Porada zoologiczna

Mysz berberyjska

Mysz berberyjska Lemniscomys barbarus inaczej zwana myszą pasiastą.
WYGLĄD I WYSTĘPOWANIE
Myszy berberyjskie (Lemniscomys barbarus) charakteryzuje pasiasty grzbiet, stąd ich inna nazwa – mysz pasiasta lub paskowana. Używane jest też określenie mysz trawna, a w sklepach zoologicznych można ją spotkać pod nazwą mysz afrykańska. Po angielsku zwana jest Zebra Mouse lub African Striped Grass Mouse. Pręgi na ciele zwierzęcia układają się przemiennie – jasno kremowe z ciemno brązowymi. Przez środek grzbietu i dalej ogona przebiega pojedyncza czarna smuga. Spód ciała jest biały lub prawie biały. To czy paski pokrywają również głowę czy nie jest cechą osobniczą. Takie zabarwienie ciała ma funkcję maskującą, ułatwia myszkom ukrycie się przez drapieżnikiem. Ich ciało jest smukłe, bez wyodrębnionej szyi. Uszy są małe, przylegające do ciała, pokryte krótką sierścią. Oczy dość duże, czarne, otoczone jaśniejszą obwódką. Długość ciała myszy berberyjskiej, należącej do mniejszych w swoim rodzaju, waha się od 7, 5 do 12 centymetrów, w tym głowa mierząca około 3 cm. do tego dochodzi ogon mierzący od 8 do 13 centymetrów. Zwierzęta te osiągają masę ciało od 23 do 41 gram. Na wolności żyją bardzo krótko, najczęściej niewiele ponad rok do półtora. Natomiast w niewoli mogą żyć nienarażone na żadne niebezpieczeństwo przez 3 – 4 lata. Występują na suchych obszarach północnej oraz środkowej Afryki. Przede wszystkim na terenach Północnej Ugandy, Środkowej i Południowej Kenii, Tanzanii i okolicach Jeziora Wiktorii. Żyją na suchych równinach, sawannach i półpustyniach. Zamieszkując krzewiaste zarośla, często będące dla nich miejscem odpoczynku i schronienia.

TRYB ŻYCIA
Myszy berberyjskie żyją w grupach rodzinnych, w podziemnych norach lub opuszczonych kopcach terminów. Gniada budują z siana i liści. Zwierzęta te są dość płochliwe, gdyż w każdej chwili mogą paść ofiarą drapieżnika np. węża czy drapieżnego ptaka. Są aktywne zarówno w dzień i w nocy, jednak za dnia wolą nie opuszczać schronienia. Wówczas wychodzą jedynie na krótko. W naturze myszy żywią się takim pokarmem jaki akurat uda im się znaleźć, mogą to być nasiona, rośliny zielone, owoce, liście, korzenie, czasem owady i inne bezkręgowce.

POMIESZCZENIE
Myszy berberyjskie żyjące w domach hodowców podobnie jak w naturze powinny żyć w grupie. Przestrzeń przypadająca na jednego osobnika powinna wynosić minimum 63 dm3 (np. 60 × 35 × 30). Najlepiej umieścić je w szklanych terrariach, które będą utrzymywały odpowiednią temperaturę. Musi ono być przykryte siatką lub pokrywą, ponieważ te myszy potrafią skakać na wysokości nawet do 60 cm. Zbiornik należy umieścić w zacisznym, spokojnym miejscu. Myszy należy trzymać w cieple, aby zapobiec przeziębieniu, w miejscu, gdzie dociera światło rozproszone. W naturze myszy żyją w temperaturach dochodzących do 34°C, spadająca w nocy do 20 – 24°C. Wilgotność wynosi od 40% do 60% .

WYPOSAŻENIE I ZABAWKI
Ściółka dla myszy berberyjskich powinna być nie pyląca. Można sporządzić mieszankę kawałków drewna, kory, trocin, liści, piasku i torfu lub użyć któregoś z dostępnych na rynku podłoży. Należy zapewnić również jakiś materiał na legowisko, np. siano lub bezzapachowe chusteczki, można też użyć skorupy kokosa. Myszy berberyjskie charakteryzuje bardzo wysoka higiena – załatwiają swoje potrzeby w jedno miejsce, a ich mocz nie wydziela silnego zapachu. Dlatego ściółkę można spokojnie zmieniać raz na dwa tygodnie, a w ciągu tego czasu wybierać nieczystości z tego jednego miejsca. W terrarium należy umieścić gałązki, aby myszy mogły się wspinać. Do wyposażenia terrarium można też użyć kamieni i elementów ceramicznych, które będą służyć jako schronienie. Zwierzęta te potrzebują dużo ruchu, w naturze przemierzają dziennie nawet 5 do 6 kilometrów. Dlatego warto zapewnić im kołowrotek. Ewentualnie można zorganizować myszkom plac zabaw na specjalnie przygotowanym dla nich wybiegu.

