Porada zoologiczna

Zbilansowana dieta kawii domowej

Kawia domowa (Cavia porcellus), czyli popularna świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została udomowiona przez południowoamerykańskich Indian, co miało miejsce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Dziś zwierzątko to cieszy się ogromną popularnością niemalże na całym świecie, należy jednak pamiętać, że pierwotnie występowała ona w Peru, Kolumbii i Brazylii.

Ze względu na swoje pochodzenie, kawia może wydawać się trudna w hodowli. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest – wymaga co prawda, jak każde inne zwierzę, racjonalnego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb życiowych żywienia. Jednak jako opiekun typowego roślinożercy, jej właściciel ma do wyboru sporą gamę zielonek, warzyw i owoców, które może jej podawać.

Podstawą żywienia kawii domowej powinno być siano, do którego dostęp należy zapewnić jej przez cały czas. Jest ono głównym źródłem niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego błonnika. Kawia posiada 16 zębów policzkowych (trzonowych oraz przedtrzonowych), które rosną przez całe jej życie i właśnie pokarm włóknisty (jakim jest siano) służy do ich ścierania. Siano podawane kawii powinno być czyste i świeże; zanieczyszczone odchodami bardzo szybko spowoduje niestrawność i problemy żołądkowe. Ze względu na sporą ilość dostępnych na rynku zoologicznym podłoży dedykowanych gryzoniom, nie powinniśmy nigdy stosować sianka jako wypełnienia kuwety klatki. Wkładanie go do niej luzem także nie jest pożądane. Idealnym rozwiązaniem na jego podawanie są specjalne paśniki montowane na ścianach klatki od zewnątrz lub w postaci zawieszanych wewnątrz klatki kul. O odpowiedniej jakości siana świadczy zielonkawy kolor, intensywny zapach i brak pylenia. Ważny jest także sposób i miejsce jego przetrzymywania – powinno być w suchym, chłodnym i szczelnym pojemniku. Jeśli kiedykolwiek odczujemy, że nasze sianko jest ciepłe, powinniśmy je wyrzucić, gdyż mogą to być pierwsze oznaki jego fermentacji.

Bardzo ważne i wymagane w codziennej diecie kawii są także zielone części roślin. Wszelkie liście, pędy, trawy oraz zioła podajemy świeże, umyte i zawsze osuszone. O naprawdę wielkim szczęściu moglibyśmy mówić, gdyby podanie zwiędłych lub mokrych zielonek nie skończyło się biegunką albo co najmniej wzdęciami. Zielone części roślin możemy podawać także w suszonej postaci. Dla kawii nieodpowiednie, ze względu na wysoką zawartość metali ciężkich, są sałaty, zarówno lodowa, jak i masłowa oraz pędy i liście pomidora ze względu na wysoką toksyczność. Szczaw, jarmuż i szpinak od czasu do czasu możemy podawać, ale w dużych ilościach będą one zaburzały wchłanianie wapnia. Zaś bez większych ograniczeń (należy jedynie pilnować, aby zwyczajnie nie przekarmić swojego pupila) możemy podawać: natkę pietruszki i marchewki, koperek, miętę, melisę, lucernę, rozmaryn, pokrzywę, oregano, cykorię, koniczynę, bazylię oraz liście malin, jeżyn, rzodkiewki, kalafiora czy brokuła.

Owoce i warzywa są wskazane, jednakże nie muszą być podawane codziennie. Zwłaszcza te, które są bogate w cukier, nie powinny być stosowane w dużych ilościach, chodzi tutaj przede wszystkim o jabłko, marchew i buraka. W diecie kawii nie powinno być miejsca na owoce cytrusowe ani świeże banany czy winogrona. Wszelkie warzywa i owoce podawane kawii domowej także muszą być świeże, umyte i osuszone. Analogicznie, jak w przypadku zielonych części roślin – możemy stosować je także w wersji suszonej.

