Porada zoologiczna
Papuzi karnawał
Fiesta! Na fali trwającego karnawału, chciałabym zaproponować właścicielom wszelkiej maści papug i papużek świetną zabawę, która ma na celu wzmocnienie więzi między opiekunem i zwierzęciem, dostarczenie ptakom rozrywki a nam możliwość pochwalenia się umiejętnościami ulubieńca. Na początek więc pytanie, czy nasz mały podopieczny umie już nucić Despacito, tańczyć w rytmie disco lub wykrzykiwać toasty? Jeśli tak, to najwyższa pora rozkręcić imprezę. Jeśli nie, to nic straconego, oto kilka podpowiedzi, jak go tego nauczyć.
1. Przygotowania do imprezy:
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że działania takie jak pogwizdywanie, naśladowanie dźwięków czy „taniec” są dla papug na ogół naturalnymi odruchami. Jednak każdy gatunek ma swoje własne predyspozycje, a w obrębie samych gatunków, pojedyncze osobniki również mają swoje możliwości i ograniczenia. Przy nauce takich sztuczek zaleca się ogromną i mam na myśli OGROMNĄ cierpliwość. W ciągu następnych kilku tygodni, jakiekolwiek krzyki, złość czy nerwowe gesty frustracji podczas nauki, w najgorszym razie przerażą ptaka i zniszczą jego zaufanie do nas. W najlepszym razie poskutkują solidnym fochem i kategoryczną odmową dalszej zabawy, teraz i w przyszłości.
Ważne: jeżeli mamy już oswojoną papugę, która w naszym towarzystwie jest spokojna i rozluźniona, możemy zaczynać uczyć ją sztuczek. Jeśli ptaszek jest całkiem nowym lokatorem lepiej byłoby zaczekać kilka tygodni, aż przywyknie do nowego otoczenia.
2. Kącik DJ-a:
Sztuka powtarzania melodii jest jedną z najłatwiejszych do opanowania. Nieraz nie trzeba nawet specjalnie pupila szkolić, sam powtarza nasze pogwizdywania. Ważne, żeby kojarzył je z dobrą atmosferą lub poświęcaną mu uwagą. Do szczególnie zdolnych w tym zakresie papużek należy na przykład nimfa. Więc jeżeli chcemy nauczyć podopiecznego konkretnej melodii należy często ją powtarzać, najlepiej zaczynać od krótkiej melodyjki (powiedzmy jak sygnał smsa) np. podczas karmienia lub innych papuzich atrakcji. Jeżeli nasz przyjaciel zapamięta tę melodyjkę, można ją wydłużyć.
Miejmy na uwadze, że nasz podopieczny najpewniej zacznie powtarzać melodię ni z tego ni z owego, niekoniecznie w odpowiedzi na pogwizdywanie właściciela. Może zacząć to robić chcąc zwrócić na siebie naszą uwagę, gdy będziemy zajęci czymś zupełnie innym, bo zapamięta, że te dźwięki towarzyszyły nam, gdy zajmowaliśmy się nim.
3. Król parkietu:
Taniec jest umiejętnością nieco trudniejszą, ale sama nauka to mnóstwo frajdy zarówno dla właściciela jak i zwierzęcia. Jak nauczyć ptaka tanecznych kroków? Tak samo jak człowieka. Potrzebny jest instruktor, który pokaże kroki i będzie je pokazywał do skutku, aż uczeń je zapamięta.
Najlepiej jest ćwiczyć popołudniu lub wczesnym rankiem. Wybieramy na początek proste kroki, takie jak: kiwanie głową w górę i w dół lub na boki albo pojedyncze kroki w lewo i w prawo. Następnie stajemy przed klatką, upewniamy się, że uwaga zwierzątka skierowana jest na nas… i zaczynamy się kiwać zgodnie z ustalonymi krokami. Może to wyglądać zabawnie dla osoby postronnej, ale nie musimy robić tego długo. Papużka będzie w stanie skupić się wyłącznie na nas przez okres 10-20 minut, po czym najpewniej znudzi się i zajmie czymś innym. Jeśli widzimy, że już się nami nie interesuje, przestajemy pląsać, nawet jeśli podany czas jeszcze nie upłynął.