OSWAJANIE
Myszy berberyjskie nie należą do zwierząt szczególnie udomowionych. Przyjemność z posiadania tych zwierząt można czerpać przede wszystkim z ich obserwacji, zapewniając im przy tym warunki jak najbardziej podobne do naturalnych. Wiele przyjemności daje nawiązanie z nimi kontaktu. Należy traktować je w sposób spokojny i delikatny, nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów – brać myszek za ogon czy wyciągać z gniazda. Ogon myszy jest bardzo delikatny i mogą go łatwo stracić. Zdarza się, że przerażony osobnik zastyga, udając martwego. Jeśli istnieje potrzeba wzięcia do ręki myszki należy przykryć ją delikatnie dłońmi i zagarnąć. Najlepiej zdobywać ufność tego zwierzątka poprzez pokarm podawany z dłoni. W ten sposób mysz kojarzy właściciela z czymś pozytywnym. Ale może się zdarzyć, że mysz będzie się z czasem domagać jedzenia szczypiąc dłoń. Dlatego też można próbować oswajania wkładając do terrarium samą dłoń, aby się z nią oswoiły i nie kojarzyły z czymś niebezpiecznym. Nie wolno zrazić do siebie gryzonia gwałtownymi ruchami czy hałasem. Przy trzymaniu myszy na rękach trzeba być bardzo ostrożnym, bo może ona spaść i zrobić sobie krzywdę, przestraszyć się lub uciec.

ŻYWIENIE
W sklepach zoologicznych dostępne mieszanki podstawowe są zbyt tłuste dla myszek berberyjskich. Żywienie takim pokarmem może doprowadzić do groźnej dla zdrowia otyłości. Przede wszystkim należy z umiarem podawać nasiona słonecznika oraz orzechy. Jeśli nie ma się możliwości sporządzenia własnej mieszanki można usuwać z karmy nadmiar tłustych nasion. Odpowiednia dla tych gryzoni będzie mieszanka składająca się z pszenicy (20%), prosa (15%), kanaru (10%), kukurydzy (10%), nasion traw (10%), ryżu (10%), gryki (5%), jęczmienia (5%), owsa (5%), nasion lnu (3%), nasion konopi (1%) i nasion słonecznika (1%). Uzupełnieniem podstawowego pokarmu mogą być owoce i warzywa podawane co drugi dzień. A także skorupki i białka jajek, zapewniające im wapń. Chleb oraz kostki mineralne zapewnią myszkom możliwość ścierania zębów. Mięso i inne źródła białka można podawać raz na tydzień. Ani świeży pokarm, ani mięso nie powinny zawierać sosów, soli i innych przypraw. Myszy berberyjskie jedzą dość dużo jak na swój rozmiar. Należy je karmić raz lub dwa dziennie. Jeśli dostają pokarm o tych samych porach przyzwyczajają się do takiego trybu i o określonej godzinie oczekują jedzenia. Początkowo z podanego jedzenia wybierają świeży pokarm, po czym przechodzą do ziaren. Myszom nie wolno dawać chipsów, czekolady, itp. Nawet jeśli te produkty im nie zaszkodzą, to spowodują zbytni przyrost tkanki tłuszczowej.

ROZMNAŻANIE
Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku około 8 – 10 tygodni. Samice po kilku miesiącach, jednak należy dopuszczać je do rozrodu dopiero w wieku roku. Gody rozpoczynają się gonitwą i walką między osobnikami. Pod koniec ciąży samca należy oddzielić od samicy. Po ciąży trwającej od 20 do 28 dni, na świat przychodzi najczęściej od 2 do 5 młodych. Małe po urodzeniu ważą 2 – 3 g i mierzą około 1, 5 cm. Ich ciało pokryte jest delikatną sierścią na której mogą się już pojawić paski. Oczy otwierają się po 6 – 7 dniach. Matka z małymi powinna dostawać pokarm dwa razy dziennie. Młode stały pokarm zaczynają przyjmować po tygodniu do dwóch. Myszki można oddzielić od matki jednak dopiero po dwóch miesiącach od urodzenia.