Wybierając karmę dla szynszyli suchą dla swojej kawii, właściciel powinien kierować się przede wszystkim ilością zawartego w niej włókna pokarmowego; im będzie go więcej, tym lepiej. Szczególnie warte uwagi są te karmy, w których skład wchodzi granulat z suszonej lucerny lub trawy. Do zalet tego typu karm należy zaliczyć także fakt, że nasz pupil nie będzie miał możliwości wyjadania tylko jej części i wybierania najsmaczniejszych dla niego „kąsków”, ale otrzyma zbilansowany i pełnowartościowy pokarm w każdej zjedzonej granulce. Jeżeli podajemy naszej kawii kolby, powinniśmy wybierać produkty, które nie zawierają w swoim składzie cukru, syropu skrobiowego, barwników i konserwantów. Należy także pamiętać, że kawia nie jest ziarnojadem i im mniej ziaren w gotowych produktach, tym lepiej a najlepiej, jeśli nie będzie ich wcale.

Jednym z najistotniejszych, o ile nie najważniejszym elementem zbilansowanego żywienia kawii domowej, jest dostarczenie jej odpowiedniej dawki witaminy C, gdyż podobnie jak człowiek, nie syntezuje ona jej samodzielnie. Pomocne w osiągnięciu tego celu będzie podawanie m.in.: natki pietruszki, brokuła czy papryki. Na rynku odnajdziemy także specjalistyczne i dedykowane kawii domowej suplementy diety – w postaci płynów, kropelek lub tabletek. Jeżeli jednak zdecydujemy się na podawanie płynnej witaminy C, powinniśmy podawać ją bezpośrednio do pyszczka lub poprzez polewanie nią podawanego pokarmu. Płyn z witaminą C wlany bezpośrednio do poidła z wodą będzie mało skuteczny, gdyż pod wpływem działania promieni słonecznych może dojść do jej rozkładu. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminę C może się różnić u poszczególnych przedstawicieli tego gatunku, co może wynikać, np. z jej wieku, wagi, spożywanego przez nią pokarmu czy poziomu aktywności fizycznej.

W codziennej diecie nie może zabraknąć także wody, która powinna być zawsze czysta i świeża; w żadnym wypadku nie podajemy kawii domowej wody wysokomineralizowanej ani destylowanej. Sprawą drugorzędną, a czasem wynikającą po prostu z indywidualnych preferencji naszej kawii jest to, czy będzie ona pobierać wodę z poidła, czy z też z miseczki (warto od małego przyzwyczajać ją do poidełka, gdyż w nim woda dłużej pozostaje czysta). Jednakże przeznaczone do tego celu elementy wyposażenia klatki muszą być przez jej opiekuna regularnie czyszczone ,a woda wymieniana minimum raz dziennie (w okresie letnich upałów ten raz dziennie może nie wystarczyć).

Na koniec chciałabym się jeszcze podzielić kilkoma wskazówkami, które z pewnością okażą się pomocne każdemu, kto chce w odpowiedzialny i racjonalny sposób odżywiać swoją kawię:

  1. Kawie są raczej wybredne i dość szybko „wyłapują” swoje ulubione smaki, a niejednokrotnie o własnych upodobaniach potrafią w sposób ostentacyjny informować swojego opiekuna – dlatego też od samego początku powinniśmy przyzwyczajać je do różnorodności podawanych im pokarmów.
  2. Rozszerzając dietę kawii, każdy nowy pokarm należy wprowadzać powoli i obserwować, jak jest on przyswajany przez naszego pupila i jaka jest reakcja jego układu pokarmowego.
  3. Nie powinniśmy przekarmiać naszego pupila, jednakże w żadnym przypadku nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której nasza kawia przez dłuższy okres czasu będzie pozbawiona pokarmu – już jeden dzień bez jedzenia może przynieść poważne i nieodwracalne kłopoty zdrowotne; tym samym, jeżeli nasza kawia ma dostęp do pokarmu, ale samoistnie rezygnuje z pobierania go, powinniśmy natychmiast zareagować i skonsultować się z lekarzem weterynarii.
  4. Jeżeli nasza kawia niezbyt chętnie zjada sianko, możemy wprowadzić do jej diety sianko z różnego typu dodatkami (zioła, warzywa, owoce), a jeśli i to nie poskutkuje – powinniśmy czym prędzej poprosić o pomoc weterynarza.
  5. Ilość oddawanego przez kawię moczu jest doskonałym wyznacznikiem jej nawodnienia (zdarza się, że kawie pobierają mniej wody z poidełka, jednakże rekompensują to sobie zjadaniem pokarmów o wysokiej zawartości wody) – jeśli jest go mało, również konieczna będzie wizyta w poradni weterynaryjnej.

