Porada zoologiczna

Wybór pierwszej modliszki

Modliszki występują głownie w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Opisanych dotąd gatunków jest ok. 2300 i nadal odkrywane są nowe. Posiadają ruchome, trójkątne głowy, mocne szczęki. Osobniki imago posiadają skrzydła. Przednie odnóża przekształcone są w narząd chwytny zwany chwytakami, które złożone są w charakterystyczny sposób, przypominający dłonie złączone do modlitwy. Większość gatunków, czyha na swoją ofiarę w bezruchu, niektóre natomiast aktywnie polują, goniąc swoją zdobycz czy też skacząc na nią. Modliszka błyskawicznie chwyta przechodzącego czy też przelatującego owada i od razu zabiera się za konsumpcję.

Różnorodność w wyglądzie i barwie modliszek oraz ich sposób polowania i zjadania ofiary, wzbudza zachwyt i zainteresowanie wielu ludzi, którzy mieli sposobność obserwacji łowów tych owadów. Ze względu na coraz niższe ceny, niewygórowane wymagania życiowe, brak problemów z karmieniem oraz coraz większą dostępność różnych gatunków na rynku, modliszki stały się bardzo atrakcyjnymi zwierzętami nawet dla początkujących terrarystów.

Często pada pytanie jaką modliszkę wybrać na początek?
Najbardziej polecane są te z rodzaju Sphodromantis, Hierodula, Rhombodera, Deroplatys, Creobroter oraz Phyllocrania. Są to modliszki dość odporne na błędy hodowców, nie mają dużych wymaganiach i za wyjątkiem rodzaju Phyllocrania są agresywne.

Sphodromantis gastrica – modliszka gwinejska
Samiec imago tego gatunku osiąga rozmiar 6.5 cm. Łącznie żyje 6-8 m-cy, w tym ok. 3 miesiące jako imago, przechodzi 8 wylinek.
Samica imago tego gatunku osiąga rozmiar 7 cm. Łącznie żyje 9-11 m-cy, w tym ok. 5 miesięcy jako imago, przechodzi 9 wylinek.
Poluje zarówno na owady latające jak i biegające. Najczęściej występuje w kolorach soczystej zieleni, pomarańczy, brązów. Minimalne wymiary terrarium dla imago 20x20x20cm, a dla larw w miarę wzrostu, coraz większe pojemniki, których wysokość będzie co najmniej trzykrotną długością modliszki. Jako podłoża używamy torfu lub włókna kokosowego, które dobrze utrzymuje wilgoć.

Hierodula spp. – brak polskiej nazwy
Samiec imago tego gatunku osiąga rozmiar 8 cm. Łącznie żyje 6-8 m-cy, w tym 3 miesiące jako imago, przechodzi 7 wylinek.
Samica imago tego gatunku osiąga rozmiar 9 cm. Łącznie żyje 10-12 m-cy w tym ok. 5-6 miesięcy jako imago, przechodzi 8 wylinek.
W zależności od gatunku, podgatunku oraz miejsca występowania modliszki te mogą mieć barwy żółte (H.sp. Sumatra golden), złote (H. venosa golden), zielone, brązowe, niebieskie (H.sp. blue). Minimalne wymiary terrarium dla imago 20x20x30cm. Jako podłoże stosujemy torf, włókno kokosowe, mech; wystrój w stylu tropikalnym.

Rhombodera spp. – modliszka tarczowa
Jest jedną z największych i najmasywniejszych modliszek. Od ok. L4 przedplecze modliszki zaczyna przybierać kształt rombu/tarczy. Rhombodera megaera jest większa, mniejsze są R. basalis oraz R. valida.
Imago megaera osiąga rozmiary 10-12 cm. Samiec przeżywa łącznie 6-8 m-cy, a samica 9-11 m-cy. Barwa tego owada jest zielona. Terrarium w wysokości 25x25x40cm będzie odpowiednie dla R. megaera, natomiast dla mniejszych gatunków 20x20x30.

