facebook

Akademia ZOO-MAR

zoomar-akademia

"Akademia ZOO-MAR" to program edukacyjny zarówno dla dzieci
jak i osób dorosłych.

Celem realizowanego projektu
jest edukacja w zakresie
opieki i hodowli zwierząt.

więcej informacji

Poradnik Hodowli Crystal Red

Jak hodować krewetki ?

wejdź na partnerską stronę
ZOO-MAR i dowiedz się więcej

Polecane Firmy

Sondy

Jakich produktów powinno być więcej w sklepach ZOO-MAR ?

Sonda

Papuga Falista

Napisane przez  Michalina Fojcik

papugaf

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe rejony Australii.

Żyje w dużych stadach prowadząc wędrowny tryb życia. Od 1840 roku jest hodowana w Europie jako ptak ozdobny. Od tego czasu wyselekcjonowano szereg barwnych odmian. W naturze dominuje barwa zielona. Wielkość około21,5 cm, z tego na ogon przypada10 cm. Masa ciała od 40 do45 g. Żyje one średnio 13 lat w niewoli. Płeć  rozpoznaje się po kolorze woskówki, jeśli jest niebieska jest to samiec, jeśli jest jasno niebieska lub beżowa to samiczka. W pewnych okresach woskówka samiczki marszczy się i staje się brązowa.


Papuga nie może ciągle siedzieć w klatce chociażby było ona "ogromna". Każda klatka jest za mała dla ptaka. Z każdej klatki ptaszka trzeba wypuszczać.
Pręty muszą być poziome, przynajmniej na dwóch ściankach, ponieważ papużki lubią się wspinać. Najlepsze dla papugi są drewniane żerdki. Mogą mieć patyki z następujących drzew: wierzba, brzoza jabłoń, modrzew, topola, buk, osika, olcha,jesion. Wszystkie gałązki należy wyparzyć przed użyciem.Na dno klatki należy wysypać piasek, są różne piaski o rozmaitych zapachach np. firmy Vitapol.


Papugi te jedzą ziarna, ale nie tylko. Oprócz warzyw, owoców i zielenin papugom trzeba podawać raz na tydzień jajko gotowane na twardo lub świeży twaróg (biały ser). W klatce zawsze musi znajdować się sepia lub kostka wapienna, ale dużo lepsza jest sepia. Można podawać także makaron i ryż, gotowane bez soli. Jako przysmak sprawdzi się proso senegalskie w kłosach i kolba (nie za często, 2-3 na miesiąc).


Papudze trzeba codziennie wymieniać jedzenie oraz co najmniej raz dziennie wodę. Kuwetę należy myć około raz na tydzień a szufladę raz na 2-3 dni. Oczywiście jak posiadasz więcej niż 1-2papużki to musisz sprzątać częściej. Całą klatkę trzeba umyć i wyparzyć około raz w miesiącu. Papużka potrzebuje także się wylatać.


Papugi są bardzo inteligentnym zwierzętami. Nie lubią się nudzić, dlatego trzeba zapewnić im zabawki przeróżnego rodzaju. Do zabawek należą: huśtawki, drewniane drabinki, różnej długości drewniane gałązki, dzwonki. Pamiętajcie, że jeżeli papuga nie będzie miała zabawek to sama je sobie znajdzie np. obdziobując tapetę. Choć pewnie i tak kiedyś to zrobi.


Ciekawostki:

Po raz pierwszy papużki faliste zostały opisane przez Johna Goulda w książce "Ptaki Australii" wydanej w latach 1851-1869Gould jako pierwszy opisał wiele ptaków, także papużki faliste.

Jedna z najsłynniejszych papużek falistych potrafiła powtarzać całe piosenki. Nazywała się Sparky Williams i wydała płytę ze swoimi nagraniami ("Talking Budgerigars", Phillips BL 7824).


Biografia:

 • www.papuzka.netax
 • moje papugi blog Onet
 • www.faliste.za
Czytany 1686 razy

Galeria Zdjęć

Promocje !

 • Karma Royal Giant
  Karma Royal Giant
  15 kg - 219,90 zł
  3 KG KARMY GRATIS !
  Więcej
 • Szampony Khara
  Szampony Khara
  100 ml - 9,90 zł
  White, Silky Coat, Repellent
  Więcej
 • Karma Bosch
  Karma Bosch
  15 kg - od 149,90 zł
  1 KG KARMY GRATIS !
  Więcej
 • Tropical Supervit
  Tropical Supervit
  33,75 g - 7,10 zł
  297 g - 36,10 zł
  35% GRATIS !
  Więcej

Karta Lojalnościowa

lojalkarta

ZAPŁACIMY

ZA TWOJE ZAKUPY !

więcej informacji

Ciekawe FilmikiDesigned by: free scripts web hosting vps Valid XHTML and CSS. Redesign by: Webmaster Mietek.