Porada zoologiczna

Papuzi karnawał

Fiesta! Na fali trwającego karnawału, chciałabym zaproponować właścicielom wszelkiej maści papug i papużek świetną zabawę, która ma na celu wzmocnienie więzi między opiekunem i zwierzęciem, dostarczenie ptakom rozrywki a nam możliwość pochwalenia się umiejętnościami ulubieńca. Na początek więc pytanie, czy nasz mały podopieczny umie już nucić Despacito, tańczyć w rytmie disco lub wykrzykiwać toasty? Jeśli tak, to najwyższa pora rozkręcić imprezę. Jeśli nie, to nic straconego, oto kilka podpowiedzi, jak go tego nauczyć.

1. Przygotowania do imprezy:
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że działania takie jak pogwizdywanie, naśladowanie dźwięków czy „taniec” są dla papug na ogół naturalnymi odruchami. Jednak każdy gatunek ma swoje własne predyspozycje, a w obrębie samych gatunków, pojedyncze osobniki również mają swoje możliwości i ograniczenia. Przy nauce takich sztuczek zaleca się ogromną i mam na myśli OGROMNĄ cierpliwość. W ciągu następnych kilku tygodni, jakiekolwiek krzyki, złość czy nerwowe gesty frustracji podczas nauki, w najgorszym razie przerażą ptaka i zniszczą jego zaufanie do nas. W najlepszym razie poskutkują solidnym fochem i kategoryczną odmową dalszej zabawy, teraz i w przyszłości.
Ważne: jeżeli mamy już oswojoną papugę, która w naszym towarzystwie jest spokojna i rozluźniona, możemy zaczynać uczyć ją sztuczek. Jeśli ptaszek jest całkiem nowym lokatorem lepiej byłoby zaczekać kilka tygodni, aż przywyknie do nowego otoczenia.

2. Kącik DJ-a:
Sztuka powtarzania melodii jest jedną z najłatwiejszych do opanowania. Nieraz nie trzeba nawet specjalnie pupila szkolić, sam powtarza nasze pogwizdywania. Ważne, żeby kojarzył je z dobrą atmosferą lub poświęcaną mu uwagą. Do szczególnie zdolnych w tym zakresie papużek należy na przykład nimfa. Więc jeżeli chcemy nauczyć podopiecznego konkretnej melodii należy często ją powtarzać, najlepiej zaczynać od krótkiej melodyjki (powiedzmy jak sygnał smsa) np. podczas karmienia lub innych papuzich atrakcji. Jeżeli nasz przyjaciel zapamięta tę melodyjkę, można ją wydłużyć.
Miejmy na uwadze, że nasz podopieczny najpewniej zacznie powtarzać melodię ni z tego ni z owego, niekoniecznie w odpowiedzi na pogwizdywanie właściciela. Może zacząć to robić chcąc zwrócić na siebie naszą uwagę, gdy będziemy zajęci czymś zupełnie innym, bo zapamięta, że te dźwięki towarzyszyły nam, gdy zajmowaliśmy się nim.

3. Król parkietu:
Taniec jest umiejętnością nieco trudniejszą, ale sama nauka to mnóstwo frajdy zarówno dla właściciela jak i zwierzęcia. Jak nauczyć ptaka tanecznych kroków? Tak samo jak człowieka. Potrzebny jest instruktor, który pokaże kroki i będzie je pokazywał do skutku, aż uczeń je zapamięta.

