facebook

Akademia ZOO-MAR

zoomar-akademia

"Akademia ZOO-MAR" to program edukacyjny zarówno dla dzieci
jak i osób dorosłych.

Celem realizowanego projektu
jest edukacja w zakresie
opieki i hodowli zwierząt.

więcej informacji

Poradnik Hodowli Crystal Red

Jak hodować krewetki ?

wejdź na partnerską stronę
ZOO-MAR i dowiedz się więcej

Polecane Firmy

Sondy

Jakich produktów powinno być więcej w sklepach ZOO-MAR ?

Sonda

Wzrok, słuch i węch u psów

Napisane przez  Barbara Tlon

sluchwechpsy

Wzrok, słuch i węch u psów

 • WZROK

Szczenięta rodzą się zawsze ślepe i głuche; zarówno oczy jak i uszy zaczynają się otwierać pomiędzy 9 a 14 dniem życia. Mimo zmiennego w zależności od rasy kształtu głowy, oczy są zawsze osadzone stosunkowo szeroko, co daje duże pole widzenia bocznego. Nawet najlżejszy ruch pies zauważyć może kontem oka i pod tym względem znacznie przewyższa człowieka. Gorzej natomiast ocenia odległość, a to z powodu mniejszego pola widzenia obuocznego. Samo oko jest u psa bardziej spłaszczone niż u człowieka i jest bardziej wrażliwe na światło i na ruch. Informacje z oka przekazywane są do mózgu za pośrednictwem nerwu wzrokowego. Strukturą, która w oku psa jest mocno rozbudowana, jest błona, nazywana migotką lub trzecią powieką. Zwykle ukryta pod powieką, pomaga ona w usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń, jakie mogą dostać się do oka. Wilgotność oka utrzymywana jest przez gruczoły łzowe. Produkowana przez nie wydzielina odprowadzana jest z oka kanalikiem łzowym do jamy nosowej.

 • SŁUCH

Uszy psa są nadzwyczaj wrażliwe na dźwięki. Słyszy on na odległość czterokrotnie większą niż człowiek. Do tego jest w stanie zlokalizować źródło dźwięku nadzwyczaj szybko, już w czasie jednej sześćsetnej sekundy. Dźwięk wychwytywany jest przed małżowinę uszną i kierowany przez kanał uszny na błonę bębenkową. Powstałe na niej drgania stymulują struktury anatomiczne ucha środkowego, które wzmacniają dźwięk i przekazują dalej do ucha wewnętrznego. W nim dźwięk przetwarzany jest na impulsy nerwowe , a te przesyłane są do mózgu. Małżowiny uszne psów mają bardzo rozmaite kształty i wielkość; na ogół są ruchliwe, co pozwala na lepsze wychwytywanie dźwięków. Duże, wiszące i ciężkie uszy psów gończych mają jeszcze dodatkową funkcję: gdy pies szuka śladu z nosem przyłożonym do ziemi, wloką się po niej zbierając cząsteczki zapachowe. Ułatwia to psu podjęcie śladu

 • WĘCH

U każdej rasy psów zmysł węchu jest najważniejszy i nadzwyczajnie rozwinięty. Mają one nawet specjalny narząd węchowy na podniebieniu, w dużym stopniu decydujący o zachowaniach płciowych, który przekazuje informacje do części mózgu, zawiadującej emocjami. Głównym narządem węchu jest nos, stale zwilżany wydzieliną gruczołową. Wychwycone przezeń cząsteczki zapachowe trafiają na błonę węchową, której czułość jest niewiarygodna. Na błonie tej rozsiane są komórki receptorowe, przetwarzające cząsteczki zapachowe na sygnały nerwowe, przekazywane do mózgu. Aby dać wyobrażenie o czułości psiego węchu, wystarczy porównać liczbę receptorów u człowieka i psa. Gdy u nas wynosi ona około 5 milionów to u psa około 200.


Bibliografia:

 • Juliette Cunlifee, „ Rasy psów. Kompendium”. 
Czytany 2505 razy

Galeria Zdjęć

Promocje !

 • Juwel Vio 40
  Juwel Vio 40
  Juwel zestaw Vio 40
  (czarny lub biały)
  399,90 zł
  Więcej
 • Tropidog Premium
  Tropidog Premium
  Karma Tropidog Premium
  15 kg od 119 zł !
  ul. Długa, ul. Opawska
  Więcej
 • Pet's dream
  Pet's dream
  Pet's dream universal
  5L - 9,99 zł
  Atrakcyjna cena!
  Więcej
 • Versele-laga
  Versele-laga
  Do pokarmów z linii Premium Prestige puszka gratis!
  Więcej
 • Karma Iams
  Karma Iams
  Karma Iams, różne rodzaje
  300 g + 300 g - 11,90 zł
  Więcej

Karta Lojalnościowa

lojalkarta

ZAPŁACIMY

ZA TWOJE ZAKUPY !

więcej informacji

Ciekawe FilmikiDesigned by: free scripts web hosting vps Valid XHTML and CSS. Redesign by: Webmaster Mietek.