Porada zoologiczna

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów, mrówek), gryzoni, a także niektórych ptaków. Mogą być traktowane jako smakołyk np. dla agamy brodatej, jako źródło białka zwierzęcego w menu gryzoni i ptaków lub jako podstawowa dieta np. dla eublefara lamparciego. Stosuje się je w postaci żywej jak i suszonej. Utrzymywanie tych owadów jest proste, są one odporne na błędy początkujących terrarystów. Chrząszcze przechodzą przeobrażenie zupełne, tzn. występuje u nich stadium larwy, poczwarki oraz imago – postać dorosła owada. W hodowlach spotyka się trzy gatunki tych chrząszczy:

Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) – jest to gatunek w naturze występujący tam gdzie jest ciemno, ciepło i wilgotno, a więc w rozkładającej się martwej materii organicznej, np. pod zbutwiałymi kawałkami kory drzew liściastych. Jako gatunek synantropijny jest spotykany np. w magazynach produktów zbożowych, gdzie jest traktowany jako poważny szkodnik. Odmiana hodowlana nie potrafi latać i może być spokojnie utrzymywana w otwartych niskich pojemnikach. Dorosły chrząszcz osiąga średnio 1,5 cm długości, a jego ciało jest barwy czarnej albo brązowej. Pierwsza para skrzydeł przeobrażona jest w pokrywy. Żyje średnio 2 miesiące. Dorosłe chrząszcze kopulują, po czym samice po dwóch tygodniach rozpoczynają składanie jaj. W trakcie całego życia jedna samica może złożyć około 150-500 jaj. Po upływie 10-20 dni (w zależności od temperatury) wykluwają się dwumilimetrowe, malutkie larwy, które są koloru żółtawego. Przechodzą kilkanaście wylinek, po czym stają się poczwarką. Jest ona biała i wrażliwa, podatna na zjedzenie przez inne mączniki, zwłaszcza jeśli brakuje im wody. Następnie poczwarka zaczyna się wyginać i przeobraża się w imago.

Hodowla mącznika jest bardzo prosta. Wystarczy otwarty pojemnik (aby była wentylacja) 15×15 cm, kilkucentymetrowa warstwa płatków owsianych (najlepsza przyswajalność), karma dla rybek bądź sucha karma granulowana dla psa czy kota. W celu nawodnienia podajemy co parę dni kawałek warzywa bądź owocu. Może być to marchewka, cukinia, jabłko, papryka, również zioła. Jeśli po paru dniach kawałki warzyw nie zostały zjedzone, zmniejszamy racje tak, aby w dwa dni po podaniu nic nie zostało. Co 2-3 miesiące czyścimy pojemnik. Jeśli zauważymy, że na dnie nazbierało się dużo ,,pyłu’’, to znaczy, że pokarm został przetrawiony i zostały wydalone jego resztki, innymi słowy – kupki mączników. Nie pryskamy owadów wodą oraz nie podajemy im wody w postaci płynnej. Może to doprowadzić do zawilgocenia całej hodowli, a co za tym idzie do powstania grzybów, pleśni, rozwoju roztoczy, które mogą się przenieść na nasze zwierzaki.

Drewnojad (Zophobas morio) – podobny do mącznika, lecz jest znacznie większy od niego. W naturze występuje w spróchniałych, chorujących drzewach. Dorosły owad może mieć 30-40 mm długości, a jego ciało ma kolor czarny. Utrzymując larwy do skarmienia, wystarczy nam pojemnik plastikowy twardy 15×15 lub 20×20 cm, otwarty, z trocinami bądź pelletem drewnianym. Natomiast chcąc rozmnożyć tego chrząszcza, najlepiej będzie do małych pojemników, np. kliszówek, włożyć torf kokosowy oraz po jednej larwie. Jedni hodowcy nie karmią potem larw, aby szybciej się przeobraziły, natomiast inni wkładają do pudełka płatki owsiane, karmę dla rybek lub inny pokarm wysokobiałkowy np. suchą karmę dla psa/kota. Larwy najszybciej przemieniają się w poczwarki w ciemności. Trwa to około 3-4 tygodnie. Dorosłe osobniki przenosimy do wspólnego pojemnika z ściółką drewnianą, np. pelletem. Do środka wkładamy zamknięty pojemnik z wodą, w którym robimy dziurki, aby woda parowała i podnosiła wilgotność. Karmimy je płatkami owsianymi, warzywami oraz pokarmem wysokobiałkowym. Po kilku dniach imago są gotowe do kopulacji. Zapłodniona samica składa około 400-1000 jaj w swoim życiu. Po około 2 tygodniach wylęgają się larwy koloru żółtawego. Drewnojady nie stanowią podstawy pokarmowej dla żadnego zwierzaka. Są wysokokaloryczne oraz posiadają chitynowy pancerzyk. Są za to świetną przekąską. Ptasznikom oraz skorpionom można je podawać częściej, najlepiej jednak stosować różnorodną karmówkę.

Pleśniakowiec lśniący (Alphitobius diaperinus) – zamieszkuje kraje tropikalne, w glebie, ściółce, w korze. Żywi się materią organiczną. Wraz z transportem paszy dotarł również do Polski. Jest szkodnikiem w hodowlach zwierząt np. brojlerów kurzych, gdzie żywi się spleśniałą paszą. Kiedy brakuje pokarmu, niszczy konstrukcje drewniane, tynki. Potrafi zaatakować chore, osłabione kury i żerować pod ich skórą. Przenosi wtedy choroby. Dorosły owad osiąga 8 mm długości. Posiada czarną lub ciemnobrązową barwę. Kiedy przedostanie się do hodowli mączników, zjada dorosłe osobniki oraz larwy i poczwarki.

Hodowlę prowadzimy tak samo jak w przypadku mącznika młynarka. Potrzebuje ona większej wilgotności, dlatego też lepiej zastosować zamknięty pojemnik, z dobrą wentylacją. Zapłodniona samica składa nawet do 2000 jaj w swoim życiu, średnio po 400-600 jaj. Im wyższa temperatura, tym szybciej przebiega cały cykl tych chrząszczy. Po kilku dniach wykluwają się bardzo małe larwy, które maksymalnie mogą osiągnąć 1,5 cm. Tak małe owady świetnie się nadają dla malutkich ptaszników lub młodych eublefarów.

Ilość podawanych owadów należy dobrać pod gatunek posiadanego zwierzęcia, gdyż są one kaloryczne oraz posiadają chitynowy pancerzyk. Podanie na raz większej ilości może skutkować zaczopowaniem, a regularne podawanie zbyt dużej ilości doprowadzi do otyłości, problemów z rozmnażaniem, a w przypadku gryzoni także do pogorszenia stanu okrywy włosowej, wypadania sierści, świądu.

Larwy mącznika często bywają nazywane mączniakiem. Jest to błąd, gdyż mączniak nie ma nic wspólnego z mącznikiem. Mączniak prawdziwy oraz rzekomy to nazwy grupy chorób wywoływanych przez grzyby należące do rzędu mączniakowców, są one ektopasożytami. Atakują nadziemne części roślin i objawiają się one białymi plamami, co przypomina rozsypaną mąkę. Stąd nazwa – mączniak.
W styczniu 2021 roku larwy mącznika młynarka zostały wpisane do katalogu ,,nowej żywności’’ przez Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności. Powstaje coraz więcej zdrowych i bardzo wartościowych produktów spożywczych przeznaczonych do spożywania nie tylko przez ludzi ale także zwierzęta – karmy suche dla psów i kotów, karmy suche dla rybek akwariowych.

