Porada zoologiczna

Hodowla karaczanów karmowych

Zarówno w profesjonalnych jak i hobbystycznych hodowlach, karaczany stanowią podstawę diety wielu gatunków zwierząt. Łatwo się mnożą, a większość gatunków jest prostych w hodowli. Są odporne na błędy hodowców. Dlatego nawet, gdy zapomnimy o posiadaniu tych owadów i nie nakarmimy ich oraz nie podamy wody – przeżyją. Co prawda po jakimś czasie może kilku sztuk brakować, ale spokojnie wytrzymują dłuższy okres bez pokarmu i wody. Niektóre z hodowanych gatunków zwierząt nie mogą jeść innej karmówki, bądź źle się po niej czują. Karaczany są wtedy idealnym rozwiązaniem. Najczęściej hodowane gatunki karmowe to:

 • karaczan turecki Shelfordella lateralis – potocznie zwany turkiem. Występuje od północnej Afryki po Azję Środkową. Obecnie jako gatunek łatwo się adaptujący, można go spotkać także na innych kontynentach m.in. w Ameryce. Osiąga wielkość 2,2-3 cm. Dymorfizm płciowy jest znaczny. Samica jest czerwono-czarna z mocno zredukowanymi skrzydłami. Samiec natomiast jest kremowo-pomarańczowy, z wyraźnymi, długimi skrzydłami. Wylęg wygląda jak miniaturka dorosłych, tyle że na początku są jaśniejsze. Samice są jajorodne i składają w różnych miejscach ooteki, wewnątrz której jest przeważnie 20-30 jaj. W zależności od warunków otoczenia, wylęg może się wykluć po miesiącu albo nawet po kilku. Ostatnią wylinkę przechodzą po 90-150 dniach, jako imago żyją 6-12 miesięcy. Karaczan ten nie wspina się, nie zakopuje ani nie lata. Za to jest bardzo szybki, czym wzbudza zainteresowanie zwierzaków. Jest dość miękki, więc nadaje się dla pupili z delikatniejszymi pyszczkami. Pod względem zawartości białka i tłuszczu, składowo jest podobny do świerszczy. Do skarmiania najlepiej jest łapać go pęsetą, gdyż złapany i ściśnięty wydziela lepką substancję.
 • karaczan argentyński Blaptica dubia – od łacińskiej nazwy, nazywany dubią. Zasiedla obszar Ameryki Środkowej oraz Południowej. Osiąga wielkość 4-4,5 cm. Dorosła samica jest ciemnobrązowa oraz posiada jasne przebarwienia na odwłoku, ma jedynie zalążki skrzydeł. Samiec jest szczuplejszy od samicy, posiada ciemnoczarne skrzydła z jasną obwódką. Wylęg natomiast wraz z rozwojem przechodzi w coraz ciemniejsze barwy szarego. Samice inkubują ooteki wewnątrz ciała. W jednej ootece jest około 20-40 jaj. W ciągu swojego życia składa 5-6 ootek. Młode przychodzą na świat po około 2-3 miesiącach. Na imago przechodzą po kolejnych 2-3 miesiącach. Dorosły owad żyje nawet do półtora roku. Gatunek jest odporny zarówno na przesuszenia jak i na nadmierną wilgotność. Karaczan ten nie wspina się ani nie lata, ale się zakopuje, a spuszczony z wysoka potrafi otworzyć skrzydła (samiec) i poszybować bezpiecznie na ziemię. Dlatego podczas skarmiania, musimy obserwować, czy nasz zwierzak zjadł wszystkie sztuki. Młode są miękkie, natomiast dorosłe sztuki mają bardziej twardy pancerzyk.
 • karaczan zielony Panchlora nivea – zwany też karaczanem bananowym. Obszar jego występowania to m.in. Ameryka Środkowa, Ameryka Południowa, Indie Zachodnie. Najliczniejszy jest na Karaibach oraz na Kubie, stąd też jego potoczna nazwa – kubański. W handlu występują najprawdopodobniej hybrydy międzygatunkowe owadów z rodzaju Panchlora, gdyż można spotkać się z różną wielkością tych karaczanów. Samiczki mogą osiągać wielkość 2-3cm, a samczyki około 1-1,3 cm długości. Owady dorosłe są całe zielone z żółtymi przejaśnieniami z boku ciała. Skrzydła pokrywają cały odwłok. Młode, aż do wylinki imaginalnej, są brązowe bądź czarne. Samice inkubują wewnątrz ciała 3-4 mm ootekę, która może zawierać od 15 do 60 jaj. Młode wychodzą na świat po około 45 dniach. Samica osiąga dojrzałość po około 4-6 miesiącach, a samce po 6-7 miesiącach (w zależności od temperatury). Gatunek trudny w hodowli. Potrzebuje odpowiedniej wilgotności i ciągłej kontroli jakości ściółki. Karaczan ten doskonale lata (imago), wspina się (imago), zakopuje (wylęg i młode), jest szybki (wszystkie formy). Jest najlepszym karaczanem oraz jedną z najlepszych karmówek, jaką można podać naszym zwierzętom, jedzącym tej wielkości owady. Doskonały, lekkostrawny pokarm dla niejadków. Jest miękki, zawiera dużą ilość wody, nie czopuje ( modliszki).
 • karaczan madagaskarski Gromphadorhina portentosa – nazywany potocznie syczącym karaczanem. Występuje w lasach deszczowych na Madagaskarze. Bardzo duży karaczan nie posiadający skrzydeł. Dorasta do 6-8 cm, przy czym tak jak w przypadku innych gatunków, samice są większe od samców. Posiada czarnobrązowe ciało z przejaśnieniami i ciemnymi plamkami na segmentach odwłoka. Widoczny dymorfizm płciowy – dorosłe samczyki posiadają na przedpleczu wyraźne wyrostki. Młode są czarne, a ich ciało ma dość płaski kształt. Samica inkubuje wewnątrz ciała ootekę zawierającą średnio 15-40 jaj. Młode dojrzewają po około 6-8 miesiącach, jako imago żyją 6-12 miesięcy. Karaczan ten, jeśli poczuje się zagrożony potrafi syczeć. Kurcząc odpowiednie mięśnie, potrafi wypchnąć powietrze z systemu tchawek przez przetchlinki wydając syczący dźwięk. Jest to gatunek umiarkowanie prosty w hodowli, idealnie nadaje się do skarmiania, np. większych jaszczurek.

