Porada zoologiczna

Amadyna wspaniała

Amadyna wspaniała (Poephila gouldiae) jest jednym z najładniejszych ptaków australijskich. Ptak znany jest również pod nazwą amadyna Goulda (od nazwiska jego odkrywcy). Tego ptaka możemy spotkać w północnej części Australii. Żyje gromadnie na sawannach razem z innymi gatunkami małych ptaków.

Wygląd
Ten gatunek posiada trzy odmiany barwne:
1) czerwonogłową,
2) czarnogłową,
3) żółtogłową.
Nazwa odmian tych ptaków bierze się od ubarwienia ich głowy – od karku aż do potylicy. Podbródek posiadają zawsze czarny, a podgardle niebieskie. Górne partie piór pokrywowych, od karku przez grzbiet aż do kupra, a także pióra pokrywowe skrzydeł są barwy soczystozielonej. Lotki skrzydeł są brunatne, z zielonymi obrzeżami chorągiewek. Kuper oraz pióra pokrywowe ogona są koloru niebieskiego. Górna część piersi u samców na całej szerokości jest koloru ciemnofioletowego, natomiast u samic jest niebieska z lekkim fioletowym odcieniem. Dolna część piersi oraz boki ptaków obojga płci są koloru żółtego.

Hodowla
W tej chwili jest to ptak bardzo popularny w domowych hodowlach. Jest również rozmnażany dla handlu. U mewek występuje duża liczba mutacji genetycznych. Obecnie te bardzo piękne ptaki są całkowicie udomowione, akceptują inne ptaki, jak również potrafią się przyzwyczaić do obecności właściciela.
Utrzymanie i hodowla amadyny wspaniałej, wbrew powszechnej opinii, nie jest wcale bardzo trudna. Ptaki są wrażliwe na przeciągi i gwałtowne spadki temperatur, dlatego dobrze jest, jeśli temperatura w naszym pomieszczeniu jest mniej więcej taka sama, bez gwałtownych wahań. Należy przy tym zadbać o wilgotność w pomieszczeniu, zwłaszcza w okresie grzewczym. Wilgotność można podwyższyć poprzez użycie prostych nawilżaczy powietrza. Ja swoje pomieszczenie wyposażyłam oprócz tego w miniaturowy ozdobny wodospad, który dzięki pompce, wprowadzał wodę w obieg i zmieniał przy tym, poprzez parowanie wody, klimat w pomieszczeniu, który bardzo sprzyjał ptakom.
Jedną z chorób, na którą amadyna wspaniała jest bardzo wrażliwa, to mikroskopijne roztocza (Sternostoma tracheacolum) pasożytujące w układzie oddechowym ptaka, czasami przez wiele lat w formie ukrytej.

Rozmnażanie
Osobniki dojrzałe płciowo (mają 18-24 miesiące) przystępują do lęgów bez komplikacji. Amadyny wspaniałe łączą się w pary na całe życie. Czasami hodowcy dopuszczają do rozrodu osobniki niedojrzałe płciowo oraz te, które nie są odpowiednio ubarwione, wskutek czego potomstwo nie jest udane, a rodzice tracą instynkt do opieki nad dziećmi. Aby rozmnażanie się powiodło, ptaki muszą być dojrzałe płciowo. Często zdarza się, że amadyny wychowywane przez mamki, np. mewki japońskie, przystępują do lęgów przed uzyskaniem dojrzałości płciowej. Świadczy to o tym, że ptaki w danej hodowli były wychowywane w ten sposób przez kilka pokoleń. Bezpowrotnie przez to tracą instynkt macierzyński, zdolne są tylko do kopulacji i znoszenia jaj.

