Porada zoologiczna

Kule włosowe u królików

Nie ma chyba osoby, która zapytana o zwierzę ze skłonnością do tworzenia kul włosowych, udzieli odpowiedzi innej niż kot czy fretka. Tymczasem nie tylko te dwa gatunki są narażone na odkładanie złogów sierści w przewodzie pokarmowym. Z uwagi na gęstość szaty oraz, niemalże dorównującą kociej, dbałość o jej wygląd równie dużym ryzykiem wystąpienia pilobezoarów objęte są także króliki, szczególnie długowłose, baranki i teddy. O ile w przypadku kotów na ogół wystarcza podanie pasty odkłaczającej, o tyle u królików sprawa nieco się komplikuje. Ale zacznijmy od początku.

Kot to mięsożerca a udział włókna roślinnego w jego diecie stanowi bardzo niski odsetek. Powoduje to, że połknięte w trakcie pielęgnacji włosy zbijają się stopniowo w kulopodobny twór przyklejony do dna żołądka. Z czasem staje się on na tyle duży, że zaczyna ciążyć, utrudnia trawienie czy wywołuje mdłości. Wtedy koty instynktownie zaczynają podgryzać rośliny doprowadzając do podrażnienia ścian żołądka i sprowokowania wymiotów. Dla właścicieli jest to znak, że należy wspomóc zwierzę pastą odkłaczającą, która spulchnia złogi i ułatwia ich transport w przewodzie pokarmowym.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku królików, które jako typowi roślinożercy nie wzbudzają niczyjego niepokoju zjadając rośliny. Pozornie zdrowy królik przez bardzo długi czas nie będzie wykazywał żadnych symptomów zakłaczenia, które postępując niemal niezauważalnie może zacząć zagrażać jego zdrowiu a nawet życiu. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do kotów, budowa żołądka królika nie pozwala mu na zwymiotowanie jego treści a połknięte włosy mieszają się cały czas z pokarmem i razem z nim są transportowane przez jelita i wydalane. Źle zbilansowana dieta, brak ruchu, za mała ilość włókna w pokarmie prowadzą do zaburzeń w tym procesie. Dochodzi wtedy do tworzenia tzw. kamieni jelitowych czyli twardych kul, które dosłownie zatykają układ pokarmowy zwierzęcia skutkując bolesnymi skurczami i wzdęciami. Długotrwałe zablokowanie jelit prowadzi do spadku apetytu, całkowitej rezygnacji z przyjmowania pokarmów a w efekcie do odwodnienia i niedożywienia. W pierwszym stadium często pojawia się biegunka wywołana zaburzeniami trawienia oraz wchłaniania. O ile kamień jelitowy nie został wraz z nią usunięty, dochodzi do całkowitego zatrzymania wydalania. Na ogół dopiero na tym etapie właściciele orientują się, że ze zwierzakiem jest coś nie tak i pozostaje jedynie poszukiwanie pomocy u weterynarza. Leczenie zazwyczaj polega na podaniu kroplówek nawadniających organizm, leków przeciwbólowych oraz środków ułatwiających poślizg kału w jelitach, pobudzających perystaltykę. Niestety w wielu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Warto więc obserwować króliczka aby nie dopuścić do tak zaawansowanego stadium choroby. Pierwszymi symptomami jakie powinny wzbudzić obawy właściciela są spadek aktywności zwierzęcia, zahamowanie apetytu i zmniejszenie ilości odchodów w klatce. Wydalane bobki często przyjmują formę koralików tzn. są posklejane fragmentami sierści. Poza tym brzuszek jest tkliwy i wzdęty, z jego wnętrza dochodzą nietypowe odgłosy bulgotania. Doraźnie ulgę może przynieść herbatka koperkowa oraz intensywne nawadnianie. Jednakże leczenie zwierzaka na własną rękę nie jest bezpieczne więc nawet jeśli zaobserwujemy poprawę powinniśmy udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Co zatem zrobić, aby zapobiec cierpieniom zwierzęcia związanym z kulami włosowymi? Należy zacząć od przeanalizowania jego diety oraz wyeliminowania często popełnianych błędów żywieniowych. W pracy niemalże codziennie spotykam klientów, którzy kupują dla swoich królików niskiej jakości jedzenie bo pozornie wydaje się tańsze. Narzekają przy tym, że ich zwierzak jest wyjątkowo wybredny i nic poza sianem i kolorowymi ciastkami zawartymi w mieszance mu smakuje. Słyszę często: „proszę pani ale on całą tą pszenicę wyrzuca, kukurydzę też, wyjada tylko te kolorowe a to lepsze to mu w ogóle nie podchodzi”. Nawet jeśli królik pierwszego dnia omija szerokim łukiem nową, odpowiednią dla niego karmę nie znaczy to, że nigdy jej nie spróbuje. Powinniśmy z uporem ponawiać próby przestawienia go na lepsze jedzenie, nawet jeśli trzeba będzie go odrobinę przegłodzić. Pamiętajmy, że to od nas zależy co znajdzie się w misce zwierzaka. Dla porównania – które dziecko po tygodniu jedzenia pączków skusi się na razową bułkę na śniadanie? Podawanie królikom nagminnie nieodpowiednich dla nich karm opartych o ziarno oraz kolorowe granulaty na bazie mąki i cukru jest bezpośrednią przyczyną zakłaczenia oraz prowadzi do wielu chorób i otyłości. Aby do tego nie dopuścić królik powinien przede wszystkim mieć zapewnioną dobrze zbilansowaną, zgodną z jego potrzebami żywieniowymi dietę bogatą we włókna roślinne. Wartymi polecenia karmami podstawowymi sprzyjającymi prawidłowemu pasażowi jelitowemu są cuni nature re-balance oraz cuni complete firmy Versele laga. Te całkowicie pozbawione w swym składzie zbóż, niskokaloryczne karmy zostały wzbogacone składnikami odkłaczającymi, redukującymi prawdopodobieństwo tworzenia się kul włosowych. Godną polecenia jest także karma nature firmy Beaphar oparta o 30 naturalnych suszonych ziół, kompletnie bezzbożowa z dodatkiem naturalnego probiotyku – inuliny dbającej o pożyteczną mikroflorę jelitową. Zarówno forma ekstrudatu (cuni nature rebalance, cuni complete) jak i granulatu (Beaphar nature) w obu karmach pozwala na dostarczenie pełni substancji odżywczych w każdym kęsie, zapobiega selektywnemu wyjadaniu oraz dzięki swojej strukturze dba o prawidłowe ścieranie siekaczy.