Słowniczek:
Eublefar lamparci (Eublepharidae) – jaszczurka z rzędu łuskonośnych. Wcześniej cała rodzina była klasyfikowana jako podrodzina Eublepharinae w obrębie rodziny gekonowatych, stąd wcześniejsza nazwa gekon.

Gatunek synantropijny – gatunek zwierzęcia lub rośliny, który przystosował się do życia w środowisku przekształconym przez człowieka, nierzadko czyniący szkody oraz powodujący duże straty gospodarcze, a także przenoszący poważne choroby. Przykłady: oknówki, gołębie, kuny, myszy, pluskwy, pchły, pokrzywy, chaber bławatek.

Imago – dorosła postać owada w cyklu przeobrażenia zupełnego

Bibliografia:

  • encyklopedia.naukowy.pl
  • itis.gov
  • ekologia.pl
  • zpe.gov.pl
  • wiki.mrowki.ovh
  • zooteam.pl
  • terrarium.com.pl
  • arachnea.org
  • cricketsfarm.pl
  • owady.info.pl
  • kutnoakwarystyka.fora.pl

Inne porady

Kąpiel na sucho

Z miłością do kąpieli u zwierząt bywa różnie. Czasami znoszą ją ze spokojem, ale...

Kakadu

Papuga kakadu to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Te zwierzęta z charakterystycznym czubkiem...

Papuga górska Polytelis anthopeplus

Amanda górska (Polytelis anthopeplus), zwana też papugą górską, słoneczną lub z niemiecka "berg”, zamieszkuje...

Gekon madagaskarski

Gekon ten pochodzi z Madagaskaru, a konkretnie jego południowych rejonów. Dorosły osobnik gekona madagaskarskiego...

Legwanik malachitowy

Legwanik malachitowy to rodzaj jaszczurki, która zamieszkuje Meksyk, Gwatemalę, Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę i...

Mysz pigmejska Mus minutoides

Mysz pigmejska (Mus minutoides) zwana jest też myszą karłowatą. Jest najmniejszym gryzoniem i jednym...

Gekon płaczący Lepidodactylus lugubris

Gekon płaczący zamieszkuje m.in.: Sri Lankę, Birmę, Wyspy Adamańskie, Półwysep Malajski, wyspy Oceanii, Nową...

Thermobia domestica

Rybik piekarniczy Thermobia, inaczej nazywana rybikiem, to mały owad karmowy, który prawie wcale nie posiada...

Żaba rogata (Ceratophrys cornuta)

Żaba rogata zamieszkuje tropikalne lasy Argentyny i Brazylii. Prowadzi lądowy tryb życia – żyje...

Kolibry – najmniejsze ptaki świata

Koliber, z łac. Trochilidae, to ptak, który należy do gromady ptaków, podgromady Neornithes ,...

Raniuszek (Aegithalos caudatus)

Raniuszek to niezwykły ptak pod wieloma względami. Z zewnątrz przypomina bardziej egzotyczne gatunki, niż...

Jak poradzić sobie z biegunką u gryzonia?

Z biegunką najczęściej mamy do czynienia w przypadku młodych zwierząt w okresie odstawienia od...

Padalec zwyczajny

Padalec zwyczajny – jedyna polska jaszczurka beznoga. Kształtem przypomina węża. Jedną z cech odróżniających...

Po co komu chusteczki nawilżane?

Chusteczki nawilżane to produkt, o którym słyszał chyba każdy rodzic. Dla niektórych jest to...

Kilka chorób często występujących wśród papug

Świerzb to choroba, którą często spotyka się u papużek falistych. Przyczyną choroby są roztocza...

Wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce

Temat dokarmiania ptaków jest bardzo popularny w każdym zimowym sezonie. Każdy kto chce zacząć...

Jak zaprzyjaźniać ze sobą króliki

Jeśli mamy w domu królika, z czasem może wpaść nam do głowy pomysł dokupienia...

Zanim kupisz papugę

Istnieje wiele atrakcyjnych aspektów związanych z posiadaniem papugi, które mogą skłonić kogoś do jej...

Ptaki przylatujące do Polski na zimę

Czy wiedzieliście, że wśród ptaków zimujących w Polsce są też takie, które do nas...

Miedzianka szmaragdowa (gołąbek zielonoskrzydły)

Obszar występowania tego gołąbka rozpoczyna się od Indii, poprzez południowo-wschodnią Azję aż po Australię...

Gadająca papuga

Gadająca papuga to wyjątkowe stworzenie, które cieszy się dużą popularnością. Możliwość nauczenia ptaka pojedynczych...

Chomik syryjski

Chomik syryjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Syrii, a dokładniej z obszaru Aleppo,...

Dokarmianie ptaków zimą

Okres zimowy to trudny czas dla naszych latających przyjaciół. W ostatnich latach zimy mamy...

Anolis brodaty

Jedną z ciekawszych i oryginalniejszych propozycji gadów dla doświadczonych terrarystów jest anolis brodaty (Anolis...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Jak rozpocząć hodowlę muszek owocówek?

Muszki owocowe (Drosophila melanogaster) to idealny pokarm dla modliszek i małych pająków. Jestem aktualne w...

Szczepienia królików

Króliki są częstymi mieszkańcami polskich domów. O ile szczepienia psów i kotów są bardzo...

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea jest rośliną z rodziny astrowatych i pochodzi z prerii Ameryki...

Rola siana i zielonek w diecie królików oraz gryzoni.

Siano jest jednym z podstawowych składników diety królików oraz gryzoni takich jak kawia, szynszyla,...

Smakołyki dla papug

Papugi, tak samo jak ludzie, mają swoje smakołyki i czasem warto po nie sięgnąć...

Żywe rośliny w terrarium

Kupując terrarium i aranżując jego wnętrze, bardzo często zastanawiamy się w jaki sposób najlepiej...

Płyn przeciw ektopasożytom dla ptaków MAX

Wielu właścicieli ptaków dobrze wie, że mimo przestrzegania higieny zdarza się, że pojawiają się...

Burunduk

KIM JEST BURUNDUK? Burunduk to inaczej wiewiórka syberyjska. Należy do najbardziej znanej grupy wiewiórek domowych....

Karma ratunkowa dla gryzoni roślinożernych – Dolfos RodeVit Help

Króliki oraz gryzonie roślinożerne posiadają bardzo szybki metabolizm. Muszą zjeść dość sporo, żeby zaspokoić...

Czerwony kanarek – co warto wiedzieć

Często właściciele czerwonych kanarków narzekają, że ich ptaki tracą z czasem intensywność swojego koloru....

Świnka wietnamska

Od pewnego czasu panuje moda na nietypowe zwierzęta domowe. Psy i koty są nadal...

Leiolepis belliana – agama motylowa

Agama motylowa występuje w południowo-wschodniej Azji: Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie oraz na indonezyjskiej wyspie...

Srebro koloidalne

Zbawienne działanie srebra było już znane od dawien dawna. W czasach, gdy nie było...

