Porada zoologiczna
Zespół falującej skóry u kotów
Szacuje się, że około 44% wszystkich zwierząt towarzyszących stanowią koty. Nie są to już półdzikie, przydomowe zwierzęta służące człowiekowi jedynie do ochrony piwnic i budynków gospodarczych przed szkodnikami. Wraz ze wzrostem ilości kotów w gospodarstwach domowych na przestrzeni ostatnich lat wzrosła również świadomość właścicieli co do ich właściwego żywienia i pielęgnacji. Znajdują się one pod stałą opieką weterynaryjną, są regularnie szczepione i odrobaczane. Koci pacjenci są również coraz częściej diagnozowani i leczeni z powodu licznych chorób, o których istnieniu jeszcze kilka lat temu wielu z nas nie miało pojęcia. Nie oznacza to wcale, że koty są obecnie mniej odporne i częściej chorują. Świadczy to przede wszystkim o zmianie podejścia ludzi do tych zwierząt. Świadomy właściciel w trosce o zdrowie i życie swojego pupila nie przeoczy najdrobniejszego objawu czy zmiany w zachowaniu swojego kota. A ponieważ takich właścicieli jest obecnie zdecydowanie więcej, przybywa również pacjentów. Lekarze weterynarii coraz częściej mają do czynienia z nowymi lub niegdyś niezwykle rzadko występującymi schorzeniami, które stają się coraz bardziej powszechne. Do takich chorób należy FHS czyli z angielskiego feline hyperesthesia syndrome.
Zespół niespokojnej sierści lub inaczej syndrom falującej skóry to rzadka choroba, co do której nadal trwają spory. Według części badaczy ma ona podłoże neurologiczne i uważana jest za rodzaj kociej epilepsji. Większość zaś uważa, że związana jest ona wyłącznie z behawiorem i że decydują o niej jedynie bodźce zewnętrzne. Mimo, że znana jest od przeszło 15 lat nadal przysparza weterynarzom wielu trudności w rozpoznaniu oraz leczeniu. Charakteryzują ją nieswoiste objawy, mogące być przyporządkowane wielu innym schorzeniom czy dolegliwościom, przez co postawienie właściwej diagnozy możliwe jest jedynie po ich wykluczeniu.
Każdy kot dotknięty FHS może wykazywać nieco odmienne objawy o różnym nasileniu, częstotliwości pojawiania się, wywołane przez inną przyczynę. Najczęściej opisywanymi przez właścicieli takich zwierząt niepokojącymi symptomami są:
- rozszerzone źrenice, wpatrywanie się w przestrzeń
- gwałtowne zrywanie się z miejsca bez widocznej przyczyny
- bieganie po domu, przypominające paniczną ucieczkę
- nerwowe poruszanie skórą na grzbiecie, machanie ogonem
- gryzienie łap i ogona, wylizywanie sierści bez opamiętania
- drgawki, skurcze ciała
- pogoń bądź ucieczka przed niewidzialnym celem
- nagłe zmiany nastroju z euforycznego na agresywny
- ataki strachu, chowanie się w trudno dostępnych miejscach, poszukiwanie bezpieczeństwa na kolanach właściciela
- dyszenie, zastyganie z otwartym pyszczkiem, ślinotok
- nadwrażliwość na dotyk tylnych części ciała
- oddawanie moczu poza kuwetą
- długotrwała, uporczywa wokalizacja
Pamiętajmy, że jeżeli nasz kot przejawia którekolwiek z powyższych objawów nie musi to wcale oznaczać, że cierpi na FHS. Jak już wspomniałam wcześniej, większość z tych symptomów jest charakterystyczna dla różnych chorób, które mają bezpośredni wpływ na układ nerwowy, skórę i mięśnie. Urazy kręgosłupa i kończyn czy stany zapalne stawów mogą powodować nadwrażliwość przy dotyku. Ból im towarzyszący często prowadzi do nagłego wybudzania ze snu, pomiaukiwania, nadmiernego wylizywania i wygryzania sierści. Dolegliwości ze strony kręgosłupa nierzadko skutkują drganiem i falowaniem skóry na grzbiecie. Podobne objawy wywołują również pasożyty zewnętrzne. Drążące w skórze larwy, przemieszczające się i gryzące pchły irytują zwierzę powodując nagłe podskoki i zrywy z miejsca oraz intensywne lizanie podrażnionych okolic ciała. Uporczywy świąd prowadzący niekiedy nawet do samookaleczeń wywołują często grzybice i alergie skórne oraz pokarmowe. Poza tym autoagresja w stosunku do własnych kończyn czy ogona może być spowodowana także obecnością ciała obcego lub stanami zapalnymi trudnymi do zdiagnozowania na pierwszy rzut oka. Oddawanie moczu poza kuwetą, głośna wokalizacja oraz nerwowość świadczą najczęściej o schorzeniach układu moczowego.
Postawienie prawidłowej diagnozy możliwe jest jedynie poprzez wykluczenie powyższych dolegliwości. Lekarze weterynarii na ogół zaczynają od badania pod kątem robaczyc, ciał obcych, urazów zewnętrznych oraz alergii przechodząc kolejno do schorzeń wymagających bardziej szczegółowej diagnostyki obejmującej badania moczu, krwi, poziom hormonów, usg, rtg oraz rezonans magnetyczny. Niezwykle ważne jest wykluczenie białaczki kociej oraz nadczynności tarczycy przed przystąpieniem do leczenia FHS.
