Porada zoologiczna

Ryżowiec siwy Lonchura

Ryżowiec siwy Lonchura (daw. Padda) oryzivora – to mały ptaszek z rodziny astryldowatych, występujący w Indonezji, głównie na wyspach Jawa, Bali, Sumatra. W wielu krajach tropikalnych introdukowana, zwłaszcza w Azji południowo-wschodniej. Zamieszkuje tereny porośnięte trawą, trzcinami, wybiera również zarośla, rzadkie lasy i tereny uprawne ( np. pola ryżowe), gdzie przebywa w małych stadach. Osiąga długość ciała około 14 cm oraz masę 23-28g. Podstawowe ubarwienie młodych u tego gatunku ptaka jest szaro – brązowe z czarnym dziobem. Z wiekiem (po kilku miesiącach) wybarwiają się – po bokach czarnej głowy występują owalne, białe plamy. Skrzydła oraz grzbiet jest szaroniebieski. Brzuch z jaśniejszymi piórkami o cynamonowo-szarym zabarwieniu, a pióra podogonowe są białe, sam ogon jest czarny. Oczy obramowane są czerwoną obwódką, a dziób jest perłowo – różowy.

Rozróżnianie płci
Dymorfizm płciowy u ryżowca jest słabo zaznaczony. Samczyki mają nieco większy i ciemniejszy dziób oraz intensywniejszą obwódkę wokół oczu. Natomiast samiczka posiada mniejszy i jaśniejszy dziobek. Niektórzy odróżniają także te ptaki po tym, że u samiczki jasna barwa brzucha jest wyraźniej odcięta od siwej barwy klatki piersiowej, natomiast u samczyka przechodzi ona bardziej stopniowo. Tak samo jak u kanarków, śpiew jest domeną samców. Wydają one melodyjne trele i turkoty podobne do dźwięku dzwoneczków. Samczyki zalecając się do samiczek, podskakują i podrygują na gałązce.

Odmiany barwne
Wyhodowano wiele odmian barwnych ryżowca m.in.: szeki ( biało-czarne, biało-szafirowe, biało-brunatne), biały, izabelowaty, ciemny opal (ciemny srebrny), jasny opal (jasny srebrny), czarnogłowy, agatowy, kremowy, pied, pastel.

Utrzymanie
Dla dwóch samiczek wystarczy nam klatka wielkości ok. 60x50x40. Jako jej wyposażenie powinniśmy mieć liczne naturalne żerdki, piasek do wysypywania dna, poidełko, karmnik na karmę suchą oraz mokrą, różnego rodzaju drabinki, a przede wszystkim miseczkę/basenik do kąpania. Ryżowce uwielbiają się kąpać. Nie przeszkadza im nawet niska temperatura! Dlatego musimy zadbać, aby klatka stała w miejscu osłoniętym od wiatru. Te towarzyskie ptaki możemy łączyć z innymi gatunkami, np. kanarkami, papużkami falistymi, nimfami, zeberkami ( uwaga – z zeberkami i mewkami mogą się rozmnożyć) mewkami oraz innymi astryldami, pod warunkiem zapewnienia im większej klatki bądź woliery. Z im mniejszymi mieszkańcami przyjdzie im mieszkać, tym większą klatkę musimy zapewnić, gdyż mogą gnębić mniejsze od siebie ptaki, jeśli przestrzeń życiowa będzie dla nich za mała. W literaturze zdarzy się natknąć na informacje, że można utrzymywać ryżowce w wolierze zewnętrznej, gdy temperatura nie spada poniżej 10 stopni, po uprzedniej aklimatyzacji ptaków. Natomiast niektórzy hodowcy utrzymują całorocznie te ptaki na zewnątrz, nawet gdy temperatura spada do -10 stopni. Nie może to być miejsce wietrzne. Bo nawet w ujemnej temperaturze te ptaki lubią się kąpać i mogą się wyziębić. U innych hodowców, ptaki mają w zimie dostęp do ogrzewanego pomieszczenia z możliwością swobodnego wylotu do zewnętrznej woliery. Jeszcze inni utrzymują te astryldy w nieogrzewanych pomieszczeniach wewnętrznych bez woliery zewnętrznej.