Hodowla i utrzymanie

Każdy gatunek karaczana hodujemy w inny sposób. Jeśli chcemy jedynie utrzymać owady do skarmienia, to przeznaczamy do tego celu szczelny pojemnik wielkości około 20x20x20 z przyklejoną drobną siateczką do pokrywki, w której uprzednio wycinamy dziurę. Dajemy wytłaczanki, miseczkę na jedzenie suche i mokre albo miskę na hydrożel. Można też sypnąć jedzenie suche bezpośrednio na dno pojemnika, a pokarm mokry dać na wytłaczanki bądź hydrożel w miseczce na dno pojemnika. Aby rozmnożyć karaczany. potrzebujemy każdemu gatunkowi stworzyć odpowiednie dla niego warunki tj. wilgotność, temperatura, odpowiednie wyposażenie.

Karaczana tureckiego możemy rozmnażać w pojemniku od 20x20x20 (dla kilkudziesięciu sztuk) lub 50x50x30 ( dla kilkuset sztuk). Dla wentylacji robimy dziurę w pokrywce i dajemy siatkę drobną, bądź robimy dziurki w dużej ilości. Karaczany te się nie wspinają, więc nie musimy stosować pokrywki, ale upewnijmy się, że ścianki pojemnika są gładkie, a sam pojemnik stoi w miejscu, w którym nikt go nie przewróci. Jako podłoże stosujemy kokos/torf, który zraszamy, choć niektórzy nic nie dają jako podłoże, a w pojemniku stosują mniej dziurek. Same owady wytwarzają na tyle dużo wilgotności, że nie trzeba wtedy ich zraszać, choć wówczas istnieje wysokie ryzyko rozwoju pleśni, grzybów oraz roztoczy. Jako wyposażenie dajemy wytłaczanki, połówki kokosa, duże kawałki kory. Wilgotność utrzymujemy na poziomie około 70 %, a temperaturę pozostawiamy w granicach 25-30 stopni w celu przyśpieszenia całego cyklu. Jeśli chcemy opóźnić rozwój karaczanów, obniżamy lekko temperaturę. Rozrzucone ooteki możemy zostawić w pojemniku, a dorosłe owady przenieść do kolejnego blattarium. Jako pokarm mokry podajemy warzywa i owoce takie jak: marchewka, jabłko, ogórek, cukinia, papryka, roszponka, banan. Najlepiej się sprawdza się marchewka, która najwolniej się psuje, bo zawiera najmniej wody (spośród wymienionych roślin). Jako pokarm suchy najlepiej się sprawdzą płatki owsiane, płatki dla ryb lub sproszkowany psi pokarm dobrej jakości. Co 1-2 dni sprawdzamy i usuwamy resztki mokrego jedzenia, a suche uzupełniamy co dwa dni w takiej ilości, aby do następnego razu pokarm został zjedzony