Myszochomik

Myszochomik to niewielki gryzoń, pochodzący z południowo-zachodniej części Azji. Dorasta do 8 - 9...

Pojenie kameleonów

Gady żyjące na drzewach na ogół nie rozpoznają nieruchomych źródeł wody. Zamiast tego spijają...

Piestruszka stepowa (lagurus lagurus)

Piestruszka stepowa to ssak z rodziny chomikowatych. Występuje na stepach Eurazji, od wschodniej Ukrainy (okolice...

Czym zaskoczy Cię agama motylowa?

Agama motylowa jest bardzo ciekawą jaszczurką. Na wolności można ją zobaczyć w południowo-wschodniej Azji,...

Ryżowiec siwy Lonchura

Ryżowiec siwy Lonchura (daw. Padda) oryzivora – to mały ptaszek z rodziny astryldowatych, występujący...

Otyłość wśród gryzoni

Nadwaga i otyłość to powszechna bolączka nie tylko wśród ludzi, również nasi podopieczni coraz...

Hodowla karaczanów karmowych

Zarówno w profesjonalnych jak i hobbystycznych hodowlach, karaczany stanowią podstawę diety wielu gatunków zwierząt....

Karaczan zielony (panchlora Nivea)

Panchlora nivea, zwany karaczanem zielonym lub karaczanem bananowym, to mały gatunek karaczana występujący na...

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Szczur akacjowy

Szczury akacjowe to małe gryzonie, kuzyni szczura wędrownego. Zamieszkują Afrykę Południową. Żyją na drzewach...

Lotopałanka (Petaurus breviceps)

Lotopałanka pochodzi z północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei oraz Archipelagu Bismarcka. Lotopałanki są...

Hodowla świerszczy karmowych

Świerszcze są najpopularniejszymi zwierzętami karmowymi używanymi przez terrarystów. Szybko się mnożą, mają stosunkowo niską...

Co kanarek powinien mieć w klatce?

Kanarek (Serinus canaria) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych, który w naturalnych warunkach występuje...

Warzywa w diecie papug

Aby utrzymać papugę w dobrej kondycji trzeba zapewnić jej urozmaiconą dietę. Poza dobrą mieszanką...

Scynk krokodylowy Tribolonotus gracilis

Ten gatunek jaszczurki należy do rodziny scynków. Pochodzi z Indonezji, Papuii i Nowej Gwinei....

Vigorept Multivit D3 + K + prebiotics nowość firmy Tropical

Coraz więcej klientów posiada w domu egzotyczne zwierzęta – gady. Kochając swoje pupile chcą...

Vigorept Mineral Multi calcium zero D3 – nowość firmy Tropical

Zwierzęta terrarystyczne coraz częściej goszczą w domach naszych klientów. Klienci są bardzo wyedukowani i...

Mastomysz – warunki hodowli

Ssak należący do rzędu gryzoni i rodziny myszowatych. W Polsce przyjęto nazwę myszorówka natalska....

Pokarm dla żółwi wodno-lądowych Tropical Biorept Supreme

Wydawałoby się, że utrzymanie oraz żywienie żółwi wodno-lądowych to niezbyt trudne zajęcie. Według wielu...

Lorysa górska (Trichoglossus haematodus)

Jest to gatunek ptaka średniej wielkości, zamieszkuje Nową Gwineę, występuje także na sąsiadujących z...

Czemu chomik gryzie klatkę?

Rodzina chomikowatych to blisko 300 gatunków zwierząt. W warunkach domowych najczęściej spotykane są chomiki:...

Hotele dla owadów – moda czy konieczność?

Coraz częściej słyszymy o hotelach dla owadów. Stają się one obecne w naszych ogrodach...

Dlaczego królik nie jest gryzoniem?

Otóż królik należy do grupy rasy udomowionego królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Jest...

Agama kołnierzasta

Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii) Agama kołnierzasta pochodzi z Australii i Nowej Gwinei. Jest jedną z...

Siano tymotkowe – łąkowy smakołyk

Tymotka łąkowa czy też brzanka pastewna (Phleum pratense) to gatunek trawy o bardzo wysokich...

Modrolotka Czerwonoczelna

  Modrolotka Czerwonoczelna nazywana jest także Papugą Nowozelandzką. Pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie ludność tam...

Mastomysz

Mastomysz (Myszówka Natalska) Mastomysz występuje w Afryce na południe od Sachary. Można ją spotkać na bardzo...

Zbilansowana dieta kawii domowej

Kawia domowa (Cavia porcellus), czyli popularna świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została...

Jak zacząć przygodę z terrarystyką? cz.2

Jeśli już mieliśmy jakąś jaszczurkę czy węża lub pająka i mamy zamiar dalej brnąć...

Explorarium firmy Exo Terra

Explorarium firmy Exo Terra to przenośne terrarium w kształcie walca, wykonane z mocnej, nylonowej...

Exo Terra Turtle Clean – remedium na nieprzyjemny zapach

Częstym problemem w hodowli żółwi wodno-lądowych jest utrzymanie prawidłowej jakości wody. Zazwyczaj po kilku...

Pokarmy dla gadów pakowane w vaccum Exo Terra

Firma Exo Terra specjalizująca się w produkcji akcesorii i pokarmów dla gadów tym razem...

Dlaczego ptaki nie mają zębów?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ptaki nie mają zębów? Bo mają odpowiednie dzioby, którymi...

Jaszczurka długoogonowa

Jaszczurka długoogonowa (Takydromus sexlineatus). Jak sama nazwa wskazuje jaszczurka ma strasznie długi ogon. Terrarium...

Gekon orzęsiony

Gekony orzęsione (Rhacodactylus ciliatus) w naturze zamieszkują nieliczne wyspy Polinezji, w tym Nową Kaledonię. Sprowadzone...

Termostat w terrarystyce

Odpowiednia temperatura to jeden z ważniejszych czynników warunkujący prawidłowy rozwój i egzystencję zwierząt terrarystycznych....

Pantherophis guttatus czyli wąż zbożowy

Występowanie: Naturalnym środowiskiem życia węży zbożowych są lasy sosnowe oraz wiecznie zielone lasy tropikalne, a...

Najczęściej występujące choroby i problemy zdrowotne u gadów oraz sposoby ich rozwiązywania

Problem ze zrzuceniem wylinki Gady zrzucają wylinkę płatami, po czym najczęściej od razu ją zjadają....

Afrykański krocionóg olbrzymi

Afrykański krocionóg olbrzymi (Archispirostreptus gigas) jest jednym z najpopularniejszych w handlu gatunkiem krocionogów. Zamieszkuje...

Kolbatony Natural-Vit Korona Natury

Chcąc rozpieścić swojego zwierzaka, często sięgamy po różnego rodzaju smakołyki. Najbardziej popularne są kolby,...

Jak rozpoznać płeć u papużki falistej?

Teoretycznie istnieje kilka metod na określenie płci u papużek falistych, jednak można przyjąć, że...

Straszyk australijski

Występowanie Straszyk australijski (Extatosoma tiaratum) występuje w naturalnym środowisku w: Australii południowo-wschodniej i północnym Queensland,...

Szarańcza karmowa

Najpopularniejszym gatunkiem jest szarańcza wędrowna - Locusta migratoria, a czasami można też spotkać szarańczę...