Amadyny wspaniałe nie przepadają za otwartymi gniazdami. Samiczka buduje gniazdo i znosi 4-6 jaj w budce o wymiarach 12x12x12 cm, z otworem o średnicy 3 cm. Samczyk nie pomaga w budowie gniazda, ale znosi materiały niezbędne do jego budowy. Najlepsze są długie źdźbła traw, którymi częściowo samiczka wyściela dno, zaś większość z nich umieszcza w zadaszeniu gniazda. Okres wysiadywania jaj trwa 14 dni. W ciągu dnia para wysiaduje je na zmianę, nocą wysiaduje tylko samiczka, a samczyk siedzi przed otworem budki lęgowej. Czasami na dzień lub dwa przed wykluciem piskląt samczyk spędza noc w budce, prawdopodobnie na skutek nasilenia się instynktu opiekuńczego. Na podstawie intensywnych ruchów wewnątrz jaja i stukania o jego ścianki rodzice z pewnością wyczuwają zbliżający się moment wykluwania piskląt. Po wykluciu się potomstwa zjadają skorupkę, więc przez pierwsze dni trudno stwierdzić, czy młode się wykluły. Dopiero po trzech dniach można usłyszeć ciche piski dochodzące z budki. Przedwczesna kontrola gniazda wywołuje przeważnie przykre następstwa – rodzice zostawiają młode na pastwę losu i opuszczają gniazdo, do którego zaglądano. Jeżeli nie ma potrzeby, jak np. w razie śmierci któregoś z młodych lub z rodziców, nie zagląda się do gniazda. W okresie wychowu młodych w klatce nie może zabraknąć karmy miękkiej, skiełkowanych nasion i drobno posiekanych zielonek. Ptakom można podawać również witaminy rozpuszczone w wodzie pitnej. Najczęściej są to witaminy z grupy B, witamina C oraz multiwitamina. Wiele witamin, soli mineralnych oraz białka zawiera odżywka dla niemowląt „Bebiko 2”. Dobrym wzbogaceniem karmy jest też sproszkowane mleko. Dobrze odkarmione przez rodziców młódki opuszczają gniazdo już po 22 dniach. W kątach dzioba piskląt amadyn wspaniałych znajdują się po trzy fosforujące guzki, które z biegiem czasu znikają. Są one prawie niewidoczne już u młodych opuszczających gniazdo. Wynika z tego, że są potrzebne młódkom jedynie w ciepłym gnieździe, gdzie ułatwiają rodzicom umieszczenie pożywienia w dziobkach potomstwa. Po wyjściu młodych z gniazda opiekę nad nimi przejmuje ojciec. Matka dokarmia je tylko sporadycznie, głównie zaś regeneruje siły i przygotowuje się do następnego rozrodu. Odbycie więcej niż czterech lęgów w ciągu roku jest dla ptaków niebezpieczne, wręcz zabójcze. Para nadmiernie eksploatowana w ciągu jednego roku w następnym nie wyprowadzi młodych albo będzie się nimi źle opiekować.

Pierzenie młodych zaczyna się po 20 tygodniach, a kończy w 10. miesiącu życia. Pierzenie wyczerpuje organizm ptaków, stają się przez to mało ruchliwe. Prawie połowa młodych ginie w czasie pierzenia. Jest to może spowodowane tym, iż bardzo intensywnie ubarwione nowe pióra wymagają sporej ilości różnego rodzaju składników odżywczych, których nie umiemy im podać w gotowej postaci. W okresie wychowu młodych, aż do osiągnięcia przez nie dojrzałości, temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywają, nie powinna ulegać dużym wahaniom oraz musi wynosić powyżej 20°C. Ptaki powinny być w miejscu dobrze nasłonecznionym, ze świeżym powietrzem (ale bez przeciągów). Jest to kolejny warunek, który powinien być spełniony, jeśli rozmnażanie amadyn ma być udane.

Krzyżowanie poszczególnych odmian amadyny wspaniałej nie ma żadnego wpływu na budowę ptaków, lecz jedynie na ubarwienie głowy (maski). W ciągu kilku ostatnich lat wyhodowano ptaki, które górną część piersi mają ubarwioną na biało.

Podsumowanie
Amadyny wspaniałe to ptaki przemiłe, spokojne i grzeczne w pomieszczeniach klatkowych oraz niesprawiające większych problemów w hodowli. Nadają się dla wszystkich – starszych osób, dzieci, dla tych, którzy przebywają długo poza domem i nie mają za wiele czasu na ptaki, a chcieliby mieć jakieś w domu. Znam wielu miłośników tych ptaków, którzy trzymają je w swoich biurach w pracy, w szkołach, w przedszkolach, w miniogrodach. Często te ptaki nabywali właściciele ośrodków kuracyjnych.
Ptaki te najlepiej czują się, gdy jest ich kilka w pomieszczeniu klatkowym czy w wolierze. Amadyna wspaniała nie jest ptakiem, który na zawołanie przyfrunie nam na rękę. Są to ptaki bardzo płochliwe, a obecność człowieka w pobliżu stawia je w niekomfortowej sytuacji, czują się wtedy zawsze niepewnie. Amadyny wspaniałe lubią obecność osobników swojego gatunku. Takie zachowanie występuje u wszystkich ptaków z rodziny astryldów. Trzeba im pozwolić na to, co one lubią i stworzyć im takie warunki, w których czują się najlepiej. Jeśli decydujemy się na dany gatunek ptaka, powinniśmy o nim wiedzieć jak najwięcej i starać się, aby u nas w domu niczego mu nie brakowało.