Postarajmy się także urozmaicać dietę królika świeżymi liśćmi i warzywami, wprowadzając je do diety ostrożnie i w małych ilościach aby uniknąć sensacji żołądkowych. Nie zapominajmy też o dużej dawce ruchu, który wpływa zbawiennie na przyspieszenie metabolizmu, sprawniejszy i szybszy pasaż jelitowy oraz skutecznie zapobiega też otyłości i związanymi z tym problemami.
Niestety czasami nawet mimo usilnych starań właścicieli o zapewnienie idealnej diety, bezstresowego życia i dużej ilości ruchu, niektóre króliki mają skłonności do tworzenia kul włosowych. W takiej sytuacji dobrze jest skonsultować z weterynarzem kwestię podawania prewencyjnie pasty odkłaczającej, szczególnie w okresach intensywnego linienia lub w przypadku ras długowłosych. Nigdy nie róbmy tego na własną rękę! Nie każda pasta jest bezpieczna dla zajęczaków. Wiele z nich ma w swym składzie albo zbyt dużo cukrów albo białek i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, które mogą uczynić więcej szkody niż pożytku. Bezpiecznymi o ile podawanymi raz w tygodniu i w małych ilościach są pasty Gimpet Malt-Soft Extra oraz Bezopet. Poza pastami, w bardzo wczesnym stadium zakłaczenia, ulgę przynosi zmielona i wymieszana z wodą karma cuni complete albo papka z siemienia lnianego. Niektórzy polecają też sok z papai albo ananasa, koniecznie świeżo wyciśnięty. Starajmy się jednak nie eksperymentować na naszym króliczku i nie podawać mu niczego nieznanego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii.
Pamiętajmy, że zdrowie naszego zwierzaka zależy wyłącznie od nas. W swoim naturalnym środowisku królik ma zapewnioną urozmaiconą, bogatą w zielonki dietę, sam instynktownie uzupełnia sobie niedobory pokarmowe wybierając odpowiednie dla siebie rośliny. W naszych domach jest zdany wyłącznie na nas. Starajmy się więc zapewnić mu pożywienie jak najbardziej zgodne z jego potrzebami, zapewnijmy mu dużą dawkę aktywności i rozrywek. Dzięki temu uchronimy go przed chorobami i zapewnimy mu długie i szczęśliwe życie.

