja jest inspirowana...

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się...

Versele-Laga Gold Patee Red

Gold Patee Red jest pokarmem uzupełniającym o miękkiej konsystencji przeznaczonym dla kanarków i ptaków...

Wątroba u ptaków

Wątroba jest bardzo istotnym narządem. Jej budowa histologiczna u ptaków jest podobna do budowy...

Przerost dzioba u ptaków

Dziób pełni u ptaków wiele funkcji – umożliwia pobieranie pokarmu, poruszanie się, budowanie gniazda,...

Po co papugom jod?

Obok szeregu witamin, o których najczęściej klienci pamiętają w codziennym żywieniu swoich ptaków, bardzo...

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków w zimie cieszy się ogólną aprobatą i może przysparzać wiele frajdy zarówno...

Zakup kanarka – co trzeba wiedzieć?

Kanarek nie należy do ptaków zbyt wymagających. Jego hodowla jest przyjemna i niezbyt droga...

Jakie owoce podawać papugom

Papugi w naturalnym środowisku często zjadają owoce. Owoce zawierają fruktozę – a ta sprawia, że...

Papuga Falista

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe...

Papuga Tarczowa

Papuga Tarczowa (Barabanda) Polytelis Swansonie Papugi te żyją w Australii. Występują tam w dwóch populacjach...

Dlaczego ptaki wyrywają pióra ?

Wydziobywanie piór u ptaków, inaczej zwane pterofagią najczęściej wynika z błędów żywieniowych, obecności pasożytów...

Srebrnodziobek indyjski

Srebrnodziobek indyjski żyje w Indiach i na Cejlonie. Drugi podgatunek srebrno dziobek Afrykański żyje...

Astryld trzcinowy

Astryld trzcinowy zwany przez hodowców popularnie trzciniakiem, a w Polsce krasnogonkiem zamieszkuje północne wybrzeże...

Rozmnażanie papużek falistych

U papużek falistych nie występuje ściśle określony okres rozrodczy, mogą więc one gniazdować o...

Ciekawostki o kanarkach

Kanarek - Ciekawostki Ile waży kanarek? Od 20 do 35 gram w zależności od rasy Ile piór...

Arauana

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak...

Ptaszyniec–co to takiego ?

Jest to roztocz o długości 0,5-0,65 mm w kolorze białoszarym. Roztocze te odżywiają się krwią....

Jak oswoić papugi ?

Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w postępowaniu z papugami, a chciałby mieć oswojoną,...

Pierzenie u papug

Pierzenie – czyli proces wymiany piór u ptaków. Pióra naszych ulubieńców po pewnym czasie ulegają...

Aleksandretta

Aleksandretta obrożna nazywana „aleksą” jest średniej wielkości ptakiem (ok. 40 cm długości) z rodziny...

Ptaszyńce

Ptaszyńce – co to takiego i jak sobie z nimi poradzić ? Jeśli zdecydowaliśmy się...

Pierzenie u kanarków

Kanarki przechodzą pierzenie dwukrotnie. "Duże", podczas którego następuje wymiana całego upierzenia, przypada na jesień (sierpień,...

Zimowe dokarmianie ptaków

Vademecum zimowego dokarmiania ptaków - Dlaczego? Kiedy? Gdzie? Czym? Zima to czas kiedy w widoczny...

Zeberka

Zeberka (amadyna zebrowata) to mały ptak z rodziny astryldów ( rodzina ptaków wróblowatych, obejmująca...

Żywienie papug

Ptaki żywione urozmaiconym i zdrowym pokarmem żyją dłużej. Sprawa oczywista dla wszystkich, problem zaczyna...

Kanarek

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp położonych w odległości ok. 1000 kilometrów od brzegów...

Kiedy nasz wybór padł na nimfę

Kiedy chcielibyśmy, aby nasz lotny przyjaciel towarzyszył nam niemal przez cały czas, kiedy jesteśmy...