Bibliografia:

  • mojeptaki.info
  • bastorek.pl.tl
  • www.ptakiozdobne.pl

Inne porady

Kakadu

Papuga kakadu to jeden z najpopularniejszych gatunków ptaków domowych. Te zwierzęta z charakterystycznym czubkiem...

Papuga górska Polytelis anthopeplus

Amanda górska (Polytelis anthopeplus), zwana też papugą górską, słoneczną lub z niemiecka "berg”, zamieszkuje...

Kolibry – najmniejsze ptaki świata

Koliber, z łac. Trochilidae, to ptak, który należy do gromady ptaków, podgromady Neornithes ,...

Raniuszek (Aegithalos caudatus)

Raniuszek to niezwykły ptak pod wieloma względami. Z zewnątrz przypomina bardziej egzotyczne gatunki, niż...

Kilka chorób często występujących wśród papug

Świerzb to choroba, którą często spotyka się u papużek falistych. Przyczyną choroby są roztocza...

Wybrane gatunki ptaków zimujących w Polsce

Temat dokarmiania ptaków jest bardzo popularny w każdym zimowym sezonie. Każdy kto chce zacząć...

Zanim kupisz papugę

Istnieje wiele atrakcyjnych aspektów związanych z posiadaniem papugi, które mogą skłonić kogoś do jej...

Ptaki przylatujące do Polski na zimę

Czy wiedzieliście, że wśród ptaków zimujących w Polsce są też takie, które do nas...

Miedzianka szmaragdowa (gołąbek zielonoskrzydły)

Obszar występowania tego gołąbka rozpoczyna się od Indii, poprzez południowo-wschodnią Azję aż po Australię...

Gadająca papuga

Gadająca papuga to wyjątkowe stworzenie, które cieszy się dużą popularnością. Możliwość nauczenia ptaka pojedynczych...

Dokarmianie ptaków zimą

Okres zimowy to trudny czas dla naszych latających przyjaciół. W ostatnich latach zimy mamy...

Beaphar Witamina B Complex

Witaminy pełnią ważną rolę w naszym organizmie. Wpływają na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Zarówno...

Hodowla larw chrząszczy karmowych

Larwy chrząszczy z rodziny czarnuchowatych stanowią świetny dodatek do diety gadów, stawonogów (ptaszników, skorpionów,...

Smakołyki dla papug

Papugi, tak samo jak ludzie, mają swoje smakołyki i czasem warto po nie sięgnąć...

Płyn przeciw ektopasożytom dla ptaków MAX

Wielu właścicieli ptaków dobrze wie, że mimo przestrzegania higieny zdarza się, że pojawiają się...

Czerwony kanarek – co warto wiedzieć

Często właściciele czerwonych kanarków narzekają, że ich ptaki tracą z czasem intensywność swojego koloru....

Ryżowiec siwy Lonchura

Ryżowiec siwy Lonchura (daw. Padda) oryzivora – to mały ptaszek z rodziny astryldowatych, występujący...

Mr. Smell

Jak wielu z nas lubi sprzątać w domu po to, aby było w nim...

Co kanarek powinien mieć w klatce?

Kanarek (Serinus canaria) to mały ptak z rodziny łuszczakowatych, który w naturalnych warunkach występuje...

Warzywa w diecie papug

Aby utrzymać papugę w dobrej kondycji trzeba zapewnić jej urozmaiconą dietę. Poza dobrą mieszanką...

Lorysa górska (Trichoglossus haematodus)

Jest to gatunek ptaka średniej wielkości, zamieszkuje Nową Gwineę, występuje także na sąsiadujących z...

Hotele dla owadów – moda czy konieczność?

Coraz częściej słyszymy o hotelach dla owadów. Stają się one obecne w naszych ogrodach...

Modrolotka Czerwonoczelna

  Modrolotka Czerwonoczelna nazywana jest także Papugą Nowozelandzką. Pochodzi z Nowej Zelandii, gdzie ludność tam...

Dlaczego ptaki nie mają zębów?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego ptaki nie mają zębów? Bo mają odpowiednie dzioby, którymi...

Jak rozpoznać płeć u papużki falistej?

Teoretycznie istnieje kilka metod na określenie płci u papużek falistych, jednak można przyjąć, że...