Bibliografia:

  • http://www.miniaturkabeztajemnic.com/bezoary.html
  • http://lecznica-oaza.pl/artykuly/zatkanie-przewodu-pokarmowego-krolika/
  • http://amigo-vet.pl/kroliki.html
  • http://www.weterynarz-zabrze.info/porady-dla-wlascicieli-krolikow/24-trichobezoary-kule-wlosowe-u-krolikow.html

Inne porady

Kąpiel na sucho

Z miłością do kąpieli u zwierząt bywa różnie. Czasami znoszą ją ze spokojem, ale...

Mysz pigmejska Mus minutoides

Mysz pigmejska (Mus minutoides) zwana jest też myszą karłowatą. Jest najmniejszym gryzoniem i jednym...

Jak poradzić sobie z biegunką u gryzonia?

Z biegunką najczęściej mamy do czynienia w przypadku młodych zwierząt w okresie odstawienia od...

Po co komu chusteczki nawilżane?

Chusteczki nawilżane to produkt, o którym słyszał chyba każdy rodzic. Dla niektórych jest to...

Jak zaprzyjaźniać ze sobą króliki

Jeśli mamy w domu królika, z czasem może wpaść nam do głowy pomysł dokupienia...

Chomik syryjski

Chomik syryjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Syrii, a dokładniej z obszaru Aleppo,...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Szczepienia królików

Króliki są częstymi mieszkańcami polskich domów. O ile szczepienia psów i kotów są bardzo...

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea jest rośliną z rodziny astrowatych i pochodzi z prerii Ameryki...

Rola siana i zielonek w diecie królików oraz gryzoni.

Siano jest jednym z podstawowych składników diety królików oraz gryzoni takich jak kawia, szynszyla,...

Burunduk

KIM JEST BURUNDUK? Burunduk to inaczej wiewiórka syberyjska. Należy do najbardziej znanej grupy wiewiórek domowych....

Karma ratunkowa dla gryzoni roślinożernych – Dolfos RodeVit Help

Króliki oraz gryzonie roślinożerne posiadają bardzo szybki metabolizm. Muszą zjeść dość sporo, żeby zaspokoić...

Świnka wietnamska

Od pewnego czasu panuje moda na nietypowe zwierzęta domowe. Psy i koty są nadal...

Srebro koloidalne

Zbawienne działanie srebra było już znane od dawien dawna. W czasach, gdy nie było...

Myszochomik

Myszochomik to niewielki gryzoń, pochodzący z południowo-zachodniej części Azji. Dorasta do 8 - 9...

Piestruszka stepowa (lagurus lagurus)

Piestruszka stepowa to ssak z rodziny chomikowatych. Występuje na stepach Eurazji, od wschodniej Ukrainy (okolice...

Otyłość wśród gryzoni

Nadwaga i otyłość to powszechna bolączka nie tylko wśród ludzi, również nasi podopieczni coraz...

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Szczur akacjowy

Szczury akacjowe to małe gryzonie, kuzyni szczura wędrownego. Zamieszkują Afrykę Południową. Żyją na drzewach...

Lotopałanka (Petaurus breviceps)

Lotopałanka pochodzi z północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei oraz Archipelagu Bismarcka. Lotopałanki są...

Mastomysz – warunki hodowli

Ssak należący do rzędu gryzoni i rodziny myszowatych. W Polsce przyjęto nazwę myszorówka natalska....

Czemu chomik gryzie klatkę?

Rodzina chomikowatych to blisko 300 gatunków zwierząt. W warunkach domowych najczęściej spotykane są chomiki:...

Dlaczego królik nie jest gryzoniem?

Otóż królik należy do grupy rasy udomowionego królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Jest...

Siano tymotkowe – łąkowy smakołyk

Tymotka łąkowa czy też brzanka pastewna (Phleum pratense) to gatunek trawy o bardzo wysokich...

Mastomysz

Mastomysz (Myszówka Natalska) Mastomysz występuje w Afryce na południe od Sachary. Można ją spotkać na bardzo...

Zbilansowana dieta kawii domowej

Kawia domowa (Cavia porcellus), czyli popularna świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została...