Najlepiej jest ćwiczyć popołudniu lub wczesnym rankiem. Wybieramy na początek proste kroki, takie jak: kiwanie głową w górę i w dół lub na boki albo pojedyncze kroki w lewo i w prawo. Następnie stajemy przed klatką, upewniamy się, że uwaga zwierzątka skierowana jest na nas… i zaczynamy się kiwać zgodnie z ustalonymi krokami. Może to wyglądać zabawnie dla osoby postronnej, ale nie musimy robić tego długo. Papużka będzie w stanie skupić się wyłącznie na nas przez okres 10-20 minut, po czym najpewniej znudzi się i zajmie czymś innym. Jeśli widzimy, że już się nami nie interesuje, przestajemy pląsać, nawet jeśli podany czas jeszcze nie upłynął.
Możemy wybrać sobie jakąś konkretną piosenkę, którą będziemy puszczać podczas ćwiczeń. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości papuga zacznie tańczyć w momencie usłyszenia znajomej muzyki. A nawet jeśli nie, to szybko zrozumie, że ta konkretna piosenka oznacza świetną zabawę z opiekunem i prędzej wpadnie w odpowiedni nastrój.
Ćwiczenie powtarzamy raz dziennie przez 20 min lub dwa razy dziennie po 10 min (druga opcja zazwyczaj sprawdza się lepiej). Długość nauki zależy od indywidualnych predyspozycji naszego podopiecznego. Kiedy nauczy się już jednego, prostego kroku, dodajemy następne.
Tak samo jak w przypadku nucenia melodii, nasz przyjaciel może nas zaskoczyć. Po wielodniowym (czasem kilkutygodniowym) gapieniu się na nasze wygibasy z pozorną obojętnością, sam zacznie tańczyć tak jak chcieliśmy, po to żeby zwrócić na siebie naszą uwagę.

4. Pogaduszki przy barze
Powtarzanie słów należy do wyższej szkoły jazdy. Różne gatunki papug posiadają różne umiejętności w tej dziedzinie np. ara i żako mówią najwyraźniej, aleksandretty i nimfy szybko się uczą, a nie pobity do tej pory rekord w ilości zapamiętanych słów (pojedynczych) należy do papużki falistej (choć mówią one nieco niewyraźnie). Najczęściej najszybciej uczą się samce oraz generalnie ptaki, które mają wyłącznie ludzkie towarzystwo. Jednak znowu wszystko zależy od predyspozycji osobniczej danego pupila.
Tak jak przy poprzednich sztuczkach, tutaj też należy zacząć od czegoś prostego. Nasi przyjaciele to bardzo mądre stworzenia, szybko uczą się, że słowa to dźwięki dzięki którym porozumiewamy się między sobą. Jeśli pokażemy im znaczenia poszczególnych słów, szybciej zaczną je powtarzać.
Zaczynamy na przykład od krótkiego „cześć!” lub „hej!” za każdym razem, gdy wchodzimy do mieszkania lub w pole widzenia podopiecznego. Mówimy „pycha” albo „proszę” podając jedzenie i smakołyki. Ważne jest, żeby starać się mówić dane wyrazy zawsze tym samym tonem i o tej samej głośności.
Papużka zacznie powtarzać słowa, gdy będzie chciała otrzymać coś, do czego dane słowo jest przypisane. Może to być chęć zawołania właściciela przez wykrzykiwanie „cześć!” bo przecież do tej pory pojawiał się przy tym słowie. Może to być ochota na coś pysznego, więc usłyszymy donośne „pycha! pycha!”. A im więcej słów pozna, tym łatwiej będzie mu uczyć się kolejnych. Tu bardzo ważna jest cierpliwość, powtarzanie melodii jest łatwe, ale słowa wymagają od naszego ulubieńca więcej wysiłku nie tylko intelektualnego. Żeby zorientować się w skali podjętego wyzwania, spróbujcie poprawnie powtórzyć jakieś skomplikowane słowo w obcym języku. Za pierwszym razem raczej się nie uda. Za kolejnym jest już łatwiej, aż w końcu brzmienie jest perfekcyjne.

Na koniec życzę owocnych ćwiczeń i przyjemnej zabawy zarówno dla zwierzątek jak i dla właścicieli. I serdecznie polecam przygarnięcie takiego kolorowego przyjaciela, w naszych sklepach jest duży wybór papug marzących o fantastycznej, karnawałowej zabawie z nowym opiekunem.