Bibliografia:

  • Kwartalnik dla hodowców i miłośników zwierząt domowych PUPIL, nr 3 (19)/2020, str. 33-35
  • Wikipedia

Inne porady

Kąpiel na sucho

Z miłością do kąpieli u zwierząt bywa różnie. Czasami znoszą ją ze spokojem, ale...

Mysz pigmejska Mus minutoides

Mysz pigmejska (Mus minutoides) zwana jest też myszą karłowatą. Jest najmniejszym gryzoniem i jednym...

Jak poradzić sobie z biegunką u gryzonia?

Z biegunką najczęściej mamy do czynienia w przypadku młodych zwierząt w okresie odstawienia od...

Po co komu chusteczki nawilżane?

Chusteczki nawilżane to produkt, o którym słyszał chyba każdy rodzic. Dla niektórych jest to...

Jak zaprzyjaźniać ze sobą króliki

Jeśli mamy w domu królika, z czasem może wpaść nam do głowy pomysł dokupienia...

Chomik syryjski

Chomik syryjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Syrii, a dokładniej z obszaru Aleppo,...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Szczepienia królików

Króliki są częstymi mieszkańcami polskich domów. O ile szczepienia psów i kotów są bardzo...

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea jest rośliną z rodziny astrowatych i pochodzi z prerii Ameryki...

Rola siana i zielonek w diecie królików oraz gryzoni.

Siano jest jednym z podstawowych składników diety królików oraz gryzoni takich jak kawia, szynszyla,...

Burunduk

KIM JEST BURUNDUK? Burunduk to inaczej wiewiórka syberyjska. Należy do najbardziej znanej grupy wiewiórek domowych....

Karma ratunkowa dla gryzoni roślinożernych – Dolfos RodeVit Help

Króliki oraz gryzonie roślinożerne posiadają bardzo szybki metabolizm. Muszą zjeść dość sporo, żeby zaspokoić...

Świnka wietnamska

Od pewnego czasu panuje moda na nietypowe zwierzęta domowe. Psy i koty są nadal...

Srebro koloidalne

Zbawienne działanie srebra było już znane od dawien dawna. W czasach, gdy nie było...

Myszochomik

Myszochomik to niewielki gryzoń, pochodzący z południowo-zachodniej części Azji. Dorasta do 8 - 9...

Piestruszka stepowa (lagurus lagurus)

Piestruszka stepowa to ssak z rodziny chomikowatych. Występuje na stepach Eurazji, od wschodniej Ukrainy (okolice...

Otyłość wśród gryzoni

Nadwaga i otyłość to powszechna bolączka nie tylko wśród ludzi, również nasi podopieczni coraz...

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Szczur akacjowy

Szczury akacjowe to małe gryzonie, kuzyni szczura wędrownego. Zamieszkują Afrykę Południową. Żyją na drzewach...

Lotopałanka (Petaurus breviceps)

Lotopałanka pochodzi z północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei oraz Archipelagu Bismarcka. Lotopałanki są...

Mastomysz – warunki hodowli

Ssak należący do rzędu gryzoni i rodziny myszowatych. W Polsce przyjęto nazwę myszorówka natalska....

Czemu chomik gryzie klatkę?

Rodzina chomikowatych to blisko 300 gatunków zwierząt. W warunkach domowych najczęściej spotykane są chomiki:...

Dlaczego królik nie jest gryzoniem?

Otóż królik należy do grupy rasy udomowionego królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Jest...

Siano tymotkowe – łąkowy smakołyk

Tymotka łąkowa czy też brzanka pastewna (Phleum pratense) to gatunek trawy o bardzo wysokich...

Mastomysz

Mastomysz (Myszówka Natalska) Mastomysz występuje w Afryce na południe od Sachary. Można ją spotkać na bardzo...

Kolbatony Natural-Vit Korona Natury

Chcąc rozpieścić swojego zwierzaka, często sięgamy po różnego rodzaju smakołyki. Najbardziej popularne są kolby,...

Skinny – bezwłosa świnka morska

Skinny niewątpliwie wzbudza zainteresowanie. U jednych zachwyt, u innych obrzydzenie, ale nikt nie przejdzie...