Karaczana argentyńskiego możemy utrzymywać już w pojemniku 25x25x25 na kilkadziesiąt osobników, choć polecane są większe pojemniki. Można z pokrywką lub bez – zasada ta sama co u tureckich. Jako podłoża można używa kokosa/torfu. Osobiście stosuję żwirek kukurydziany, a na to wytłaczanki po jajkach. Miseczkę na karmę suchą, mokrą oraz na hydrożel. Rozmnażają się bardzo dobrze. Przy wyższej temperaturze (mata, kabel grzewczy, postawienie pojemnika w pobliżu grzejnika) karaczany szybciej przybywają i przyrastają. Przy innym podłożu nie osiągałam takich wyników jak przy kukurydzianym. Młode oraz imago często przesiadują na wytłaczankach, zagrzebują się w podłożu, w szczególności gdy czują się zagrożone. Do jedzenia możemy im podawać to samo co tureckim.

Karaczany zielone utrzymujemy w bardzo szczelnym pojemniku z takimi otworami wentylacyjnymi, aby się nie przecisnęły. Młode siedzą głównie zagrzebane w podłożu i raczej się nie wspinają, więc nawet jeśli na górze pojemnika zrobimy za duże otwory, to nie musimy się martwić. Pojemnik 50x50x30 wystarczy nam dla kilkuset osobników. Przygotowujemy jako podłoże 3-4cm warstwę kokosu/torfu/ziemi wymieszanej z korą lub z chipsami kokosowymi. Wstawiamy różnego rodzaju terraryjne dekoracje (kokosy, kora, kawałki doniczek, różnego rodzaju kawałki gałęzi, korzeni, zdrewniałe fragmenty roślin), ponieważ wytłaczanki się nie sprawdzą w tak wysokiej
wilgotności 70-90%. Temperatura może być na poziomie 25-32 stopnie, przetrzymując w trochę niższych temperaturach, spowalniamy cykl rozrodczy tych owadów. Są wrażliwe na znaczny spadek temperatury i wilgotności. Jako pożywienie dajemy im słodkie warzywa i owoce ( marchewka, banan, jabłko a także inne ) oraz suche pokarmy. Pomimo zraszania, można dać im małą miseczkę z wodą rozmieszaną z miodem w proporcji 1:5. Bardzo skrupulatnie sprawdzajmy i sprzątajmy terrarium karaczanom zielonym. Z racji takiej diety oraz wysokiej wilgotności bardzo łatwo o pleśń i różnego rodzaju roztocza. Sprzątanie blattarium do łatwych czynności nie należy, ponieważ owady te świetnie latają. Często w takim przypadku trzeba się pozbyć całej hodowli. Także długi okres od wylęgu do osiągnięcia dojrzałości, sprawia że gatunek jest bardzo trudny i mało opłacalny w hodowli. Dlatego też jego cena jest dopasowana do sposobu utrzymania. Karaczan zielony (po odpowiednim nakarmieniu) stanowi bardzo odżywczy i zdrowy kąsek dla wielu gatunków zwierząt. Jest atrakcyjną karmówką dla wybrednych i niejadków.

Karaczany madagaskarskie utrzymujemy w szczelnych pojemnikach z wentylacją o wymiarach 40x30x30 i większych, najlepiej w szklanym blattarium. Na dno wysypujemy 2-3 cm podłoża kokosowego/torfowego. Jako wyposażenie dajemy kawałki kory, gałęzie, korzenie, liście, kamienie. Tylną ściankę możemy wyłożyć korą lub korkiem, w ten sposób zwiększymy ich powierzchnię życiową. Umieszczamy miseczki na karmę suchą, mokrą oraz na hydrożel. Temperaturę powinniśmy utrzymywać na poziomie 27-29 stopni, a wilgotność 60-80%. Zaleca się utrzymywanie jednego samca w grupie samic, gdyż karaczany płci męskiej walczą między sobą o samice. Pamiętajmy o dokładnym sprawdzaniu i sprzątaniu naszego blattarium.