Hodowla
Aby rozpocząć hodowlę możemy połączyć ptaki 1-4 letnie na kilka sposobów. Z grupy kilku osobników wybieramy dobraną parę i umieszczamy w klatce/wolierze 100x50x60cm wyposażonej w dwie budki lęgowe. Innym sposobem jest utrzymanie kilkanastu par w jednej wielkiej wolierze z dużą ilością budek. Tak wielka grupa chętniej się rozmnaża, gdyż czują się bezpieczniej. Można też utrzymywać po jednej parze z różnych gatunków ptaków w jednej wolierze. Jeśli chcemy trzymać z innymi ptakami więcej niż jedną parę danego gatunku, to powinny to być minimum 3 pary. Możliwe kombinacje to albo jedna, albo trzy i więcej. Dwie pary będą rywalizować między sobą. Samczyki mogą się wzajemnie przeganiać. Gdy woliera jest za mała, często się zdarza, że do lęgów podchodzi jedynie para dominująca. Wtedy należy ją oddzielić do osobnej klatki. Jeśli ptaki nie wykazują zbytniej chęci do rozmnażania, można je rozdzielić około 8 tygodni przed planowanymi lęgami według płci. Trzeba je obficie karmić mieszanką odpowiednią dla tego okresu, a także odrobaczyć i sprawdzić ich stan zdrowia. Jeśli zmieniają często miejsce budowy gniazda, należy sprawdzić dokładnie czy coś ich nie płoszy w nocy w wolierze.
Budki lęgowe możemy zapewnić takie jak papużkom falistym lub zamontować półotwarte budki o wymiarach 30x25x25 ze średnicą otworu 5cm. Jednak najlepiej zapewnić różnego rodzaju budki, wydrążone kłody, aby ptaki same mogły wybrać, gdzie chcą gniazdować. Potrafią być wybredne i zmieniać miejsce. Jako wyściółki gniazda używają różnego rodzaju materiałów: siana, patyków, roślin, włókien kokosowych, kawałków ligniny, sznurka sizalowego, igieł sosnowych. Jeśli nie mają do nich dostępu, to użyją wszystkiego, co dadzą radę urwać swym dziobkiem. Natomiast nie będą używać miękkich materiałów typu bawełna czy innych oferowanych w sprzedaży dla małych ptaków. Gniazdo budowane jest raczej niechlujnie. Możemy im pomóc i wcześniej wyłożyć dno budki sianem. Oprócz budek, jako wyposażenie powinniśmy umieścić liczne żerdzie, huśtawki, drabinki i inne zabawki, karmniki, poidełka i baseny do kąpania.

Rozród
Samczyk zaleca się do samiczki, podrygując, kłaniając się i podskakując na gałązce. Czasem zalecają się z kawałkiem słomy w dziobku ( choć zdarza się to także już po kopulacji). Po zbudowaniu gniazda, około 10-14 dni po połączeniu się w parę, samiczka składa codziennie jedno jajko. Średnio składa 4-7 sztuk, chociaż zdarza się i 10. Po złożeniu wszystkich zaczyna je wysiadywać z pomocą partnera. W nocy jajka wysiaduje zawsze samiczka. Pisklęta wylegają się po 13-14 dniach. Młode po opierzeniu (24-28 dni) opuszczają gniazdo po miesiącu i przez jakiś czas są jeszcze dokarmiane przez rodziców. Gdy tylko zaczną jeść same pokarm, należy je oddzielić, aby para rodzicielska nie zaczęła ich prześladować. Gdy lęgi odbywa wiele par, można podrzucać nadliczbowe pisklaki innym parom mającym mniej liczne potomstwo. Zapobiegnie to ich przemęczeniu się i nadmiernej eksploatacji ptaków. Najlepsza liczba młodych w gnieździe to 5 pisklaków. Młodym można zakładać obrączkę w wieku 6 dni. Po 3-4 lęgach w sezonie należy rozdzielić ptaki na płcie, z co najmniej 6-miesieczną przerwą. Dietę trzeba zmienić na podstawową mieszankę, aby zapobiec otyłości.