Mądry ogoniasty przyjaciel

Szczur, jak żadne inne zwierzę, ma bardzo wielu przeciwników oraz zakochanych właścicieli i hodowców....

Dlaczego zwierzęta liżą nam dłonie?

Zapytani o powód lizania naszych dłoni przez zwierzęta nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej...

Karma dla chomika Natural-Vit Korona Natury

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych pokarmów dla chomików i drobnych gryzoni. W...

Jak oswoić chomika?

Bardzo często spotykam się z pytaniami: Dlaczego mój chomik gryzie? Dlaczego mój chomik wydaje...

Zioła w diecie królików i gryzoni

Zioła są podstawą żywienia zarówno królików jak i wielu gryzoni. Można je podawać w...

O czym mruczy świnka morska?

Świnki morskie to bardzo towarzyskie, ciekawskie i otwarte na ludzi zwierzęta. W przeciwieństwie do...

Opieka nad ciężarnym gryzoniem / królikiem

Kiedy zdecydujemy się na zakup parki zwierząt, musimy liczyć się z tym, że prędzej...

Probiotyki dla zwierząt

Każdy właściciel zwierzaka domowego chociaż raz spotkał się z sytuacją rozwolnienia u swojego pupila,...

Jak zadbać o zęby u gryzoni i zajęczaków?

Jednym z powszechniejszych problemów występujących wśród gryzoni i zajęczaków w hodowlach domowych jest przerost...

Choroby przewodu pokarmowego u królików miniaturowych

Układ pokarmowy, szczególnie u młodych królików miniaturowych, jest bardzo wrażliwy. Zwierzę może cierpieć na...

Ropnie u królików

Ropień to jama otoczona zgrubiałą tkanką, wypełniona ropą o konsystencji pasty do zębów. Jest...

Po czym poznać, że szynszyla jest chora?

Późno rozpoznana choroba u szynszyli może nieść za sobą poważne konsekwencje, a nawet zakończyć...

O alergii na sierść

O samym fakcie, że zwierzęta mogą być źródłem alergii u człowieka wie chyba każdy....

Kołowrotki dla gryzoni

Kołowrotek to jedna z najpopularniejszych zabawek dla małych gryzoni takich jak: myszy, chomiki, myszoskoczki...

Oswajanie chomika

Chomiki od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Chociaż z natury należą do zwierząt...

Hibiskus dla gryzoni i królików

Hibiskus (ketmia syryjska, róża chińska) to piękny kwiat występujący w naturalnym środowisku na obszarze...

Zwierzęta albinosy

W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....

Tropifit Premium Chinchilla

Do pokarmów dla gryzoni Tropifit Premium dołączył nowy produkt dla szynszyli. Jest to pełnowartościowy...

Jak zrozumieć królika?

Króliczki miniaturowe to bardzo inteligentne i charakterne zwierzątka, które doskonale potrafią okazywać swoje emocje....

Celulozowa ściółka dla małych zwierząt – Chipsi Carefresh

Producenci ściółek dla małych zwierząt prześcigają się w coraz to oryginalniejszych pomysłach. Liderem w...

Versele-Laga Complete Crock – przysmaki dla gryzoni

Żywienie naszych gryzoni i królików nie musi być monotonne, a nawet powinno być urozmaicane...

Kąpielówki i kuwety dla gryzoni i królików

Często asortyment typu kuweta czy kąpielówka traktujemy jako zbędny lub dodatkowy wydatek. To wielki...

Jeż pigmejski

Jeże pigmejskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami...

Zabawki dla chomików

W naturze chomiki to bardzo aktywne zwierzęta. Przemierzają duże odległości w poszukiwaniu pokarmu, wspinają...

Gryziółka – najlepsza karma dla szynszyli i koszatniczek

Gryziółka firmy Herbal Pets to pełnowartościowa karma dla szynszyli i koszatniczek złożona ze składników,...

Siano – podstawa w diecie małych roślinożerców

Podawanie siana gryzoniom i królikom wydaje się banalną sprawą, jednak suszone rośliny łąkowe powinny...

Choroby koszatniczek

Koszatniczki to stosunkowo odporne zwierzęta, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, będą cieszyły się zdrowiem...