Creobroter spp. – modliszka oczkowa
Najbardziej znana jest C. gemmatus, C.elongatus, C. nebulosi. Posiada żółte oczko z czarną obramówką i kropkami na zielonej pierwszej parze skrzydeł. Natomiast druga para skrzydeł jest w odcieniach czerwieni/ciemnego różu z czarnym kolorem.
Samiec imago tego gatunku osiąga rozmiar 3 cm. Łącznie żyje 5-6 m-cy, w tym 3 miesiące jako imago, przechodzi 6 wylinek.
Samica imago tego gatunku osiąga rozmiary 3,5-4 cm. Łącznie żyje 9-11 m-cy, w tym ok 5-6 miesięcy jako imago, przechodzi 7 wylinek.
Owady te występują w ładnych, żywych kolorach zieleni z paskowanymi na biało odnóżami. Wielkość terrarium od 10/10/15 cm, jako podłoże możemy użyć torfu czy też włókna kokosowego, wystrój w stylu tropikalnym.

Deroplatys spp. – modliszka liściowa, modliszka liść
Wyglądem przypomina zeschnięty listek. Najpopularniejsze gatunki to D. lobata, która posiada szerokie przedplecze oraz przypominające liść pierwszą parę skrzydeł oraz D. desiccata, która na rozłożonych skrzydłach ma wzór podobny do tych u motyli. Wystraszone potrafią udawać martwe. Samiec imago D.desiccata osiąga rozmiary 6,5-7 cm. Łącznie żyje 9 m-cy, w tym 2 miesiące jako imago, przechodzi 7 wylinek.
Samica imago tego gatunku osiąga rozmiary 7,5-8 cm. Łącznie żyje 14 m-cy, w tym ok 7 miesięcy jako imago, przechodzi 8 wylinek.
Samiec imago D.lobata osiąga rozmiary 5-6 cm. Łącznie żyje 6-8 m-cy, w tym 3 miesiące jako imago, przechodzi 6 wylinek.
Samica imago tego gatunku osiąga rozmiary 7-8 cm. Łącznie żyje 10 m-cy, w tym ok 5-6 miesięcy jako imago, przechodzi 8 wylinek.
Posiada barwy w odcieniach brązu, żółci. Odpowiednie terrarium będzie miało wymiary
20x20x30cm. Jako podłoże można użyć, torfu, wermikulitu, włókna kokosowego.

Phyllocrania paradoxa – modliszka liściogłowa
Bardzo ładna i ciekawa modliszka, występująca w różnych odcieniach zieleni, żółci, brązu aż po czerń. Samce są przeważnie o ciemnym odcieniu. Wystraszone potrafią udawać martwe.

Samiec imago tego gatunku osiąga rozmiary 5-6,5 cm. Łącznie żyje 5-6 m-cy, w tym 2 miesiące jako imago, przechodzi 7 wylinek.
Samica imago tego gatunku osiąga rozmiary 5,5-7 cm. Łącznie żyje 8-10 m-cy, w tym ok 4 miesięcy jako imago, przechodzi 7 wylinek czyli tyle samo co samiec.

Wielkość tych modliszek może się różnić w zależności od miejsca występowania ich w naturze. Moje modliszki były mniejsze od podanych wielkości. Wystarczy im terrarium wielkości 15x15x15cm z torfowym, bądź kokosowym podłożem pomieszane z piaskiem, wystrój półpustynny.

Ich sposobem polowania jest czekanie w bezruchu, aż zjawi się ofiara dlatego też nie są zbyt agresywne. Można je utrzymywać w grupie w odpowiednio większym terrarium, wraz ze wzrostem modliszek, zwiększając również wielkość terrarium. Dla L1-L3 20x20x20cm, następnie 30x30x30cm a dla imago 30x30x50cm bądź większe, Musimy również pamiętać o bardziej obfitym karmieniu, pomimo tego ze jest to najłagodniejszy gatunek, może dojść do kanibalizmu.

Temperatura – Wszystkie powyżej wymienione modliszki utrzymujemy przez dzień w temperaturze ok. 25-30 stopni, natomiast w nocy ok. 20-24 stopni. Samce od L5-L6 możemy utrzymywać w dolnych granicach tego zakresu, dzięki temu przedłużymy ich życie.

Wilgotność – u młodych osobników, utrzymujemy przez dzień w okolicy 50-70% natomiast w nocy wyższą około 60-80%. W przeciągu całego życia modliszki, wilgotność powinna się zmieniać, tak jak to występuje w naturze. Osobniki dorosłe przystępują do rozrodu w porze suchej, a młode klują się z nastaniem pory deszczowej. U owadów L1-L4 wystarczy delikatne zwilżenie podłoża co parę dni, nie może się zrobić bagno, ale też nie może być podłoże przesuszone na wiór. Natomiast u dorosłych najczęściej stosujemy wilgotność pokojową, możemy zwilżać raz na tydzień podłoże. Owady poimy podając kroplę wody w pipecie bezpośrednio modliszce, bądź na ściankę pojemnika. Przy zraszaniu pojemników musimy pamiętać o dobrej wentylacji.