Kolbatony Natural-Vit Korona Natury

Chcąc rozpieścić swojego zwierzaka, często sięgamy po różnego rodzaju smakołyki. Najbardziej popularne są kolby,...

Skinny – bezwłosa świnka morska

Skinny niewątpliwie wzbudza zainteresowanie. U jednych zachwyt, u innych obrzydzenie, ale nikt nie przejdzie...

Mądry ogoniasty przyjaciel

Szczur, jak żadne inne zwierzę, ma bardzo wielu przeciwników oraz zakochanych właścicieli i hodowców....

Dlaczego zwierzęta liżą nam dłonie?

Zapytani o powód lizania naszych dłoni przez zwierzęta nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej...

Karma dla chomika Natural-Vit Korona Natury

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych pokarmów dla chomików i drobnych gryzoni. W...

Jak oswoić chomika?

Bardzo często spotykam się z pytaniami: Dlaczego mój chomik gryzie? Dlaczego mój chomik wydaje...

Zioła w diecie królików i gryzoni

Zioła są podstawą żywienia zarówno królików jak i wielu gryzoni. Można je podawać w...

O czym mruczy świnka morska?

Świnki morskie to bardzo towarzyskie, ciekawskie i otwarte na ludzi zwierzęta. W przeciwieństwie do...

Opieka nad ciężarnym gryzoniem / królikiem

Kiedy zdecydujemy się na zakup parki zwierząt, musimy liczyć się z tym, że prędzej...

Probiotyki dla zwierząt

Każdy właściciel zwierzaka domowego chociaż raz spotkał się z sytuacją rozwolnienia u swojego pupila,...

Jak zadbać o zęby u gryzoni i zajęczaków?

Jednym z powszechniejszych problemów występujących wśród gryzoni i zajęczaków w hodowlach domowych jest przerost...

Choroby przewodu pokarmowego u królików miniaturowych

Układ pokarmowy, szczególnie u młodych królików miniaturowych, jest bardzo wrażliwy. Zwierzę może cierpieć na...

Ropnie u królików

Ropień to jama otoczona zgrubiałą tkanką, wypełniona ropą o konsystencji pasty do zębów. Jest...

Po czym poznać, że szynszyla jest chora?

Późno rozpoznana choroba u szynszyli może nieść za sobą poważne konsekwencje, a nawet zakończyć...

O alergii na sierść

O samym fakcie, że zwierzęta mogą być źródłem alergii u człowieka wie chyba każdy....

Kołowrotki dla gryzoni

Kołowrotek to jedna z najpopularniejszych zabawek dla małych gryzoni takich jak: myszy, chomiki, myszoskoczki...

Oswajanie chomika

Chomiki od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Chociaż z natury należą do zwierząt...

Hibiskus dla gryzoni i królików

Hibiskus (ketmia syryjska, róża chińska) to piękny kwiat występujący w naturalnym środowisku na obszarze...

Zwierzęta albinosy

W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....

Tropifit Premium Chinchilla

Do pokarmów dla gryzoni Tropifit Premium dołączył nowy produkt dla szynszyli. Jest to pełnowartościowy...

Jak zrozumieć królika?

Króliczki miniaturowe to bardzo inteligentne i charakterne zwierzątka, które doskonale potrafią okazywać swoje emocje....

Celulozowa ściółka dla małych zwierząt – Chipsi Carefresh

Producenci ściółek dla małych zwierząt prześcigają się w coraz to oryginalniejszych pomysłach. Liderem w...

Versele-Laga Complete Crock – przysmaki dla gryzoni

Żywienie naszych gryzoni i królików nie musi być monotonne, a nawet powinno być urozmaicane...

Kąpielówki i kuwety dla gryzoni i królików

Często asortyment typu kuweta czy kąpielówka traktujemy jako zbędny lub dodatkowy wydatek. To wielki...

Jeż pigmejski

Jeże pigmejskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami...

Zabawki dla chomików

W naturze chomiki to bardzo aktywne zwierzęta. Przemierzają duże odległości w poszukiwaniu pokarmu, wspinają...

Gryziółka – najlepsza karma dla szynszyli i koszatniczek

Gryziółka firmy Herbal Pets to pełnowartościowa karma dla szynszyli i koszatniczek złożona ze składników,...

