facebook

Akademia ZOO-MAR

zoomar-akademia

"Akademia ZOO-MAR" to program edukacyjny zarówno dla dzieci
jak i osób dorosłych.

Celem realizowanego projektu
jest edukacja w zakresie
opieki i hodowli zwierząt.

więcej informacji

Poradnik Hodowli Crystal Red

Jak hodować krewetki ?

wejdź na partnerską stronę
ZOO-MAR i dowiedz się więcej

Polecane Firmy

Sondy

Jakich produktów powinno być więcej w sklepach ZOO-MAR ?

Sonda

Papuga Falista

Napisane przez  Michalina Fojcik

papugaf

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe rejony Australii.

Żyje w dużych stadach prowadząc wędrowny tryb życia. Od 1840 roku jest hodowana w Europie jako ptak ozdobny. Od tego czasu wyselekcjonowano szereg barwnych odmian. W naturze dominuje barwa zielona. Wielkość około21,5 cm, z tego na ogon przypada10 cm. Masa ciała od 40 do45 g. Żyje one średnio 13 lat w niewoli. Płeć  rozpoznaje się po kolorze woskówki, jeśli jest niebieska jest to samiec, jeśli jest jasno niebieska lub beżowa to samiczka. W pewnych okresach woskówka samiczki marszczy się i staje się brązowa.


Papuga nie może ciągle siedzieć w klatce chociażby było ona "ogromna". Każda klatka jest za mała dla ptaka. Z każdej klatki ptaszka trzeba wypuszczać.
Pręty muszą być poziome, przynajmniej na dwóch ściankach, ponieważ papużki lubią się wspinać. Najlepsze dla papugi są drewniane żerdki. Mogą mieć patyki z następujących drzew: wierzba, brzoza jabłoń, modrzew, topola, buk, osika, olcha,jesion. Wszystkie gałązki należy wyparzyć przed użyciem.Na dno klatki należy wysypać piasek, są różne piaski o rozmaitych zapachach np. firmy Vitapol.


Papugi te jedzą ziarna, ale nie tylko. Oprócz warzyw, owoców i zielenin papugom trzeba podawać raz na tydzień jajko gotowane na twardo lub świeży twaróg (biały ser). W klatce zawsze musi znajdować się sepia lub kostka wapienna, ale dużo lepsza jest sepia. Można podawać także makaron i ryż, gotowane bez soli. Jako przysmak sprawdzi się proso senegalskie w kłosach i kolba (nie za często, 2-3 na miesiąc).


Papudze trzeba codziennie wymieniać jedzenie oraz co najmniej raz dziennie wodę. Kuwetę należy myć około raz na tydzień a szufladę raz na 2-3 dni. Oczywiście jak posiadasz więcej niż 1-2papużki to musisz sprzątać częściej. Całą klatkę trzeba umyć i wyparzyć około raz w miesiącu. Papużka potrzebuje także się wylatać.


Papugi są bardzo inteligentnym zwierzętami. Nie lubią się nudzić, dlatego trzeba zapewnić im zabawki przeróżnego rodzaju. Do zabawek należą: huśtawki, drewniane drabinki, różnej długości drewniane gałązki, dzwonki. Pamiętajcie, że jeżeli papuga nie będzie miała zabawek to sama je sobie znajdzie np. obdziobując tapetę. Choć pewnie i tak kiedyś to zrobi.


Ciekawostki:

Po raz pierwszy papużki faliste zostały opisane przez Johna Goulda w książce "Ptaki Australii" wydanej w latach 1851-1869Gould jako pierwszy opisał wiele ptaków, także papużki faliste.

Jedna z najsłynniejszych papużek falistych potrafiła powtarzać całe piosenki. Nazywała się Sparky Williams i wydała płytę ze swoimi nagraniami ("Talking Budgerigars", Phillips BL 7824).


Biografia:

 • www.papuzka.netax
 • moje papugi blog Onet
 • www.faliste.za
Czytany 1923 razy

Galeria Zdjęć

Promocje !

 • Juwel Vio 40
  Juwel Vio 40
  Juwel zestaw Vio 40
  (czarny lub biały)
  399,90 zł
  Więcej
 • Tropidog Premium
  Tropidog Premium
  Karma Tropidog Premium
  15 kg od 119 zł !
  ul. Długa, ul. Opawska
  Więcej
 • Pet's dream
  Pet's dream
  Pet's dream universal
  5L - 9,99 zł
  Atrakcyjna cena!
  Więcej
 • Versele-laga
  Versele-laga
  Do pokarmów z linii Premium Prestige puszka gratis!
  Więcej
 • Karma Iams
  Karma Iams
  Karma Iams, różne rodzaje
  300 g + 300 g - 11,90 zł
  Więcej

Karta Lojalnościowa

lojalkarta

ZAPŁACIMY

ZA TWOJE ZAKUPY !

więcej informacji

Ciekawe FilmikiDesigned by: free scripts web hosting vps Valid XHTML and CSS. Redesign by: Webmaster Mietek.