W chwili gdy badania na obecność którejkolwiek z chorób dadzą wynik negatywny, lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, mający na celu zlokalizowanie czynnika wywołującego niepokojące objawy. Wraz z właścicielem kota dokonuje dokładnej analizy środowiska w jakim zwierzę przebywa, trybu jego życia, pokarmu jaki kot dostaje oraz co najważniejsze sytuacji w jakich dochodzi do ataków. Należy pamiętać, że FHS jest chorobą o objawach pojawiających się epizodycznie, mającą na ogół charakter przewlekły. W zależności od jej nasilenia, ilości i częstości występowania powodujących ją bodźców, choroba może ujawniać się od kilku razy na dobę po kilka razy do roku albo pozostawać uśpiona na wiele lat.
Nie istnieje ani konkretny wiek ani rasa czy płeć szczególnie predysponowana do zachorowań na FHS. Z całą pewnością jednak najbardziej podatne są osobniki wrażliwe, o postawie uległej wobec człowieka oraz innych kotów, strachliwe lub po tzw. przejściach. Łatwiej ulegają one emocjom, często posiadają trwałe urazy psychiczne ściśle związane z konkretną sytuacją, dźwiękiem czy przedmiotem.
Nie jest jednak powiedziane, że nawet do tej pory spokojny i zupełnie normalny kot nigdy nie zapadnie na FHS. Choroba ta objawia się również w wyniku zaistnienia w życiu zwierzęcia zupełnie nowych sytuacji takich jak remont, podróż, przeprowadzka, kolejny kot, inny mieszkaniec domu itp. Na ogół objawy mijają wraz z przywyknięciem kota do zaistniałych zmian i wracają jedynie w chwili, gdy zwierzę ponownie zostanie wystawione na działanie stresującego czynnika.
Najłatwiejszym do rozpoznania a co za tym idzie również do leczenia powodem uaktywniania się FHS jest nadwrażliwość skóry ogona, kończyn oraz tylnej części grzbietu na dotyk. Zwierzę głaskane czy drapane w tych miejscach staje się niespokojne i zaczyna przejawiać charakterystyczne dla choroby objawy. Jest to najłagodniejsza forma FHS, w rzeczywistości nie tyle wymagająca leczenia, co jedynie unikania nadwrażliwych miejsc na ciele kota w czasie pieszczot lub zabaw. Jednocześnie należy tutaj zwrócić uwagę na źródło nadwrażliwości. Jeżeli kot z natury od zawsze był przeczulony na punkcie dotykania specyficznych miejsc na jego ciele, to najzwyczajniej w świecie zostawmy je w spokoju. Natomiast jeśli nagle zaczął wykazywać niechęć do pieszczot w miejscach, gdzie do tej pory mu to nie przeszkadzało, należy sprawdzić czy powodem nie jest przesuszenie skóry, stan zapalny lub pasożyty.
Część cierpiących na FHS kotów przebywających w mieszkaniach wykazuje skłonności do nawrotów choroby w okresie jesienno-zimowym. Włączone kaloryfery, suche powietrze, wymiana sierści na gęstszą mogą powodować osłabienie kondycji skóry i jej nadmierne przesuszenie. Dochodzi wtedy do drgań i falowania grzbietu, intensywnego wylizywania, podrygiwania ogonem i kończynami. Należy w tym czasie szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry zwierzęcia poprzez stosowanie bogatszej w kwasy omega diety i odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne. Niektórzy właściciele sygnalizują, że w czasie ataku głaskanie mokrą ręką pozwala szybciej uspokoić kota.
Zdarzają się również przypadki zwierząt, u których ataki FHS mają ścisły związek z nadwrażliwością pokarmową. Koty nie tolerujące przykładowo laktozy mogą doznawać dolegliwości skórnych niedługo po podaniu mleka. Pojawiający się świąd powoduje falowanie skóry na grzbiecie, uporczywe wygryzanie sierści, drapanie, nagłe zrywanie się z miejsca jakby kota coś ugryzło. Unikanie składnika drażniącego w diecie z reguły załatwia sprawę. Należy zwrócić tutaj uwagę na fakt, że nadwrażliwość to jeszcze nie alergia i może nie zostać wykryta w testach alergicznych.
Kolejnym z czynników wywołujących FHS jest nuda. Zwierzę pozbawione uwagi ze strony właściciela popada w skrajne stany emocjonalne od apatii po euforię. Ograniczony czterema ścianami domowy kot jest sfrustrowany brakiem zajęcia i możliwości wybiegania się. Powoduje to u niego odruchy nerwowe warunkowane pogorszeniem stanu psychicznego najczęściej takie jak: nagłe zrywy z miejsca, pogonie za niewidzialnym celem, nerwowe machanie ogonem, autoagresja itp. Postępowanie w takich sytuacjach wymaga od właściciela dużo cierpliwości i empatii. Próba uspokojenia kota w trakcie takiego ataku jest najczęściej bezcelowa i może skończyć się podrapaniem lub pogryzieniem przez szalejące zwierzę. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań by do ataków nie dochodziło poprzez zapewnienie kotu odpowiednio dużo uwagi i rozrywek. Znane są przypadki, w których zmiana środowiska życia kota np. przeprowadzka do większego mieszkania, domu czy na wieś pozwoliła na całkowite jego wyleczenie.
Najtrudniej diagnozuje się osobniki o wyjątkowej wrażliwości i podatności na stres. Niekiedy wystarczy pozornie nic nie znaczący bodziec aby wywołać u kota atak. Może to być np. stukanie butów na klatce schodowej, sąsiad wiercący dziurę w ścianie, zbyt głośno grające radio, szumiący prysznic czy nawet zmiana płynu do mycia podłóg. Z niewiadomych przyczyn kojarzą się one kotu z sytuacją zagrożenia i wywołują panikę prowadzącą do wystąpienia dalszych, opisanych wcześniej symptomów. Niestety niewielu właścicielom udaje się jednoznacznie określić czynnik stresogenny i mimo wyeliminowania z otoczenia kota wszystkiego, co mogłoby go zdenerwować, w dalszym ciągu są świadkami ataków, tyle że bardziej sporadycznych. W takich chwilach zaskakująco pomocne okazuje się wzięcie kota na kolana, przytulenie go i mówienie do niego łagodnym tonem.