Pożywienie
Dieta ryżowców powinna się składać z odpowiedniej mieszanki nasion, dodatku świeżych warzyw i owoców oraz białka zwierzęcego. Na rynku są dostępne gotowe karmy dla zeberek i amadyn. Może być używana także u innych tropikalnych i subtropikalnych ziarnojadów, w tym ryżowca siwego. Jest to podstawowa karma. Aby bardziej urozmaicić menu ptaka, można samemu zmieszać nasiona. W takiej mieszance powinny się znajdować następujące składniki: różne gatunki prosa ( białe, czerwone, zielone, senegalskie), kanar, ziarna rzepaku , rzepik, murzynek , siemię lniane, ziarna maku, łuskany owies lub śruta owsiana, kasza owsiana, rozdrobnione orzeszki ziemne i nasiona słonecznika, konopie, ziarna ziół, traw i warzyw. Bazą powinna być mieszanka: proso senegalskie, białe, kanar, murzynek (80:5:10:5) albo białe proso, kanar, proso senegalskie (60:25:15). Do 85% mieszanki podstawowej dodajemy mieszankę powyższych ziaren, nasion i zbóż. W okresie karmienia piskląt, powinniśmy dostarczać w szczególności nasiona traw i ziół, gdyż ptaki te chętnie wybierają je, trawią, a następnie karmią nimi pisklęta. W sezonie lęgowym w tych 15 procentach może się znaleźć 5-10% kaszy owsianej. W okresie zimowym można zwiększyć udział konopii. Jest ona bardzo smakowita. Oprócz takich mieszanek podajemy mokry pokarm: cykorię, jabłko, natkę pietruszki, marchewkę, szpinak, ogórek, cukinię, paprykę, pomidora, truskawki, brzoskwinie, pomarańcze, kiełki warzyw i zbóż. Można użyć również gotowych pokarmów dla miękkojadów oraz pokarmów jajecznych. Jako źródło białka zwierzęcego dwa razy w tygodniu możemy podać pokarmy suszone ( larwy komarów, dafnie, rurecznik, drobno posiekane larwy mączników) i świeże ( larwy mączników posiekane, larwy much, małe muszki, larwy mrówek, dżdżownice, wazonkowce, pająki).
Pokarmy powinny być uzupełniane o witaminy, minerały, aminokwasy, sepię lub wyparzone i pokruszone skorupki jaj, żwirek mineralny, proso w kłosach.

Profilaktyka i choroby
Bardzo ważne jest częste przycinanie pazurków, w szczególności przed sezonem lęgowym. Samiczka wylatując z budki, może zahaczyć za długimi pazurkami o pisklęta, wyrzucając je niechcący z gniazda.
Przed lęgami należy ptaki odrobaczyć zarówno na pasożyty wewnętrzne jak i zewnętrzne. Ryżowce mogą się zarazić kokcydiami oraz roztoczami. Dlatego należy dokładnie zabezpieczyć woliery zewnętrzne preparatem przed możliwą inwazją ptaszyńców. Dwa razy w roku trzeba (przed wpuszczeniem ptaków do woliery zewnętrznej i po zabraniu z woliery) zdezynfekować preparatami bezpiecznymi i przystosowanymi dla ptaków siatkę i elementy wyposażenia.
Trzeba często obserwować ptaki, czy nic im się nie dzieje, czy mają zdrowe dzioby, oczy, nóżki, nieposklejane upierzenie zwłaszcza w okolicy steku (kupra). Po zaobserwowaniu niepokojących objawów (apatia, osowienie, biegunka, narośle na łapkach, dziobie) należy się udać do lekarza weterynarii specjalizującego się w ptakach.

Ważne informacje i ciekawostki:

  • ptaki trzymane w za małych klatkach i nie używane do rozrodu, szybko się otłuszczają – należy stosować u nich podstawową mieszankę z 3-4 rodzajów ziaren i najlepiej zmienić klatkę na większą;
  • ryżowce z nudów mogą dziobać pręty klatki, dlatego druty i pręty nie mogą zawierać metali ciężkich ( np. cynku) ;
  • woliery i klatki powinny być osłonięte od wiatru;
  • ptaki cierpiące na niedobór składników odżywczych bledną, ich dzioby stają się jasne, czasem łuszczą się, obwódka wokół oczu jaśnieje;
  • posiadane ptaki należy kupować z dokumentem z hodowli, rejestrujemy zarówno posiadaną parę jak i każde potomstwo, które z nich uzyskamy;
  • ryżowce można trzymać z innymi ptakami, np. kanarkami, papużkami falistymi czy nimfami;
  • te ciekawskie i towarzyskie ptaszki można oswoić, będą do nas przylatywały na zawołanie;
  • woliera do której wypuszczamy ptaki, aby się wylatały nazywana jest wyfruwem.