CHOROBY I URAZY
Myszy berberyjskie są szczególnie wrażliwe na urazy ogona i łapek. Nigdy nie można podnosić ich za ogon, trzeba też używać bezpiecznych, pełnych, kołowrotków.

Bibliografia:

  • myszy.net/gatunki8.htm
  • rodent-info.net/vielstreifengrasmaus_allgemeines.htm
  • en.wikipedia.org/wiki/Barbary_striped_grass_mouse

Inne porady

Kąpiel na sucho

Z miłością do kąpieli u zwierząt bywa różnie. Czasami znoszą ją ze spokojem, ale...

Mysz pigmejska Mus minutoides

Mysz pigmejska (Mus minutoides) zwana jest też myszą karłowatą. Jest najmniejszym gryzoniem i jednym...

Jak poradzić sobie z biegunką u gryzonia?

Z biegunką najczęściej mamy do czynienia w przypadku młodych zwierząt w okresie odstawienia od...

Po co komu chusteczki nawilżane?

Chusteczki nawilżane to produkt, o którym słyszał chyba każdy rodzic. Dla niektórych jest to...

Jak zaprzyjaźniać ze sobą króliki

Jeśli mamy w domu królika, z czasem może wpaść nam do głowy pomysł dokupienia...

Chomik syryjski

Chomik syryjski, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Syrii, a dokładniej z obszaru Aleppo,...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Szczepienia królików

Króliki są częstymi mieszkańcami polskich domów. O ile szczepienia psów i kotów są bardzo...

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea

Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea jest rośliną z rodziny astrowatych i pochodzi z prerii Ameryki...

Rola siana i zielonek w diecie królików oraz gryzoni.

Siano jest jednym z podstawowych składników diety królików oraz gryzoni takich jak kawia, szynszyla,...

Burunduk

KIM JEST BURUNDUK? Burunduk to inaczej wiewiórka syberyjska. Należy do najbardziej znanej grupy wiewiórek domowych....

Karma ratunkowa dla gryzoni roślinożernych – Dolfos RodeVit Help

Króliki oraz gryzonie roślinożerne posiadają bardzo szybki metabolizm. Muszą zjeść dość sporo, żeby zaspokoić...

Świnka wietnamska

Od pewnego czasu panuje moda na nietypowe zwierzęta domowe. Psy i koty są nadal...

Srebro koloidalne

Zbawienne działanie srebra było już znane od dawien dawna. W czasach, gdy nie było...

Myszochomik

Myszochomik to niewielki gryzoń, pochodzący z południowo-zachodniej części Azji. Dorasta do 8 - 9...

Piestruszka stepowa (lagurus lagurus)

Piestruszka stepowa to ssak z rodziny chomikowatych. Występuje na stepach Eurazji, od wschodniej Ukrainy (okolice...

Otyłość wśród gryzoni

Nadwaga i otyłość to powszechna bolączka nie tylko wśród ludzi, również nasi podopieczni coraz...

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Szczur akacjowy

Szczury akacjowe to małe gryzonie, kuzyni szczura wędrownego. Zamieszkują Afrykę Południową. Żyją na drzewach...

Lotopałanka (Petaurus breviceps)

Lotopałanka pochodzi z północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei oraz Archipelagu Bismarcka. Lotopałanki są...

Mastomysz – warunki hodowli

Ssak należący do rzędu gryzoni i rodziny myszowatych. W Polsce przyjęto nazwę myszorówka natalska....

Czemu chomik gryzie klatkę?

Rodzina chomikowatych to blisko 300 gatunków zwierząt. W warunkach domowych najczęściej spotykane są chomiki:...

Dlaczego królik nie jest gryzoniem?

Otóż królik należy do grupy rasy udomowionego królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Jest...

Siano tymotkowe – łąkowy smakołyk

Tymotka łąkowa czy też brzanka pastewna (Phleum pratense) to gatunek trawy o bardzo wysokich...

Mastomysz

Mastomysz (Myszówka Natalska) Mastomysz występuje w Afryce na południe od Sachary. Można ją spotkać na bardzo...

Zbilansowana dieta kawii domowej

Kawia domowa (Cavia porcellus), czyli popularna świnka morska pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie została...

