Porada zoologiczna

Agama brodata

Agama brodata (Pogona vitticeps) to jaszczurka zamieszkująca suche, ciepłe obszary leśne i kamieniste pustynie Australii. Swoją nazwę zawdzięcza kolcom tworzącym wokół głowy coś na wzór brody. Jest jedną z najczęściej kupowanych jaszczurek, ponieważ łatwo i szybko się oswaja. Dorosłe agamy osiągają od 40 do 55 cm długości. Żyją ok. 8-10 lat.

Terrarium
Agamy są zwierzętami ruchliwymi, lubiącymi biegać i się wspinać. Powinny mieć także możliwość swobodnego polowania, dlatego minimalne wymiary terrarium dla jednej agamy to 120 × 50-80 × 50-80 cm (dł. × szer. × wys.), a dla dwóch lub trzech osobników tego gatunku – 150 × 50-80 × 50-80 cm. Młode jaszczurki można trzymać w nieco mniejszych terrariach (90 × 50 × 50 cm).

Temperatura w zbiorniku powinna wynosić 25-34 °C w ciągu dnia (pod promiennikiem, w tak zwanej „wyspie ciepła”, może dochodzić nawet do 38-40 °C), zaś w nocy powinna spadać do ok. 20-22 °C. Istotne jest takie rozmieszczenie źródeł ciepła, które umożliwi jaszczurce wybór cieplejszego bądź chłodniejszego miejsca w zbiorniku. Należy też pamiętać, że zarówno wyziębienie, jak i przegrzanie agamy może mieć poważne konsekwencje, dlatego dobrze, jeśli w terrarium znajdzie się termometr, który umożliwi nam stałą kontrolę temperatury. Wilgotność należy utrzymywać na poziomie 50-60 %. W tym wypadku najlepiej ustawić w terrarium miskę z wodą oraz codzienne spryskiwać elementy wystroju zbiornika.

W terrarium musi znaleźć się żarówka grzewcza oraz żarówka emitująca promieniowanie UVB, które umożliwia gadom produkcję witaminy D3 odpowiadającej za przyswajanie wapnia niezbędnego do rozwoju kości.

Jako podłoże najlepiej sprawdzi się kostka bukowa lub kostka kokosowa. Podłoża tego rodzaju ładnie się prezentują, dobrze pochłaniają zapachy i są łatwo dostępne. Mniej bezpiecznym rozwiązaniem jest używanie piasku, gdyż istnieje ryzyko, że podczas polowania nasze zwierzę będzie zjadać je razem z owadami karmowymi, a to grozi „zaczopowaniem” agamy. W terrarium możemy umieścić kryjówki z piaskowca, korzenie oraz sztuczne rośliny.

Raczej nie zaleca się trzymania razem dwóch agam, ponieważ kupując młode osobniki, możemy mieć problem z rozróżnieniem ich płci. Jeśli umieścimy w terrarium dwóch samców, prawdopodobnie nie będą się one tolerowały i w końcu dojdzie między nimi do walki o terytorium i dominację, a to może skończyć się obrażeniami lub nawet śmiercią któregoś z osobników. Gdy trzymamy parę agam, dużo zależy od charakteru naszych jaszczurek. W większości przypadków samica zostaje zdominowana zarówno fizycznie, jak i psychicznie przez samca, co nierzadko wiąże się ze spadkiem jej odporności i częstszym zapadaniem na różne choroby. Poza tym może dojść do zbyt szybkiego zapłodnienia samicy, a to również wpływa bardzo negatywnie na jej kondycję zdrowotną.

Pożywienie

Agamy brodate to zwierzęta drapieżne, dlatego pokarm pochodzenia zwierzęcego powinien stanowić ok. 70 % ich diety, zaś pozostałą część – pokarm roślinny. Młode osobniki karmimy 1-2 razy dziennie, a dorosłym jaszczurkom wystarczy podawać pokarm co drugi dzień. Należy pamiętać o dostosowaniu wielkości owadów karmowych do rozmiarów agamy – pożywienie nie może być większe od jej głowy.