Bibliografia:

  • http://papuzi-blog.blogspot.com/2011/07/jak-nauczyc-papuge-gadac.html
  • http://www.parrotparrot.com/parrot-behavior/teaching-parrots-to-talk/
  • http://www.instructables.com/id/How-to-teach-a-parrot-to-dance/

 

Inne porady

Kakadu

Papuga kakadu to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Te zwierzęta z charakterystycznym czubkiem...

Papuga górska Polytelis anthopeplus

Amanda górska (Polytelis anthopeplus), zwana też papugą górską, słoneczną lub z niemiecka "berg”, zamieszkuje...

Kolibry – najmniejsze ptaki świata

Koliber, z łac. Trochilidae, to ptak, który należy do gromady ptaków, podgromady Neornithes ,...

Raniuszek (Aegithalos caudatus)

Raniuszek to niezwykły ptak pod wieloma względami. Z zewnątrz przypomina bardziej egzotyczne gatunki, niż...

Kilka chorób często występujących wśród papug

Świerzb to choroba, którą często spotyka się u papużek falistych. Przyczyną choroby są roztocza...

Wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce

Temat dokarmiania ptaków jest bardzo popularny w każdym zimowym sezonie. Każdy kto chce zacząć...

Zanim kupisz papugę

Istnieje wiele atrakcyjnych aspektów związanych z posiadaniem papugi, które mogą skłonić kogoś do jej...

Ptaki przylatujące do Polski na zimę

Czy wiedzieliście, że wśród ptaków zimujących w Polsce są też takie, które do nas...

Miedzianka szmaragdowa (gołąbek zielonoskrzydły)

Obszar występowania tego gołąbka rozpoczyna się od Indii, poprzez południowo-wschodnią Azję aż po Australię...

Gadająca papuga

Gadająca papuga to wyjątkowe stworzenie, które cieszy się dużą popularnością. Możliwość nauczenia ptaka pojedynczych...

Dokarmianie ptaków zimą

Okres zimowy to trudny czas dla naszych latających przyjaciół. W ostatnich latach zimy mamy...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Smakołyki dla papug

Papugi, tak samo jak ludzie, mają swoje smakołyki i czasem warto po nie sięgnąć...

Płyn przeciw ektopasożytom dla ptaków MAX

Wielu właścicieli ptaków dobrze wie, że mimo przestrzegania higieny zdarza się, że pojawiają się...

Czerwony kanarek – co warto wiedzieć

Często właściciele czerwonych kanarków narzekają, że ich ptaki tracą z czasem intensywność swojego koloru....

Ryżowiec siwy Lonchura

Ryżowiec siwy Lonchura (daw. Padda) oryzivora – to mały ptaszek z rodziny astryldowatych, występujący...

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Co kanarek powinien mieć w klatce?

Kanarek (Serinus canaria) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych, który w naturalnych warunkach występuje...

Warzywa w diecie papug

Aby utrzymać papugę w dobrej kondycji trzeba zapewnić jej urozmaiconą dietę. Poza dobrą mieszanką...

Lorysa górska (Trichoglossus haematodus)

Jest to gatunek ptaka średniej wielkości, zamieszkuje Nową Gwineę, występuje także na sąsiadujących z...

Hotele dla owadów – moda czy konieczność?

Coraz częściej słyszymy o hotelach dla owadów. Stają się one obecne w naszych ogrodach...

Modrolotka Czerwonoczelna

  Modrolotka Czerwonoczelna nazywana jest także Papugą Nowozelandzką. Pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie ludność tam...

Dlaczego ptaki nie mają zębów?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ptaki nie mają zębów? Bo mają odpowiednie dzioby, którymi...

Jak rozpoznać płeć u papużki falistej?

Teoretycznie istnieje kilka metod na określenie płci u papużek falistych, jednak można przyjąć, że...

Śpiewak szary (Kulczyk szary)

Śpiewak szary zamieszkuje rozległe tereny północno-zachodniej i północnej Afryki. Jego naturalnym środowiskiem są obrzeża...