Bibliografia:

  • Poradnik ,,Ptaki Egzotyczne”, Matther M. Vriends, Tanya M. heming-Vriends, Solis, Warszawa 2004.
  • aviornis.com.pl
  • www.multihobby.net
  • www.singing-wings-aviary.com
  • www.zebrafinch.com
  • www.finchinfo.com

Inne porady

Kakadu

Papuga kakadu to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Te zwierzęta z charakterystycznym czubkiem...

Papuga górska Polytelis anthopeplus

Amanda górska (Polytelis anthopeplus), zwana też papugą górską, słoneczną lub z niemiecka "berg”, zamieszkuje...

Kolibry – najmniejsze ptaki świata

Koliber, z łac. Trochilidae, to ptak, który należy do gromady ptaków, podgromady Neornithes ,...

Raniuszek (Aegithalos caudatus)

Raniuszek to niezwykły ptak pod wieloma względami. Z zewnątrz przypomina bardziej egzotyczne gatunki, niż...

Kilka chorób często występujących wśród papug

Świerzb to choroba, którą często spotyka się u papużek falistych. Przyczyną choroby są roztocza...

Wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce

Temat dokarmiania ptaków jest bardzo popularny w każdym zimowym sezonie. Każdy kto chce zacząć...

Zanim kupisz papugę

Istnieje wiele atrakcyjnych aspektów związanych z posiadaniem papugi, które mogą skłonić kogoś do jej...

Ptaki przylatujące do Polski na zimę

Czy wiedzieliście, że wśród ptaków zimujących w Polsce są też takie, które do nas...

Miedzianka szmaragdowa (gołąbek zielonoskrzydły)

Obszar występowania tego gołąbka rozpoczyna się od Indii, poprzez południowo-wschodnią Azję aż po Australię...

Gadająca papuga

Gadająca papuga to wyjątkowe stworzenie, które cieszy się dużą popularnością. Możliwość nauczenia ptaka pojedynczych...

Dokarmianie ptaków zimą

Okres zimowy to trudny czas dla naszych latających przyjaciół. W ostatnich latach zimy mamy...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Smakołyki dla papug

Papugi, tak samo jak ludzie, mają swoje smakołyki i czasem warto po nie sięgnąć...

Płyn przeciw ektopasożytom dla ptaków MAX

Wielu właścicieli ptaków dobrze wie, że mimo przestrzegania higieny zdarza się, że pojawiają się...

Czerwony kanarek – co warto wiedzieć

Często właściciele czerwonych kanarków narzekają, że ich ptaki tracą z czasem intensywność swojego koloru....

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Co kanarek powinien mieć w klatce?

Kanarek (Serinus canaria) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych, który w naturalnych warunkach występuje...

Warzywa w diecie papug

Aby utrzymać papugę w dobrej kondycji trzeba zapewnić jej urozmaiconą dietę. Poza dobrą mieszanką...

Lorysa górska (Trichoglossus haematodus)

Jest to gatunek ptaka średniej wielkości, zamieszkuje Nową Gwineę, występuje także na sąsiadujących z...

Hotele dla owadów – moda czy konieczność?

Coraz częściej słyszymy o hotelach dla owadów. Stają się one obecne w naszych ogrodach...

Modrolotka Czerwonoczelna

  Modrolotka Czerwonoczelna nazywana jest także Papugą Nowozelandzką. Pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie ludność tam...

Dlaczego ptaki nie mają zębów?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ptaki nie mają zębów? Bo mają odpowiednie dzioby, którymi...

Jak rozpoznać płeć u papużki falistej?

