facebook

Akademia ZOO-MAR

zoomar-akademia

"Akademia ZOO-MAR" to program edukacyjny zarówno dla dzieci
jak i osób dorosłych.

Celem realizowanego projektu
jest edukacja w zakresie
opieki i hodowli zwierząt.

więcej informacji

Poradnik Hodowli Crystal Red

Jak hodować krewetki ?

wejdź na partnerską stronę
ZOO-MAR i dowiedz się więcej

Polecane Firmy

Sondy

Jakich produktów powinno być więcej w sklepach ZOO-MAR ?

Sonda

Żółw Lamparci

Napisane przez  Grzegorz Jakubiec

lamparci

Żółw lamparci [Stigmochelys (geochelone) pardalis] jest jednym z ładniejszych lądowców, głównie za sprawą mocno wysklepionego pancerza w kolorystyce mocno przypominającej umaszczenie lamparta, stąd właśnie wzięła się jego nazwa.

Kolorystka pancerza w naturalnych warunkach, a są nimi rozległe sawanny Afryki, czyni go praktycznie niewidocznym.

Żółwia tego możemy spotkać między innymi w takich państwach Afryki jak: Uganda, Etiopia, Kenia czy Somalia.

Warto zaznaczyć, że żółw lamparci osiąga znaczne rozmiary. W naturze największe okazy mogą mierzyć do 60cm długości i ważyć nawet 35kg. Tak duże rozmiary idą w parze z powolnym wzrostem i długością życia. Znane są przypadki, że w naturalnych warunkach żółwie te są w stanie przeżyć nawet ponad 100 lat.

W niewoli jednak, często na skutek błędów żywieniowych, gatunek ten żyje krócej i osiąga mniejsze rozmiary: ok. 40cm długości i ok. 15kg wagi.

Ze względu na tak duże rozmiary, przed zakupem takiego żółwia należy się poważnie zastanowić, czy będziemy w stanie wygospodarować w domu odpowiednio dużo przestrzeni na terrarium dla dorosłego osobnika, którym w końcu się stanie.

Co więcej żółwie te nie zimują, więc następną trudnością jest zapewnienie mu odpowiedniej ilości pożywienia w okresie zimowym. Szczególnie w przypadku dorosłych osobników, które ze względu na swoje rozmiary potrzebują dużej ilości pożywienia, może być zimą kłopotliwe.


Żółwie lamparcie są aktywne w ciągu dnia, a w naturze większość czasu spędzają na poszukiwaniu pożywienia. Spowodowane jest to tym, że na suchych sawannach afrykańskich nie ma zbyt dużej ilości pożywienia , a to które znajdują ma bardzo niską wartość odżywcza.

Często błędem hodowców jest trzymanie go w zbyt wilgotnym środowisku i podawanie soczystej paszy – co powoduje liczne choroby i znacznie skraca jego życie.

W naturze pożywieniem są głównie trawy, kaktusy i wszystkie dostępne w rejonie występowania części roślin. Czasami dieta ta bywa uzupełniona o opadłe owoce, czy nasiona , które uda mu się znaleźć. W praktyce hodowlanej traktuje się go jako gatunek wybitnie roślinożerny.

Żółwie lamparcie osiągają dojrzałość płciową w wieku 12-15 lat. Samice składają zwykle od 8 do 12 jaj, z których po upływie 4-5 miesięcy wykluwają się młode. Miesięczny żółwik mierzy zaledwie 5cm i waży około 20 gram. Trudno uwierzyć, że wyrośnie z niego taki olbrzym.

Terrarium- im większe, tym lepsze. Dla młodego osobnika powinno mieć wymiary 120x60cm, natomiast dla dorosłego żółwia przynajmniej 200x150cm. Najlepiej podzielone na dwie strefy: suchą i gorącą, oraz chłodniejsza i wilgotniejszą. Temperatura pod żarówką grzewczą powinna wynosić ok. 30 stopni Celsjusza. Należy również pamiętać o umieszczeniu w pobliżu miejsca wygrzewania żółwia specjalnej świetlówki z promieniowaniem UVB. Dla młodego osobnika 10%UVB, natomiast u dojrzałego żółwia można zastosować 5%UVB. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o UVB polecam artykuł: „Promieniowania ultrafioletowe w terrarium”, który znajdziesz w zakładce porady-terrarystyka.

Żywienie: głównie trawy(50-70% udziału w porcji); rośliny polne m.in.: mlecz, babka lancetowata, stokrotka, niezapominajka, pokrzywa, fiołek, krwawnik, liście jeżyny, tasznik;

rośliny ozdobne i uprawne: malwa, nagietek, płatki róży, liście hibiskusa. Sporadycznie można podawać owoce leśne: malinę, poziomkę, borówkę, jak również dynię kabaczka, świeżego ogórka.

Można również podawać ususzone rośliny polne(za wyjątkiem koniczyny-suche kwiaty są trujące), przyprawy w doniczkach: np. tymianek, bazylia, oregano, posiane w domu: rzeżucha, nagietek, bratek, koniczyna, rumianek, jak również rośliny doniczkowe typu: trzykrotka, zielistka, czy hibiskus. Można również podawać siano lub gotowe mieszanki ziołowe np. firmy Herbal Pets. Bardzo ważnym składnikiem diety oprócz traw są kwiaty np. mlecza, żółtlicy lub hibiskusa.


Żółw lamparci objęty jest ochroną i podlega obowiązkowi rejestracji w Wydziale Ochrony Środowiska starostwa powiatowego, właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela. W celu zarejestrowania gada należy wypełnić i złożyć wniosek wraz z kserokopią  dokumentów poświadczających legalne pochodzenie zwierzęcia.


Bibliografia:

Czytany 4431 razy

Galeria Zdjęć

Promocje !

 • Juwel Vio 40
  Juwel Vio 40
  Juwel zestaw Vio 40
  (czarny lub biały)
  399,90 zł
  Więcej
 • Tropidog Premium
  Tropidog Premium
  Karma Tropidog Premium
  15 kg od 119 zł !
  ul. Długa, ul. Opawska
  Więcej
 • Pet's dream
  Pet's dream
  Pet's dream universal
  5L - 9,99 zł
  Atrakcyjna cena!
  Więcej
 • Versele-laga
  Versele-laga
  Do pokarmów z linii Premium Prestige puszka gratis!
  Więcej
 • Karma Iams
  Karma Iams
  Karma Iams, różne rodzaje
  300 g + 300 g - 11,90 zł
  Więcej

Karta Lojalnościowa

lojalkarta

ZAPŁACIMY

ZA TWOJE ZAKUPY !

więcej informacji

Ciekawe FilmikiDesigned by: free scripts web hosting vps Valid XHTML and CSS. Redesign by: Webmaster Mietek.