Siano – podstawa w diecie małych roślinożerców

Podawanie siana gryzoniom i królikom wydaje się banalną sprawą, jednak suszone rośliny łąkowe powinny...

Choroby koszatniczek

Koszatniczki to stosunkowo odporne zwierzęta, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, będą cieszyły się zdrowiem...

Dlaczego warto mieć szynszylę?

Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej i są gryzoniami, których nie sposób nie kochać. Są...

Pastereloza królików

Pastereloza to choroba zwana inaczej nosówką lub katarem królików. Powoduje ją bakteria Pasteurella multocida,...

Tropifit Premium Plus

Tropifit Premium Plus to linia karm dla małych zwierząt. Mamy tu pięć produktów dla:...

Herbal Pets – ziołowe karmy i suplementy dla zwierząt

Firma Herbal Pets oferuje karmy, przysmaki i suplementy diety oparte na naturalnych surowcach zielarskich....

Ciąża urojona u królika

Króliki należą do zwierząt poliestrycznych tzn. są płodne przez cały rok. Najczęściej do ciąży...

Provita-Probiotyk Dr Seidla dla psów i małych zwierząt

Probiotyk Provita stabilizuje mikroflorę bakteryjną, poprawia przemianę materii, wspomaga działanie układu immunologicznego, zwiększa łaknienie...

Choroby u szczurów

Każdy właściciel zwierzątka chciałby, aby było ono zawsze zdrowe i w pełni sił. Niestety...

Chomik dżungarski

Chomiki dżungarskie swoją nazwę otrzymały na cześć obszaru, na którym zostały znalezione – Dżungarii....

Zabawki dla królików

Króliki to z natury ciekawskie, energiczne i chętne do zabawy zwierzaki. Uwielbiają biegać, skakać,...

Maty konopne Climate Floor

Kupno podściółki do klatki czy terrarium to z pozoru sprawa banalna. Wszakże mamy do...

Chomik roborowskiego

Jest to najmniejszy, najbardziej ruchliwy i najzwinniejszy przedstawiciel chomików karłowatych. Chomiki Roborowskiego najczęściej spotykane...

Neutralizator zapachów firmy Beaphar

Każdy właściciel gryzonia zna na pewno mało przyjemny zapach pochodzący z klatki. Na rynku...

Rasy świnek morskich

Od pewnego czasu zmieniła się terminologia. Świnka obecnie jest nazywana KAWIĄ DOMOWĄ według prof....

Jak dbać o gryzonie i zajęczaki w czasie letnich upałów?

O nasze pupile musimy dbać codziennie. Jednakże kiedy przychodzą upały należy zwrócić baczną uwagę...

Żywienie królików i gryzoni

Każdy gatunek ma swoje specyficzne wymagania żywieniowe. Dobra karma powinna pokrywać zapotrzebowanie pokarmowe i...

Chomik chiński

Chomik chiński (Cricetulus griseus) – gatunek gryzonia . Chomiki chińskie występują w południowej części...

Królik karzełek Teddy

Karzełek teddy należy do miniaturowej rasy królików która została wyhodowana na terenach Europy Zachodniej. Króliczki...

Chlebek świętojański dla gryzonia

Tak naprawdę to nie pieczywo, tylko zielona roślina strączkowa, zwana też karobem lub szarańczynem...

Beaphar Nature

Nasi ulubieńcy różnią się budową przewodu pokarmowego. Te różnice wpływają na specyficzny sposób odżywiania....

Popielica

Popielica, zwana także pilchem, to mały ssak zamieszkujący stare mieszane lub liściaste lasy środkowej...

Chomik – co warto wiedzieć przed zakupem ?

Chomik to zwierzę bardzo małe i niezwykle delikatne. Gryzoń ten nie nadaje się dla...

Króliki – radość i odpowiedzialność

Na świecie występuje około 100 ras królików. Wszystkie mają jednego przodka - królika dzikiego. Występował...

Skunks w domu ?

Skunks jako zwierzę domowe to pomysł bardzo oryginalny, mający zapewne wielu przeciwników. Utarło się,...

Snacks Nestor

Snacki to zdrowa przekąska dla Twojego gryzonia. Suszone owoce dostarczają wielu substancji odżywczych i...

Szampony dla gryzoni

Gryzoni nie powinno się myć zbyt często jednak sytuacja czasem tego wymaga (tłusty łupież...

