Porada zoologiczna
Papuzi karnawał
Fiesta! Na fali trwającego karnawału, chciałabym zaproponować właścicielom wszelkiej maści papug i papużek świetną zabawę, która ma na celu wzmocnienie więzi między opiekunem i zwierzęciem, dostarczenie ptakom rozrywki a nam możliwość pochwalenia się umiejętnościami ulubieńca. Na początek więc pytanie, czy nasz mały podopieczny umie już nucić Despacito, tańczyć w rytmie disco lub wykrzykiwać toasty? Jeśli tak, to najwyższa pora rozkręcić imprezę. Jeśli nie, to nic straconego, oto kilka podpowiedzi, jak go tego nauczyć.
1. Przygotowania do imprezy:
Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że działania takie jak pogwizdywanie, naśladowanie dźwięków czy „taniec” są dla papug na ogół naturalnymi odruchami. Jednak każdy gatunek ma swoje własne predyspozycje, a w obrębie samych gatunków, pojedyncze osobniki również mają swoje możliwości i ograniczenia. Przy nauce takich sztuczek zaleca się ogromną i mam na myśli OGROMNĄ cierpliwość. W ciągu następnych kilku tygodni, jakiekolwiek krzyki, złość czy nerwowe gesty frustracji podczas nauki, w najgorszym razie przerażą ptaka i zniszczą jego zaufanie do nas. W najlepszym razie poskutkują solidnym fochem i kategoryczną odmową dalszej zabawy, teraz i w przyszłości.
Ważne: jeżeli mamy już oswojoną papugę, która w naszym towarzystwie jest spokojna i rozluźniona, możemy zaczynać uczyć ją sztuczek. Jeśli ptaszek jest całkiem nowym lokatorem lepiej byłoby zaczekać kilka tygodni, aż przywyknie do nowego otoczenia.
2. Kącik DJ-a:
Sztuka powtarzania melodii jest jedną z najłatwiejszych do opanowania. Nieraz nie trzeba nawet specjalnie pupila szkolić, sam powtarza nasze pogwizdywania. Ważne, żeby kojarzył je z dobrą atmosferą lub poświęcaną mu uwagą. Do szczególnie zdolnych w tym zakresie papużek należy na przykład nimfa. Więc jeżeli chcemy nauczyć podopiecznego konkretnej melodii należy często ją powtarzać, najlepiej zaczynać od krótkiej melodyjki (powiedzmy jak sygnał smsa) np. podczas karmienia lub innych papuzich atrakcji. Jeżeli nasz przyjaciel zapamięta tę melodyjkę, można ją wydłużyć.
Miejmy na uwadze, że nasz podopieczny najpewniej zacznie powtarzać melodię ni z tego ni z owego, niekoniecznie w odpowiedzi na pogwizdywanie właściciela. Może zacząć to robić chcąc zwrócić na siebie naszą uwagę, gdy będziemy zajęci czymś zupełnie innym, bo zapamięta, że te dźwięki towarzyszyły nam, gdy zajmowaliśmy się nim.
3. Król parkietu:
Taniec jest umiejętnością nieco trudniejszą, ale sama nauka to mnóstwo frajdy zarówno dla właściciela jak i zwierzęcia. Jak nauczyć ptaka tanecznych kroków? Tak samo jak człowieka. Potrzebny jest instruktor, który pokaże kroki i będzie je pokazywał do skutku, aż uczeń je zapamięta.
Najlepiej jest ćwiczyć popołudniu lub wczesnym rankiem. Wybieramy na początek proste kroki, takie jak: kiwanie głową w górę i w dół lub na boki albo pojedyncze kroki w lewo i w prawo. Następnie stajemy przed klatką, upewniamy się, że uwaga zwierzątka skierowana jest na nas… i zaczynamy się kiwać zgodnie z ustalonymi krokami. Może to wyglądać zabawnie dla osoby postronnej, ale nie musimy robić tego długo. Papużka będzie w stanie skupić się wyłącznie na nas przez okres 10-20 minut, po czym najpewniej znudzi się i zajmie czymś innym. Jeśli widzimy, że już się nami nie interesuje, przestajemy pląsać, nawet jeśli podany czas jeszcze nie upłynął.