Tarczowiec sudański

Tarczowiec sudański (inaczej tarczołusk sudański - Gerrhosaurus major) to piękna jaszczurka o długim ogonie....

Hodowla Ptaszników (Theraphosidae)

W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród hodowców cieszą się bezkręgowce, a zwłaszcza owady...

Skinny – bezwłosa świnka morska

Skinny niewątpliwie wzbudza zainteresowanie. U jednych zachwyt, u innych obrzydzenie, ale nikt nie przejdzie...

Śpiewak szary (Kulczyk szary)

Śpiewak szary zamieszkuje rozległe tereny północno-zachodniej i północnej Afryki. Jego naturalnym środowiskiem są obrzeża...

Mądry ogoniasty przyjaciel

Szczur, jak żadne inne zwierzę, ma bardzo wielu przeciwników oraz zakochanych właścicieli i hodowców....

Dlaczego zwierzęta liżą nam dłonie?

Zapytani o powód lizania naszych dłoni przez zwierzęta nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej...

Mnicha nizinna

Mnichy dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi zdobywają coraz większą popularność. To małe papugi z wielką...

Gwarek czczony

Gracula religiosa czyli gwarek czczony - najlepiej ze wszystkich ptaków potrafi nauczyć się wyraźnego...

Bazyliszek płatkogłowy (Basiliscus plumifrons)

Jaszczurka ta zamieszkuje kraje Ameryki Środkowej: Nikaraguę, Honduras, Kostarykę i Panamę. Dużo czasu spędza...

Iguana iguana – Legwan zielony

Legwan zielony to gatunek dużej, nadrzewnej, roślinożernej jaszczurki pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej....

Straszyk filipiński

Sungaya inexpectata Straszyk ten pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Filipin, gdzie zamieszkuje wyspy Luzos....

Karma dla chomika Natural-Vit Korona Natury

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych pokarmów dla chomików i drobnych gryzoni. W...

Kumak dalekowschodni

Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis) jest jednym z popularniejszych płazów utrzymywanych w domowych terrariach. Ta...

Jak oswoić chomika?

Bardzo często spotykam się z pytaniami: Dlaczego mój chomik gryzie? Dlaczego mój chomik wydaje...

Jakie żerdzie wybierać do klatek dla papug?

Żerdzie, czy też żerdki dla ptaków, to najważniejszy element wyposażenia w klatce naszych skrzydlatych...

Anielskie skrzydło

Tytuł artykułu na pewno dla wielu z Was nie brzmi jak nazwa choroby -...

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Potrzebny ci CITES.

CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...

Modliszka diabelska

Modliszka diabelska (Idolomantis diabolica) jest afrykańską modliszką występującą na terenie Kenii i Tanzanii. Jest...

Zioła w diecie królików i gryzoni

Zioła są podstawą żywienia zarówno królików jak i wielu gryzoni. Można je podawać w...

Wybór pierwszej modliszki

Modliszki występują głownie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Opisanych dotąd gatunków jest ok. 2300...

Owoce i warzywa w diecie gadów

W diecie gadów w pierwszej kolejności skupiamy się na składnikach zwierzęcych – świerszczach, mącznikach,...

Czy przycinanie pazurów gadom jest konieczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wśród hodowców gadów znajdziemy zarówno zwolenników jak...

Żaba rogata – podstawowe informacje

Żaby rogate osiągają dość spore rozmiary. Są pękate, wielobarwne, można je polecić nawet początkującym...

Ptasznik czerwononogi (Brachypelma boehmei)

Mexican fireleg tarantula inaczej brachypelma boehmei, to ptasznik zamieszkujący półpustynne i stepowe obszary Ameryki...

Ogrzewanie w terrarium

Nie wszystkie zwierzęta trzymane w terrariach pochodzą z tropików i okolic równika. Prawie zawsze...

Dzikie ptaki – jak pomóc porzuconemu pisklęciu?

Z końcem wiosny i początkiem lata miałam przyjemność spotkać wielu ludzi o dobrych sercach,...

Agresja u papug

Agresywne zachowania są czymś, z czym styka się wielu właścicieli papug. Niezależnie od gatunku,...

Krótka analiza podłoży do terrarium

Podłoże to ważny element wyposażenia terrarium. To jakie wybierzemy zależy m.in. od tego w...

Zrzucanie wylinki u węży

Linienie u węży to proces zrzucania skóry. Wąż wzrasta, a skóra nie rośnie wraz...

Jak zacząć przygodę z terrarystyką? Cz.1

Przychodzi taki moment, że pragniemy mieć jakieś zwierzątko. Niestety, czasem okazuje się, że jesteśmy...

Hurtnica zwyczajna

Hurtnica zwyczajna (Lasius niger) to idealna propozycja dla początkującego hodowcy mrówek. Znana również pod...

Czym karmić mrówki?

Bardzo ważną rzeczą w hodowli mrówek jest ich odpowiednie karmienie. Na rynku mamy dużo...

Prawda i mity o żarówkach UVB

Żarówki czy też świetlówki UVB, montowane w terrariach mają swoje konkretne zadanie – mają...

Żaba rogata

Żaba rogata występuje w naturze w Ameryce Południowej, a konkretnie w Argentynie, Brazylii (Rio...

Niezwykłe techniki obronne naszych zwierząt

Zwierzęta na drodze ewolucji wykształciły niesamowite techniki samoobrony. Można je podpatrzeć nie tylko u...

Szczęśliwy żółw i czysta woda

Kiedy kupujemy żółwia wodno-lądowego, spodziewamy się, że przygarniamy łatwego w utrzymaniu, bezproblemowego zwierzaka. Tymczasem...

Gołąbek diamentowy

Gołąbek ten pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje gęsto zarośnięte miejsca w pobliżu rzek i...

Wąż pończosznik Thamnophis sirtalis

Wąż pończosznik występuje na rozległym obszarze, rozciągającym się od południowej części Kanady, poprzez całe...

Skakuny

Skakuny to grupa pająków charakteryzująca się niewielkimi rozmiarami ciała (ok. 2-12 mm, choć jest...

Roztocza u gadów

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u gadów są roztocza. Należą one do gromady...

O czym mruczy świnka morska?

Świnki morskie to bardzo towarzyskie, ciekawskie i otwarte na ludzi zwierzęta. W przeciwieństwie do...

Opieka nad ciężarnym gryzoniem / królikiem

Kiedy zdecydujemy się na zakup parki zwierząt, musimy liczyć się z tym, że prędzej...

Jak założyć paludarium?

Nazwa paludarium pochodzi od łacińskich słów pallus (błoto, bagno) i arium (pojemnik). Jest to...

Pielęgnacja ptaków domowych

Wszystkie ptaki w stanie dzikim to wielkie czyściochy, które spędzają całe godziny na pedantycznym...

Probiotyki dla zwierząt

Każdy właściciel zwierzaka domowego chociaż raz spotkał się z sytuacją rozwolnienia u swojego pupila,...

Karmnik w ogrodzie – jak wybrać odpowiedni model?

Jeśli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków zimną i zakupiliśmy dla nich kaloryczne pożywienie nadeszła...

Jak zadbać o zęby u gryzoni i zajęczaków?

Jednym z powszechniejszych problemów występujących wśród gryzoni i zajęczaków w hodowlach domowych jest przerost...