Teoretycznie istnieje kilka metod na określenie płci u papużek falistych, jednak można przyjąć, że...

Śpiewak szary (Kulczyk szary)

Śpiewak szary zamieszkuje rozległe tereny północno-zachodniej i północnej Afryki. Jego naturalnym środowiskiem są obrzeża...

Mnicha nizinna

Mnichy dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi zdobywają coraz większą popularność. To małe papugi z wielką...

Gwarek czczony

Gracula religiosa czyli gwarek czczony - najlepiej ze wszystkich ptaków potrafi nauczyć się wyraźnego...

Jakie żerdzie wybierać do klatek dla papug?

Żerdzie, czy też żerdki dla ptaków, to najważniejszy element wyposażenia w klatce naszych skrzydlatych...

Anielskie skrzydło

Tytuł artykułu na pewno dla wielu z Was nie brzmi jak nazwa choroby -...

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Potrzebny ci CITES.

CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...

Dzikie ptaki – jak pomóc porzuconemu pisklęciu?

Z końcem wiosny i początkiem lata miałam przyjemność spotkać wielu ludzi o dobrych sercach,...

Agresja u papug

Agresywne zachowania są czymś, z czym styka się wielu właścicieli papug. Niezależnie od gatunku,...

Gołąbek diamentowy

Gołąbek ten pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje gęsto zarośnięte miejsca w pobliżu rzek i...

Pielęgnacja ptaków domowych

Wszystkie ptaki w stanie dzikim to wielkie czyściochy, które spędzają całe godziny na pedantycznym...

Karmnik w ogrodzie – jak wybrać odpowiedni model?

Jeśli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków zimną i zakupiliśmy dla nich kaloryczne pożywienie nadeszła...

Urlop a papuga

Papugi są z natury zwierzętami bardzo emocjonalnymi, silnie związanymi z rodziną, a w szczególności...

Kupno klatki dla ptaków – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniej klatki dla danego gatunku ptaków jest najważniejszą kwestią w kompletowaniu wyprawki, ponieważ...

Odmiany kanarków śpiewających

Jest wiele odmian kanarków, w tym artykule chciałabym skupić się na kanarkach tzw. śpiewakach. Ptaki...

Papuzi karnawał

Fiesta! Na fali trwającego karnawału, chciałabym zaproponować właścicielom wszelkiej maści papug i papużek świetną...

Dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki znane są z pięknego śpiewu, dla wielu właścicieli tych wyjątkowych ptaków jest to...

Ptaki drapieżne – Aguja

W tym roku latem pojechałam wraz z sześcioletnią córką do Leśnego Parku Niespodzianek w...

Rozella królewska

Rozella królewska to papuga o intensywnym, czerwono-niebieskim upierzeniu. Dorosły osobnik osiąga ok. 32-37 cm....

Cała prawda o piasku dla ptaków

Piasek dla ptaków to produkt, który znajdziemy na półce sklepowej każdego sklepu zoologicznego. Drobno...

Witaminy w ptasiej diecie

Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pełnią one ważną...

Z żako u weterynarza

Żako to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych. Poniżej przedstawiono najczęstsze choroby występujące...

Świergotka Wielobarwna

Świergotka Wielobarwna (Psephotus varius) jest obok papugi falistej oraz nimfy najchętniej hodowaną papugą australijską....

Jak przewidzieć zmiany pogody na podstawie zachowań zwierząt?

Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...

Papużka nierozłączka

Nierozłączki (Agapornis), obok papużek falistych, to najbardziej popularne ptaki ozdobne hodowane w naszych domach....

Sepia dla ptaków

Organizm papugi, tak jak każdy inny, potrzebuje wapnia. Wapń jest pierwiastkiem, który służy do...

Ubarwienie papużek falistych

Jednym z powodów, dla których papużki faliste są gatunkiem tak lubianym przez miłośników ptaków,...

Amadyna wspaniała

Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae) jest jednym z najładniejszych ptaków australijskich. Ptak znany jest również...

Nimfa w naszym domu

Nimfy są jednymi z najpopularniejszych papug trzymanych w domach. Jest to niewątpliwie wynik wielu...

Rybołowy

Charakterystyka gatunku Rybołów (Pandion haliaetus) jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60...