Możemy wybrać sobie jakąś konkretną piosenkę, którą będziemy puszczać podczas ćwiczeń. Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości papuga zacznie tańczyć w momencie usłyszenia znajomej muzyki. A nawet jeśli nie, to szybko zrozumie, że ta konkretna piosenka oznacza świetną zabawę z opiekunem i prędzej wpadnie w odpowiedni nastrój.
Ćwiczenie powtarzamy raz dziennie przez 20 min lub dwa razy dziennie po 10 min (druga opcja zazwyczaj sprawdza się lepiej). Długość nauki zależy od indywidualnych predyspozycji naszego podopiecznego. Kiedy nauczy się już jednego, prostego kroku, dodajemy następne.
Tak samo jak w przypadku nucenia melodii, nasz przyjaciel może nas zaskoczyć. Po wielodniowym (czasem kilkutygodniowym) gapieniu się na nasze wygibasy z pozorną obojętnością, sam zacznie tańczyć tak jak chcieliśmy, po to żeby zwrócić na siebie naszą uwagę.
4. Pogaduszki przy barze
Powtarzanie słów należy do wyższej szkoły jazdy. Różne gatunki papug posiadają różne umiejętności w tej dziedzinie np. ara i żako mówią najwyraźniej, aleksandretty i nimfy szybko się uczą, a nie pobity do tej pory rekord w ilości zapamiętanych słów (pojedynczych) należy do papużki falistej (choć mówią one nieco niewyraźnie). Najczęściej najszybciej uczą się samce oraz generalnie ptaki, które mają wyłącznie ludzkie towarzystwo. Jednak znowu wszystko zależy od predyspozycji osobniczej danego pupila.
Tak jak przy poprzednich sztuczkach, tutaj też należy zacząć od czegoś prostego. Nasi przyjaciele to bardzo mądre stworzenia, szybko uczą się, że słowa to dźwięki dzięki którym porozumiewamy się między sobą. Jeśli pokażemy im znaczenia poszczególnych słów, szybciej zaczną je powtarzać.
Zaczynamy na przykład od krótkiego „cześć!” lub „hej!” za każdym razem, gdy wchodzimy do mieszkania lub w pole widzenia podopiecznego. Mówimy „pycha” albo „proszę” podając jedzenie i smakołyki. Ważne jest, żeby starać się mówić dane wyrazy zawsze tym samym tonem i o tej samej głośności.
Papużka zacznie powtarzać słowa, gdy będzie chciała otrzymać coś, do czego dane słowo jest przypisane. Może to być chęć zawołania właściciela przez wykrzykiwanie „cześć!” bo przecież do tej pory pojawiał się przy tym słowie. Może to być ochota na coś pysznego, więc usłyszymy donośne „pycha! pycha!”. A im więcej słów pozna, tym łatwiej będzie mu uczyć się kolejnych. Tu bardzo ważna jest cierpliwość, powtarzanie melodii jest łatwe, ale słowa wymagają od naszego ulubieńca więcej wysiłku nie tylko intelektualnego. Żeby zorientować się w skali podjętego wyzwania, spróbujcie poprawnie powtórzyć jakieś skomplikowane słowo w obcym języku. Za pierwszym razem raczej się nie uda. Za kolejnym jest już łatwiej, aż w końcu brzmienie jest perfekcyjne.
Na koniec życzę owocnych ćwiczeń i przyjemnej zabawy zarówno dla zwierzątek jak i dla właścicieli. I serdecznie polecam przygarnięcie takiego kolorowego przyjaciela, w naszych sklepach jest duży wybór papug marzących o fantastycznej, karnawałowej zabawie z nowym opiekunem.
Bibliografia:
- http://papuzi-blog.blogspot.com/2011/07/jak-nauczyc-papuge-gadac.html
- http://www.parrotparrot.com/parrot-behavior/teaching-parrots-to-talk/
- http://www.instructables.com/id/How-to-teach-a-parrot-to-dance/