 • Poza karaczanem tureckim, inne opisane w artykule gatunki są jajożyworodne – inkubują ooteki wewnątrz ciała co jakiś czas wysuwając je na zewnątrz w celu przewietrzenia, jak trochę stwardnieją, chowają je z powrotem. Wystraszone karaczany, porzucają ooteki, które zostawiamy w blattarium, aby owady je zjadły. Nie da się jej już uratować. Pozostawiona do zjedzenia, dostarczy dodatkowej energii młodym i imago.
 • Zielony karaczan po ucieczce z blattarium nie rozmnoży się w naszych warunkach, potrzebuje do tego celu wysokiej wilgotności, a takiej w naszych mieszkaniach raczej nie posiadamy.
 • Karaczany możemy utrzymywać hobbystycznie, nawet kilka gatunków razem.

Słowniczek:

 • dymorfizm płciowy – różnica w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy samcem a samicą
 • wylęg – świeżo wyklute i młode owady
 • ooteka – taki kokon, pakiecik z jajami
 • imago – dorosła ostateczna forma owada
 • tchawki i przetchlinki – elementy układu oddechowego owadów
 • hydrożel – specjalny proszek + woda
 • blattarium – nazwa terrarium na karaczany, w szczególności te ,w których utrzymujemy je hobbystycznie

Bibliografia:

 • Bazyluk W., Klucze do oznaczania owadów Polski, Warszawa 1956.
 • arachnea.org
 • en.wikipedia.org
 • owady-karmowe.pl
 • www.cheap-queens.pl
 • yoveezoo.pl
 • terrarium.com.pl
 • weirdscience.eu
 • www.antmania.pl

Inne porady

Gekon madagaskarski

Gekon ten pochodzi z Madagaskaru, a konkretnie jego południowych rejonów. Dorosły osobnik gekona madagaskarskiego...

Legwanik malachitowy

Legwanik malachitowy to rodzaj jaszczurki, która zamieszkuje Meksyk, Gwatemalę, Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę i...

Gekon płaczący Lepidodactylus lugubris

Gekon płaczący zamieszkuje m.in.: Sri Lankę, Birmę, Wyspy Adamańskie, Półwysep Malajski, wyspy Oceanii, Nową...

Thermobia domestica

Rybik piekarniczy Thermobia, inaczej nazywana rybikiem, to mały owad karmowy, który prawie wcale nie posiada...

Żaba rogata (Ceratophrys cornuta)

Żaba rogata zamieszkuje tropikalne lasy Argentyny i Brazylii. Prowadzi lądowy tryb życia – żyje...

Padalec zwyczajny

Padalec zwyczajny – jedyna polska jaszczurka beznoga. Kształtem przypomina węża. Jedną z cech odróżniających...

Anolis brodaty

Jedną z ciekawszych i oryginalniejszych propozycji gadów dla doświadczonych terrarystów jest anolis brodaty (Anolis...

Jak rozpocząć hodowlę muszek owocówek?

Muszki owocowe (Drosophila melanogaster) to idealny pokarm dla modliszek i małych pająków. Jestem aktualne w...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Żywe rośliny w terrarium

Kupując terrarium i aranżując jego wnętrze, bardzo często zastanawiamy się w jaki sposób najlepiej...

Leiolepis belliana – agama motylowa

Agama motylowa występuje w południowo-wschodniej Azji: Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie oraz na indonezyjskiej wyspie...

Pojenie kameleonów

Gady żyjące na drzewach na ogół nie rozpoznają nieruchomych źródeł wody. Zamiast tego spijają...

Czym zaskoczy Cię agama motylowa?

Agama motylowa jest bardzo ciekawą jaszczurką. Na wolności można ją zobaczyć w południowo-wschodniej Azji,...

Karaczan zielony (panchlora Nivea)

Panchlora nivea, zwany karaczanem zielonym lub karaczanem bananowym, to mały gatunek karaczana występujący na...

Hodowla świerszczy karmowych

Świerszcze są najpopularniejszymi zwierzętami karmowymi używanymi przez terrarystów. Szybko się mnożą, mają stosunkowo niską...

Scynk krokodylowy Tribolonotus gracilis

Ten gatunek jaszczurki należy do rodziny scynków. Pochodzi z Indonezji, Papuii i Nowej Gwinei....

Vigorept Multivit D3 + K + prebiotics nowość firmy Tropical

Coraz więcej klientów posiada w domu egzotyczne zwierzęta – gady. Kochając swoje pupile chcą...

Vigorept Mineral Multi calcium zero D3 – nowość firmy Tropical

Zwierzęta terrarystyczne coraz częściej goszczą w domach naszych klientów. Klienci są bardzo wyedukowani i...

Pokarm dla żółwi wodno-lądowych Tropical Biorept Supreme

Wydawałoby się, że utrzymanie oraz żywienie żółwi wodno-lądowych to niezbyt trudne zajęcie. Według wielu...