Mewka japońska

Mewka japońska jest gatunkiem od dawna popularnym nie tylko w Polsce, ale także na...

Zimowe liczenie ptaków

W ostatni weekend stycznia w Polsce nastąpi kolejne zimowe liczenie ptaków. Akcja jest inspirowana...

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się...

Versele-Laga Gold Patee Red

Gold Patee Red jest pokarmem uzupełniającym o miękkiej konsystencji przeznaczonym dla kanarków i ptaków...

Wątroba u ptaków

Wątroba jest bardzo istotnym narządem. Jej budowa histologiczna u ptaków jest podobna do budowy...

Przerost dzioba u ptaków

Dziób pełni u ptaków wiele funkcji – umożliwia pobieranie pokarmu, poruszanie się, budowanie gniazda,...

Po co papugom jod?

Obok szeregu witamin, o których najczęściej klienci pamiętają w codziennym żywieniu swoich ptaków, bardzo...

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków w zimie cieszy się ogólną aprobatą i może przysparzać wiele frajdy zarówno...

Zakup kanarka – co trzeba wiedzieć?

Kanarek nie należy do ptaków zbyt wymagających. Jego hodowla jest przyjemna i niezbyt droga...

Jakie owoce podawać papugom

Papugi w naturalnym środowisku często zjadają owoce. Owoce zawierają fruktozę – a ta sprawia, że...

Papuga Falista

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe...

Papuga Tarczowa

Papuga Tarczowa (Barabanda) Polytelis Swansonie Papugi te żyją w Australii. Występują tam w dwóch populacjach...

Dlaczego ptaki wyrywają pióra ?

Wydziobywanie piór u ptaków, inaczej zwane pterofagią najczęściej wynika z błędów żywieniowych, obecności pasożytów...

Srebrnodziobek indyjski

Srebrnodziobek indyjski żyje w Indiach i na Cejlonie. Drugi podgatunek srebrno dziobek Afrykański żyje...

Astryld trzcinowy

Astryld trzcinowy zwany przez hodowców popularnie trzciniakiem, a w Polsce krasnogonkiem zamieszkuje północne wybrzeże...

Rozmnażanie papużek falistych

U papużek falistych nie występuje ściśle określony okres rozrodczy, mogą więc one gniazdować o...

Ciekawostki o kanarkach

Kanarek - Ciekawostki Ile waży kanarek? Od 20 do 35 gram w zależności od rasy Ile piór...

Arauana

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak...

Ptaszyniec–co to takiego ?

Jest to roztocz o długości 0,5-0,65 mm w kolorze białoszarym. Roztocze te odżywiają się krwią....

Jak oswoić papugi ?

Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w postępowaniu z papugami, a chciałby mieć oswojoną,...

Pierzenie u papug

Pierzenie – czyli proces wymiany piór u ptaków. Pióra naszych ulubieńców po pewnym czasie ulegają...

Aleksandretta

Aleksandretta obrożna nazywana „aleksą” jest średniej wielkości ptakiem (ok. 40 cm długości) z rodziny...

Ptaszyńce

Ptaszyńce – co to takiego i jak sobie z nimi poradzić ? Jeśli zdecydowaliśmy się...

Pierzenie u kanarków

Kanarki przechodzą pierzenie dwukrotnie. "Duże", podczas którego następuje wymiana całego upierzenia, przypada na jesień (sierpień,...

Zimowe dokarmianie ptaków

Vademecum zimowego dokarmiania ptaków - Dlaczego? Kiedy? Gdzie? Czym? Zima to czas kiedy w widoczny...

Zeberka

Zeberka (amadyna zebrowata) to mały ptak z rodziny astryldów ( rodzina ptaków wróblowatych, obejmująca...

Żywienie papug

Ptaki żywione urozmaiconym i zdrowym pokarmem żyją dłużej. Sprawa oczywista dla wszystkich, problem zaczyna...

Kanarek

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp położonych w odległości ok. 1000 kilometrów od brzegów...

Kiedy nasz wybór padł na nimfę

Kiedy chcielibyśmy, aby nasz lotny przyjaciel towarzyszył nam niemal przez cały czas, kiedy jesteśmy...