Podstawą diety agamy brodatej mogą być: świerszcze, karaczany oraz szarańcza. Jako urozmaicenie diety doskonale sprawdzą się: larwy mącznika młynarka, drewnojady (nie podajemy ich w codziennej diecie, bo zawierają dużo tłuszczu i mają twardy chitynowy pancerz), patyczaki, a nawet mysie oseski. Te ostatnie dajemy jednak tylko dorosłym jaszczurkom, nie częściej niż 1-2 razy w miesiącu. Sporadycznie można podawać suszone świerszcze, mączniki oraz gotowe mieszanki w postaci granulatu.

Pokarm roślinny powinien stanowić około 1/3 całej diety. Zbyt duża ilość pokarmów tego typu może wywołać u agam biegunkę. Wskazane jest także wcześniejsze podsuszenie ziół i warzyw. Korzystne dla zdrowia omawianego gatunku są: kwiaty i liście mniszka lekarskiego, bazylia, melisa, kwiaty i liście koniczyny oraz figi. Nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu podamy także kolendrę, miętę, liście malin lub truskawek, koperek, rzeżuchę, ogórka, marchewkę (wraz z natką), brokuły, mango, morelę czy arbuza. Nie należy podawać szczypiorku, pietruszki, sałaty, kapusty oraz liści szpinaku!

Pamiętajmy, żeby dodatkowo, 1-2 razy na tydzień, podawać naszym agamom witaminy oraz wapń w formie proszku lub w płynie.

Rozmnażanie

Rozpoznanie płci u agam nie należy do najłatwiejszych. Dorosłe samce mają przeważnie masywniejszą budowę ciała oraz większą, bardziej kanciastą i szerszą głowę niż samice. Mają także większe kolce oraz szerszy ogon u nasady. Ponadto u samców widoczne są pod ogonem dwie równoległe wypukłości – są to hemipenisy. Do rozrodu powinny być dopuszczane tylko osobniki zdrowe, o dobrej kondycji, mające przynajmniej rok. Po około 3-4 tygodniach od kopulacji samica znosi od 10 do 30 jaj, z których po dwóch miesiącach inkubacji w temperaturze 28-31 °C wykluwają się młode mierzące ok. 7-9 cm. Samice agam brodatych mogą przechowywać nasienie, więc jedna udana kopulacja umożliwia nieraz uzyskanie większej ilości przychówków.

Oswajanie

Agamy są bardzo inteligentnymi, ciekawskimi i towarzyskimi zwierzętami. Są ufne i dość szybko przyzwyczajają się do swoich właścicieli, co umożliwia łatwe oswojenie tych jaszczurek, dlatego polecane są dla początkujących terrarystów. Oswojone osobniki nie boją się dotyku człowieka i pozwalają się brać na ręce.

Bibliografia:

  • pogona.pl
  • rynekzoologiczny.pl/agama-brodata-warunki-hodowli-i-przetrzymywania/

Inne porady

Dlaczego kameleon zmienia kolor?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: "by upodobnić się do otoczenia w celu...

Niezwykłe techniki obronne naszych zwierząt

Zwierzęta na drodze ewolucji wykształciły niesamowite techniki samoobrony. Można je podpatrzeć nie tylko u...

Szczęśliwy żółw i czysta woda

Kiedy kupujemy żółwia wodno-lądowego, spodziewamy się, że przygarniamy łatwego w utrzymaniu, bezproblemowego zwierzaka. Tymczasem...

Wąż pończosznik Thamnophis sirtalis

Wąż pończosznik występuje na rozległym obszarze, rozciągającym się od południowej części Kanady, poprzez całe...

Skakuny

Skakuny to grupa pająków charakteryzująca się niewielkimi rozmiarami ciała (ok. 2-12 mm, choć jest...