Agama kołnierzasta

Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii) Agama kołnierzasta pochodzi z Australii i Nowej Gwinei. Jest jedną z...

Jak zacząć przygodę z terrarystyką? cz.2

Jeśli już mieliśmy jakąś jaszczurkę czy węża lub pająka i mamy zamiar dalej brnąć...

Explorarium firmy Exo Terra

Explorarium firmy Exo Terra to przenośne terrarium w kształcie walca, wykonane z mocnej, nylonowej...

Exo Terra Turtle Clean – remedium na nieprzyjemny zapach

Częstym problemem w hodowli żółwi wodno-lądowych jest utrzymanie prawidłowej jakości wody. Zazwyczaj po kilku...

Pokarmy dla gadów pakowane w vaccum Exo Terra

Firma Exo Terra specjalizująca się w produkcji akcesorii i pokarmów dla gadów tym razem...

Jaszczurka długoogonowa

Jaszczurka długoogonowa (Takydromus sexlineatus). Jak sama nazwa wskazuje jaszczurka ma strasznie długi ogon. Terrarium...

Gekon orzęsiony

Gekony orzęsione (Rhacodactylus ciliatus) w naturze zamieszkują nieliczne wyspy Polinezji, w tym Nową Kaledonię. Sprowadzone...

Termostat w terrarystyce

Odpowiednia temperatura to jeden z ważniejszych czynników warunkujący prawidłowy rozwój i egzystencję zwierząt terrarystycznych....

Pantherophis guttatus czyli wąż zbożowy

Występowanie: Naturalnym środowiskiem życia węży zbożowych są lasy sosnowe oraz wiecznie zielone lasy tropikalne, a...

Najczęściej występujące choroby i problemy zdrowotne u gadów oraz sposoby ich rozwiązywania

Problem ze zrzuceniem wylinki Gady zrzucają wylinkę płatami, po czym najczęściej od razu ją zjadają....

Afrykański krocionóg olbrzymi

Afrykański krocionóg olbrzymi (Archispirostreptus gigas) jest jednym z najpopularniejszych w handlu gatunkiem krocionogów. Zamieszkuje...

Straszyk australijski

Występowanie Straszyk australijski (Extatosoma tiaratum) występuje w naturalnym środowisku w: Australii południowo-wschodniej i północnym Queensland,...

Szarańcza karmowa

Najpopularniejszym gatunkiem jest szarańcza wędrowna - Locusta migratoria, a czasami można też spotkać szarańczę...

Tarczowiec sudański

Tarczowiec sudański (inaczej tarczołusk sudański - Gerrhosaurus major) to piękna jaszczurka o długim ogonie....

Hodowla Ptaszników (Theraphosidae)

W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród hodowców cieszą się bezkręgowce, a zwłaszcza owady...

Bazyliszek płatkogłowy (Basiliscus plumifrons)

Jaszczurka ta zamieszkuje kraje Ameryki Środkowej: Nikaraguę, Honduras, Kostarykę i Panamę. Dużo czasu spędza...

Iguana iguana – Legwan zielony

Legwan zielony to gatunek dużej, nadrzewnej, roślinożernej jaszczurki pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej....

Straszyk filipiński

Sungaya inexpectata Straszyk ten pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Filipin, gdzie zamieszkuje wyspy Luzos....

Kumak dalekowschodni

Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis) jest jednym z popularniejszych płazów utrzymywanych w domowych terrariach. Ta...

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Potrzebny ci CITES.

CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...

Modliszka diabelska

Modliszka diabelska (Idolomantis diabolica) jest afrykańską modliszką występującą na terenie Kenii i Tanzanii. Jest...

Wybór pierwszej modliszki

Modliszki występują głownie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Opisanych dotąd gatunków jest ok. 2300...

Owoce i warzywa w diecie gadów

W diecie gadów w pierwszej kolejności skupiamy się na składnikach zwierzęcych – świerszczach, mącznikach,...

Czy przycinanie pazurów gadom jest konieczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wśród hodowców gadów znajdziemy zarówno zwolenników jak...

Żaba rogata – podstawowe informacje

Żaby rogate osiągają dość spore rozmiary. Są pękate, wielobarwne, można je polecić nawet początkującym...

Ptasznik czerwononogi (Brachypelma boehmei)

Mexican fireleg tarantula inaczej brachypelma boehmei, to ptasznik zamieszkujący półpustynne i stepowe obszary Ameryki...