Oznaczanie płci – najczęściej używanym sposobem jest liczenie segmentów spodniej części odwłoka. U larw określa się w zależności od gatunku, od L3-L5. Samiec zazwyczaj ma 7-8 segmentów, natomiast samica 6. Samiec imago ma skrzydełka dłuższe, wystające za odwłok, samica krótsze, nie wystające. Samiec jest również mniejszy, posiada chudszy odwłok, podczas gdy samica jest większa i szersza. Oprócz tego sposobu istnieją również inne, gatunkowe różnice. Na przykład u P. paradoxa możemy płeć poznać po wyrostku na głowie. Samiec posiada długi, nieregularny wyrostek, przez jego środek można poprowadzić krzywą łamaną. Samica ma mały wyrostek, jednakowo szeroki o dość regularnych brzegach, przez środek można poprowadzić linię prostą.

Terrarium – ważne jest aby każdemu gatunkowi modliszki, zapewnić siatkę na suficie terrarium, oraz na co najmniej 2 ściankach. Bez punktu zaczepienia, modliszka podczas linienia może spaść i źle przejść wylinkę bądź jej nie przeżyć. Dopóki owad nie osiągnie formy dorosłej najlepiej jest go trzymać w pojemnikach plastikowych, od małych typu kliszówka, pojemniki na sos, pojemniki na mocz tzw. w żargonie terrarystycznym – moczboxy, poprzez większe pojemniki stosowane do przechowywania żywności, wiaderka (czyste, nieużywane), tuby w których robimy otwory wentylacyjne. Nie używamy również u larw wystroju oprócz podłoża, ze względu na bezpieczeństwo modliszki. Może nie będzie to wyglądało estetycznie, ale będziemy mieli pewność że modliszka ma dość miejsca na przejście wylinki, oraz że nie wybierze sobie miejsca na gałązce/elemencie wystroju, który znajduję się zaraz nad ziemią, w ten sposób skazując się na niepowodzenie podczas przechodzenia wylinki. Dopiero u imago możemy zająć się wystrojem, dodając rośliny, gałązki, liany, suszone mchy i porosty, liście oraz inne ozdoby wedle uznania. Dla modliszek imago świetnie się sprawdzi terrarium firmy Exo-Terra, które nie mają szyby na górze lecz siatkę, na której modliszka będzie spędzała większość swojego czasu. Takie rozwiązanie ułatwia również wentylację.

  • https://sklep.zoo-mar.pl/terrarystyka/podloza-terrarium/3867-exo-terra-podloze-coco-husk-7l500g-pt2775-015561227759.html
  • https://sklep.zoo-mar.pl/terrarystyka/podloza-terrarium/3877-exo-terra-dwuwarstwowe-podloze-natural-bamboo-forest-floor-wlokno-kokosowe-liscie-bambusa.html
  • https://sklep.zoo-mar.pl/terrarystyka/podloza-terrarium/3873-exo-terra-dwuwarstwowe-podloze-equatorial-forest-floor-wlokno-kokosowe-liscie-ardizji.html

Słowniczek:
Agresywność modliszki – Co to znaczy że modliszka jest agresywna? To znaczy, że będzie z dużym apetytem rzucać się na prawie każdą karmówkę, którą jej podamy, dzięki czemu nie będzie problemu z jej karmieniem;
Spp. – gatunki (l. mn.), skrót umieszczony po nazwie rodzajowej oznacza wszystkie lub różne gatunki z danego rodzaju;
Imago – forma dorosła owada;
Larwa – niedorosła postać modliszki;
L1,L2… – określenie liczby wylinek modliszki;
Przedplecze – inaczej pronotum, część górna tułowia znajdująca się za głową modliszki.

Bibliografia;

  • doświadczenie własne
  • terrarium.com.pl
  • modliszki.pl

Inne porady

Gekon madagaskarski

Gekon ten pochodzi z Madagaskaru, a konkretnie jego południowych rejonów. Dorosły osobnik gekona madagaskarskiego...