Roztocza u gadów

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u gadów są roztocza. Należą one do gromady...

Jak założyć paludarium?

Nazwa paludarium pochodzi od łacińskich słów pallus (błoto, bagno) i arium (pojemnik). Jest to...

Exo Terra SunRay Fixture

Exo Terra jest jedną ze specjalistycznych gałęzi firmy Hagen. Powstała w 2000 roku i...

Jak odpowiednio transportować gady

Co prawda z gadami nie wychodzimy na spacery, ani nie zakładamy im smyczy, ale...

Terrarium dla ptasznika

Najczęściej kupowanym terrarium dla ptasznika jest terrarium szklane. Dzieje się tak nie bez przyczyny....

Oswajanie gadów

Wielu amatorom terrarystyki wydaje się, że po zakupieniu wybranego przez siebie zwierzaka, będzie można...

Terrarium dla Drzewołazów

Drzewołazy to przepiękne, prowadzące dzienny tryb życia płazy bezogonowe, charakteryzujące się niesamowitymi barwami. Osobom...

Żaba bananowa

Łacińska nazwa tej sympatycznej żabki to Afrixalus fornasini, płazy te mierzą ok 3-4 cm...

Chipsi Snake

W opiece nad wężami, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego podłoża, które umieścimy na dnie...

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce. Poza nią, w naszym kraju...

Zwierzęta albinosy

W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....

Odpowiedni wybór roślin do terrarium

Bardzo często mamy problem z doborem właściwych roślin terrarystycznych dla naszego gada. Najczęściej klienci...

Rośliny do terrarium

Przy zakładaniu terrarium, hodowcy często borykają się z problemem jaki typ roślin wybrać -...

Ogrzewanie w terrarium z żółwiem stepowym

Dla żółwi, będących zwierzętami zmiennocieplnymi, temperatura otoczenia jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie ona...

Felsuma madagaskarska

Felsuma madagaskarska Phelsuma madagascariensis to najładniejszy gekon o aktywności dziennej. Zamieszkuje wyspę Madagaskar oraz...

Jak utrzymać wilgotność w terrarium tropikalnym

Hodując gady lub płazy ze strefy tropikalnej jednym z istotnych czynników jest utrzymanie odpowiedniej...

Jadowite gady, płazy i pajęczaki

W świecie zwierząt jedną z najbardziej efektywnych sposobów obrony oraz ataku jest broń chemiczna....

Karaczan madagaskarski

Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa) to dość popularny gatunek, chętnie hodowany przez terrarystów głównie ze...

Gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) to urocza, mała jaszczurka z rodziny Diplodactylidae. W hodowlach bardzo...

Pelinobius muticus

Ptasznik o łacińskiej nazwie Pelinobius muticus to przedstawiciel największych pająków dostępnych w sprzedaży. Dorosła...

Gekon lamparci – jakie podłoże wybrać?

Wybierając podłoże dla gekona lamparciego trzeba kierować się nie tylko jego wyglądem, ale także...

Wąż amurski

Wąż amurski (Elaphe schrenckii) występuje w azjatyckiej części Rosji, w Chinach i Korei. Spotyka...

Gekon Toke

Gekon Toke (łac. Gekko gecko) to przedstawiciel rodziny gekonowatych. Jest to dość popularna jaszczurka...

Modliszka storczykowa

Modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) to jeden z piękniejszych gatunków z rodziny Hymenopodidae. Występuje na...

Gąsienica trociniarki czerwicy (Cossus cossus)

Trociniarka to jeden z największych motyli zamieszkujących Polskę. Ćma ta występuje na terenie całej...

Wąż chiński

Wąż chiński (Orthriophis taeniurus) inaczej zwany także wężem tajwańskim lub wężem smugookim to stosunkowo...

Jak obchodzić się z jadowitymi stawonogami w terrarium?