Ogrzewanie w terrarium

Nie wszystkie zwierzęta trzymane w terrariach pochodzą z tropików i okolic równika. Prawie zawsze...

Krótka analiza podłoży do terrarium

Podłoże to ważny element wyposażenia terrarium. To jakie wybierzemy zależy m.in. od tego w...

Zrzucanie wylinki u węży

Linienie u węży to proces zrzucania skóry. Wąż wzrasta, a skóra nie rośnie wraz...

Jak zacząć przygodę z terrarystyką? Cz.1

Przychodzi taki moment, że pragniemy mieć jakieś zwierzątko. Niestety, czasem okazuje się, że jesteśmy...

Hurtnica zwyczajna

Hurtnica zwyczajna (Lasius niger) to idealna propozycja dla początkującego hodowcy mrówek. Znana również pod...

Czym karmić mrówki?

Bardzo ważną rzeczą w hodowli mrówek jest ich odpowiednie karmienie. Na rynku mamy dużo...

Prawda i mity o żarówkach UVB

Żarówki czy też świetlówki UVB, montowane w terrariach mają swoje konkretne zadanie – mają...

Żaba rogata

Żaba rogata występuje w naturze w Ameryce Południowej, a konkretnie w Argentynie, Brazylii (Rio...

Niezwykłe techniki obronne naszych zwierząt

Zwierzęta na drodze ewolucji wykształciły niesamowite techniki samoobrony. Można je podpatrzeć nie tylko u...

Szczęśliwy żółw i czysta woda

Kiedy kupujemy żółwia wodno-lądowego, spodziewamy się, że przygarniamy łatwego w utrzymaniu, bezproblemowego zwierzaka. Tymczasem...

Wąż pończosznik Thamnophis sirtalis

Wąż pończosznik występuje na rozległym obszarze, rozciągającym się od południowej części Kanady, poprzez całe...

Skakuny

Skakuny to grupa pająków charakteryzująca się niewielkimi rozmiarami ciała (ok. 2-12 mm, choć jest...

Roztocza u gadów

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u gadów są roztocza. Należą one do gromady...

Jak założyć paludarium?

Nazwa paludarium pochodzi od łacińskich słów pallus (błoto, bagno) i arium (pojemnik). Jest to...

Exo Terra SunRay Fixture

Exo Terra jest jedną ze specjalistycznych gałęzi firmy Hagen. Powstała w 2000 roku i...

Jak odpowiednio transportować gady

Co prawda z gadami nie wychodzimy na spacery, ani nie zakładamy im smyczy, ale...

Terrarium dla ptasznika

Najczęściej kupowanym terrarium dla ptasznika jest terrarium szklane. Dzieje się tak nie bez przyczyny....

Oswajanie gadów

Wielu amatorom terrarystyki wydaje się, że po zakupieniu wybranego przez siebie zwierzaka, będzie można...

Terrarium dla Drzewołazów

Drzewołazy to przepiękne, prowadzące dzienny tryb życia płazy bezogonowe, charakteryzujące się niesamowitymi barwami. Osobom...

Żaba bananowa

Łacińska nazwa tej sympatycznej żabki to Afrixalus fornasini, płazy te mierzą ok 3-4 cm...

Chipsi Snake

W opiece nad wężami, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego podłoża, które umieścimy na dnie...

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce. Poza nią, w naszym kraju...

Zwierzęta albinosy

W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....

Odpowiedni wybór roślin do terrarium

Bardzo często mamy problem z doborem właściwych roślin terrarystycznych dla naszego gada. Najczęściej klienci...

Rośliny do terrarium

Przy zakładaniu terrarium, hodowcy często borykają się z problemem jaki typ roślin wybrać -...

Ogrzewanie w terrarium z żółwiem stepowym

Dla żółwi, będących zwierzętami zmiennocieplnymi, temperatura otoczenia jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie ona...

Felsuma madagaskarska

Felsuma madagaskarska Phelsuma madagascariensis to najładniejszy gekon o aktywności dziennej. Zamieszkuje wyspę Madagaskar oraz...

Jak utrzymać wilgotność w terrarium tropikalnym

Hodując gady lub płazy ze strefy tropikalnej jednym z istotnych czynników jest utrzymanie odpowiedniej...

Jadowite gady, płazy i pajęczaki

W świecie zwierząt jedną z najbardziej efektywnych sposobów obrony oraz ataku jest broń chemiczna....

Karaczan madagaskarski

Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa) to dość popularny gatunek, chętnie hodowany przez terrarystów głównie ze...

Gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) to urocza, mała jaszczurka z rodziny Diplodactylidae. W hodowlach bardzo...