Możemy wybrać sobie jakąś konkretną piosenkę, którą będziemy puszczać podczas ćwiczeń. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości papuga zacznie tańczyć w momencie usłyszenia znajomej muzyki. A nawet jeśli nie, to szybko zrozumie, że ta konkretna piosenka oznacza świetną zabawę z opiekunem i prędzej wpadnie w odpowiedni nastrój.
Ćwiczenie powtarzamy raz dziennie przez 20 min lub dwa razy dziennie po 10 min (druga opcja zazwyczaj sprawdza się lepiej). Długość nauki zależy od indywidualnych predyspozycji naszego podopiecznego. Kiedy nauczy się już jednego, prostego kroku, dodajemy następne.
Tak samo jak w przypadku nucenia melodii, nasz przyjaciel może nas zaskoczyć. Po wielodniowym (czasem kilkutygodniowym) gapieniu się na nasze wygibasy z pozorną obojętnością, sam zacznie tańczyć tak jak chcieliśmy, po to żeby zwrócić na siebie naszą uwagę.
4. Pogaduszki przy barze
Powtarzanie słów należy do wyższej szkoły jazdy. Różne gatunki papug posiadają różne umiejętności w tej dziedzinie np. ara i żako mówią najwyraźniej, aleksandretty i nimfy szybko się uczą, a nie pobity do tej pory rekord w ilości zapamiętanych słów (pojedynczych) należy do papużki falistej (choć mówią one nieco niewyraźnie). Najczęściej najszybciej uczą się samce oraz generalnie ptaki, które mają wyłącznie ludzkie towarzystwo. Jednak znowu wszystko zależy od predyspozycji osobniczej danego pupila.
Tak jak przy poprzednich sztuczkach, tutaj też należy zacząć od czegoś prostego. Nasi przyjaciele to bardzo mądre stworzenia, szybko uczą się, że słowa to dźwięki dzięki którym porozumiewamy się między sobą. Jeśli pokażemy im znaczenia poszczególnych słów, szybciej zaczną je powtarzać.
Zaczynamy na przykład od krótkiego „cześć!” lub „hej!” za każdym razem, gdy wchodzimy do mieszkania lub w pole widzenia podopiecznego. Mówimy „pycha” albo „proszę” podając jedzenie i smakołyki. Ważne jest, żeby starać się mówić dane wyrazy zawsze tym samym tonem i o tej samej głośności.
Papużka zacznie powtarzać słowa, gdy będzie chciała otrzymać coś, do czego dane słowo jest przypisane. Może to być chęć zawołania właściciela przez wykrzykiwanie „cześć!” bo przecież do tej pory pojawiał się przy tym słowie. Może to być ochota na coś pysznego, więc usłyszymy donośne „pycha! pycha!”. A im więcej słów pozna, tym łatwiej będzie mu uczyć się kolejnych. Tu bardzo ważna jest cierpliwość, powtarzanie melodii jest łatwe, ale słowa wymagają od naszego ulubieńca więcej wysiłku nie tylko intelektualnego. Żeby zorientować się w skali podjętego wyzwania, spróbujcie poprawnie powtórzyć jakieś skomplikowane słowo w obcym języku. Za pierwszym razem raczej się nie uda. Za kolejnym jest już łatwiej, aż w końcu brzmienie jest perfekcyjne.
Na koniec życzę owocnych ćwiczeń i przyjemnej zabawy zarówno dla zwierzątek jak i dla właścicieli. I serdecznie polecam przygarnięcie takiego kolorowego przyjaciela, w naszych sklepach jest duży wybór papug marzących o fantastycznej, karnawałowej zabawie z nowym opiekunem.
Bibliografia:
- http://papuzi-blog.blogspot.com/2011/07/jak-nauczyc-papuge-gadac.html
- http://www.parrotparrot.com/parrot-behavior/teaching-parrots-to-talk/
- http://www.instructables.com/id/How-to-teach-a-parrot-to-dance/
Autor porady: Społeczność Zoo-Mar
Inne porady
Papuga kakadu to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Te zwierzęta z charakterystycznym czubkiem...
Amanda górska (Polytelis anthopeplus), zwana też papugą górską, słoneczną lub z niemiecka "berg”, zamieszkuje...
Koliber, z łac. Trochilidae, to ptak, który należy do gromady ptaków, podgromady Neornithes ,...