Legwanik malachitowy

Legwanik malachitowy to rodzaj jaszczurki, która zamieszkuje Meksyk, Gwatemalę, Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę i...

Gekon płaczący Lepidodactylus lugubris

Gekon płaczący zamieszkuje m.in.: Sri Lankę, Birmę, Wyspy Adamańskie, Półwysep Malajski, wyspy Oceanii, Nową...

Thermobia domestica

Rybik piekarniczy Thermobia, inaczej nazywana rybikiem, to mały owad karmowy, który prawie wcale nie posiada...

Żaba rogata (Ceratophrys cornuta)

Żaba rogata zamieszkuje tropikalne lasy Argentyny i Brazylii. Prowadzi lądowy tryb życia – żyje...

Padalec zwyczajny

Padalec zwyczajny – jedyna polska jaszczurka beznoga. Kształtem przypomina węża. Jedną z cech odróżniających...

Anolis brodaty

Jedną z ciekawszych i oryginalniejszych propozycji gadów dla doświadczonych terrarystów jest anolis brodaty (Anolis...

Jak rozpocząć hodowlę muszek owocówek?

Muszki owocowe (Drosophila melanogaster) to idealny pokarm dla modliszek i małych pająków. Jestem aktualne w...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Żywe rośliny w terrarium

Kupując terrarium i aranżując jego wnętrze, bardzo często zastanawiamy się w jaki sposób najlepiej...

Leiolepis belliana – agama motylowa

Agama motylowa występuje w południowo-wschodniej Azji: Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie oraz na indonezyjskiej wyspie...

Pojenie kameleonów

Gady żyjące na drzewach na ogół nie rozpoznają nieruchomych źródeł wody. Zamiast tego spijają...

Czym zaskoczy Cię agama motylowa?

Agama motylowa jest bardzo ciekawą jaszczurką. Na wolności można ją zobaczyć w południowo-wschodniej Azji,...

Hodowla karaczanów karmowych

Zarówno w profesjonalnych jak i hobbystycznych hodowlach, karaczany stanowią podstawę diety wielu gatunków zwierząt....

Karaczan zielony (panchlora Nivea)

Panchlora nivea, zwany karaczanem zielonym lub karaczanem bananowym, to mały gatunek karaczana występujący na...

Hodowla świerszczy karmowych

Świerszcze są najpopularniejszymi zwierzętami karmowymi używanymi przez terrarystów. Szybko się mnożą, mają stosunkowo niską...

Scynk krokodylowy Tribolonotus gracilis

Ten gatunek jaszczurki należy do rodziny scynków. Pochodzi z Indonezji, Papuii i Nowej Gwinei....

Vigorept Multivit D3 + K + prebiotics nowość firmy Tropical

Coraz więcej klientów posiada w domu egzotyczne zwierzęta – gady. Kochając swoje pupile chcą...

Vigorept Mineral Multi calcium zero D3 – nowość firmy Tropical

Zwierzęta terrarystyczne coraz częściej goszczą w domach naszych klientów. Klienci są bardzo wyedukowani i...

Pokarm dla żółwi wodno-lądowych Tropical Biorept Supreme

Wydawałoby się, że utrzymanie oraz żywienie żółwi wodno-lądowych to niezbyt trudne zajęcie. Według wielu...

Agama kołnierzasta

Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii) Agama kołnierzasta pochodzi z Australii i Nowej Gwinei. Jest jedną z...

Jak zacząć przygodę z terrarystyką? cz.2

Jeśli już mieliśmy jakąś jaszczurkę czy węża lub pająka i mamy zamiar dalej brnąć...

Explorarium firmy Exo Terra

Explorarium firmy Exo Terra to przenośne terrarium w kształcie walca, wykonane z mocnej, nylonowej...

Exo Terra Turtle Clean – remedium na nieprzyjemny zapach

Częstym problemem w hodowli żółwi wodno-lądowych jest utrzymanie prawidłowej jakości wody. Zazwyczaj po kilku...

Pokarmy dla gadów pakowane w vaccum Exo Terra

Firma Exo Terra specjalizująca się w produkcji akcesorii i pokarmów dla gadów tym razem...

Jaszczurka długoogonowa

Jaszczurka długoogonowa (Takydromus sexlineatus). Jak sama nazwa wskazuje jaszczurka ma strasznie długi ogon. Terrarium...