Pelinobius muticus

Ptasznik o łacińskiej nazwie Pelinobius muticus to przedstawiciel największych pająków dostępnych w sprzedaży. Dorosła...

Gekon lamparci – jakie podłoże wybrać?

Wybierając podłoże dla gekona lamparciego trzeba kierować się nie tylko jego wyglądem, ale także...

Wąż amurski

Wąż amurski (Elaphe schrenckii) występuje w azjatyckiej części Rosji, w Chinach i Korei. Spotyka...

Gekon Toke

Gekon Toke (łac. Gekko gecko) to przedstawiciel rodziny gekonowatych. Jest to dość popularna jaszczurka...

Modliszka storczykowa

Modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) to jeden z piękniejszych gatunków z rodziny Hymenopodidae. Występuje na...

Gąsienica trociniarki czerwicy (Cossus cossus)

Trociniarka to jeden z największych motyli zamieszkujących Polskę. Ćma ta występuje na terenie całej...

Wąż chiński

Wąż chiński (Orthriophis taeniurus) inaczej zwany także wężem tajwańskim lub wężem smugookim to stosunkowo...

Jak obchodzić się z jadowitymi stawonogami w terrarium?

Zaczynając swoją przygodę z ptasznikami, skorpionami lub innymi zwierzętami posiadającymi jad, powinniśmy zwracać szczególną...

Ptasznik białokolanowy

Acanthoscurria geniculata to naziemny, pięknie ubarwiony ptasznik dorastający do bardzo dużych rozmiarów. Opisał go...

Agama błotna

Agama błotna to jaszczurka nadrzewno-wodna występująca licznie w pobliżu rzek na terenie Azji Południowej....

MBD – metaboliczna choroba kości u gadów

MBD (ang. metabolic bone disease), czyli metaboliczna choroba kości, jest jednym z najczęściej diagnozowanych...

Lasiodora parahybana

Jest to największy pająk na świecie, zaraz po Theraphosa Blondi. Występuje w Brazylii, w...

Pyton królewski

Pyton królewski (Python regius) jest jednym z najpiękniejszych i najłagodniejszych węży. Jest również jednym...

Gekon kanaryjski

Gekony to bardzo liczna i zróżnicowana rodzina małych i średnich jaszczurek. Są one popularne...

Idealne podłoże terrarystyczne – wermikulit

Wermikulit jest ekologicznie czystym minerałem z grupy hydromik. Wermikulit powstaje w skorupie ziemskiej podczas...

Ambystoma mexicanum – aksolotl meksykański

Aksolotl jest neoteniczną formą gatunku płaza ogoniastego. Neotenia to zdolność płciowego rozmnażania się larw...

Czym jest pajęczyna?

Sieć pajęcza to unikalny twór, który jest przedmiotem badań już od dawna. Zbudowana jest...

Żaba trawna

Żaba trawna (Rana temporaria) należy do grupy żab brunatnych. Jej skóra najczęściej przybiera barwę...

Agama brodata

Agama brodata (Pogona vitticeps) to jaszczurka zamieszkująca suche, ciepłe obszary leśne i kamieniste pustynie...

Rosiczka

Rosiczka (Drosera L.) należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Jest popularną rośliną owadożerną, występującą prawie...

Rzekotka drzewna

Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to mała żaba, mająca około 5 cm długości. Dzięki przylgom...

Cykl życiowy kleszczy

Kleszcze w trakcie swojego życia, trwającego 2-4 lata, przechodzą 3 stadia rozwojowe: larwy, nimfy,...

Węże zbożowe

Jednym z popularniejszych gatunków zwierząt egzotycznych są węże zbożowe (Pantherophis guttatus), potocznie nazywane zbożówkami....

Pyton bredla (Morelia bredli)

Morelia bredli (Gow, 1981) charakteryzuje się mocną i zbitą budową ciała, typową dla pytonów...

Choroby ptaszników

Pająki są zwierzętami dosyć odpornymi na różnego rodzaju dolegliwości, jednak mimo wszystko też czasami...

Rak luizjański (Procambarus clarkii)

Jest to bardzo ciekawy gatunek raka słodkowodnego. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Raki...

Narządy zmysłów węży

Wzrok Budowa oczu węży jest nieco inna niż u pozostałych gadów – mają one żółtawą...

Avicularia versicolor

Na wolności można spotkać ten gatunek w lasach deszczowych archipelagu Małych Antyli, głównie na...

Preparaty firmy Tropical dla terrarystów

Firma Tropical znana głównie z bogatego asortymentu dla akwarystów posiada również w swojej ofercie...