Pojawienie się w domu kolejnego kota lub innego zwierzęcia również może skutkować rozwojem FHS. Wynika to z wrodzonej uległości i strachu konkretnego zwierzęcia przed osobnikiem dominującym. W takich wypadkach trudno jest mówić o eliminacji bodźca wywołującego chorobę. Należy więc dołożyć wszelkich starań aby zwierzęta miały zapewnione, przynajmniej dopóki się wzajemnie nie zaakceptują, osobne miejsca do wypoczynku i spożywania posiłków oraz inne pory zabaw. Odpowiednio zaaranżowane wprowadzenie nowego zwierzaka do domu, wraz z zachowaniem przestrzeni osobistej zamieszkującego już w nim kota, pozwoli na ograniczenie stresu i ułatwi późniejszą socjalizację.
FHS jest chorobą dość skomplikowaną w leczeniu, dlatego w jej przypadku niezwykle ważna jest profilaktyka. Zdarzają się koty, które doznały w swoim życiu jednego, dwóch ataków albo takie, którym przytrafiają się one nawet kilka razy dziennie. Najczęściej jednak objawy nawrotów choroby pojawiają się raz na kilka tygodni lub miesięcy. W łagodnym przebiegu FHS zaleca się odizolowanie kota od czynnika stresogennego i w zależności od podłoża choroby, zaspokojenie jego potrzeb. Kotu cierpiącemu z powodu strachu powinniśmy zapewnić ciszę, spokój, relaksujące głaskanie, znudzonemu odpowiednią dawkę ruchu i zabawy itd. Bywają jednak koty, które dosłownie szaleją z bliżej nieokreślonych przyczyn i żadne działania ze strony właściciela nie prowadzą do poprawy stanu zdrowia zwierzęcia. Wtedy konieczna staje się wizyta u weterynarza i podanie środków uspokajających. Wadą takiego rozwiązania jest dodatkowy stres związany z jazdą samochodem, nowym otoczeniem czy samym badaniem. Poza tym środki farmakologiczne jedynie przytłumiają objawy na krótki czas i otumaniają zwierzę, ale jak już wspomniałam niekiedy są one konieczne. Pamiętajmy: NIGDY NIE NALEŻY PODAWAĆ KOTU ANI LUDZKICH, ANI ŻADNYCH INNYCH LEKÓW NA WŁASNĄ RĘKĘ! W przypadku kotów o bardzo silnej autoagresji i agresji wobec właściciela, doświadczających ataków niezwykle często, weterynarze przepisują tabletki, czopki i zastrzyki uspokajające, które można podać samodzielnie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, bez potrzeby zabierania kota do lecznicy i narażania na dodatkowy stres.
Warto też pomyśleć o zmianie karmy na taką, która pomoże zmniejszyć wrażliwość zwierzęcia na stres np. Royal Canin Calm. Dostarcza ona odpowiednią ilość L-tryptofanu – składnika niezbędnego do syntezy serotoniny czyli biologicznie czynnej substancji pełniącej funkcję ważnego neuroprzekaźnika w układzie nerwowym. Hormon ten reguluje nastrój, wpływa na zachowanie i odpowiada za prawidłowy sen. Ponadto receptura karm Calm zawiera otrzymywaną z mleka, naturalną substancję o działaniu uspokajającym – alfa-kazozepinę. Jest to bioaktywny peptyd wyizolowany z mleka wykazujący działanie uspokajające porównywalne z działaniem leków przeciwdepresyjnych. Prowadzone u ludzi oraz zwierząt obserwacje wykazały, że noworodki i oseski wyraźne uspokajają się po spożyciu mleka. Wynika to z działania alfa-kazozepiny, uwalnianej z mleka pod wpływem enzymu trypsyny. U kotów jej pozytywny wpływ widoczny jest szczególnie w przypadkach reakcji na nieznane osoby, reakcji lękowych, układowych objawów stresu (problemy urologiczne, dermatologiczne i gastroenterologiczne).
Pamiętajmy, że wiele zachowań, które mogą wydawać się nam podejrzane leży w kociej naturze, co nie musi od razu oznaczać zachorowania na FHS. Naszą uwagę powinny zwrócić przede wszystkim gwałtowne zmiany w behawiorze naszego podopiecznego. Nie ma co przejmować się, jeżeli zwierzak od zawsze urządza pogonie po mieszkaniu gdy jest w nastroju do zabawy, albo gdy faluje mu sierść niedługo po wyczesywaniu. Niektóre koty otrzepują łapy po skończonym posiłku, inne zaś szczególnie dbają o kondycję sierści, wylizując ją pozornie zbyt intensywnie. Do nas należy obserwacja zachowań kota i ocena, które z nich są zupełnie normalne, a które znacząco odbiegają od normy. Dbałość o jak najlepsze warunki do życia naszego pupila pozwoli nam zapobiec nie tylko FHS ale również wielu innym dolegliwościom i chorobom.
Bibliografia:
- http://www.royal-canin.pl
- https://www.purelypets.com/wellness-center-archives-4/54-feline-hyperesthesia-syndrome
- http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?A=2873
- http://www.petmd.com/cat/conditions/skin/c_ct_feline_hyperesthesia_syndrome
- http://forum.miau.pl/viewtopic.php?f=1&t=15332&start=45
Autor porady: Społeczność Zoo-Mar
Inne porady
Jednym z najczęściej powielanych mitów o kotach jest ten, że są one samotnikami, które...