Raniuszek to niezwykły ptak pod wieloma względami. Z zewnątrz przypomina bardziej egzotyczne gatunki, niż...
Świerzb to choroba, którą często spotyka się u papużek falistych. Przyczyną choroby są roztocza...
Temat dokarmiania ptaków jest bardzo popularny w każdym zimowym sezonie. Każdy kto chce zacząć...
Istnieje wiele atrakcyjnych aspektów związanych z posiadaniem papugi, które mogą skłonić kogoś do jej...
Czy wiedzieliście, że wśród ptaków zimujących w Polsce są też takie, które do nas...
Obszar występowania tego gołąbka rozpoczyna się od Indii, poprzez południowo-wschodnią Azję aż po Australię...
Gadająca papuga to wyjątkowe stworzenie, które cieszy się dużą popularnością. Możliwość nauczenia ptaka pojedynczych...
Okres zimowy to trudny czas dla naszych latających przyjaciół. W ostatnich latach zimy mamy...
Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...
Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...
Papugi, tak samo jak ludzie, mają swoje smakołyki i czasem warto po nie sięgnąć...
Wielu właścicieli ptaków dobrze wie, że mimo przestrzegania higieny zdarza się, że pojawiają się...
Często właściciele czerwonych kanarków narzekają, że ich ptaki tracą z czasem intensywność swojego koloru....
Ryżowiec siwy Lonchura (daw. Padda) oryzivora – to mały ptaszek z rodziny astryldowatych, występujący...
Kanarek (Serinus canaria) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych, który w naturalnych warunkach występuje...
Aby utrzymać papugę w dobrej kondycji trzeba zapewnić jej urozmaiconą dietę. Poza dobrą mieszanką...
Jest to gatunek ptaka średniej wielkości, zamieszkuje Nową Gwineę, występuje także na sąsiadujących z...
Coraz częściej słyszymy o hotelach dla owadów. Stają się one obecne w naszych ogrodach...
Modrolotka Czerwonoczelna nazywana jest także Papugą Nowozelandzką. Pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie ludność tam...
Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ptaki nie mają zębów? Bo mają odpowiednie dzioby, którymi...
Teoretycznie istnieje kilka metod na określenie płci u papużek falistych, jednak można przyjąć, że...
Śpiewak szary zamieszkuje rozległe tereny północno-zachodniej i północnej Afryki. Jego naturalnym środowiskiem są obrzeża...
Mnichy dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi zdobywają coraz większą popularność. To małe papugi z wielką...
Gracula religiosa czyli gwarek czczony - najlepiej ze wszystkich ptaków potrafi nauczyć się wyraźnego...
Żerdzie, czy też żerdki dla ptaków, to najważniejszy element wyposażenia w klatce naszych skrzydlatych...
Tytuł artykułu na pewno dla wielu z Was nie brzmi jak nazwa choroby -...
CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...
Z końcem wiosny i początkiem lata miałam przyjemność spotkać wielu ludzi o dobrych sercach,...
Agresywne zachowania są czymś, z czym styka się wielu właścicieli papug. Niezależnie od gatunku,...
Gołąbek ten pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje gęsto zarośnięte miejsca w pobliżu rzek i...
Wszystkie ptaki w stanie dzikim to wielkie czyściochy, które spędzają całe godziny na pedantycznym...
Jeśli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków zimną i zakupiliśmy dla nich kaloryczne pożywienie nadeszła...
Papugi są z natury zwierzętami bardzo emocjonalnymi, silnie związanymi z rodziną, a w szczególności...
Dobór odpowiedniej klatki dla danego gatunku ptaków jest najważniejszą kwestią w kompletowaniu wyprawki, ponieważ...
Jest wiele odmian kanarków, w tym artykule chciałabym skupić się na kanarkach tzw. śpiewakach. Ptaki...
Kanarki znane są z pięknego śpiewu, dla wielu właścicieli tych wyjątkowych ptaków jest to...
W tym roku latem pojechałam wraz z sześcioletnią córką do Leśnego Parku Niespodzianek w...
Rozella królewska to papuga o intensywnym, czerwono-niebieskim upierzeniu. Dorosły osobnik osiąga ok. 32-37 cm....
Piasek dla ptaków to produkt, który znajdziemy na półce sklepowej każdego sklepu zoologicznego. Drobno...
Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pełnią one ważną...
Żako to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych. Poniżej przedstawiono najczęstsze choroby występujące...
Świergotka Wielobarwna (Psephotus varius) jest obok papugi falistej oraz nimfy najchętniej hodowaną papugą australijską....
Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...
Nierozłączki (Agapornis), obok papużek falistych, to najbardziej popularne ptaki ozdobne hodowane w naszych domach....
Organizm papugi, tak jak każdy inny, potrzebuje wapnia. Wapń jest pierwiastkiem, który służy do...
Jednym z powodów, dla których papużki faliste są gatunkiem tak lubianym przez miłośników ptaków,...
Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae) jest jednym z najładniejszych ptaków australijskich. Ptak znany jest również...
Nimfy są jednymi z najpopularniejszych papug trzymanych w domach. Jest to niewątpliwie wynik wielu...
Charakterystyka gatunku Rybołów (Pandion haliaetus) jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60...
Mewka japońska jest gatunkiem od dawna popularnym nie tylko w Polsce, ale także na...
W ostatni weekend stycznia w Polsce nastąpi kolejne zimowe liczenie ptaków. Akcja jest inspirowana...
Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się...
Gold Patee Red jest pokarmem uzupełniającym o miękkiej konsystencji przeznaczonym dla kanarków i ptaków...
Wątroba jest bardzo istotnym narządem. Jej budowa histologiczna u ptaków jest podobna do budowy...
Dziób pełni u ptaków wiele funkcji – umożliwia pobieranie pokarmu, poruszanie się, budowanie gniazda,...
Obok szeregu witamin, o których najczęściej klienci pamiętają w codziennym żywieniu swoich ptaków, bardzo...
Dokarmianie ptaków w zimie cieszy się ogólną aprobatą i może przysparzać wiele frajdy zarówno...
Kanarek nie należy do ptaków zbyt wymagających. Jego hodowla jest przyjemna i niezbyt droga...
Papugi w naturalnym środowisku często zjadają owoce. Owoce zawierają fruktozę – a ta sprawia, że...
Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe...
Papuga Tarczowa (Barabanda) Polytelis Swansonie Papugi te żyją w Australii. Występują tam w dwóch populacjach...
Wydziobywanie piór u ptaków, inaczej zwane pterofagią najczęściej wynika z błędów żywieniowych, obecności pasożytów...
Srebrnodziobek indyjski żyje w Indiach i na Cejlonie. Drugi podgatunek srebrno dziobek Afrykański żyje...
Astryld trzcinowy zwany przez hodowców popularnie trzciniakiem, a w Polsce krasnogonkiem zamieszkuje północne wybrzeże...
U papużek falistych nie występuje ściśle określony okres rozrodczy, mogą więc one gniazdować o...
Kanarek - Ciekawostki Ile waży kanarek? Od 20 do 35 gram w zależności od rasy Ile piór...
Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak...
Jest to roztocz o długości 0,5-0,65 mm w kolorze białoszarym. Roztocze te odżywiają się krwią....
Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w postępowaniu z papugami, a chciałby mieć oswojoną,...
Pierzenie – czyli proces wymiany piór u ptaków. Pióra naszych ulubieńców po pewnym czasie ulegają...
Aleksandretta obrożna nazywana „aleksą” jest średniej wielkości ptakiem (ok. 40 cm długości) z rodziny...
Ptaszyńce – co to takiego i jak sobie z nimi poradzić ? Jeśli zdecydowaliśmy się...
Kanarki przechodzą pierzenie dwukrotnie. "Duże", podczas którego następuje wymiana całego upierzenia, przypada na jesień (sierpień,...
Vademecum zimowego dokarmiania ptaków - Dlaczego? Kiedy? Gdzie? Czym? Zima to czas kiedy w widoczny...
Zeberka (amadyna zebrowata) to mały ptak z rodziny astryldów ( rodzina ptaków wróblowatych, obejmująca...
Ptaki żywione urozmaiconym i zdrowym pokarmem żyją dłużej. Sprawa oczywista dla wszystkich, problem zaczyna...
Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp położonych w odległości ok. 1000 kilometrów od brzegów...
Kiedy chcielibyśmy, aby nasz lotny przyjaciel towarzyszył nam niemal przez cały czas, kiedy jesteśmy...