Kolbatony Natural-Vit Korona Natury

Chcąc rozpieścić swojego zwierzaka, często sięgamy po różnego rodzaju smakołyki. Najbardziej popularne są kolby,...

Skinny – bezwłosa świnka morska

Skinny niewątpliwie wzbudza zainteresowanie. U jednych zachwyt, u innych obrzydzenie, ale nikt nie przejdzie...

Mądry ogoniasty przyjaciel

Szczur, jak żadne inne zwierzę, ma bardzo wielu przeciwników oraz zakochanych właścicieli i hodowców....

Dlaczego zwierzęta liżą nam dłonie?

Zapytani o powód lizania naszych dłoni przez zwierzęta nie jesteśmy w stanie udzielić jednoznacznej...

Karma dla chomika Natural-Vit Korona Natury

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych pokarmów dla chomików i drobnych gryzoni. W...

Jak oswoić chomika?

Bardzo często spotykam się z pytaniami: Dlaczego mój chomik gryzie? Dlaczego mój chomik wydaje...

Zioła w diecie królików i gryzoni

Zioła są podstawą żywienia zarówno królików jak i wielu gryzoni. Można je podawać w...

O czym mruczy świnka morska?

Świnki morskie to bardzo towarzyskie, ciekawskie i otwarte na ludzi zwierzęta. W przeciwieństwie do...

Opieka nad ciężarnym gryzoniem / królikiem

Kiedy zdecydujemy się na zakup parki zwierząt, musimy liczyć się z tym, że prędzej...

Probiotyki dla zwierząt

Każdy właściciel zwierzaka domowego chociaż raz spotkał się z sytuacją rozwolnienia u swojego pupila,...

Jak zadbać o zęby u gryzoni i zajęczaków?

Jednym z powszechniejszych problemów występujących wśród gryzoni i zajęczaków w hodowlach domowych jest przerost...

Choroby przewodu pokarmowego u królików miniaturowych

Układ pokarmowy, szczególnie u młodych królików miniaturowych, jest bardzo wrażliwy. Zwierzę może cierpieć na...

Ropnie u królików

Ropień to jama otoczona zgrubiałą tkanką, wypełniona ropą o konsystencji pasty do zębów. Jest...

Po czym poznać, że szynszyla jest chora?

Późno rozpoznana choroba u szynszyli może nieść za sobą poważne konsekwencje, a nawet zakończyć...

O alergii na sierść

O samym fakcie, że zwierzęta mogą być źródłem alergii u człowieka wie chyba każdy....

Kołowrotki dla gryzoni

Kołowrotek to jedna z najpopularniejszych zabawek dla małych gryzoni takich jak: myszy, chomiki, myszoskoczki...

Oswajanie chomika

Chomiki od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Chociaż z natury należą do zwierząt...

Hibiskus dla gryzoni i królików

Hibiskus (ketmia syryjska, róża chińska) to piękny kwiat występujący w naturalnym środowisku na obszarze...

Zwierzęta albinosy

W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....

Tropifit Premium Chinchilla

Do pokarmów dla gryzoni Tropifit Premium dołączył nowy produkt dla szynszyli. Jest to pełnowartościowy...

Jak zrozumieć królika?

Króliczki miniaturowe to bardzo inteligentne i charakterne zwierzątka, które doskonale potrafią okazywać swoje emocje....

Celulozowa ściółka dla małych zwierząt – Chipsi Carefresh

Producenci ściółek dla małych zwierząt prześcigają się w coraz to oryginalniejszych pomysłach. Liderem w...

Versele-Laga Complete Crock – przysmaki dla gryzoni

Żywienie naszych gryzoni i królików nie musi być monotonne, a nawet powinno być urozmaicane...

Kąpielówki i kuwety dla gryzoni i królików

Często asortyment typu kuweta czy kąpielówka traktujemy jako zbędny lub dodatkowy wydatek. To wielki...

Jeż pigmejski

Jeże pigmejskie pochodzą z terenów Tanzanii i Somalii, prowadzą nocny tryb życia, są zwierzętami...

Zabawki dla chomików

W naturze chomiki to bardzo aktywne zwierzęta. Przemierzają duże odległości w poszukiwaniu pokarmu, wspinają...

Gryziółka – najlepsza karma dla szynszyli i koszatniczek

Gryziółka firmy Herbal Pets to pełnowartościowa karma dla szynszyli i koszatniczek złożona ze składników,...