Z roku na rok lato mamy coraz bardziej gorące, co bardzo odczuwają nasze zwierzęta....
Sezon kleszczowy w naszym kraju trwa tak naprawdę cały rok. Zimy są łagodne i...
Wydaje się to dość oczywiste - koty są w stanie rozpoznać swojego właściciela. Jednakże...
Problemy skórne i sierści są dość powszechne u psów. Szacuje się, że około 20-30%...
Lysine stosujemy w okresach zwiększonego ryzyka wystąpienia objawów herpeswirozy (kociego kataru, zapalenia spojówek), czyli...
Z miłością do kąpieli u zwierząt bywa różnie. Czasami znoszą ją ze spokojem, ale...
Marka BIOdene francuskiej firmy Francodex to linia kosmetyków oraz suplementów dla psów i kotów,...
Problem kamicy moczowej stanowi nawet do 23% przypadków chorób dolnych dróg moczowych u kotów,...
Na rynku obecnie istnieje ogrom karm dla kotów, można wręcz powiedzieć, że naszym czworonożnym...
Jak wiadomo koty potrzebują urozmaicenia w diecie. Tak jak my, ludzie, lubimy czasem zjeść...
Istnieje wiele legend związanych z historią Abisyńczyków. Jedna z nich nawiązuje do nazwy, która...
Jak zachęcić kota do picia wody, kiedy miska jest przez niego ignorowana? Domowe koty...
Rasa kotów burmilla pojawiła się po raz pierwszy przypadkiem, kiedy to kot perski szynszylowy...
Flexadin cat jest karmą uzupełniającą dla kotów wspierającą mobilność stawów. Zawiera glukozaminę i siarczan...
Zoomies można przede wszystkim zauważyć u kotów, choć występują także u psów. Właściciele miauczących...
Rasa savannah zrodzona została z pomysłu aby połączyć cechy dzikiego serwala sawannowego wraz z...
Po co w karmie popiół? Nazwa delikatnie mówiąc, nie brzmi apetycznie, ale jeśli przyjrzymy...
Każdy kto ma kota w domu, powinien znać objawy stresu i wiedzieć, jak uspokoić...
Mogłoby nam się wydawać, że koty reagują na swoje odbicia w lustrze tak, jak...
Słowo „drink” kojarzy nam się z napojem alkoholowym, jednakże w przypadku drinków dla kotów...
Chusteczki nawilżane to produkt, o którym słyszał chyba każdy rodzic. Dla niektórych jest to...
Metadiar to suplement, który działa wspomagająco przy właściwym leczeniu zapalenia żołądka i jelit u...
Często właściciele kotów skarżą się, że nie mogą mieć w domu kwiatów doniczkowych, ponieważ...
Odpowiednio zbilansowana karma dla psów i kotów to jedno z głównych zadań z jakimi...
Każdy właściciel kota wie, że koty uwielbiają spacerować po parapetach i podgryzać rośliny. Nie...
Może się wydawać, że w przeciwieństwie do psów, które na widok właściciela skaczą i...
Przeprowadzka to zwykle ciężki orzech do zgryzienia dla ludzi, więc możemy sobie tylko wyobrazić...
Lespewet to produkt dla psów i kotów usprawniający pracę układu moczowego. Wspomaga pracę nerek,...
Koty to jedne z najczęściej wybieranych zwierząt domowych w naszym kraju. W swojej pracy...
Kot jest bezwzględnym mięsożercom, a jego przewód pokarmowy jest złożony i delikatny. Zdrowe funkcjonowanie...
Zdarzają się sytuacje, w których właściciele psów lub kotów muszą zmierzyć się z koniecznością...
Opieka nad szczeniakiem lub kocięciem wiąże się zawsze z wieloma emocjami. Oprócz radości towarzyszy...
Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...
Posiadanie zwierzaków ma tak wiele zalet, że trudno byłoby je wszystkie wymienić. Ale kule...
Każdy właściciel psa lub kota musiał kiedyś zmierzyć się z sytuacją, w której jego...
Angora turecka uważana jest za jedną z najstarszych ras kotów na świecie. Jej jedwabiste...
Zima to czas gdy wieczór zapada znacznie wcześniej, szybko robi się ciemno, a widoczność...
Złośliwość kotów jest chyba powszechnym przekonaniem. Osobiście wielokrotnie miałam okazję usłyszeć jak moi rozmówcy...
Żywienie zwierząt wpływa na ich zdrowie i samopoczucie. Z reguły psy i koty karmimy...
Wielu właścicieli psów i kotów niejednokrotnie boryka się z problemami skórnymi u swoich zwierząt....
Utrzymanie naszych czworonożnych ulubieńców w dobrym zdrowiu, wymaga wielu różnych działań, a z pewnością...
Dosyć często się zdarza, ze zabieramy małego kotka ze schroniska, czy też dostajemy nieoczekiwanie...
Drapak dla kota to podstawa w wyprawce dla naszego czworonoga, dlatego naprawdę warto dobrze...
Okres wakacyjny to czas upragnionego urlopu, na który czeka się cały rok. Jest to...
W dzisiejszych czasach często zdarza się, że również koty mają jakieś problemy z układem...
Koty to drapieżniki, których naturalnym i najsilniejszym instynktem jest polowanie. Udomowienie kota prawdopodobnie nastąpiło...
W ostatnich latach mamy upalne miesiące w okresie letnim, gdy temperatura sięga ponad 30°C....
Każdy właściciel kota czasem stoi przed dylematem, w jaki sposób zabrać swego pupila do...
Zbawienne działanie srebra było już znane od dawien dawna. W czasach, gdy nie było...
Skuteczne zabezpieczenie psów i kotów przed pchłami i kleszczami nie powinno przysparzać większych kłopotów....