Choroby przewodu pokarmowego u królików miniaturowych

Układ pokarmowy, szczególnie u młodych królików miniaturowych, jest bardzo wrażliwy. Zwierzę może cierpieć na...

Ropnie u królików

Ropień to jama otoczona zgrubiałą tkanką, wypełniona ropą o konsystencji pasty do zębów. Jest...

Exo Terra SunRay Fixture

Exo Terra jest jedną ze specjalistycznych gałęzi firmy Hagen. Powstała w 2000 roku i...

Urlop a papuga

Papugi są z natury zwierzętami bardzo emocjonalnymi, silnie związanymi z rodziną, a w szczególności...

Jak odpowiednio transportować gady

Co prawda z gadami nie wychodzimy na spacery, ani nie zakładamy im smyczy, ale...

Po czym poznać, że szynszyla jest chora?

Późno rozpoznana choroba u szynszyli może nieść za sobą poważne konsekwencje, a nawet zakończyć...

Terrarium dla ptasznika

Najczęściej kupowanym terrarium dla ptasznika jest terrarium szklane. Dzieje się tak nie bez przyczyny....

O alergii na sierść

O samym fakcie, że zwierzęta mogą być źródłem alergii u człowieka wie chyba każdy....

Oswajanie gadów

Wielu amatorom terrarystyki wydaje się, że po zakupieniu wybranego przez siebie zwierzaka, będzie można...

Terrarium dla Drzewołazów

Drzewołazy to przepiękne, prowadzące dzienny tryb życia płazy bezogonowe, charakteryzujące się niesamowitymi barwami. Osobom...

Żaba bananowa

Łacińska nazwa tej sympatycznej żabki to Afrixalus fornasini, płazy te mierzą ok 3-4 cm...

Kołowrotki dla gryzoni

Kołowrotek to jedna z najpopularniejszych zabawek dla małych gryzoni takich jak: myszy, chomiki, myszoskoczki...

Chipsi Snake

W opiece nad wężami, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego podłoża, które umieścimy na dnie...

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce. Poza nią, w naszym kraju...

Kupno klatki dla ptaków – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniej klatki dla danego gatunku ptaków jest najważniejszą kwestią w kompletowaniu wyprawki, ponieważ...

Odmiany kanarków śpiewających

Jest wiele odmian kanarków, w tym artykule chciałabym skupić się na kanarkach tzw. śpiewakach. Ptaki...

Oswajanie chomika

Chomiki od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Chociaż z natury należą do zwierząt...

Hibiskus dla gryzoni i królików

Hibiskus (ketmia syryjska, róża chińska) to piękny kwiat występujący w naturalnym środowisku na obszarze...

Zwierzęta albinosy

W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....

Odpowiedni wybór roślin do terrarium

Bardzo często mamy problem z doborem właściwych roślin terrarystycznych dla naszego gada. Najczęściej klienci...

Tropifit Premium Chinchilla

Do pokarmów dla gryzoni Tropifit Premium dołączył nowy produkt dla szynszyli. Jest to pełnowartościowy...

Rośliny do terrarium

Przy zakładaniu terrarium, hodowcy często borykają się z problemem jaki typ roślin wybrać -...

Jak zrozumieć królika?

Króliczki miniaturowe to bardzo inteligentne i charakterne zwierzątka, które doskonale potrafią okazywać swoje emocje....

Celulozowa ściółka dla małych zwierząt – Chipsi Carefresh

Producenci ściółek dla małych zwierząt prześcigają się w coraz to oryginalniejszych pomysłach. Liderem w...

Versele-Laga Complete Crock – przysmaki dla gryzoni

Żywienie naszych gryzoni i królików nie musi być monotonne, a nawet powinno być urozmaicane...

Ogrzewanie w terrarium z żółwiem stepowym

Dla żółwi, będących zwierzętami zmiennocieplnymi, temperatura otoczenia jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie ona...

Papuzi karnawał

Fiesta! Na fali trwającego karnawału, chciałabym zaproponować właścicielom wszelkiej maści papug i papużek świetną...

Felsuma madagaskarska

Felsuma madagaskarska Phelsuma madagascariensis to najładniejszy gekon o aktywności dziennej. Zamieszkuje wyspę Madagaskar oraz...

Jak utrzymać wilgotność w terrarium tropikalnym

Hodując gady lub płazy ze strefy tropikalnej jednym z istotnych czynników jest utrzymanie odpowiedniej...

Jadowite gady, płazy i pajęczaki

W świecie zwierząt jedną z najbardziej efektywnych sposobów obrony oraz ataku jest broń chemiczna....

Karaczan madagaskarski

Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa) to dość popularny gatunek, chętnie hodowany przez terrarystów głównie ze...

Kąpielówki i kuwety dla gryzoni i królików

Często asortyment typu kuweta czy kąpielówka traktujemy jako zbędny lub dodatkowy wydatek. To wielki...

Gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) to urocza, mała jaszczurka z rodziny Diplodactylidae. W hodowlach bardzo...

Pelinobius muticus

Ptasznik o łacińskiej nazwie Pelinobius muticus to przedstawiciel największych pająków dostępnych w sprzedaży. Dorosła...

Dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki znane są z pięknego śpiewu, dla wielu właścicieli tych wyjątkowych ptaków jest to...

Jeż pigmejski

Jeże pigmejskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami...

Zabawki dla chomików

W naturze chomiki to bardzo aktywne zwierzęta. Przemierzają duże odległości w poszukiwaniu pokarmu, wspinają...

Gryziółka – najlepsza karma dla szynszyli i koszatniczek

Gryziółka firmy Herbal Pets to pełnowartościowa karma dla szynszyli i koszatniczek złożona ze składników,...

Gekon lamparci – jakie podłoże wybrać?

Wybierając podłoże dla gekona lamparciego trzeba kierować się nie tylko jego wyglądem, ale także...

Siano – podstawa w diecie małych roślinożerców

Podawanie siana gryzoniom i królikom wydaje się banalną sprawą, jednak suszone rośliny łąkowe powinny...

Choroby koszatniczek

Koszatniczki to stosunkowo odporne zwierzęta, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, będą cieszyły się zdrowiem...

Wąż amurski

Wąż amurski (Elaphe schrenckii) występuje w azjatyckiej części Rosji, w Chinach i Korei. Spotyka...

Ptaki drapieżne – Aguja

W tym roku latem pojechałam wraz z sześcioletnią córką do Leśnego Parku Niespodzianek w...

Gekon Toke

Gekon Toke (łac. Gekko gecko) to przedstawiciel rodziny gekonowatych. Jest to dość popularna jaszczurka...

Modliszka storczykowa

Modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) to jeden z piękniejszych gatunków z rodziny Hymenopodidae. Występuje na...

Gąsienica trociniarki czerwicy (Cossus cossus)

Trociniarka to jeden z największych motyli zamieszkujących Polskę. Ćma ta występuje na terenie całej...

Wąż chiński

Wąż chiński (Orthriophis taeniurus) inaczej zwany także wężem tajwańskim lub wężem smugookim to stosunkowo...

Dlaczego warto mieć szynszylę?

Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej i są gryzoniami, których nie sposób nie kochać. Są...