Śpiewak szary (Kulczyk szary)

Śpiewak szary zamieszkuje rozległe tereny północno-zachodniej i północnej Afryki. Jego naturalnym środowiskiem są obrzeża...

Mnicha nizinna

Mnichy dzięki swojemu wyjątkowemu charakterowi zdobywają coraz większą popularność. To małe papugi z wielką...

Gwarek czczony

Gracula religiosa czyli gwarek czczony - najlepiej ze wszystkich ptaków potrafi nauczyć się wyraźnego...

Jakie żerdzie wybierać do klatek dla papug?

Żerdzie, czy też żerdki dla ptaków, to najważniejszy element wyposażenia w klatce naszych skrzydlatych...

Anielskie skrzydło

Tytuł artykułu na pewno dla wielu z Was nie brzmi jak nazwa choroby -...

Masz w domu egzotyczne zwierzę? Potrzebny ci CITES.

CITES to skrótowa, uniwersalna nazwa dokumentu sporządzonego w Waszyngtonie w 1973 roku podczas spotkania...

Dzikie ptaki – jak pomóc porzuconemu pisklęciu?

Z końcem wiosny i początkiem lata miałam przyjemność spotkać wielu ludzi o dobrych sercach,...

Agresja u papug

Agresywne zachowania są czymś, z czym styka się wielu właścicieli papug. Niezależnie od gatunku,...

Gołąbek diamentowy

Gołąbek ten pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje gęsto zarośnięte miejsca w pobliżu rzek i...

Pielęgnacja ptaków domowych

Wszystkie ptaki w stanie dzikim to wielkie czyściochy, które spędzają całe godziny na pedantycznym...

Karmnik w ogrodzie – jak wybrać odpowiedni model?

Jeśli zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków zimną i zakupiliśmy dla nich kaloryczne pożywienie nadeszła...

Urlop a papuga

Papugi są z natury zwierzętami bardzo emocjonalnymi, silnie związanymi z rodziną, a w szczególności...

Kupno klatki dla ptaków – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniej klatki dla danego gatunku ptaków jest najważniejszą kwestią w kompletowaniu wyprawki, ponieważ...

Odmiany kanarków śpiewających

Jest wiele odmian kanarków, w tym artykule chciałabym skupić się na kanarkach tzw. śpiewakach. Ptaki...

Papuzi karnawał

Fiesta! Na fali trwającego karnawału, chciałabym zaproponować właścicielom wszelkiej maści papug i papużek świetną...

Dlaczego kanarek nie śpiewa?

Kanarki znane są z pięknego śpiewu, dla wielu właścicieli tych wyjątkowych ptaków jest to...

Ptaki drapieżne – Aguja

W tym roku latem pojechałam wraz z sześcioletnią córką do Leśnego Parku Niespodzianek w...

Rozella królewska

Rozella królewska to papuga o intensywnym, czerwono-niebieskim upierzeniu. Dorosły osobnik osiąga ok. 32-37 cm....

Cała prawda o piasku dla ptaków

Piasek dla ptaków to produkt, który znajdziemy na półce sklepowej każdego sklepu zoologicznego. Drobno...

Witaminy w ptasiej diecie

Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Pełnią one ważną...

Z żako u weterynarza

Żako to gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny papugowatych. Poniżej przedstawiono najczęstsze choroby występujące...

Świergotka Wielobarwna

Świergotka Wielobarwna (Psephotus varius) jest obok papugi falistej oraz nimfy najchętniej hodowaną papugą australijską....

Jak przewidzieć zmiany pogody na podstawie zachowań zwierząt?

Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...

Papużka nierozłączka

Nierozłączki (Agapornis), obok papużek falistych, to najbardziej popularne ptaki ozdobne hodowane w naszych domach....

Sepia dla ptaków

Organizm papugi, tak jak każdy inny, potrzebuje wapnia. Wapń jest pierwiastkiem, który służy do...

Ubarwienie papużek falistych

Jednym z powodów, dla których papużki faliste są gatunkiem tak lubianym przez miłośników ptaków,...

Nimfa w naszym domu

Nimfy są jednymi z najpopularniejszych papug trzymanych w domach. Jest to niewątpliwie wynik wielu...

Rybołowy

Charakterystyka gatunku Rybołów (Pandion haliaetus) jest okazałym ptakiem szponiastym. Największe osobniki mogą osiągać ponad 60...

Mewka japońska

Mewka japońska jest gatunkiem od dawna popularnym nie tylko w Polsce, ale także na...