Wielu z nas, wybierając się po szampon dla kota, udaje się do sklepu zoologicznego,...
Każdy, kto decyduje się zostać kocim opiekunem, powinien zapoznać się ze wszystkimi sferami, w...
Na rynku zoologicznym pojawia się coraz więcej produktów bogatych w kwasy omega 3 pochodzące...
Kot perski to jedna z piękniejszych i atrakcyjniejszych kocich ras. Persy są nie tylko...
W każdym życiu opiekuna pupila przychodzi taki moment, w którym zauważa, że ich kochany...
Łupież to nic innego jak nadmiar zrogowaciałego naskórka, który się złuszczył. To zaburzenie dermatologiczne...
Cała nasza ludzkość kupuje i zażywa bardzo duże ilości suplementów, tym więcej, im bliżej...
Receptury bez cukru i konserwantów Firma Vitakraft posiada w swojej ofercie karmy mokre Poesie. Jest...
Nadczynność tarczycy jest najczęściej występującym zaburzeniem endokrynologicznym u kotów. Schorzenie to jest coraz częściej...
Wielu właścicieli psów i kotów zastawia się często w jaki sposób wpłynąć na poprawę...
Poza nielicznymi wyjątkami większość kotów nienawidzi kąpieli. Próba przymuszenia ich do tego powoduje stan...
W tym artykule poruszę temat kleszczy z trochę innej strony, a mianowicie anatomicznej. Przyjrzymy...
Dlaczego koty potrzebują kociej trawy? Co to jest kocia trawa? Jaki ma wpływ? Czy...
Czy należy obawiać się zabiegu kastracji u kotek w wieku powyżej 10 lat i...
Ludzie kochający koty nie potrafią zrozumieć, że są na świecie ludzie, którzy… nie podzielają...
Wraz z potrzebą zbadania kociego moczu z pewnością pojawi się pytanie: jak zdobyć próbkę...
Producentem karmy Applaws jest brytyjska firma. Karma tego producenta charakteryzuje się prostym składem. Do...
Choroby odzwierzęce, czyli zoonozy, mogą pochodzić od rożnych zwierząt. Do zarażenia dochodzi w wyniku...
Kot w roli opiekuna, terapeuty czy uzdrowiciela? - Choć może się to wydawać praktycznie...
Zdrowie jamy ustnej to nadal często bagatelizowany bądź pomijany aspekt w ocenie ogólnego stanu...
Czym kierujemy się przy wyborze sposobu żywienia naszego pupila? Potrzebami zwierzęcia, filozofią i stylem...
Często wydaje się nam, że gdy nasz mruczek załatwia swoje potrzeby poza kuwetą, np....
Wszyscy właściciele kotów wiedzą ile czasu spędzają one na pielęgnacji futra (odp. dużo ;))....
Sokoke – ta interesująca nazwa dotyczy rasy kota, która uznawana jest za jedną z...
Historia szczepień u ludzi przeciwko chorobom zakaźnym oraz szczepień u zwierząt to jedna i...
Patrząc na wychudzone zwierzęta, jesteśmy pełni współczucia, wzbudzają w nas litość, martwimy się ich...
Bardzo częstym niedomaganiem u psów i kotów są zakażenia dróg moczowych różnej etiologii. Rozwój...
Na rynku znajduje się wiele różnych produktów mających zapewnić czystość w naszym otoczeniu. Posiadając...
Rosyjski kot niebieski jest przedstawicielem jednej z czterech niebieskich ras, do których należą także:...
Pasożyty wewnętrzne występujące u kotów są "wszechobecne" i nie trudno o zarażenie się nimi...
Okrągła głowa z małymi, szeroko rozstawionymi uszami, krótki pyszczek, wielkie oczy o lśniącym kolorze....
Kleszcze to temat powracający co roku i spędzający sen z powiek właścicielom psów i...
Istnieje wiele sytuacji i zdarzeń, które wywołują niepokój i strach u naszych czworonogów. Jest...
Miesiące, w których dochodzi do największej ilości wypadków to maj, październik, listopad i grudzień....
Chętnie szukamy rozwiązań ułatwiających nam życie i staramy się wprowadzać usprawnienia, które pozwolą nam...
Jednym z głównych i wciąż rosnących problemów społecznych jest bezdomność psów i kotów. Mimo...
Dobrze zbilansowana dieta kota jest bardzo ważna dla jego zdrowia. “Jesteś tym, co jesz”...
Ciśnienie tętnicze krwi to siła wywierana przez krew na ścianę tętnic. U zdrowych kotów...
Rują nazywamy czas, w którym kotka ma możliwość zajść w ciążę. Okres ten bywa...
Kiedy właściciel psa widzi swojego galopującego i rozpędzonego niczym lokomotywa czworonoga, którego postawa mówi...
Dla wszystkich osób, którym zależy na tym, żeby ich kot mógł w każdym momencie...
Koty chodzą własnymi ścieżkami i należy im to umożliwić, jednym z podstawowych i zarazem...
Dronspot to produkt przeznaczony dla kotów do stosowania przeciw pasożytom wewnętrznym. Jego ogromną zaletą...
Za oknami coraz więcej promieni słońca, co zachęca do snucia planów dotyczących zbliżających się...
Kot szkocki zwisłouchy prawdopodobnie nigdy by nie powstał, gdyby nie przypadkowa mutacja genetyczna, wykorzystana...
Kot to nie pies, psa można relatywnie szybko nauczyć aportowania i innych sztuczek, niestety...
Proces starzenia, podobnie jak u ludzi, jest mocno zróżnicowany i zależny od bardzo indywidualnych...
Jesień i zima to czas, gdy koty też mogą mieć gorszy nastrój. Na dworze...