Pastereloza królików

Pastereloza to choroba zwana inaczej nosówką lub katarem królików. Powoduje ją bakteria Pasteurella multocida,...

Tropifit Premium Plus

Tropifit Premium Plus to linia karm dla małych zwierząt. Mamy tu pięć produktów dla:...

Jak obchodzić się z jadowitymi stawonogami w terrarium?

Zaczynając swoją przygodę z ptasznikami, skorpionami lub innymi zwierzętami posiadającymi jad, powinniśmy zwracać szczególną...

Rozella królewska

Rozella królewska to papuga o intensywnym, czerwono-niebieskim upierzeniu. Dorosły osobnik osiąga ok. 32-37 cm....

Ptasznik białokolanowy

Acanthoscurria geniculata to naziemny, pięknie ubarwiony ptasznik dorastający do bardzo dużych rozmiarów. Opisał go...

Agama błotna

Agama błotna to jaszczurka nadrzewno-wodna występująca licznie w pobliżu rzek na terenie Azji Południowej....

Cała prawda o piasku dla ptaków

Piasek dla ptaków to produkt, który znajdziemy na półce sklepowej każdego sklepu zoologicznego. Drobno...

MBD – metaboliczna choroba kości u gadów

MBD (ang. metabolic bone disease), czyli metaboliczna choroba kości, jest jednym z najczęściej diagnozowanych...

Lasiodora parahybana

Jest to największy pająk na świecie, zaraz po Theraphosa Blondi. Występuje w Brazylii, w...

Pyton królewski

Pyton królewski (Python regius) jest jednym z najpiękniejszych i najłagodniejszych węży. Jest również jednym...

Witaminy w ptasiej diecie

Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pełnią one ważną...

Gekon kanaryjski

Gekony to bardzo liczna i zróżnicowana rodzina małych i średnich jaszczurek. Są one popularne...

Z żako u weterynarza

Żako to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych. Poniżej przedstawiono najczęstsze choroby występujące...

Idealne podłoże terrarystyczne – wermikulit

Wermikulit jest ekologicznie czystym minerałem z grupy hydromik. Wermikulit powstaje w skorupie ziemskiej podczas...

Herbal Pets – ziołowe karmy i suplementy dla zwierząt

Firma Herbal Pets oferuje karmy, przysmaki i suplementy diety oparte na naturalnych surowcach zielarskich....

Ambystoma mexicanum – aksolotl meksykański

Aksolotl jest neoteniczną formą gatunku płaza ogoniastego. Neotenia to zdolność płciowego rozmnażania się larw...

Świergotka Wielobarwna

Świergotka Wielobarwna (Psephotus varius) jest obok papugi falistej oraz nimfy najchętniej hodowaną papugą australijską....

Ciąża urojona u królika

Króliki należą do zwierząt poliestrycznych tzn. są płodne przez cały rok. Najczęściej do ciąży...

Provita-Probiotyk Dr Seidla dla psów i małych zwierząt

Probiotyk Provita stabilizuje mikroflorę bakteryjną, poprawia przemianę materii, wspomaga działanie układu immunologicznego, zwiększa łaknienie...

Jak przewidzieć zmiany pogody na podstawie zachowań zwierząt?

Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...

Choroby u szczurów

Każdy właściciel zwierzątka chciałby, aby było ono zawsze zdrowe i w pełni sił. Niestety...

Czym jest pajęczyna?

Sieć pajęcza to unikalny twór, który jest przedmiotem badań już od dawna. Zbudowana jest...

Żaba trawna

Żaba trawna (Rana temporaria) należy do grupy żab brunatnych. Jej skóra najczęściej przybiera barwę...

Agama brodata

Agama brodata (Pogona vitticeps) to jaszczurka zamieszkująca suche, ciepłe obszary leśne i kamieniste pustynie...

Rosiczka

Rosiczka (Drosera L.) należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Jest popularną rośliną owadożerną, występującą prawie...

Chomik dżungarski

Chomiki dżungarskie swoją nazwę otrzymały na cześć obszaru, na którym zostały znalezione – Dżungarii....

Papużka nierozłączka

Nierozłączki (Agapornis), obok papużek falistych, to najbardziej popularne ptaki ozdobne hodowane w naszych domach....

Zabawki dla królików

Króliki to z natury ciekawskie, energiczne i chętne do zabawy zwierzaki. Uwielbiają biegać, skakać,...

Rzekotka drzewna

Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to mała żaba, mająca około 5 cm długości. Dzięki przylgom...

Sepia dla ptaków

Organizm papugi, tak jak każdy inny, potrzebuje wapnia. Wapń jest pierwiastkiem, który służy do...

Cykl życiowy kleszczy

Kleszcze w trakcie swojego życia, trwającego 2-4 lata, przechodzą 3 stadia rozwojowe: larwy, nimfy,...

Maty konopne Climate Floor

Kupno podściółki do klatki czy terrarium to z pozoru sprawa banalna. Wszakże mamy do...

Ubarwienie papużek falistych

Jednym z powodów, dla których papużki faliste są gatunkiem tak lubianym przez miłośników ptaków,...

Węże zbożowe

Jednym z popularniejszych gatunków zwierząt egzotycznych są węże zbożowe (Pantherophis guttatus), potocznie nazywane zbożówkami....

Amadyna wspaniała

Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae) jest jednym z najładniejszych ptaków australijskich. Ptak znany jest również...

Pyton bredla (Morelia bredli)

Morelia bredli (Gow, 1981) charakteryzuje się mocną i zbitą budową ciała, typową dla pytonów...

Nimfa w naszym domu

Nimfy są jednymi z najpopularniejszych papug trzymanych w domach. Jest to niewątpliwie wynik wielu...

Choroby ptaszników

Pająki są zwierzętami dosyć odpornymi na różnego rodzaju dolegliwości, jednak mimo wszystko też czasami...

Rybołowy

Charakterystyka gatunku Rybołów (Pandion haliaetus) jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60...

Rak luizjański (Procambarus clarkii)

Jest to bardzo ciekawy gatunek raka słodkowodnego. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Raki...

Mewka japońska

Mewka japońska jest gatunkiem od dawna popularnym nie tylko w Polsce, ale także na...

Narządy zmysłów węży

Wzrok Budowa oczu węży jest nieco inna niż u pozostałych gadów – mają one żółtawą...

Avicularia versicolor

Na wolności można spotkać ten gatunek w lasach deszczowych archipelagu Małych Antyli, głównie na...

Chomik roborowskiego

Jest to najmniejszy, najbardziej ruchliwy i najzwinniejszy przedstawiciel chomików karłowatych. Chomiki Roborowskiego najczęściej spotykane...

Zimowe liczenie ptaków

W ostatni weekend stycznia w Polsce nastąpi kolejne zimowe liczenie ptaków. Akcja jest inspirowana...

Preparaty firmy Tropical dla terrarystów

Firma Tropical znana głównie z bogatego asortymentu dla akwarystów posiada również w swojej ofercie...

Straszyki australijskie

Gatunek dość łatwy w hodowli domowej. Samiec żyje 5-6 miesięcy, prawie dwa razy krócej...

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się...

Versele-Laga Gold Patee Red

Gold Patee Red jest pokarmem uzupełniającym o miękkiej konsystencji przeznaczonym dla kanarków i ptaków...

Czym karmić świerszcze by ograniczyć ich zdychanie?