Zimowe liczenie ptaków

W ostatni weekend stycznia w Polsce nastąpi kolejne zimowe liczenie ptaków. Akcja jest inspirowana...

Czy dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki często przylatują w pobliże naszych domów, gdyż wiedzą doskonale, że mogą spodziewać się...

Versele-Laga Gold Patee Red

Gold Patee Red jest pokarmem uzupełniającym o miękkiej konsystencji przeznaczonym dla kanarków i ptaków...

Wątroba u ptaków

Wątroba jest bardzo istotnym narządem. Jej budowa histologiczna u ptaków jest podobna do budowy...

Przerost dzioba u ptaków

Dziób pełni u ptaków wiele funkcji – umożliwia pobieranie pokarmu, poruszanie się, budowanie gniazda,...

Po co papugom jod?

Obok szeregu witamin, o których najczęściej klienci pamiętają w codziennym żywieniu swoich ptaków, bardzo...

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków w zimie cieszy się ogólną aprobatą i może przysparzać wiele frajdy zarówno...

Zakup kanarka – co trzeba wiedzieć?

Kanarek nie należy do ptaków zbyt wymagających. Jego hodowla jest przyjemna i niezbyt droga...

Jakie owoce podawać papugom

Papugi w naturalnym środowisku często zjadają owoce. Owoce zawierają fruktozę – a ta sprawia, że...

Papuga Falista

Papużka falista (Melopsittacus undulatus) – gatunek małego ptaka z rodzinypapugowatych (Psittacidae), zamieszkujący głównie południowe...

Papuga Tarczowa

Papuga Tarczowa (Barabanda) Polytelis Swansonie Papugi te żyją w Australii. Występują tam w dwóch populacjach...

Dlaczego ptaki wyrywają pióra ?

Wydziobywanie piór u ptaków, inaczej zwane pterofagią najczęściej wynika z błędów żywieniowych, obecności pasożytów...

Srebrnodziobek indyjski

Srebrnodziobek indyjski żyje w Indiach i na Cejlonie. Drugi podgatunek srebrno dziobek Afrykański żyje...

Astryld trzcinowy

Astryld trzcinowy zwany przez hodowców popularnie trzciniakiem, a w Polsce krasnogonkiem zamieszkuje północne wybrzeże...

Rozmnażanie papużek falistych

U papużek falistych nie występuje ściśle określony okres rozrodczy, mogą więc one gniazdować o...

Ciekawostki o kanarkach

Kanarek - Ciekawostki Ile waży kanarek? Od 20 do 35 gram w zależności od rasy Ile piór...

Arauana

Ararauna to piękna i duża papuga. Choć bardzo łatwo się oswaja, nie jest jednak...

Ptaszyniec–co to takiego ?

Jest to roztocz o długości 0,5-0,65 mm w kolorze białoszarym. Roztocze te odżywiają się krwią....

Jak oswoić papugi ?

Jeśli ktoś nie ma żadnego doświadczenia w postępowaniu z papugami, a chciałby mieć oswojoną,...

Pierzenie u papug

Pierzenie – czyli proces wymiany piór u ptaków. Pióra naszych ulubieńców po pewnym czasie ulegają...

Aleksandretta

Aleksandretta obrożna nazywana „aleksą” jest średniej wielkości ptakiem (ok. 40 cm długości) z rodziny...

Ptaszyńce

Ptaszyńce – co to takiego i jak sobie z nimi poradzić ? Jeśli zdecydowaliśmy się...

Pierzenie u kanarków

Kanarki przechodzą pierzenie dwukrotnie. "Duże", podczas którego następuje wymiana całego upierzenia, przypada na jesień (sierpień,...

Zimowe dokarmianie ptaków

Vademecum zimowego dokarmiania ptaków - Dlaczego? Kiedy? Gdzie? Czym? Zima to czas kiedy w widoczny...

Zeberka

Zeberka (amadyna zebrowata) to mały ptak z rodziny astryldów ( rodzina ptaków wróblowatych, obejmująca...

Żywienie papug

Ptaki żywione urozmaiconym i zdrowym pokarmem żyją dłużej. Sprawa oczywista dla wszystkich, problem zaczyna...

Kanarek

Wyspy Kanaryjskie to archipelag górzystych wysp położonych w odległości ok. 1000 kilometrów od brzegów...

Kiedy nasz wybór padł na nimfę

Kiedy chcielibyśmy, aby nasz lotny przyjaciel towarzyszył nam niemal przez cały czas, kiedy jesteśmy...