Utrata zwierzęcia i związana z nim żałoba mogą być trudne i bolesne dla ludzi....
Jednym z podstawowych elementów zabezpieczających rany po zabiegach weterynaryjnych jest kołnierz pooperacyjny, który ma...
Jeśli masz kota, zauważysz, że śpi on bardzo długo, więcej niż my ludzie. Gdy...
Naszym czworonożnym ulubieńcom mogą przydarzyć się różnego rodzaju wypadki, dlatego dobrze jest wiedzieć co...
Jeśli jeszcze nie wiesz czym jest barankowanie (inaczej bunting, z ang. bunt - baranek,...
Do napisania tekstu zainspirowała mnie książka autorstwa Karstena Brensinga - „Rozmowa ze zwierzętami”, a...
W ostatnich latach obserwuje się wzmożone zainteresowanie probiotykami i prebiotykami w żywieniu zwierząt. O...
Koty, w przeciwieństwie do psów, tolerują o wiele mniej składników w swoim pożywieniu i...
Każdy z nas chce, aby miejsce w którym odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną czy...
Zabawa jest ważnym elementem kociego życia, niemal tak ważnym jak jedzenie, korzystanie z kuwety...
Panleukopenia jest chorobą, którą wywołuje wirus FPV. Cechuje go duża zaraźliwość, a także odporność...
W ofercie producentów asortymentu dla zwierząt jest już spora gama produktów, które wspomagają bądź...
Kontrowersyjna rasa kota o wyjątkowym wyglądzie. Na tyle rzadka i cenna, że każdy osobnik...
W dobie szybkiego postępu technologicznego dostajemy coraz więcej rozwiązań mających ułatwiać nam życie. Możemy...
Posiadacze kotów dobrze kojarzą dźwięk, miarowy i regularny, zwany mruczeniem. Pojawia się ono najczęściej...
Posłanie/legowisko DRY BED to produkt pochodzący z Anglii. Pierwsze egzemplarze powstały w latach 60-tych...
Oryginalną nazwę Maneki Neko tłumaczymy jako "kot powitalny" (z japońskiego "maneki" – powitalny i...
Matatabi, zwana powszechnie japońską kocimiętką, to pnącze osiągające maksymalnie 5 metrów wysokości, występujące na...
Każdy właściciel kota słyszał na pewno o sławetnej kocimiętce, która wprowadza koty w stan...
Koty, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć z takich powodów jak: strach, poddenerwowanie czy niepokój....
Kamień nazębny to zmora wielu właścicieli czworonogów, którzy praktycznie codzienne trafiają do sklepów zoologiczych...
Od wieków konopie znane były nie tylko ze swoich właściwości odurzających, ale także leczniczych....
Niedawno na rynku pojawiła się nowość od Over Zoo jaką są krople Bio Protecto....
Każdy właściciel zwierzaka domowego chociaż raz spotkał się z sytuacją rozwolnienia u swojego pupila,...
Kota oswojono ok. 2500 lat p.n.e., a udomowiono go całkowicie 1000 lat później. Mimo,...
Selecta Supreme odżywka dwufazowa bez spłukiwania to pielęgnacyjna odżywka dla zwierząt wzmacniająca i regenerująca...
Wiele osób nieraz zastanawiało się, skąd u kotów bierze się wiszący fałd skóry pod...
Liofilizacja, czyli suszenie sublimacyjne to proces, który polega na usuwaniu wody z zamrożonego materiału...
Lamblioza (giardioza) to choroba pasożytnicza spotykana u psów i kotów, wywołana przez pierwotniaki Giardia...
Choroby cywilizacyjne w obecnych czasach dotyczą nie tylko ludzi, ale coraz częściej zapadają na...
Pazury u kota pełnią bardzo ważną funkcję. Służą do obrony, polowania w celu zdobycia...
O samym fakcie, że zwierzęta mogą być źródłem alergii u człowieka wie chyba każdy....
Dermokosmetyki to produkty zawierające substancje aktywne biologicznie, których działanie jest w pewnym stopniu podobne...
Potrzeby fizjologiczne zarówno człowieka, jak i zwierząt stoją na pierwszym miejscu w piramidzie potrzeb....
Jeśli posiadamy dom z ogrodem, to nasz kot też z przyjemnością będzie wychodził na...
Kilka lat temu firma Farmina wprowadziła na rynek linię karm weterynaryjnych Farmina Vet Life....
Zbliża się sezon urlopowy. Dla wielu z nas to czas wyjazdów do bliższych lub...
Pestell Life Mate to kanadyjski żwirek bentonitowy, naturalnie sodowany. Jest on znany z dużych...
Nasza kocica lub suczka zostały matkami. Jedni będą tym faktem przerażeni, inni szczęśliwi -...
W powszechnym przekonaniu albinizm jest przypadłością ludzką. W rzeczywistości albinosami są także zwierzęta ....
Dolvit stoper to preparat w postaci tabletek przeznaczony dla psów i kotów z zaburzeniami...
Organizm zwierząt codziennie styka się z różnymi patogenami. Przed rozwojem choroby chroni układ immunologiczny....
Kompletując wyprawkę dla zwierzaka zaczynamy przeważnie od misek na pokarm i wodę. Sprawa pozornie...
Reks kornwalijski jest efektem spontanicznej mutacji, której początki datuje się na 1950 rok, kiedy...
Ludzie nie wymiotują zbyt często. Jeśli nam się to zdarza, to zwykle z powodu...
Jeżeli Twój pupil zaczyna wpadać na meble, pies nie dostrzega cię z daleka na...
Dzięki ludziom, około 10 000 lat temu wilk (Canis lupus) został udomowiony, w ten...