Gekon orzęsiony

Gekony orzęsione (Rhacodactylus ciliatus) w naturze zamieszkują nieliczne wyspy Polinezji, w tym Nową Kaledonię. Sprowadzone...

Termostat w terrarystyce

Odpowiednia temperatura to jeden z ważniejszych czynników warunkujący prawidłowy rozwój i egzystencję zwierząt terrarystycznych....

Pantherophis guttatus czyli wąż zbożowy

Występowanie: Naturalnym środowiskiem życia węży zbożowych są lasy sosnowe oraz wiecznie zielone lasy tropikalne, a...

Najczęściej występujące choroby i problemy zdrowotne u gadów oraz sposoby ich rozwiązywania

Problem ze zrzuceniem wylinki Gady zrzucają wylinkę płatami, po czym najczęściej od razu ją zjadają....

Afrykański krocionóg olbrzymi

Afrykański krocionóg olbrzymi (Archispirostreptus gigas) jest jednym z najpopularniejszych w handlu gatunkiem krocionogów. Zamieszkuje...

Straszyk australijski

Występowanie Straszyk australijski (Extatosoma tiaratum) występuje w naturalnym środowisku w: Australii południowo-wschodniej i północnym Queensland,...

Szarańcza karmowa

Najpopularniejszym gatunkiem jest szarańcza wędrowna - Locusta migratoria, a czasami można też spotkać szarańczę...

Tarczowiec sudański

Tarczowiec sudański (inaczej tarczołusk sudański - Gerrhosaurus major) to piękna jaszczurka o długim ogonie....

Hodowla Ptaszników (Theraphosidae)

W ostatnim czasie coraz większą popularnością wśród hodowców cieszą się bezkręgowce, a zwłaszcza owady...

Bazyliszek płatkogłowy (Basiliscus plumifrons)

Jaszczurka ta zamieszkuje kraje Ameryki Środkowej: Nikaraguę, Honduras, Kostarykę i Panamę. Dużo czasu spędza...

Iguana iguana – Legwan zielony

Legwan zielony to gatunek dużej, nadrzewnej, roślinożernej jaszczurki pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej....

Straszyk filipiński

Sungaya inexpectata Straszyk ten pochodzi, jak sama nazwa wskazuje, z Filipin, gdzie zamieszkuje wyspy Luzos....

Kumak dalekowschodni

Kumak dalekowschodni (Bombina orientalis) jest jednym z popularniejszych płazów utrzymywanych w domowych terrariach. Ta...

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Potrzebny ci CITES.

CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...

Modliszka diabelska

Modliszka diabelska (Idolomantis diabolica) jest afrykańską modliszką występującą na terenie Kenii i Tanzanii. Jest...

Owoce i warzywa w diecie gadów

W diecie gadów w pierwszej kolejności skupiamy się na składnikach zwierzęcych – świerszczach, mącznikach,...

Czy przycinanie pazurów gadom jest konieczne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wśród hodowców gadów znajdziemy zarówno zwolenników jak...

Żaba rogata – podstawowe informacje

Żaby rogate osiągają dość spore rozmiary. Są pękate, wielobarwne, można je polecić nawet początkującym...

Ptasznik czerwononogi (Brachypelma boehmei)

Mexican fireleg tarantula inaczej brachypelma boehmei, to ptasznik zamieszkujący półpustynne i stepowe obszary Ameryki...

Ogrzewanie w terrarium

Nie wszystkie zwierzęta trzymane w terrariach pochodzą z tropików i okolic równika. Prawie zawsze...

Krótka analiza podłoży do terrarium

Podłoże to ważny element wyposażenia terrarium. To jakie wybierzemy zależy m.in. od tego w...

Zrzucanie wylinki u węży

Linienie u węży to proces zrzucania skóry. Wąż wzrasta, a skóra nie rośnie wraz...

Jak zacząć przygodę z terrarystyką? Cz.1

Przychodzi taki moment, że pragniemy mieć jakieś zwierzątko. Niestety, czasem okazuje się, że jesteśmy...

Hurtnica zwyczajna

Hurtnica zwyczajna (Lasius niger) to idealna propozycja dla początkującego hodowcy mrówek. Znana również pod...

Czym karmić mrówki?

Bardzo ważną rzeczą w hodowli mrówek jest ich odpowiednie karmienie. Na rynku mamy dużo...