Straszyki australijskie

Gatunek dość łatwy w hodowli domowej. Samiec żyje 5-6 miesięcy, prawie dwa razy krócej...

Czym karmić świerszcze by ograniczyć ich zdychanie?

Świerszcze to najpopularniejsze i najczęściej stosowane owady karmowe. Swoją popularność zawdzięczają wielkiej ilości zalet,...

Żółw lądowy-roślinożerca!

Decydując się na zakup żółwia lądowego musimy pamiętać, że jest to gad, który potrzebuje...

Gekon lamparci

Gekon lamparci Eublepharis macularius to jeden z najpopularniejszych gekonów hodowlanych. Zamieszkuje pustynne i półpustynne...

Modliszka zwyczajna

Wygląd Należy do gromady owadów. Samiec modliszki osiąga 4-6 cm, samica jest nieco większa- mierzy...

Bazyliszki

Bazyliszek (basiliscus) to duża, drapieżna jaszczurka z rodziny hełmogwanowatych (Corytophanidae), dawniej zaliczana do rodziny...

Kameleon jemeński

Chamaeleo calyptratus Pochodzenie kameleona Występują w Afryce (Jemen, Południowa Arabia Saudyjska) i na Madagaskarze. Żyją w...

Anolis zielony

Zwany także anolisem karolińskim, legwanem czerwonogardzielowym, a nawet „kameleonem” Nowego Świata tą nazwę zawdzięcza...

Żaba kanałowa

Leptodactylus fallax-Inna nazwa tej żaby to: kurczak górski, żaba gigant. Występuje na wyspach Dominikany i...

Organ Jacobsona

Jest nazywany także organem lemieszowym, lemieszowo-nosowym lub womero-nasalnym. To narząd zmysłu wykrywający różne substancje...

Zimowi goście

Jesienią zwierzęta przygotowują schronienie na zimę. Mogą zawitać do naszego ogrodu jeże, żaby czy...

Cambarellus patzcuarense

Często w naszym akwarium pojawiają się coraz to egzotyczniejsze okazy stworzeń wodnych. Jednym z nich...

Legwan zielony w naszym domu

Czynnikiem warunkującym zachowanie Legwana zielonego jest instynkt. Wynika to po części z pozycji, jaką...

Patyczaki

Ciekawą i nie drogą propozycją dla osób rozpoczynających swoją przygodę z terrarystyką są patyczaki. Straszyki,...

Żółw Lamparci

Żółw lamparci [Stigmochelys (geochelone) pardalis] jest jednym z ładniejszych lądowców, głównie za sprawą mocno...

Gekon murowy

Gekon murowy, zwany czasem Gekonem mauretańskim, czasam po prostu jest nazywany "tarentola", ale nie...

Promieniowanie UV w terrarium

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z terrarystyką stanie przed problemem wyboru odpowiedniego oświetlenia i...

Żółw zawiasowy

Kinixys erosa występuje w zachodniej Afryce. Jego biotopem jest ściółka lasu tropikalnego, blisko płytkich...

Krab tęczowy

Kraby tęczowe swoją nazwę i popularność zawdzięczają różnorodnemu ubarwieniu. Są padlinożercami. Dorastają do 20cm...

Co wiemy o żółwiach wodnych ?

Żółwie wodne to bardzo popularne zwierzątka domowe – ale niestety, wiele z nich ginie...

Chcę mieć pająka

Przygodę z ptasznikami najlepiej jest zacząć od gatunku spokojnego, słabo jadowitego i odpornego na...

Pielęgnacja żółwi

Nie każdy posiadacz żółwia lądowego zdaje sobie sprawę ,że gady te należy kąpać przynajmniej...

Krab wampir

Geosesarama sp. Vampire Pochodzi z lasów tropikalnych Sulawesi (celebesu) , występuje również w Azji Południowo...

Ptaszniki

Duże włochate pająki zawsze wzbudzają respekt i zaciekawienie dlatego warto wiedzieć,że... Ptasznikowate (Theraphosidae) to rodzina...

Jak określić wiek pająka ?

Jak określamy wiek pająka, czyli... Co to jest N1, L2 czy DC ? Pająki rosną skokowo....

Formikarium-Mrówki

Formica to po łacinie „mrówka”, stąd formikarium. Kilka słów wyjaśnienia. Zazwyczaj temat artykułu jest związany...

Żaba gigant

Żaba znana pod wieloma imionami – żaba gigant, żaba kanałowa, kurczak górski. Właściwie określa ją...