Pchły – małe owady, które mogą powodować duży problem. Są to powszechne pasożyty żywiące...
Farmina N&D Quinoa to nowa linia karm dla psów i kotów zawierająca ziarna quinoa,...
Krwiomocz to obecność krwi, a dokładniej erytrocytów w moczu zwierzęcia. Jest to jeden z...
Na początku należy wyjaśnić, że sterylizacja i kastracja to w rzeczywistości dwa odrębne zabiegi,...
Białaczka kotów to przewlekła, nieuleczalna i zakaźna choroba, wywołana przez retrowirus FeLV (ang. feline...
Aby przeciwdziałać agresji u kota warto wprowadzić kilka działań profilaktycznych, które sprawią, że nasz...
Czy zastanawiało Cię kiedyś co oznacza skrót SPA? W dzisiejszych czasach terminem tym określane...
Każdy właściciel obserwując zachowanie swojego kota, może zauważyć pierwsze objawy choroby. Przebywając z nim...
Zwierzęta, tak samo jak ludzie, potrzebują odpowiedniej ilości wody w organizmie. Jest ona potrzebna...
Niezależnie od wielkości, koty są bardzo trudnymi oponentami. Nazywa się je idealnymi mięsożercami. Psy...
Nosicielami zarazków kociego kataru są koty. Objawy zależą od siły z jaką wirus zaatakował,...
W przypadku kota, który bardzo często miauczy, terapia farmakologiczna nie jest zwykle konieczna. Potrzeba...
Denerwuje Cię żwirek rozniesiony po całym mieszkaniu? Kosz na śmieci ugina się pod ciężarem...
Mnóstwo właścicieli kotów skarży się na to, że od miesięcy czy może nawet lat...
Wiele kotów z przyjemnością wchodzi w interakcje z innymi przedstawicielami swojego gatunku i zawsze...
Przeprowadzono wiele badań wykazujących, że kontakt ze zwierzętami ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie człowieka....
Objawy: Świerzb uszny wywoływany jest przez pasożyta Otodectes cynotis. Żyje on wewnątrz kanału słuchowego, żywi...
Biegunka u zwierząt domowych to jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z chorobami układu pokarmowego....
Narząd wzroku szybko ulega procesowi starzenia. Siatkówka i soczewka mają duże naturalne zdolności zapobiegania...
Probiotyk Provita stabilizuje mikroflorę bakteryjną, poprawia przemianę materii, wspomaga działanie układu immunologicznego, zwiększa łaknienie...
Komunikacja chemiczna u kotów jest bardzo rozbudowana. Posiadają one szereg gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie...
Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...
Stres jest nieodłącznym elementem towarzyszącym życiu zwierząt. Jego źródło jest oczywiście zupełnie odmienne niż...
Widząc kota rasy maine coon, zwraca się uwagę na trzy charakterystyczne cechy: wielkość, duże...
Kot bengalski (bengal, leopardeta) to niezwykle piękna rasa, która zyskała popularność głównie dzięki swojemu...
Historia Farminy rozpoczęła się w 1965 roku, kiedy doktor Francesco Russo założył Russo Feed...
Snowshoe to rzadka w Polsce rasa kota, której nazwa wzięła się od charakterystycznych białych...
Choroba lokomocyjna zdarza się dosyć często, szczególnie u młodych zwierząt. Zanim z tego wyrosną,...
Kaliciwiroza jest niezwykle zaraźliwą i trudną do leczenia chorobą kotów. Wywołuje ją grupa wirusów...
Kleszcze w trakcie swojego życia, trwającego 2-4 lata, przechodzą 3 stadia rozwojowe: larwy, nimfy,...
Permetryna jest syntetyczną substancją, należącą do tzw. perytroidów, wykorzystywaną w preparatach przeciw pasożytom zewnętrznym....
Plazmocytarne zapalenie jamy ustnej u kotów to choroba o wciąż jeszcze niedokładnie poznanym pochodzeniu....
Linia Pomocy Behawioralnych Dr Seidla to zestaw produktów dedykowany właścicielom psów i kotów mającym...
Spośród pasożytów zewnętrznych psów i kotów do najczęściej wymienianych należą pchły i kleszcze. Jednak...
Wyjeżdżamy na wakacje, a zapomnieliśmy wstąpić do lecznicy weterynaryjnej po leki na chorobę lokomocyjną...
Zwierzęta, takie jak pies czy kot, od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi. W dzisiejszych czasach...
Vermicon firmy Beaphar to innowacyjny preparat dla psa i kota na ektopasożyty (pchły, kleszcze,...
Kot domowy należy do zwierząt bezwzględnie mięsożernych, u których podstawą żywienia jest białko pochodzenia...
Ropomacicze to jedno z najczęstszych chorób układu rozrodczego. Narażone są wszystkie suki/kotki– bez względu...
Obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele żwirków dla kotów, że podjęcie decyzji, który...
Linia karm Farmina Vet Life powstała w wyniku badań technicznego Działu Farminy i FVR (...
W pierwszej części artykułu omówiliśmy objawy syndromu urologicznego, przyczyny jego powstawania oraz konsekwencje z...
Koci organizm, jak każdego innego zwierzęcia, potrzebuje wody. Koty jako zwierzęta żyjące na obszarach...
Ekologiczny Cat's Best Comfort jest wykonany z naturalnych włókien roślinnych. To niezbrylająca się alternatywa...
Syndrom urologiczny kotów, czyli w skrócie SUK, jest terminem określającym zespół schorzeń układu moczowego...
Otyłość psów czy kotów to poważne schorzenie. Dodatkowe kilogramy niosą ze sobą poważne konsekwencje...
Wchodząc do sklepu zoologicznego z zamiarem kupienia produktu do czesania swojego pupila zadajemy sobie...