Mnicha nizinna

Mnichy dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi zdobywają coraz większą popularność. To małe papugi z wielką...

Gwarek czczony

Gracula religiosa czyli gwarek czczony - najlepiej ze wszystkich ptaków potrafi nauczyć się wyraźnego...

Jakie żerdzie wybierać do klatek dla papug?

Żerdzie, czy też żerdki dla ptaków, to najważniejszy element wyposażenia w klatce naszych skrzydlatych...

Anielskie skrzydło

Tytuł artykułu na pewno dla wielu z Was nie brzmi jak nazwa choroby -...

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Potrzebny ci CITES.

CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...

Dzikie ptaki – jak pomóc porzuconemu pisklęciu?

Z końcem wiosny i początkiem lata miałam przyjemność spotkać wielu ludzi o dobrych sercach,...

Agresja u papug

Agresywne zachowania są czymś, z czym styka się wielu właścicieli papug. Niezależnie od gatunku,...

Gołąbek diamentowy

Gołąbek ten pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje gęsto zarośnięte miejsca w pobliżu rzek i...

Pielęgnacja ptaków domowych

Wszystkie ptaki w stanie dzikim to wielkie czyściochy, które spędzają całe godziny na pedantycznym...

Karmnik w ogrodzie – jak wybrać odpowiedni model?

Jeśli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków zimną i zakupiliśmy dla nich kaloryczne pożywienie nadeszła...

Urlop a papuga

Papugi są z natury zwierzętami bardzo emocjonalnymi, silnie związanymi z rodziną, a w szczególności...

Kupno klatki dla ptaków – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniej klatki dla danego gatunku ptaków jest najważniejszą kwestią w kompletowaniu wyprawki, ponieważ...

Odmiany kanarków śpiewających

Jest wiele odmian kanarków, w tym artykule chciałabym skupić się na kanarkach tzw. śpiewakach. Ptaki...

Dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki znane są z pięknego śpiewu, dla wielu właścicieli tych wyjątkowych ptaków jest to...

Ptaki drapieżne – Aguja

W tym roku latem pojechałam wraz z sześcioletnią córką do Leśnego Parku Niespodzianek w...

Rozella królewska

Rozella królewska to papuga o intensywnym, czerwono-niebieskim upierzeniu. Dorosły osobnik osiąga ok. 32-37 cm....

Cała prawda o piasku dla ptaków

Piasek dla ptaków to produkt, który znajdziemy na półce sklepowej każdego sklepu zoologicznego. Drobno...

Witaminy w ptasiej diecie

Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pełnią one ważną...

Z żako u weterynarza

Żako to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych. Poniżej przedstawiono najczęstsze choroby występujące...

Świergotka Wielobarwna

Świergotka Wielobarwna (Psephotus varius) jest obok papugi falistej oraz nimfy najchętniej hodowaną papugą australijską....

Jak przewidzieć zmiany pogody na podstawie zachowań zwierząt?

Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...

Papużka nierozłączka

Nierozłączki (Agapornis), obok papużek falistych, to najbardziej popularne ptaki ozdobne hodowane w naszych domach....

Sepia dla ptaków

Organizm papugi, tak jak każdy inny, potrzebuje wapnia. Wapń jest pierwiastkiem, który służy do...

Ubarwienie papużek falistych

Jednym z powodów, dla których papużki faliste są gatunkiem tak lubianym przez miłośników ptaków,...

Amadyna wspaniała

Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae) jest jednym z najładniejszych ptaków australijskich. Ptak znany jest również...

Nimfa w naszym domu

Nimfy są jednymi z najpopularniejszych papug trzymanych w domach. Jest to niewątpliwie wynik wielu...

Rybołowy

Charakterystyka gatunku Rybołów (Pandion haliaetus) jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60...

Mewka japońska

Mewka japońska jest gatunkiem od dawna popularnym nie tylko w Polsce, ale także na...