Prawda i mity o żarówkach UVB

Żarówki czy też świetlówki UVB, montowane w terrariach mają swoje konkretne zadanie – mają...

Żaba rogata

Żaba rogata występuje w naturze w Ameryce Południowej, a konkretnie w Argentynie, Brazylii (Rio...

Niezwykłe techniki obronne naszych zwierząt

Zwierzęta na drodze ewolucji wykształciły niesamowite techniki samoobrony. Można je podpatrzeć nie tylko u...

Szczęśliwy żółw i czysta woda

Kiedy kupujemy żółwia wodno-lądowego, spodziewamy się, że przygarniamy łatwego w utrzymaniu, bezproblemowego zwierzaka. Tymczasem...

Wąż pończosznik Thamnophis sirtalis

Wąż pończosznik występuje na rozległym obszarze, rozciągającym się od południowej części Kanady, poprzez całe...

Skakuny

Skakuny to grupa pająków charakteryzująca się niewielkimi rozmiarami ciała (ok. 2-12 mm, choć jest...

Roztocza u gadów

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u gadów są roztocza. Należą one do gromady...

Jak założyć paludarium?

Nazwa paludarium pochodzi od łacińskich słów pallus (błoto, bagno) i arium (pojemnik). Jest to...

Exo Terra SunRay Fixture

Exo Terra jest jedną ze specjalistycznych gałęzi firmy Hagen. Powstała w 2000 roku i...

Jak odpowiednio transportować gady

Co prawda z gadami nie wychodzimy na spacery, ani nie zakładamy im smyczy, ale...

Terrarium dla ptasznika

Najczęściej kupowanym terrarium dla ptasznika jest terrarium szklane. Dzieje się tak nie bez przyczyny....

Oswajanie gadów

Wielu amatorom terrarystyki wydaje się, że po zakupieniu wybranego przez siebie zwierzaka, będzie można...

Terrarium dla Drzewołazów

Drzewołazy to przepiękne, prowadzące dzienny tryb życia płazy bezogonowe, charakteryzujące się niesamowitymi barwami. Osobom...

Żaba bananowa

Łacińska nazwa tej sympatycznej żabki to Afrixalus fornasini, płazy te mierzą ok 3-4 cm...

Chipsi Snake

W opiece nad wężami, bardzo ważny jest dobór odpowiedniego podłoża, które umieścimy na dnie...

Żmija zygzakowata

Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż żyjący w Polsce. Poza nią, w naszym kraju...

Zwierzęta albinosy

W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....

Odpowiedni wybór roślin do terrarium

Bardzo często mamy problem z doborem właściwych roślin terrarystycznych dla naszego gada. Najczęściej klienci...

Rośliny do terrarium

Przy zakładaniu terrarium, hodowcy często borykają się z problemem jaki typ roślin wybrać -...

Ogrzewanie w terrarium z żółwiem stepowym

Dla żółwi, będących zwierzętami zmiennocieplnymi, temperatura otoczenia jest bardzo istotna, ponieważ to właśnie ona...

Felsuma madagaskarska

Felsuma madagaskarska Phelsuma madagascariensis to najładniejszy gekon o aktywności dziennej. Zamieszkuje wyspę Madagaskar oraz...

Jak utrzymać wilgotność w terrarium tropikalnym

Hodując gady lub płazy ze strefy tropikalnej jednym z istotnych czynników jest utrzymanie odpowiedniej...

Jadowite gady, płazy i pajęczaki

W świecie zwierząt jedną z najbardziej efektywnych sposobów obrony oraz ataku jest broń chemiczna....

Karaczan madagaskarski

Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa) to dość popularny gatunek, chętnie hodowany przez terrarystów głównie ze...

Gekon orzęsiony

Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) to urocza, mała jaszczurka z rodziny Diplodactylidae. W hodowlach bardzo...

Pelinobius muticus

Ptasznik o łacińskiej nazwie Pelinobius muticus to przedstawiciel największych pająków dostępnych w sprzedaży. Dorosła...

Gekon lamparci – jakie podłoże wybrać?

Wybierając podłoże dla gekona lamparciego trzeba kierować się nie tylko jego wyglądem, ale także...

Wąż amurski

Wąż amurski (Elaphe schrenckii) występuje w azjatyckiej części Rosji, w Chinach i Korei. Spotyka...