Świerszcze to najpopularniejsze i najczęściej stosowane owady karmowe. Swoją popularność zawdzięczają wielkiej ilości zalet,...

Wątroba u ptaków

Wątroba jest bardzo istotnym narządem. Jej budowa histologiczna u ptaków jest podobna do budowy...

Żółw lądowy-roślinożerca!

Decydując się na zakup żółwia lądowego musimy pamiętać, że jest to gad, który potrzebuje...

Przerost dzioba u ptaków

Dziób pełni u ptaków wiele funkcji – umożliwia pobieranie pokarmu, poruszanie się, budowanie gniazda,...

Po co papugom jod?

Obok szeregu witamin, o których najczęściej klienci pamiętają w codziennym żywieniu swoich ptaków, bardzo...

Kule włosowe u królików

Nie ma chyba osoby, która zapytana o zwierzę ze skłonnością do tworzenia kul włosowych,...

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków w zimie cieszy się ogólną aprobatą i może przysparzać wiele frajdy zarówno...

Neutralizator zapachów firmy Beaphar

Każdy właściciel gryzonia zna na pewno mało przyjemny zapach pochodzący z klatki. Na rynku...

Rasy świnek morskich

Od pewnego czasu zmieniła się terminologia. Świnka obecnie jest nazywana KAWIĄ DOMOWĄ według prof....

Gekon lamparci

Gekon lamparci Eublepharis macularius to jeden z najpopularniejszych gekonów hodowlanych. Zamieszkuje pustynne i półpustynne...

Jak dbać o gryzonie i zajęczaki w czasie letnich upałów?

O nasze pupile musimy dbać codziennie. Jednakże kiedy przychodzą upały należy zwrócić baczną uwagę...

Żywienie królików i gryzoni

Każdy gatunek ma swoje specyficzne wymagania żywieniowe. Dobra karma powinna pokrywać zapotrzebowanie pokarmowe i...

Modliszka zwyczajna

Wygląd Należy do gromady owadów. Samiec modliszki osiąga 4-6 cm, samica jest nieco większa- mierzy...

Zakup kanarka – co trzeba wiedzieć?

Kanarek nie należy do ptaków zbyt wymagających. Jego hodowla jest przyjemna i niezbyt droga...

Bazyliszki

Bazyliszek (basiliscus) to duża, drapieżna jaszczurka z rodziny hełmogwanowatych (Corytophanidae), dawniej zaliczana do rodziny...

Chomik chiński

Chomik chiński (Cricetulus griseus) – gatunek gryzonia . Chomiki chińskie występują w południowej części...

Królik karzełek Teddy

Karzełek teddy należy do miniaturowej rasy królików która została wyhodowana na terenach Europy Zachodniej. Króliczki...

Chlebek świętojański dla gryzonia

Tak naprawdę to nie pieczywo, tylko zielona roślina strączkowa, zwana też karobem lub szarańczynem...

Beaphar Nature

Nasi ulubieńcy różnią się budową przewodu pokarmowego. Te różnice wpływają na specyficzny sposób odżywiania....

Kameleon jemeński

Chamaeleo calyptratus Pochodzenie kameleona Występują w Afryce (Jemen, Południowa Arabia Saudyjska) i na Madagaskarze. Żyją w...

Popielica

Popielica, zwana także pilchem, to mały ssak zamieszkujący stare mieszane lub liściaste lasy środkowej...

Chomik – co warto wiedzieć przed zakupem ?

Chomik to zwierzę bardzo małe i niezwykle delikatne. Gryzoń ten nie nadaje się dla...

Króliki – radość i odpowiedzialność

Na świecie występuje około 100 ras królików. Wszystkie mają jednego przodka - królika dzikiego. Występował...

Skunks w domu ?

Skunks jako zwierzę domowe to pomysł bardzo oryginalny, mający zapewne wielu przeciwników. Utarło się,...

Snacks Nestor

Snacki to zdrowa przekąska dla Twojego gryzonia. Suszone owoce dostarczają wielu substancji odżywczych i...

Szampony dla gryzoni

Gryzoni nie powinno się myć zbyt często jednak sytuacja czasem tego wymaga (tłusty łupież...

Grzybica u świnek morskich

Grzybica jest chorobą wywołaną grzybem chorobotwórczym dermatofity Trichophyton mentagrophytes v. mentagrophytes i jemu pokrewne,...

Sól i wapno dla gryzoni i królików

Sól i wapno to produkty, które powinny znaleźć się na liście dodatków żywieniowych niezbędnych...

Nagietek dla koszatniczek

Koszatniczki są roślinożercami. Żywią się trawami, ziołami, liśćmi i korą wybranych gatunków krzewów i...

Mysz berberyjska

Mysz berberyjska Lemniscomys barbarus inaczej zwana myszą pasiastą. WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE Myszy berberyjskie (Lemniscomys barbarus) charakteryzuje...

Topinambur

Topinambur to roślina o szerokim zastosowaniu dzięki swoim właściwościom leczniczym. Jego bulwy nie zawierają skrobii,...

Poznaj swojego szczura

Szczurek biały z czerwonymi oczami, z czarną pręgą na grzbiecie czy białymi skarpetkami na...

Rodzaje podściółek dla gryzoni

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele wyściółek do klatek dla gryzoni. Tak dużo jak jest...

Wyprawka dla królika

Jeśli chcemy zaprosić pod swój dach królika miniaturkę, musimy pamiętać o kilku rzeczach, a...

Prawidłowe odżywianie królika

Jak wiadomo, królik należy do grupy zwierząt roślinożernych. Króliki wolno żyjące zjadają zarówno miękkie (zielone)...

Myszoskoczek mongolski

Myszoskoczki to gryzonie zamieszkujące tereny Środkowej Azji, Indii, Środkowego Wschodu i Afryki. Ich naturalnym środowiskiem...

Co fretka może jeść ?

Fretka to drapieżnik a więc podstawą jej żywienia powinno być mięso: mięso drobiowe (kury, kaczki,...

Szop

Szop pracz to ssak z rodziny szopowatych. Zamieszkuje lasy i zagajniki Ameryki Północnej i...

Lotopałanka karłowata

To gatunek rozpowszechniony w północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei, Archipelagu Bismarcka. W...

Witamina C dla świnek morskich

Dlaczego podawać ? Niesyntetyzowanie witaminy C to cecha charakterystyczna świnek morskich (także naczelnych i niektórych...

O witaminie C i dawkowaniu

Wiele roślin i zwierząt posiada zdolność syntezowania kwasu askorbinowego z d-glukozy lub D-galaktozy. Większość zwierząt...

Czym karmić króliki i gryzonie?

W ostatnich latach obserwujemy kilka tendencji, które wywierają wpływ na wybór przez właścicieli gryzoni...

Mysz kolczasta – Acomys Cahirinus

Mysz kolczasta (Acomys cahirus) jest jednym z najlepiej poznanych gatunków z rodzaju Acomys. Myszy...

Pigmejski jeż afrykański

Jeż, którego hodujemy w domach jest krzyżówką dwóch gatunków: jeża białobrzuchego (zwanego też czteropalczastym)...

Jak dbać o chomika ?

Poniżej przedstawiam kilka porad bardzo pomocnych do tego, by prawidłowo zaopiekować się chomikiem. Najlepiej...

