facebook

Akademia ZOO-MAR

zoomar-akademia

"Akademia ZOO-MAR" to program edukacyjny zarówno dla dzieci
jak i osób dorosłych.

Celem realizowanego projektu
jest edukacja w zakresie
opieki i hodowli zwierząt.

więcej informacji

Poradnik Hodowli Crystal Red

Jak hodować krewetki ?

wejdź na partnerską stronę
ZOO-MAR i dowiedz się więcej

Polecane Firmy

Sondy

Jakich produktów powinno być więcej w sklepach ZOO-MAR ?

Sonda

Najczęstsze choroby kotów

Napisane przez  Kasia Hnaupek

Najczestsze choroby kotow

W pierwszym punkcie wymienie najczęstsze dolegliwości żołądkowe naszych kocich pociech.

PANLEUKOPENIA- Powszechna u kotów, przy czym dorosły kot nieprzejawia tej choroby,natomiast dla kociaka do 4-miesiąca życia jest śmiertelnie niebezpieczna.Choroba ta atakuje jelita i białe krwinki.Objawem choroby jest osowiałość,brak apetytu,biegunka i wymioty.Konieczne są szczepienia ochronne.


FIP(ZAPALENIE OTRZEWNEJ)-Druga z niebezpiecznych i powszechnych chorub u kociąt poniżej 4-miesiąca życia.Choroba atakuje żołądek oraz wątrobe a na koniec centralny układ nerwowy -muzg.Zapadają na tę chrobe głównie kcięta do 3 miesiąca. Objawia się brakiem apetytu,gorączką, dyrastycznym zpadkiem wagi.Koniecznie należy szczepić przeciwko fip.

 

U kotów często pojawiają się wymioty czy biegunki lecz nie muszą być objawem chorby.

Wymioty może wymołać zebranie się w żołądku kota kłębków śiersci, lub nadwrażliwość pokarmowa.

Biegunke może wywołać stres(zmiana mieszkania, nowy opiekun, nowy lokator itp) ,lub nietolerancja pokarmowa na pokarm który mu podajemy, wówczas możemy zminić kotu diete.

Najlepiej podawać kotu karmy renom owanych firm, można być wtwdy niemal pewny że nasz kot po sporzyciu takiej tacki, czy puszki nie będzie miał roztroju żołądka.

Niektore koty nie tolerują zbyt dużej zawartości laktozy jaką zawiera mleko które pijemy,kiedy kot ma biegunke po naszym mleku wystarczy je zamienić na to przeznaczone dla kotów jak mleko Vitacraftt czy gimpet.


Nasze kociaki mają częste problemy związane z dolegliwościami chorób uszu.

Najczęstszym powodem choroby uszu u kotów jest pasożyt zwany -Świeżbowcem.

Świeżbowiec zagnieżdża się w kanale usznym wywołując silne podrażnienia, ważna jest higiena kota są dostępne środki do przemywania uszu kotów co minimalizuje pojawienie się świeżbowca.

Objawem pojawienia się tego pasożyta u kota jest intęsywne drapanie ucha przez kota,następnie zauważymy ciemną kleistą maź o ostrym zapachu.Nie leczony może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.


Równie czeste u kotów są zapalenia ucha które może wywołać grzybica lub infekcjia bakteryjna. Kot wowczs intenywnie wydrapuje ucho i powoduje tym samym nasilenie stanu zapalnego aż pojawia się wydzielina ropna i intensywny zapach.Jeśli stan zapalny obejmie ucho śrotkowe, wewnętrzne może to doprowadzić do trwałej głuchoty.

Objawem jest zachwianie równowagi i przechylanie głowy na jedną strone.

Niebezpieczne dla uszu kotów zwłaszcza z umaszczeniem białym,są poparzenia słoneczne,które mogą wywółać nowotwór.


GŁUCHOTA. Może pojawić się u kotów w podeszłym wieku,często wywołana przez zapalenie ucha.Koty ras białych o niebieskich oczach przeważnie rodzą się głuche.


Problemy z oczami u kotów.

KATARAKTA - to przeważnie choroba wrodzona, zwłaszcza u kotów dość popularnych rasy MAIN COON.

Objawem jest zmętnienie soczewki oka.


Choroba siatkówki-degeneracja komórek światłoczułych może być wrodzona jak u rasy main coon lub z niedoborów tauryny w organiżmie kota.Uszkodzenie siatkówki powoduje upośledzenie wzroku oraz do całkowitej ślepoty.(wd.badań Andew Edney)

 

Cieknące oko-wywołane zatkaniem kanalików łzowych. Czesta choroba kotów perskich,oraz kotów o zpłaszczonych pyszczkach.

Wysunięcie trzeciej powieki.Normalnie trzecia powieka u kota powinna być niewidoczna,ale czsem przesówa się na oko.  Dzieje się tak wtedy gdy kota atakuje wirusowa choróba zakażna.Gdy zaóważymy u swojego kota nasunięta na oko trzecią powieke,należy bezzwocznie udać się do weterynarza.

 

Koty i problemy skórne.

Zapalenie skóry może wywołać ukąszenie owadów(pchły,kleszcze,komary),alergia pokarmowa lub roztocza atakujące koci podszerstek.Nastepuje łuszczenie skóry,pojawiają się łysienia.Podrażnienie skóry mogą również wywołać preparaty przeciwpchelne,pojawia się swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Strzyżeń to bardzo częsta choroba skóry u kotów, Wywołują go pasożytnicze grzyby.Objawy często są mylone z ranami od kocich walk.Strzyżeń pojawia się w postaci małych blizn w okolicy pyszczka,i za uszami kota.

Również stres ma dóży wpływ na kondycjie skóry i sierści kota.Kot w stresie potrafi tak intęsywnie się wylizywać ąż powoduje to wypadania włosa i zapalenie skóry

Koci trąd wywołuje zatkanie ujścia gruczołu łojowego,i wymaga leczenia antybiotykami.Na skórze pojawiają się wągry i czarne wypryski.Dotyczy to kotów głównie w podeszłym wieku.

Nadmierne wydzielanie gruczołu łojowego,pojawia się głównie u kocurów i kotów z białym umaszczeniem.Odznacza się czarną wydzieliną u nasady ogona.

Nadmierna łysienie może być wywołane zaburzniami hormonalnymi,częste ukotów starych.Objawem jest częściowe łysienie brzucha i tylnich łap.

Pamiętajmy o tym że na rynku zoologicznym są dostępne suplemęty diety które mogą wspomuc organizm kota i zapewnić mu optymalnych substancji wpływjących na zdrową skóre i puszystą lśniącą sierść.(flawitol omega6, derma tine,amino biotyn,omegan,laweta czy olej z łososia).

Czytany 22828 razy

Galeria Zdjęć

Promocje !

 • Karma Royal Giant
  Karma Royal Giant
  15 kg - 219,90 zł
  3 KG KARMY GRATIS !
  Więcej
 • Szampony Khara
  Szampony Khara
  100 ml - 9,90 zł
  White, Silky Coat, Repellent
  Więcej
 • Karma Bosch
  Karma Bosch
  15 kg - od 149,90 zł
  1 KG KARMY GRATIS !
  Więcej
 • Tropical Supervit
  Tropical Supervit
  33,75 g - 7,10 zł
  297 g - 36,10 zł
  35% GRATIS !
  Więcej

Karta Lojalnościowa

lojalkarta

ZAPŁACIMY

ZA TWOJE ZAKUPY !

więcej informacji

Ciekawe FilmikiDesigned by: free scripts web hosting vps Valid XHTML and CSS. Redesign by: Webmaster Mietek.