Siano – podstawa w diecie małych roślinożerców

Podawanie siana gryzoniom i królikom wydaje się banalną sprawą, jednak suszone rośliny łąkowe powinny...

Choroby koszatniczek

Koszatniczki to stosunkowo odporne zwierzęta, gdy zapewnimy im odpowiednie warunki, będą cieszyły się zdrowiem...

Dlaczego warto mieć szynszylę?

Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej i są gryzoniami, których nie sposób nie kochać. Są...

Pastereloza królików

Pastereloza to choroba zwana inaczej nosówką lub katarem królików. Powoduje ją bakteria Pasteurella multocida,...

Tropifit Premium Plus

Tropifit Premium Plus to linia karm dla małych zwierząt. Mamy tu pięć produktów dla:...

Herbal Pets – ziołowe karmy i suplementy dla zwierząt

Firma Herbal Pets oferuje karmy, przysmaki i suplementy diety oparte na naturalnych surowcach zielarskich....

Ciąża urojona u królika

Króliki należą do zwierząt poliestrycznych tzn. są płodne przez cały rok. Najczęściej do ciąży...

Provita-Probiotyk Dr Seidla dla psów i małych zwierząt

Probiotyk Provita stabilizuje mikroflorę bakteryjną, poprawia przemianę materii, wspomaga działanie układu immunologicznego, zwiększa łaknienie...

Choroby u szczurów

Każdy właściciel zwierzątka chciałby, aby było ono zawsze zdrowe i w pełni sił. Niestety...

Chomik dżungarski

Chomiki dżungarskie swoją nazwę otrzymały na cześć obszaru, na którym zostały znalezione – Dżungarii....

Zabawki dla królików

Króliki to z natury ciekawskie, energiczne i chętne do zabawy zwierzaki. Uwielbiają biegać, skakać,...

Maty konopne Climate Floor

Kupno podściółki do klatki czy terrarium to z pozoru sprawa banalna. Wszakże mamy do...

Chomik roborowskiego

Jest to najmniejszy, najbardziej ruchliwy i najzwinniejszy przedstawiciel chomików karłowatych. Chomiki Roborowskiego najczęściej spotykane...

Kule włosowe u królików

Nie ma chyba osoby, która zapytana o zwierzę ze skłonnością do tworzenia kul włosowych,...

Neutralizator zapachów firmy Beaphar

Każdy właściciel gryzonia zna na pewno mało przyjemny zapach pochodzący z klatki. Na rynku...

Rasy świnek morskich

Od pewnego czasu zmieniła się terminologia. Świnka obecnie jest nazywana KAWIĄ DOMOWĄ według prof....

Jak dbać o gryzonie i zajęczaki w czasie letnich upałów?

O nasze pupile musimy dbać codziennie. Jednakże kiedy przychodzą upały należy zwrócić baczną uwagę...

Żywienie królików i gryzoni

Każdy gatunek ma swoje specyficzne wymagania żywieniowe. Dobra karma powinna pokrywać zapotrzebowanie pokarmowe i...

Chomik chiński

Chomik chiński (Cricetulus griseus) – gatunek gryzonia . Chomiki chińskie występują w południowej części...

Królik karzełek Teddy

Karzełek teddy należy do miniaturowej rasy królików która została wyhodowana na terenach Europy Zachodniej. Króliczki...

Chlebek świętojański dla gryzonia

Tak naprawdę to nie pieczywo, tylko zielona roślina strączkowa, zwana też karobem lub szarańczynem...

Beaphar Nature

Nasi ulubieńcy różnią się budową przewodu pokarmowego. Te różnice wpływają na specyficzny sposób odżywiania....

Popielica

Popielica, zwana także pilchem, to mały ssak zamieszkujący stare mieszane lub liściaste lasy środkowej...

Chomik – co warto wiedzieć przed zakupem ?

Chomik to zwierzę bardzo małe i niezwykle delikatne. Gryzoń ten nie nadaje się dla...

Króliki – radość i odpowiedzialność

Na świecie występuje około 100 ras królików. Wszystkie mają jednego przodka - królika dzikiego. Występował...

Skunks w domu ?

Skunks jako zwierzę domowe to pomysł bardzo oryginalny, mający zapewne wielu przeciwników. Utarło się,...

Snacks Nestor

Snacki to zdrowa przekąska dla Twojego gryzonia. Suszone owoce dostarczają wielu substancji odżywczych i...

