facebook

Akademia ZOO-MAR

zoomar-akademia

"Akademia ZOO-MAR" to program edukacyjny zarówno dla dzieci
jak i osób dorosłych.

Celem realizowanego projektu
jest edukacja w zakresie
opieki i hodowli zwierząt.

więcej informacji

Poradnik Hodowli Crystal Red

Jak hodować krewetki ?

wejdź na partnerską stronę
ZOO-MAR i dowiedz się więcej

Polecane Firmy

Sondy

Jakich produktów powinno być więcej w sklepach ZOO-MAR ?

Sonda

Najczęstsze choroby kotów

Napisane przez  Kasia Hnaupek

Najczestsze choroby kotow

W pierwszym punkcie wymienię najczęstsze dolegliwości żołądkowe naszych kocich pociech.

PANLEUKOPENIA- Powszechna u kotów, przy czym dorosły kot nie przejawia tej choroby, natomiast dla kociaka do 4-miesiąca życia jest śmiertelnie niebezpieczna. Choroba ta atakuje jelita i białe krwinki. Objawem choroby jest osowiałość, brak apetytu, biegunka i wymioty. Konieczne są szczepienia ochronne.


FIP(ZAPALENIE OTRZEWNEJ)-Druga z niebezpiecznych i powszechnych chorób u kociąt poniżej 4-miesiąca życia. Choroba atakuje żołądek oraz wątrobę a na koniec centralny układ nerwowy -mózg. Zapadają na tę chorobe głównie kocięta do 3 miesiąca. Objawia się brakiem apetytu, gorączką, drastycznym spadkiem wagi. Koniecznie należy szczepić przeciwko fip.

 

U kotów często pojawiają się wymioty czy biegunki lecz nie muszą być objawem choroby.

Wymioty może wywołać zebranie się w żołądku kota kłębków sierści, lub nadwrażliwość pokarmowa.

Biegunke może wywołać stres(zmiana mieszkania, nowy opiekun, nowy lokator itp) ,lub nietolerancja pokarmowa na pokarm który mu podajemy, wówczas możemy zmienić kotu dietę.

Najlepiej podawać kotu karmy renom omawianych firm, można być wtedy niemal pewny że nasz kot po spożyciu takiej tacki, czy puszki nie będzie miał rozstroju żołądka.

Niektóre koty nie tolerują zbyt dużej zawartości laktozy jaką zawiera mleko które pijemy, kiedy kot ma biegunkę po naszym mleku wystarczy je zamienić na to przeznaczone dla kotów jak mleko Vitacraftt czy gimpet.


Nasze kociaki mają częste problemy związane z dolegliwościami chorób uszu.

Najczęstszym powodem choroby uszu u kotów jest pasożyt zwany -Świeżbowcem.

Świeżbowiec zagnieżdża się w kanale usznym wywołując silne podrażnienia, ważna jest higiena kota są dostępne środki do przemywania uszu kotów co minimalizuje pojawienie się świeżbowca.

Objawem pojawienia się tego pasożyta u kota jest intensywne drapanie ucha przez kota, następnie zauważymy ciemną kleistą maź o ostrym zapachu. Nie leczony może doprowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu.


Równie częste u kotów są zapalenia ucha które może wywołać grzybica lub infekcja bakteryjna. Kot wowczas intensywnie wydrapuje ucho i powoduje tym samym nasilenie stanu zapalnego aż pojawia się wydzielina ropna i intensywny zapach. Jeśli stan zapalny obejmie ucho środkowe, wewnętrzne może to doprowadzić do trwałej głuchoty.

Objawem jest zachwianie równowagi i przechylanie głowy na jedną stronę.

Niebezpieczne dla uszu kotów zwłaszcza z umaszczeniem białym, są poparzenia słoneczne, które mogą wywołać nowotwór.


GŁUCHOTA. Może pojawić się u kotów w podeszłym wieku, często wywołana przez zapalenie ucha. Koty ras białych o niebieskich oczach przeważnie rodzą się głuche.