Dlaczego warto mieć szynszylę?

Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej i są gryzoniami, których nie sposób nie kochać. Są...

Pastereloza królików

Pastereloza to choroba zwana inaczej nosówką lub katarem królików. Powoduje ją bakteria Pasteurella multocida,...

Tropifit Premium Plus

Tropifit Premium Plus to linia karm dla małych zwierząt. Mamy tu pięć produktów dla:...

Herbal Pets – ziołowe karmy i suplementy dla zwierząt

Firma Herbal Pets oferuje karmy, przysmaki i suplementy diety oparte na naturalnych surowcach zielarskich....

Ciąża urojona u królika

Króliki należą do zwierząt poliestrycznych tzn. są płodne przez cały rok. Najczęściej do ciąży...

Provita-Probiotyk Dr Seidla dla psów i małych zwierząt

Probiotyk Provita stabilizuje mikroflorę bakteryjną, poprawia przemianę materii, wspomaga działanie układu immunologicznego, zwiększa łaknienie...

Choroby u szczurów

Każdy właściciel zwierzątka chciałby, aby było ono zawsze zdrowe i w pełni sił. Niestety...

Chomik dżungarski

Chomiki dżungarskie swoją nazwę otrzymały na cześć obszaru, na którym zostały znalezione – Dżungarii....

Zabawki dla królików

Króliki to z natury ciekawskie, energiczne i chętne do zabawy zwierzaki. Uwielbiają biegać, skakać,...

Maty konopne Climate Floor

Kupno podściółki do klatki czy terrarium to z pozoru sprawa banalna. Wszakże mamy do...

Chomik roborowskiego

Jest to najmniejszy, najbardziej ruchliwy i najzwinniejszy przedstawiciel chomików karłowatych. Chomiki Roborowskiego najczęściej spotykane...

Kule włosowe u królików

Nie ma chyba osoby, która zapytana o zwierzę ze skłonnością do tworzenia kul włosowych,...

Neutralizator zapachów firmy Beaphar

Każdy właściciel gryzonia zna na pewno mało przyjemny zapach pochodzący z klatki. Na rynku...

Rasy świnek morskich

Od pewnego czasu zmieniła się terminologia. Świnka obecnie jest nazywana KAWIĄ DOMOWĄ według prof....

Jak dbać o gryzonie i zajęczaki w czasie letnich upałów?

O nasze pupile musimy dbać codziennie. Jednakże kiedy przychodzą upały należy zwrócić baczną uwagę...

Żywienie królików i gryzoni

Każdy gatunek ma swoje specyficzne wymagania żywieniowe. Dobra karma powinna pokrywać zapotrzebowanie pokarmowe i...

Chomik chiński

Chomik chiński (Cricetulus griseus) – gatunek gryzonia . Chomiki chińskie występują w południowej części...

Królik karzełek Teddy

Karzełek teddy należy do miniaturowej rasy królików która została wyhodowana na terenach Europy Zachodniej. Króliczki...

Chlebek świętojański dla gryzonia

Tak naprawdę to nie pieczywo, tylko zielona roślina strączkowa, zwana też karobem lub szarańczynem...

Beaphar Nature

Nasi ulubieńcy różnią się budową przewodu pokarmowego. Te różnice wpływają na specyficzny sposób odżywiania....

Popielica

Popielica, zwana także pilchem, to mały ssak zamieszkujący stare mieszane lub liściaste lasy środkowej...

Chomik – co warto wiedzieć przed zakupem ?

Chomik to zwierzę bardzo małe i niezwykle delikatne. Gryzoń ten nie nadaje się dla...

Króliki – radość i odpowiedzialność

Na świecie występuje około 100 ras królików. Wszystkie mają jednego przodka - królika dzikiego. Występował...

Skunks w domu ?

Skunks jako zwierzę domowe to pomysł bardzo oryginalny, mający zapewne wielu przeciwników. Utarło się,...

Snacks Nestor

Snacki to zdrowa przekąska dla Twojego gryzonia. Suszone owoce dostarczają wielu substancji odżywczych i...

Szampony dla gryzoni

Gryzoni nie powinno się myć zbyt często jednak sytuacja czasem tego wymaga (tłusty łupież...