Zaczynając swoją przygodę z ptasznikami, skorpionami lub innymi zwierzętami posiadającymi jad, powinniśmy zwracać szczególną...

Ptasznik białokolanowy

Acanthoscurria geniculata to naziemny, pięknie ubarwiony ptasznik dorastający do bardzo dużych rozmiarów. Opisał go...

Agama błotna

Agama błotna to jaszczurka nadrzewno-wodna występująca licznie w pobliżu rzek na terenie Azji Południowej....

MBD – metaboliczna choroba kości u gadów

MBD (ang. metabolic bone disease), czyli metaboliczna choroba kości, jest jednym z najczęściej diagnozowanych...

Lasiodora parahybana

Jest to największy pająk na świecie, zaraz po Theraphosa Blondi. Występuje w Brazylii, w...

Pyton królewski

Pyton królewski (Python regius) jest jednym z najpiękniejszych i najłagodniejszych węży. Jest również jednym...

Gekon kanaryjski

Gekony to bardzo liczna i zróżnicowana rodzina małych i średnich jaszczurek. Są one popularne...

Idealne podłoże terrarystyczne – wermikulit

Wermikulit jest ekologicznie czystym minerałem z grupy hydromik. Wermikulit powstaje w skorupie ziemskiej podczas...

Ambystoma mexicanum – aksolotl meksykański

Aksolotl jest neoteniczną formą gatunku płaza ogoniastego. Neotenia to zdolność płciowego rozmnażania się larw...

Czym jest pajęczyna?

Sieć pajęcza to unikalny twór, który jest przedmiotem badań już od dawna. Zbudowana jest...

Żaba trawna

Żaba trawna (Rana temporaria) należy do grupy żab brunatnych. Jej skóra najczęściej przybiera barwę...

Rosiczka

Rosiczka (Drosera L.) należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Jest popularną rośliną owadożerną, występującą prawie...

Rzekotka drzewna

Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to mała żaba, mająca około 5 cm długości. Dzięki przylgom...

Cykl życiowy kleszczy

Kleszcze w trakcie swojego życia, trwającego 2-4 lata, przechodzą 3 stadia rozwojowe: larwy, nimfy,...

Węże zbożowe

Jednym z popularniejszych gatunków zwierząt egzotycznych są węże zbożowe (Pantherophis guttatus), potocznie nazywane zbożówkami....

Pyton bredla (Morelia bredli)

Morelia bredli (Gow, 1981) charakteryzuje się mocną i zbitą budową ciała, typową dla pytonów...

Choroby ptaszników

Pająki są zwierzętami dosyć odpornymi na różnego rodzaju dolegliwości, jednak mimo wszystko też czasami...

Rak luizjański (Procambarus clarkii)

Jest to bardzo ciekawy gatunek raka słodkowodnego. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Raki...

Narządy zmysłów węży

Wzrok Budowa oczu węży jest nieco inna niż u pozostałych gadów – mają one żółtawą...

Avicularia versicolor

Na wolności można spotkać ten gatunek w lasach deszczowych archipelagu Małych Antyli, głównie na...

Preparaty firmy Tropical dla terrarystów

Firma Tropical znana głównie z bogatego asortymentu dla akwarystów posiada również w swojej ofercie...

Straszyki australijskie

Gatunek dość łatwy w hodowli domowej. Samiec żyje 5-6 miesięcy, prawie dwa razy krócej...

Czym karmić świerszcze by ograniczyć ich zdychanie?

Świerszcze to najpopularniejsze i najczęściej stosowane owady karmowe. Swoją popularność zawdzięczają wielkiej ilości zalet,...

Żółw lądowy-roślinożerca!

Decydując się na zakup żółwia lądowego musimy pamiętać, że jest to gad, który potrzebuje...

Gekon lamparci

Gekon lamparci Eublepharis macularius to jeden z najpopularniejszych gekonów hodowlanych. Zamieszkuje pustynne i półpustynne...