Pasternak zwyczajny

Pasternak zwyczajny jest to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych. Jest to warzywo korzeniowe rosnące...

Burunduk

Burunduk jest niewielkim zwierzęciem (długość od czubka nosa do końca ogona wynosi 25cm, z...

Piesek preriowy

Zwany jest inaczej nieświszczukiem. Jest to ssak z rodziny wiewiórkowatych zaliczany do rzędu gryzoni. Najpopularniejszym...

Szczur

Szczur traktowany jako zwierzę domowe zawsze wzbudzał kontrowersje. Taki pomysł ma zarówno zagorzałych przeciwników,...

Koszatniczki – po pierwsze nie szkodzić

Koszatniczka pochodzi z Chile, zamieszkuje zachodnie zbocza Andów, do wysokości 1200 metrów. Długość ciała...

Fretka

Fretka jest fascynującym zwierzęciem domowym. Niektórzy badacze uważają, że zwierzątko na rękach Cecylii Gallerani,...

Jakie owoce podawać papugom

Papugi w naturalnym środowisku często zjadają owoce. Owoce zawierają fruktozę – a ta sprawia, że...

Papuga Falista

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe...

Papuga Tarczowa

Papuga Tarczowa (Barabanda) Polytelis Swansonie Papugi te żyją w Australii. Występują tam w dwóch populacjach...

Dlaczego ptaki wyrywają pióra ?

Wydziobywanie piór u ptaków, inaczej zwane pterofagią najczęściej wynika z błędów żywieniowych, obecności pasożytów...

Srebrnodziobek indyjski

Srebrnodziobek indyjski żyje w Indiach i na Cejlonie. Drugi podgatunek srebrno dziobek Afrykański żyje...

Astryld trzcinowy

Astryld trzcinowy zwany przez hodowców popularnie trzciniakiem, a w Polsce krasnogonkiem zamieszkuje północne wybrzeże...

Rozmnażanie papużek falistych

U papużek falistych nie występuje ściśle określony okres rozrodczy, mogą więc one gniazdować o...

Ciekawostki o kanarkach

Kanarek - Ciekawostki Ile waży kanarek? Od 20 do 35 gram w zależności od rasy Ile piór...

Arauana

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak...

Ptaszyniec–co to takiego ?

Jest to roztocz o długości 0,5-0,65 mm w kolorze białoszarym. Roztocze te odżywiają się krwią....

Jak oswoić papugi ?

Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w postępowaniu z papugami, a chciałby mieć oswojoną,...

Pierzenie u papug

Pierzenie – czyli proces wymiany piór u ptaków. Pióra naszych ulubieńców po pewnym czasie ulegają...

Aleksandretta

Aleksandretta obrożna nazywana „aleksą” jest średniej wielkości ptakiem (ok. 40 cm długości) z rodziny...

Ptaszyńce

Ptaszyńce – co to takiego i jak sobie z nimi poradzić ? Jeśli zdecydowaliśmy się...

Pierzenie u kanarków

Kanarki przechodzą pierzenie dwukrotnie. "Duże", podczas którego następuje wymiana całego upierzenia, przypada na jesień (sierpień,...

Zimowe dokarmianie ptaków

Vademecum zimowego dokarmiania ptaków - Dlaczego? Kiedy? Gdzie? Czym? Zima to czas kiedy w widoczny...

Zeberka

Zeberka (amadyna zebrowata) to mały ptak z rodziny astryldów ( rodzina ptaków wróblowatych, obejmująca...

Żywienie papug

Ptaki żywione urozmaiconym i zdrowym pokarmem żyją dłużej. Sprawa oczywista dla wszystkich, problem zaczyna...

Kanarek

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp położonych w odległości ok. 1000 kilometrów od brzegów...

Anolis zielony

Zwany także anolisem karolińskim, legwanem czerwonogardzielowym, a nawet „kameleonem” Nowego Świata tą nazwę zawdzięcza...

Żaba kanałowa

Leptodactylus fallax-Inna nazwa tej żaby to: kurczak górski, żaba gigant. Występuje na wyspach Dominikany i...

Organ Jacobsona

Jest nazywany także organem lemieszowym, lemieszowo-nosowym lub womero-nasalnym. To narząd zmysłu wykrywający różne substancje...

Zimowi goście

Jesienią zwierzęta przygotowują schronienie na zimę. Mogą zawitać do naszego ogrodu jeże, żaby czy...

Cambarellus patzcuarense

Często w naszym akwarium pojawiają się coraz to egzotyczniejsze okazy stworzeń wodnych. Jednym z nich...

Legwan zielony w naszym domu

Czynnikiem warunkującym zachowanie Legwana zielonego jest instynkt. Wynika to po części z pozycji, jaką...

Patyczaki

Ciekawą i nie drogą propozycją dla osób rozpoczynających swoją przygodę z terrarystyką są patyczaki. Straszyki,...

Żółw Lamparci

Żółw lamparci [Stigmochelys (geochelone) pardalis] jest jednym z ładniejszych lądowców, głównie za sprawą mocno...

Gekon murowy

Gekon murowy, zwany czasem Gekonem mauretańskim, czasam po prostu jest nazywany "tarentola", ale nie...

Promieniowanie UV w terrarium

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z terrarystyką stanie przed problemem wyboru odpowiedniego oświetlenia i...

Żółw zawiasowy

Kinixys erosa występuje w zachodniej Afryce. Jego biotopem jest ściółka lasu tropikalnego, blisko płytkich...

Krab tęczowy

Kraby tęczowe swoją nazwę i popularność zawdzięczają różnorodnemu ubarwieniu. Są padlinożercami. Dorastają do 20cm...

Co wiemy o żółwiach wodnych ?

Żółwie wodne to bardzo popularne zwierzątka domowe – ale niestety, wiele z nich ginie...

Chcę mieć pająka

Przygodę z ptasznikami najlepiej jest zacząć od gatunku spokojnego, słabo jadowitego i odpornego na...

Pielęgnacja żółwi

Nie każdy posiadacz żółwia lądowego zdaje sobie sprawę ,że gady te należy kąpać przynajmniej...

Krab wampir

Geosesarama sp. Vampire Pochodzi z lasów tropikalnych Sulawesi (celebesu) , występuje również w Azji Południowo...

Ptaszniki

Duże włochate pająki zawsze wzbudzają respekt i zaciekawienie dlatego warto wiedzieć,że... Ptasznikowate (Theraphosidae) to rodzina...

Jak określić wiek pająka ?

Jak określamy wiek pająka, czyli... Co to jest N1, L2 czy DC ? Pająki rosną skokowo....

Formikarium-Mrówki

Formica to po łacinie „mrówka”, stąd formikarium. Kilka słów wyjaśnienia. Zazwyczaj temat artykułu jest związany...

Kiedy nasz wybór padł na nimfę

Kiedy chcielibyśmy, aby nasz lotny przyjaciel towarzyszył nam niemal przez cały czas, kiedy jesteśmy...

Gatunki chomików

Gatunki chomików: chomik campbella – zwany też chomikiem mandżurskim, żyje na stepach i terenach...

Żaba gigant

Żaba znana pod wieloma imionami – żaba gigant, żaba kanałowa, kurczak górski. Właściwie określa ją...