Grzybica u świnek morskich

Grzybica jest chorobą wywołaną grzybem chorobotwórczym dermatofity Trichophyton mentagrophytes v. mentagrophytes i jemu pokrewne,...

Sól i wapno dla gryzoni i królików

Sól i wapno to produkty, które powinny znaleźć się na liście dodatków żywieniowych niezbędnych...

Nagietek dla koszatniczek

Koszatniczki są roślinożercami. Żywią się trawami, ziołami, liśćmi i korą wybranych gatunków krzewów i...

Mysz berberyjska

Mysz berberyjska Lemniscomys barbarus inaczej zwana myszą pasiastą. WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE Myszy berberyjskie (Lemniscomys barbarus) charakteryzuje...

Topinambur

Topinambur to roślina o szerokim zastosowaniu dzięki swoim właściwościom leczniczym. Jego bulwy nie zawierają skrobii,...

Poznaj swojego szczura

Szczurek biały z czerwonymi oczami, z czarną pręgą na grzbiecie czy białymi skarpetkami na...

Rodzaje podściółek dla gryzoni

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele wyściółek do klatek dla gryzoni. Tak dużo jak jest...

Wyprawka dla królika

Jeśli chcemy zaprosić pod swój dach królika miniaturkę, musimy pamiętać o kilku rzeczach, a...

Prawidłowe odżywianie królika

Jak wiadomo, królik należy do grupy zwierząt roślinożernych. Króliki wolno żyjące zjadają zarówno miękkie (zielone)...

Myszoskoczek mongolski

Myszoskoczki to gryzonie zamieszkujące tereny Środkowej Azji, Indii, Środkowego Wschodu i Afryki. Ich naturalnym środowiskiem...

Co fretka może jeść ?

Fretka to drapieżnik a więc podstawą jej żywienia powinno być mięso: mięso drobiowe (kury, kaczki,...

Szop

Szop pracz to ssak z rodziny szopowatych. Zamieszkuje lasy i zagajniki Ameryki Północnej i...

Lotopałanka karłowata

To gatunek rozpowszechniony w północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei, Archipelagu Bismarcka. W...

Witamina C dla świnek morskich

Dlaczego podawać ? Niesyntetyzowanie witaminy C to cecha charakterystyczna świnek morskich (także naczelnych i niektórych...

O witaminie C i dawkowaniu

Wiele roślin i zwierząt posiada zdolność syntezowania kwasu askorbinowego z d-glukozy lub D-galaktozy. Większość zwierząt...

Czym karmić króliki i gryzonie?

W ostatnich latach obserwujemy kilka tendencji, które wywierają wpływ na wybór przez właścicieli gryzoni...

Mysz kolczasta – Acomys Cahirinus

Mysz kolczasta (Acomys cahirus) jest jednym z najlepiej poznanych gatunków z rodzaju Acomys. Myszy...

Pigmejski jeż afrykański

Jeż, którego hodujemy w domach jest krzyżówką dwóch gatunków: jeża białobrzuchego (zwanego też czteropalczastym)...

Jak dbać o chomika ?

Poniżej przedstawiam kilka porad bardzo pomocnych do tego, by prawidłowo zaopiekować się chomikiem. Najlepiej...

Pasternak zwyczajny

Pasternak zwyczajny jest to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych. Jest to warzywo korzeniowe rosnące...

Burunduk

Burunduk jest niewielkim zwierzęciem (długość od czubka nosa do końca ogona wynosi 25cm, z...

Piesek preriowy

Zwany jest inaczej nieświszczukiem. Jest to ssak z rodziny wiewiórkowatych zaliczany do rzędu gryzoni. Najpopularniejszym...

Szczur

Szczur traktowany jako zwierzę domowe zawsze wzbudzał kontrowersje. Taki pomysł ma zarówno zagorzałych przeciwników,...

Koszatniczki – po pierwsze nie szkodzić

Koszatniczka pochodzi z Chile, zamieszkuje zachodnie zbocza Andów, do wysokości 1200 metrów. Długość ciała...

Fretka

Fretka jest fascynującym zwierzęciem domowym. Niektórzy badacze uważają, że zwierzątko na rękach Cecylii Gallerani,...

Gatunki chomików

Gatunki chomików: chomik campbella – zwany też chomikiem mandżurskim, żyje na stepach i terenach...