Gekon Toke

Gekon Toke (łac. Gekko gecko) to przedstawiciel rodziny gekonowatych. Jest to dość popularna jaszczurka...

Modliszka storczykowa

Modliszka storczykowa (Hymenopus coronatus) to jeden z piękniejszych gatunków z rodziny Hymenopodidae. Występuje na...

Gąsienica trociniarki czerwicy (Cossus cossus)

Trociniarka to jeden z największych motyli zamieszkujących Polskę. Ćma ta występuje na terenie całej...

Wąż chiński

Wąż chiński (Orthriophis taeniurus) inaczej zwany także wężem tajwańskim lub wężem smugookim to stosunkowo...

Jak obchodzić się z jadowitymi stawonogami w terrarium?

Zaczynając swoją przygodę z ptasznikami, skorpionami lub innymi zwierzętami posiadającymi jad, powinniśmy zwracać szczególną...

Ptasznik białokolanowy

Acanthoscurria geniculata to naziemny, pięknie ubarwiony ptasznik dorastający do bardzo dużych rozmiarów. Opisał go...

Agama błotna

Agama błotna to jaszczurka nadrzewno-wodna występująca licznie w pobliżu rzek na terenie Azji Południowej....

MBD – metaboliczna choroba kości u gadów

MBD (ang. metabolic bone disease), czyli metaboliczna choroba kości, jest jednym z najczęściej diagnozowanych...

Lasiodora parahybana

Jest to największy pająk na świecie, zaraz po Theraphosa Blondi. Występuje w Brazylii, w...

Pyton królewski

Pyton królewski (Python regius) jest jednym z najpiękniejszych i najłagodniejszych węży. Jest również jednym...

Gekon kanaryjski

Gekony to bardzo liczna i zróżnicowana rodzina małych i średnich jaszczurek. Są one popularne...

Idealne podłoże terrarystyczne – wermikulit

Wermikulit jest ekologicznie czystym minerałem z grupy hydromik. Wermikulit powstaje w skorupie ziemskiej podczas...

Ambystoma mexicanum – aksolotl meksykański

Aksolotl jest neoteniczną formą gatunku płaza ogoniastego. Neotenia to zdolność płciowego rozmnażania się larw...

Czym jest pajęczyna?

Sieć pajęcza to unikalny twór, który jest przedmiotem badań już od dawna. Zbudowana jest...

Żaba trawna

Żaba trawna (Rana temporaria) należy do grupy żab brunatnych. Jej skóra najczęściej przybiera barwę...

Agama brodata

Agama brodata (Pogona vitticeps) to jaszczurka zamieszkująca suche, ciepłe obszary leśne i kamieniste pustynie...

Rosiczka

Rosiczka (Drosera L.) należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Jest popularną rośliną owadożerną, występującą prawie...

Rzekotka drzewna

Rzekotka drzewna (Hyla arborea) to mała żaba, mająca około 5 cm długości. Dzięki przylgom...

Cykl życiowy kleszczy

Kleszcze w trakcie swojego życia, trwającego 2-4 lata, przechodzą 3 stadia rozwojowe: larwy, nimfy,...

Węże zbożowe

Jednym z popularniejszych gatunków zwierząt egzotycznych są węże zbożowe (Pantherophis guttatus), potocznie nazywane zbożówkami....

Pyton bredla (Morelia bredli)

Morelia bredli (Gow, 1981) charakteryzuje się mocną i zbitą budową ciała, typową dla pytonów...

Choroby ptaszników

Pająki są zwierzętami dosyć odpornymi na różnego rodzaju dolegliwości, jednak mimo wszystko też czasami...

Rak luizjański (Procambarus clarkii)

Jest to bardzo ciekawy gatunek raka słodkowodnego. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Raki...

Narządy zmysłów węży

Wzrok Budowa oczu węży jest nieco inna niż u pozostałych gadów – mają one żółtawą...

Avicularia versicolor

Na wolności można spotkać ten gatunek w lasach deszczowych archipelagu Małych Antyli, głównie na...

Preparaty firmy Tropical dla terrarystów

Firma Tropical znana głównie z bogatego asortymentu dla akwarystów posiada również w swojej ofercie...

Straszyki australijskie

Gatunek dość łatwy w hodowli domowej. Samiec żyje 5-6 miesięcy, prawie dwa razy krócej...