Problemy z oczami u kotów.

KATARAKTA - to przeważnie choroba wrodzona, zwłaszcza u kotów dość popularnych rasy MAIN COON.

Objawem jest zmętnienie soczewki oka.


Choroba siatkówki-degeneracja komórek światłoczułych może być wrodzona jak u rasy main coon lub z niedoborów tauryny w organiźmie kota. Uszkodzenie siatkówki powoduje upośledzenie wzroku oraz do całkowitej ślepoty.(wd.badań Andew Edney)

 

Cieknące oko-wywołane zatkaniem kanalików łzowych. Częsta choroba kotów perskich oraz kotów o spłaszczonych pyszczkach.

Wysunięcie trzeciej powieki. Normalnie trzecia powieka u kota powinna być niewidoczna, ale czasem przesówa się na oko.  Dzieje się tak wtedy gdy kota atakuje wirusowa choroba zakaźna. Gdy zaóważymy u swojego kota nasunięta na oko trzecią powiekę należy bezzwłocznie udać się do weterynarza.

 

Koty i problemy skórne.

Zapalenie skóry może wywołać ukąszenie owadów(pchły,kleszcze,komary),alergia pokarmowa lub roztocza atakujące koci podszerstek. Nastepuje łuszczenie skóry,pojawiają się łysienia.Podrażnienie skóry mogą również wywołać preparaty przeciwpchelne,pojawia się swędzenie i zaczerwienienie skóry.

Strzyżeń to bardzo częsta choroba skóry u kotów, Wywołują go pasożytnicze grzyby.Objawy często są mylone z ranami od kocich walk.Strzyżeń pojawia się w postaci małych blizn w okolicy pyszczka,i za uszami kota.

Również stres ma duży wpływ na kondycje skóry i sierści kota.Kot w stresie potrafi tak intensywnie się wylizywać aż powoduje to wypadania włosa i zapalenie skóry

Koci trąd wywołuje zatkanie ujścia gruczołu łojowego,i wymaga leczenia antybiotykami.Na skórze pojawiają się wągry i czarne wypryski.Dotyczy to kotów głównie w podeszłym wieku.

Nadmierne wydzielanie gruczołu łojowego,pojawia się głównie u kocurów i kotów z białym umaszczeniem.Odznacza się czarną wydzieliną u nasady ogona.

Nadmierna łysienie może być wywołane zaburzeniami hormonalnymi, częste u kotów starych. Objawem jest częściowe łysienie brzucha i tylnich łap.

Pamiętajmy o tym że na rynku zoologicznym są dostępne suplementy diety które mogą wspomóc organizm kota i zapewnić mu optymalnych substancji wpływających na zdrową skórę i puszystą lśniącą sierść.(flawitol omega6, derma tine,amino biotyn,omegan,laweta czy olej z łososia).

Czytany 25320 razy

Galeria Zdjęć

Promocje !

 • Juwel Vio 40
  Juwel Vio 40
  Juwel zestaw Vio 40
  (czarny lub biały)
  399,90 zł
  Więcej
 • Tropidog Premium
  Tropidog Premium
  Karma Tropidog Premium
  15 kg od 119 zł !
  ul. Długa, ul. Opawska
  Więcej
 • Pet's dream
  Pet's dream
  Pet's dream universal
  5L - 9,99 zł
  Atrakcyjna cena!
  Więcej
 • Versele-laga
  Versele-laga
  Do pokarmów z linii Premium Prestige puszka gratis!
  Więcej
 • Karma Iams
  Karma Iams
  Karma Iams, różne rodzaje
  300 g + 300 g - 11,90 zł
  Więcej

Karta Lojalnościowa

lojalkarta

ZAPŁACIMY

ZA TWOJE ZAKUPY !

więcej informacji

Ciekawe FilmikiDesigned by: free scripts web hosting vps Valid XHTML and CSS. Redesign by: Webmaster Mietek.