Zimowe liczenie ptaków

W ostatni weekend stycznia w Polsce nastąpi kolejne zimowe liczenie ptaków. Akcja jest inspirowana...

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się...

Versele-Laga Gold Patee Red

Gold Patee Red jest pokarmem uzupełniającym o miękkiej konsystencji przeznaczonym dla kanarków i ptaków...

Wątroba u ptaków

Wątroba jest bardzo istotnym narządem. Jej budowa histologiczna u ptaków jest podobna do budowy...

Przerost dzioba u ptaków

Dziób pełni u ptaków wiele funkcji – umożliwia pobieranie pokarmu, poruszanie się, budowanie gniazda,...

Po co papugom jod?

Obok szeregu witamin, o których najczęściej klienci pamiętają w codziennym żywieniu swoich ptaków, bardzo...

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków w zimie cieszy się ogólną aprobatą i może przysparzać wiele frajdy zarówno...

Zakup kanarka – co trzeba wiedzieć?

Kanarek nie należy do ptaków zbyt wymagających. Jego hodowla jest przyjemna i niezbyt droga...

Jakie owoce podawać papugom

Papugi w naturalnym środowisku często zjadają owoce. Owoce zawierają fruktozę – a ta sprawia, że...

Papuga Falista

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe...

Papuga Tarczowa

Papuga Tarczowa (Barabanda) Polytelis Swansonie Papugi te żyją w Australii. Występują tam w dwóch populacjach...

Dlaczego ptaki wyrywają pióra ?

Wydziobywanie piór u ptaków, inaczej zwane pterofagią najczęściej wynika z błędów żywieniowych, obecności pasożytów...

Srebrnodziobek indyjski

Srebrnodziobek indyjski żyje w Indiach i na Cejlonie. Drugi podgatunek srebrno dziobek Afrykański żyje...

Astryld trzcinowy

Astryld trzcinowy zwany przez hodowców popularnie trzciniakiem, a w Polsce krasnogonkiem zamieszkuje północne wybrzeże...

Rozmnażanie papużek falistych

U papużek falistych nie występuje ściśle określony okres rozrodczy, mogą więc one gniazdować o...

Ciekawostki o kanarkach

Kanarek - Ciekawostki Ile waży kanarek? Od 20 do 35 gram w zależności od rasy Ile piór...

Arauana

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak...

Ptaszyniec–co to takiego ?

Jest to roztocz o długości 0,5-0,65 mm w kolorze białoszarym. Roztocze te odżywiają się krwią....

Jak oswoić papugi ?

Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w postępowaniu z papugami, a chciałby mieć oswojoną,...

Pierzenie u papug

Pierzenie – czyli proces wymiany piór u ptaków. Pióra naszych ulubieńców po pewnym czasie ulegają...

Aleksandretta

Aleksandretta obrożna nazywana „aleksą” jest średniej wielkości ptakiem (ok. 40 cm długości) z rodziny...

Ptaszyńce

Ptaszyńce – co to takiego i jak sobie z nimi poradzić ? Jeśli zdecydowaliśmy się...

Pierzenie u kanarków

Kanarki przechodzą pierzenie dwukrotnie. "Duże", podczas którego następuje wymiana całego upierzenia, przypada na jesień (sierpień,...

Zimowe dokarmianie ptaków

Vademecum zimowego dokarmiania ptaków - Dlaczego? Kiedy? Gdzie? Czym? Zima to czas kiedy w widoczny...

Zeberka

Zeberka (amadyna zebrowata) to mały ptak z rodziny astryldów ( rodzina ptaków wróblowatych, obejmująca...

Żywienie papug

Ptaki żywione urozmaiconym i zdrowym pokarmem żyją dłużej. Sprawa oczywista dla wszystkich, problem zaczyna...

Kanarek

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp położonych w odległości ok. 1000 kilometrów od brzegów...

Kiedy nasz wybór padł na nimfę

Kiedy chcielibyśmy, aby nasz lotny przyjaciel towarzyszył nam niemal przez cały czas, kiedy jesteśmy...