Czym karmić świerszcze by ograniczyć ich zdychanie?

Świerszcze to najpopularniejsze i najczęściej stosowane owady karmowe. Swoją popularność zawdzięczają wielkiej ilości zalet,...

Żółw lądowy-roślinożerca!

Decydując się na zakup żółwia lądowego musimy pamiętać, że jest to gad, który potrzebuje...

Gekon lamparci

Gekon lamparci Eublepharis macularius to jeden z najpopularniejszych gekonów hodowlanych. Zamieszkuje pustynne i półpustynne...

Modliszka zwyczajna

Wygląd Należy do gromady owadów. Samiec modliszki osiąga 4-6 cm, samica jest nieco większa- mierzy...

Bazyliszki

Bazyliszek (basiliscus) to duża, drapieżna jaszczurka z rodziny hełmogwanowatych (Corytophanidae), dawniej zaliczana do rodziny...

Kameleon jemeński

Chamaeleo calyptratus Pochodzenie kameleona Występują w Afryce (Jemen, Południowa Arabia Saudyjska) i na Madagaskarze. Żyją w...

Anolis zielony

Zwany także anolisem karolińskim, legwanem czerwonogardzielowym, a nawet „kameleonem” Nowego Świata tą nazwę zawdzięcza...

Żaba kanałowa

Leptodactylus fallax-Inna nazwa tej żaby to: kurczak górski, żaba gigant. Występuje na wyspach Dominikany i...

Organ Jacobsona

Jest nazywany także organem lemieszowym, lemieszowo-nosowym lub womero-nasalnym. To narząd zmysłu wykrywający różne substancje...

Zimowi goście

Jesienią zwierzęta przygotowują schronienie na zimę. Mogą zawitać do naszego ogrodu jeże, żaby czy...

Cambarellus patzcuarense

Często w naszym akwarium pojawiają się coraz to egzotyczniejsze okazy stworzeń wodnych. Jednym z nich...

Legwan zielony w naszym domu

Czynnikiem warunkującym zachowanie Legwana zielonego jest instynkt. Wynika to po części z pozycji, jaką...

Patyczaki

Ciekawą i nie drogą propozycją dla osób rozpoczynających swoją przygodę z terrarystyką są patyczaki. Straszyki,...

Żółw Lamparci

Żółw lamparci [Stigmochelys (geochelone) pardalis] jest jednym z ładniejszych lądowców, głównie za sprawą mocno...

Gekon murowy

Gekon murowy, zwany czasem Gekonem mauretańskim, czasam po prostu jest nazywany "tarentola", ale nie...

Promieniowanie UV w terrarium

Każdy, kto zaczyna swoją przygodę z terrarystyką stanie przed problemem wyboru odpowiedniego oświetlenia i...

Żółw zawiasowy

Kinixys erosa występuje w zachodniej Afryce. Jego biotopem jest ściółka lasu tropikalnego, blisko płytkich...

Krab tęczowy

Kraby tęczowe swoją nazwę i popularność zawdzięczają różnorodnemu ubarwieniu. Są padlinożercami. Dorastają do 20cm...

Co wiemy o żółwiach wodnych ?

Żółwie wodne to bardzo popularne zwierzątka domowe – ale niestety, wiele z nich ginie...

Chcę mieć pająka

Przygodę z ptasznikami najlepiej jest zacząć od gatunku spokojnego, słabo jadowitego i odpornego na...

Pielęgnacja żółwi

Nie każdy posiadacz żółwia lądowego zdaje sobie sprawę ,że gady te należy kąpać przynajmniej...

Krab wampir

Geosesarama sp. Vampire Pochodzi z lasów tropikalnych Sulawesi (celebesu) , występuje również w Azji Południowo...

Ptaszniki

Duże włochate pająki zawsze wzbudzają respekt i zaciekawienie dlatego warto wiedzieć,że... Ptasznikowate (Theraphosidae) to rodzina...

Jak określić wiek pająka ?

Jak określamy wiek pająka, czyli... Co to jest N1, L2 czy DC ? Pająki rosną skokowo....

Formikarium-Mrówki

Formica to po łacinie „mrówka”, stąd formikarium. Kilka słów wyjaśnienia. Zazwyczaj temat artykułu jest związany...

Żaba gigant

Żaba znana pod wieloma imionami – żaba gigant, żaba kanałowa, kurczak górski. Właściwie określa ją...