Szampony dla gryzoni

Gryzoni nie powinno się myć zbyt często jednak sytuacja czasem tego wymaga (tłusty łupież...

Grzybica u świnek morskich

Grzybica jest chorobą wywołaną grzybem chorobotwórczym dermatofity Trichophyton mentagrophytes v. mentagrophytes i jemu pokrewne,...

Sól i wapno dla gryzoni i królików

Sól i wapno to produkty, które powinny znaleźć się na liście dodatków żywieniowych niezbędnych...

Nagietek dla koszatniczek

Koszatniczki są roślinożercami. Żywią się trawami, ziołami, liśćmi i korą wybranych gatunków krzewów i...

Topinambur

Topinambur to roślina o szerokim zastosowaniu dzięki swoim właściwościom leczniczym. Jego bulwy nie zawierają skrobii,...

Poznaj swojego szczura

Szczurek biały z czerwonymi oczami, z czarną pręgą na grzbiecie czy białymi skarpetkami na...

Rodzaje podściółek dla gryzoni

Na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele wyściółek do klatek dla gryzoni. Tak dużo jak jest...

Wyprawka dla królika

Jeśli chcemy zaprosić pod swój dach królika miniaturkę, musimy pamiętać o kilku rzeczach, a...

Prawidłowe odżywianie królika

Jak wiadomo, królik należy do grupy zwierząt roślinożernych. Króliki wolno żyjące zjadają zarówno miękkie (zielone)...

Myszoskoczek mongolski

Myszoskoczki to gryzonie zamieszkujące tereny Środkowej Azji, Indii, Środkowego Wschodu i Afryki. Ich naturalnym środowiskiem...

Co fretka może jeść ?

Fretka to drapieżnik a więc podstawą jej żywienia powinno być mięso: mięso drobiowe (kury, kaczki,...

Szop

Szop pracz to ssak z rodziny szopowatych. Zamieszkuje lasy i zagajniki Ameryki Północnej i...

Lotopałanka karłowata

To gatunek rozpowszechniony w północnej i wschodniej część Australii, Papui-Nowej Gwinei, Archipelagu Bismarcka. W...

Witamina C dla świnek morskich

Dlaczego podawać ? Niesyntetyzowanie witaminy C to cecha charakterystyczna świnek morskich (także naczelnych i niektórych...

O witaminie C i dawkowaniu

Wiele roślin i zwierząt posiada zdolność syntezowania kwasu askorbinowego z d-glukozy lub D-galaktozy. Większość zwierząt...

Czym karmić króliki i gryzonie?

W ostatnich latach obserwujemy kilka tendencji, które wywierają wpływ na wybór przez właścicieli gryzoni...

Mysz kolczasta – Acomys Cahirinus

Mysz kolczasta (Acomys cahirus) jest jednym z najlepiej poznanych gatunków z rodzaju Acomys. Myszy...

Pigmejski jeż afrykański

Jeż, którego hodujemy w domach jest krzyżówką dwóch gatunków: jeża białobrzuchego (zwanego też czteropalczastym)...

Jak dbać o chomika ?

Poniżej przedstawiam kilka porad bardzo pomocnych do tego, by prawidłowo zaopiekować się chomikiem. Najlepiej...

Pasternak zwyczajny

Pasternak zwyczajny jest to dwuletnia roślina z rodziny selerowatych. Jest to warzywo korzeniowe rosnące...

Burunduk

Burunduk jest niewielkim zwierzęciem (długość od czubka nosa do końca ogona wynosi 25cm, z...

Piesek preriowy

Zwany jest inaczej nieświszczukiem. Jest to ssak z rodziny wiewiórkowatych zaliczany do rzędu gryzoni. Najpopularniejszym...

Szczur

Szczur traktowany jako zwierzę domowe zawsze wzbudzał kontrowersje. Taki pomysł ma zarówno zagorzałych przeciwników,...

Koszatniczki – po pierwsze nie szkodzić

Koszatniczka pochodzi z Chile, zamieszkuje zachodnie zbocza Andów, do wysokości 1200 metrów. Długość ciała...

Fretka

Fretka jest fascynującym zwierzęciem domowym. Niektórzy badacze uważają, że zwierzątko na rękach Cecylii Gallerani,...

Gatunki chomików

Gatunki chomików: chomik campbella – zwany też chomikiem mandżurskim, żyje na stepach i terenach...