CAT’S BEST GreenPower to ekologiczny żwirek dla kotów. Jest wysoce funkcjonalny i wydajny. Masz...
Może się wydawać, że obroża to typowy produkt dedykowany psom. Jednak w ofercie sklepu...
Drontal firmy Bayer jest pierwszym dostępnym w sklepach zoologicznych produktem weterynaryjnym w tabletkach na...
Francodex Fresh Dent Płyn przeznaczony do higieny jamy ustnej psów i kotów. Stosowanie go zapewnia zwierzęciu...
Kłopoty z zasypianiem to zazwyczaj problem ludzi a nie zwierząt. Pomijając przypadki kliniczne, gdzie...
Zaparcia u psów i kotów zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak kiedy do tego dojdzie...
Termin pierwszego szczepienia ustalamy z lekarzem weterynarii. Z reguły przypada ono na wiek 8-9...
Polskie prawo nie uwzględnia kwestii właściwego przewozu zwierząt w samochodzie. Nakazuje jedynie aby transport...
Stress out to preparat uspokajający dla psów i kotów oparty na naturalnych składnikach, takich...
Wielu właścicieli psów i kotów boryka się na co dzień z różnymi problemami dotyczącymi...
To krzyżówka kota syjamskiego i birmańskiego, miks najlepszych cech obu ras. Nazwa rasy pochodzi od...
Kocimiętka, a konkretnie Nepeta cataria, nazwę zwyczajową zawdzięcza swojemu niezwykłemu działaniu na koty. Jej zapach...
W dosłownym tłumaczeniu „ragdoll” oznacza szmacianą lalkę. Nazwa wzięła się stąd, że koty tej...
Terapia żywieniowa Intergra Protect to linia karm specjalnie dostosowana do potrzeb przewlekle chorych psów...
Nie obce są nam sytuacje kiedy budzimy się rano, a tuż obok naszej głowy...
Karmy Bozita są produkowane w prowincji Västergötland przez Lantmännen Doggy AB. Zawierają do 96% surowców...
Każdy kto zetknął się z sytuacją uszkodzonej skóry u swojego zwierzaka, zdaje sobie sprawę...
Coraz częściej słyszymy od właścicieli psów i kotów, że ich pupil to niejadek albo...
Najczęściej spotykane ubarwienie u dachowców to bury. To najbliższy dzikiemu, pierwotnemu umaszczeniu kolor. Można go...
Do najbardziej kłopotliwych pasożytów zewnętrznych (tj. ektopasożytów) zwierząt towarzyszących należą pchły, kleszcze, wszy i...
Potocznie przyjęło się mówić, że koty widzą w ciemnościach i jest to w dużej...
O zagrożeniu kleszczowym (regularne stosowanie, odstraszanie, choroby wektorowe). Kleszcze. Wiosna to sygnał dla większości właścicieli...
Coraz częściej słyszy się o uczuleniach na zwierzęta. W zależności od gatunku uczulać może...
Jednymi z najczęstszych przyczyn konsultacji weterynaryjnych są choroby skóry. Prawie każdy właściciel psa lub kota...
Kot, jako samotny łowca poświęca sporo czasu na dokładną analizę oraz próbowanie ofiary. Można by...
Trawa czyści żołądek i wspomaga metabolizm kota. Pomaga w odkłaczaniu i prawidłowej pracy jelit...
Obecnie ponad połowa kotów mieszkających w domach to zwierzęta poddawane zabiegowi kastracji/sterylizacji. Statystyki pokazują,...
Na przestrzeni ostatnich 40 lat życie kota domowego uległo ponad dwukrotnemu wydłużeniu. Podczas gdy...
Podobno tylko co 5 kupujący karmę dla kota nie zwraca uwagi na jej dostosowanie...
Bardzo ważne jest by właściciel jak najszybciej był w stanie „wyłapać” objawy mogące wskazywać...
Mało kto wie, dlaczego tak naprawdę koty niszczą meble swoimi pazurkami. Oczywiście powodem jest fakt,...
Zarówno koty udomowione, jak i te dzikie bawią się z taką samą ochotą. Skłonność...
Masz kota? Zamierzasz w najbliższym czasie stać się jego właścicielem? Pamiętaj - kot drapiąc,...
Aby kot się prawidłowo rozwijał i rósł potrzebuje niezbędnych składników pokarmowych. Najważniejszymi są: białka,...
Kuweta i żwirek, którym należy ją wypełnić, to jedne z podstawowych zakupów,jakie musi poczynić...
Kastracja kocurów polega na chirurgicznym usunięciu jąder, kotek natomiast – na usunięciu jajników i...
Koty poświęcają bardzo dużo czasu na pielęgnacji sierści, zwłaszcza jeśli nie mają możliwości wychodzenia...
Wątroba to największy gruczoł w organizmie. Pełni ponad 150 różnych funkcji. Cechuje się ogromnymi...
Od jakiegoś czasu można zauważyć zwiększone zapotrzebowanie na artykuły, które nie tylko ułatwiają życie...
Właściciele psów i kotów często żyją w przeświadczeniu, że ich podopieczni są w pełni...
Znaczenie moczem terenu jest naturalnym, choć kłopotliwym dla właściciela, zachowaniem kota. Polega na spryskaniu paroma...
W pierwszym punkcie wymienię najczęstsze dolegliwości żołądkowe naszych kocich pociech. Panleukopenia - powszechna u kotów,...
Mały, nowonarodzony kot jest uosobieniem kruchości. Już teraz, kiedy ma zaledwie kilka godzin wkracza...
Każdy kot oprócz uwagi właściciela i legowiska potrzebuje odpowiedniego jedzenia. Bez niego będzie chorował,...