Grzybica u świnek morskich

Grzybica jest chorobą wywołaną grzybem chorobotwórczym dermatofity Trichophyton mentagrophytes v. mentagrophytes i jemu pokrewne,...

Sól i wapno dla gryzoni i królików

Sól i wapno to produkty, które powinny znaleźć się na liście dodatków żywieniowych niezbędnych...

Nagietek dla koszatniczek

Koszatniczki są roślinożercami. Żywią się trawami, ziołami, liśćmi i korą wybranych gatunków krzewów i...

Mysz berberyjska

Mysz berberyjska Lemniscomys barbarus inaczej zwana myszą pasiastą. WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE Myszy berberyjskie (Lemniscomys barbarus) charakteryzuje...

Topinambur

Topinambur to roślina o szerokim zastosowaniu dzięki swoim właściwościom leczniczym. Jego bulwy nie zawierają skrobii,...

Poznaj swojego szczura

Szczurek biały z czerwonymi oczami, z czarną pręgą na grzbiecie czy białymi skarpetkami na...

Rodzaje podściółek dla gryzoni

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele wyściółek do klatek dla gryzoni. Tak dużo jak jest...

Wyprawka dla królika

Jeśli chcemy zaprosić pod swój dach królika miniaturkę, musimy pamiętać o kilku rzeczach, a...

Prawidłowe odżywianie królika

Jak wiadomo, królik należy do grupy zwierząt roślinożernych. Króliki wolno żyjące zjadają zarówno miękkie (zielone)...

Myszoskoczek mongolski

Myszoskoczki to gryzonie zamieszkujące tereny Środkowej Azji, Indii, Środkowego Wschodu i Afryki. Ich naturalnym środowiskiem...

Co fretka może jeść ?

Fretka to drapieżnik a więc podstawą jej żywienia powinno być mięso: mięso drobiowe (kury, kaczki,...

Szop

Szop pracz to ssak z rodziny szopowatych. Zamieszkuje lasy i zagajniki Ameryki Północnej i...

Lotopałanka karłowata

To gatunek rozpowszechniony w północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei, Archipelagu Bismarcka. W...

Witamina C dla świnek morskich

Dlaczego podawać ? Niesyntetyzowanie witaminy C to cecha charakterystyczna świnek morskich (także naczelnych i niektórych...

O witaminie C i dawkowaniu

Wiele roślin i zwierząt posiada zdolność syntezowania kwasu askorbinowego z d-glukozy lub D-galaktozy. Większość zwierząt...

Czym karmić króliki i gryzonie?

W ostatnich latach obserwujemy kilka tendencji, które wywierają wpływ na wybór przez właścicieli gryzoni...

Mysz kolczasta – Acomys Cahirinus

Mysz kolczasta (Acomys cahirus) jest jednym z najlepiej poznanych gatunków z rodzaju Acomys. Myszy...

Pigmejski jeż afrykański

Jeż, którego hodujemy w domach jest krzyżówką dwóch gatunków: jeża białobrzuchego (zwanego też czteropalczastym)...

Jak dbać o chomika ?

Poniżej przedstawiam kilka porad bardzo pomocnych do tego, by prawidłowo zaopiekować się chomikiem. Najlepiej...

Pasternak zwyczajny

Pasternak zwyczajny jest to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych. Jest to warzywo korzeniowe rosnące...

Burunduk

Burunduk jest niewielkim zwierzęciem (długość od czubka nosa do końca ogona wynosi 25cm, z...

Piesek preriowy

Zwany jest inaczej nieświszczukiem. Jest to ssak z rodziny wiewiórkowatych zaliczany do rzędu gryzoni. Najpopularniejszym...

Szczur

Szczur traktowany jako zwierzę domowe zawsze wzbudzał kontrowersje. Taki pomysł ma zarówno zagorzałych przeciwników,...

Koszatniczki – po pierwsze nie szkodzić

Koszatniczka pochodzi z Chile, zamieszkuje zachodnie zbocza Andów, do wysokości 1200 metrów. Długość ciała...

Fretka

Fretka jest fascynującym zwierzęciem domowym. Niektórzy badacze uważają, że zwierzątko na rękach Cecylii Gallerani,...

Gatunki chomików

Gatunki chomików: chomik campbella – zwany też chomikiem mandżurskim, żyje na stepach i terenach...