Modliszka zwyczajna

Wygląd Należy do gromady owadów. Samiec modliszki osiąga 4-6 cm, samica jest nieco większa- mierzy...

Bazyliszki

Bazyliszek (basiliscus) to duża, drapieżna jaszczurka z rodziny hełmogwanowatych (Corytophanidae), dawniej zaliczana do rodziny...

Kameleon jemeński

Chamaeleo calyptratus Pochodzenie kameleona Występują w Afryce (Jemen, Południowa Arabia Saudyjska) i na Madagaskarze. Żyją w...

Anolis zielony

Zwany także anolisem karolińskim, legwanem czerwonogardzielowym, a nawet „kameleonem” Nowego Świata tą nazwę zawdzięcza...

Żaba kanałowa

Leptodactylus fallax-Inna nazwa tej żaby to: kurczak górski, żaba gigant. Występuje na wyspach Dominikany i...

Organ Jacobsona

Jest nazywany także organem lemieszowym, lemieszowo-nosowym lub womero-nasalnym. To narząd zmysłu wykrywający różne substancje...

Zimowi goście

Jesienią zwierzęta przygotowują schronienie na zimę. Mogą zawitać do naszego ogrodu jeże, żaby czy...

Cambarellus patzcuarense

Często w naszym akwarium pojawiają się coraz to egzotyczniejsze okazy stworzeń wodnych. Jednym z nich...

Legwan zielony w naszym domu

Czynnikiem warunkującym zachowanie Legwana zielonego jest instynkt. Wynika to po części z pozycji, jaką...

Patyczaki

Ciekawą i nie drogą propozycją dla osób rozpoczynających swoją przygodę z terrarystyką są patyczaki. Straszyki,...

Żółw Lamparci

Żółw lamparci [Stigmochelys (geochelone) pardalis] jest jednym z ładniejszych lądowców, głównie za sprawą mocno...

Gekon murowy

Gekon murowy, zwany czasem Gekonem mauretańskim, czasam po prostu jest nazywany "tarentola", ale nie...

Promieniowanie UV w terrarium

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z terrarystyką stanie przed problemem wyboru odpowiedniego oświetlenia i...

Żółw zawiasowy

Kinixys erosa występuje w zachodniej Afryce. Jego biotopem jest ściółka lasu tropikalnego, blisko płytkich...

Krab tęczowy

Kraby tęczowe swoją nazwę i popularność zawdzięczają różnorodnemu ubarwieniu. Są padlinożercami. Dorastają do 20cm...

Co wiemy o żółwiach wodnych ?

Żółwie wodne to bardzo popularne zwierzątka domowe – ale niestety, wiele z nich ginie...

Chcę mieć pająka

Przygodę z ptasznikami najlepiej jest zacząć od gatunku spokojnego, słabo jadowitego i odpornego na...

Pielęgnacja żółwi

Nie każdy posiadacz żółwia lądowego zdaje sobie sprawę ,że gady te należy kąpać przynajmniej...

Krab wampir

Geosesarama sp. Vampire Pochodzi z lasów tropikalnych Sulawesi (celebesu) , występuje również w Azji Południowo...

Ptaszniki

Duże włochate pająki zawsze wzbudzają respekt i zaciekawienie dlatego warto wiedzieć,że... Ptasznikowate (Theraphosidae) to rodzina...

Jak określić wiek pająka ?

Jak określamy wiek pająka, czyli... Co to jest N1, L2 czy DC ? Pająki rosną skokowo....

Formikarium-Mrówki

Formica to po łacinie „mrówka”, stąd formikarium. Kilka słów wyjaśnienia. Zazwyczaj temat artykułu jest związany...

Żaba gigant

Żaba znana pod wieloma imionami – żaba gigant, żaba kanałowa, kurczak górski. Właściwie określa ją...