facebook

Akademia ZOO-MAR

zoomar-akademia

"Akademia ZOO-MAR" to program edukacyjny zarówno dla dzieci
jak i osób dorosłych.

Celem realizowanego projektu
jest edukacja w zakresie
opieki i hodowli zwierząt.

więcej informacji

Poradnik Hodowli Crystal Red

Jak hodować krewetki ?

wejdź na partnerską stronę
ZOO-MAR i dowiedz się więcej

Polecane Firmy

Sondy

Jakich produktów powinno być więcej w sklepach ZOO-MAR ?

Sonda

Znaczenie terenu moczem

Napisane przez  Agnieszka Senczyna

moczkotki

Znaczenie moczem terenu jest naturalnym, choć kłopotliwym dla właściciela, zachowaniem kota.

Polega na spryskaniu paroma kroplami moczu pionowej powierzchni w miejscach strategicznych dla kota: przy drzwiach, oknach, ciągach komunikacyjnych. Zapach jest dość intensywny i trudny do zneutralizowania. Zwierzę przyjmuje wtedy charakterystyczną postawę- ustawia się tyłem do znakowanego przedmiotu, stoi na wyprostowanych łapach, ogon trzyma wyprostowany i wysoko uniesiony. W takiej pozycji kot oddaje kilka kropel moczu, przytupuje tylnymi łapami i potrząsa końcówką ogona. Takie zachowanie jest charakterystyczne dla kocurów, jednak występuje również u kotek, najczęściej w okresie rui. Kastracja kota w młodym wieku na ogół pozwala uniknąć takich zachowań.


Warto wiedzieć jakie są przyczyny takiego zachowania u kota i jak im zapobiegać, ponieważ sterylizacja nie daje gwarancji uniknięcia znaczenia terenu.


Znaczenie moczem terenu wiąże się z komunikacją węchową kotów. Te zwierzęta są znane z przywiązania do swego terenu i niechęci do zmian w otoczeniu. Terytorium kota jest podzielone na kilka stref: bezpieczeństwa i wypoczynku, polowania i zabawy, zagrożenia i obcości. Większość kotów oznacza teren poza domem, co jest informacją dla innych osobników. Wysterylizowane zwierzę na ogół czuje się w domu bezpiecznie i oznacza terytorium przez ocieranie się. Zmianę sposobu oznaczania może wywołać każde zdarzenie działające na emocje kota. Może to być pojawienie się nowego osobnika (psa lub drugiego kota), remont a nawet zakup nowych mebli. Znaczenie moczem jest wtedy związane z redukcją napięcia emocjonalnego. Inną przyczyną jest przygnębienie kota lub złość a wtedy znaczenie terenu można zinterpretować jako podnoszenie pewności siebie. Prawdopodobieństwo takiego zachowania zwiększa się,  jeśli kot  przebywa na stałe w domu i nie ma doświadczenia jeśli chodzi o zmiany w środowisku domowym. Również kiedy kot nie ma możliwości rozładowania naturalnego instynktu łowieckiego może zareagować obniżeniem nastroju lub wręcz przeciwnie- nadmierną ekscytacją. Kot wychodzący może nagle zacząć oznaczać terytorium w efekcie pojawienia się kota u sąsiadów.


Rozwiązaniem problemu jest wyeliminowanie przykrych dla kota bodźców lub sytuacji. Szczególnie ważne jest nie stosowanie kar. Jeśli powodem jest pojawienie się drugiego kota w sąsiedztwie, trzeba czasowo uniemożliwić mu kontakty z nim, także te wzrokowe. Miejsca, które kot oznaczył należy dokładnie wyczyścić. Nie należy stosować środków zawierających chlor do mycia plam moczu, ponieważ rozkładając mocz powodują one uwolnienie substancji zapachowych zachęcających koty do znaczenia. Plamy moczu należy myć wodą z octem. W sklepach zoologicznych jest dostępny Urine- OFF. Jest to preparat przeznaczony do czyszczenia kuwet, ścian, dywanów czy tapicerek. Sprawdza się również na wszelkiego rodzaju podłogach a także na meblach. Eliminuje nieprzyjemne zapachy. Zawiera bloker feromonów co zapobiega odruchowi znaczenia terenu. Urine Finder Mini Black Light to latarka pozwalająca zlokalizować nawet niewidoczne czy bardzo stare plamy.


Poza eliminacją przykrych bodźców należy wzmocnić w kocie poczucie bezpieczeństwa. Pomocne jest wzbogacenie terenu w kryjówki i zabawki.  Można również zastosować preparat Feliway. Imituje on feromony policzkowe kota wywołując stan dobrego samopoczucia i uspokojenia. Ma postać dyfuzora i jest stosowany wyłącznie w pomieszczeniach. Poleca się go w każdej sytuacji, która może być stresująca dla kota. Jednak najważniejszy jest kontakt z opiekunem. Znajomość swego kota pozwoli w porę zauważyć wszelkie oznaki stresu i odpowiednio na nie zareagować.

 

Bibliografia:

Czytany 2686 razy

Galeria Zdjęć

Promocje !

 • Juwel Vio 40
  Juwel Vio 40
  Juwel zestaw Vio 40
  (czarny lub biały)
  399,90 zł
  Więcej
 • Tropidog Premium
  Tropidog Premium
  Karma Tropidog Premium
  15 kg od 119 zł !
  ul. Długa, ul. Opawska
  Więcej
 • Pet's dream
  Pet's dream
  Pet's dream universal
  5L - 9,99 zł
  Atrakcyjna cena!
  Więcej
 • Versele-laga
  Versele-laga
  Do pokarmów z linii Premium Prestige puszka gratis!
  Więcej
 • Karma Iams
  Karma Iams
  Karma Iams, różne rodzaje
  300 g + 300 g - 11,90 zł
  Więcej

Karta Lojalnościowa

lojalkarta

ZAPŁACIMY

ZA TWOJE ZAKUPY !

więcej informacji

Ciekawe FilmikiDesigned by: free scripts web hosting vps Valid XHTML and CSS. Redesign by: Webmaster Mietek.