Porada zoologiczna

Dlaczego przeprowadzać kwarantannę ?

Wiele gatunków ryb dostępnych w sklepach zoologicznych pochodzi od profesjonalnych hodowców, którzy rozmnażają je w warunkach akwariowych. Są jednak również takie gatunki, które pozyskuje się z naturalnego środowiska, gdyż rozmnażanie ich w niewoli jest „nieopłacalnie” trudne lub wręcz niemożliwe.
Wyobraźmy więc sobie taką rybę wyłowioną gdzieś w wodach Afryki, czy Amazonii, która tak „wyrwana” ze swojego naturalnego środowiska jest przetrzymywana u eksportera. Tam, często w ogromnym zagęszczeniu czeka na sortowanie, pakowanie i lot, który nierzadko trwa 48 godzin! Większość tak przewożonych ryb ginie w czasie transportu, kolejna część pada w hurtowniach akwarystycznych, kolejne – w sklepach, a do nas, akwarystów, trafiają te „najtwardsze”.
Wielu importerów i eksporterów, aby zminimalizować straty, karmi ryby pokarmami zawierającymi antybiotyki, jak również stosuje kąpiele grzybo i pasożytobójcze. To niestety wystarcza rybom tylko na parę tygodni egzystencji, czyli do czasu aż zostaną sprzedane…
Można więc powiedzieć, że do naszych zbiorników często trafiają swoiste żywe bomby biologiczne z opóźnionym zapłonem! Ryby te mogą być nosicielami pasożytów, wirusów i bakterii będących śmiertelnym zagrożeniem dla tych mieszkańców akwariów, których już posiadamy.

Nie tylko ryby odławiane z naturalnego środowiska stanowią potencjalne zagrożenie. Samo wyłowienie i przeniesienie ryby z jednego zbiornika do drugiego, do tego transport (nawet krótki), są silnymi czynnikami stresogennymi. W wyniku gwałtownych zmian warunków fizykochemicznych powstają niekorzystne hormony (np. kortyzol, czyli tzw. hormon stresu), zaburzające funkcjonowanie organizmu takiej ryby. Dochodzi również do zaburzeń w gospodarce elektrolitowej (głównie jony sodu, potasu i wapnia).

Zwierzęta po takich „przejściach” potrzebują nieraz kilkunastu godzin, a nawet dni, żeby dojść do siebie!

Przygotowanie zbiornika kwarantannowego wiąże się co prawda z dodatkowymi kosztami, ale i tak są one mniejsze niż te poniesione w związku z ewentualnym leczeniem ryb, odkażaniem czy nawet restartem zakażonego akwarium.

Między innymi z tych powodów, kupując ryby, przed wpuszczeniem do akwarium ogólnego powinno się umieścić je w osobnym zbiorniku kwarantannowym (tzw. izolatce).
Przemożna chęć wpuszczenia nowo zakupionych ryb do akwarium ogólnego często może być tragiczna w skutkach!

PRZYGOTOWANIE ZBIORNIKA KWARANTANNOWEGO

– zbiornik kwarantannowy (akwarium) – jego wielkość powinna być dostosowana do wielkości i ilości ryb, które zamierzamy poddać kwarantannie. Minimalna wielkość to 25 litrów.

– woda – parametry i temperatura powinna być dostosowana do optymalnych warunków, w jakich powinny przebywać ryby poddawane kwarantannie. Zbiornik przygotowywany z wyprzedzeniem powinnien zawierać odstaną wcześniej wodę, która przed wpuszczeniem ryb powinna dojrzeć biologicznie. Jeśli akwarium nie jest w ciągłym użytkowaniu powinna to być dojrzała woda z akwarium ogólnego.
Najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość, zapytanie sprzedawcy o parametry wody, w jakiej ryby są trzymane (ph, gh i temperatura). Można wtedy jeszcze przed zakupem spreparować właśnie taką wodę, w jakiej mają żyć.

– filtracja – zbiornik kwarantannowy powinien być wyposażony w wydajny, dojrzały filtr biologiczny (posiadający wkłady do filtracji biologicznej np. ceramika, keramzyt), czyli najlepiej taki, który był w już działającym w akwarium.

– napowietrzanie – bardzo wskazane, może być z filtra lub napowietrzacza

– grzałka – z termostatem, tempetarura odpowiednia dla danego gatunku

– pokrywa wraz z oświetleniem – oświetlenie dość silne, ułatwiające obserwację ryb

– podłoże i rośliny – nie wskazane, ze względu na higieniczność zbiornika, poza tym rośliny obniżają skuteczność niektórych leków, które mogą być używane do ewentualnego leczenia

– siatka do odłowu ryb – używana tylko i wyłącznie w zbiorniku kwarantannowym

Wszystkie urządzenia stykające się z wodą w akwarium kwarantannowym (siatki, węże do spuszczania wody, grzałki, napowietrzacze, filtry itp.) powinny być przeznaczone wyłącznie dla tego zbiornika. Nie przestrzeganie tej zasady może sprawić, że narazimy zbiornik ogólny na niebezpieczeństwo przywleczenia różnych chorób!

WPUSZCZANIE ZAKUPIONYCH RYB DO ZBIORNIKA KWARANTANNOWEGO

Jeżeli ryby przebyły długą i wyczerpującą podróz, to nie należy zwlekać z wpuszczeniem ich do zbiornika. Kolejne dziesiątki minut w pojemniku (worku), w którym najprawdopodobniej panuje niedostatek tlenu i/lub wysoka wartość szkodliwych związków przemiany materii, są gorsze niż nagła zmiana warunków fizykochemicznych.
Należy więc w miarę szybko (5-10 minut) wyrównać temperaturę w worku, w którym przebywają ryby, po czym wpuścić je do akwarium kwarantannowego.

Jeżeli ryby nie wymagają tak szybkiej interwencji, wtedy dobrze jest stopniowo przyzwyczajać je do nowych warunków środowiskowych. Można wylać zawartość worka razem z rybami do mniejszego pojemnika (np. wiadra) i stopniowo dolewać do niego, w małych ilościach, wodę z akwarium, do którego będą wpuszczone. Dzięki temu wyrównamy temperaturę, ph i twardość wody. Zabieg powinien trwać około 30-40 minut. Po tym czasie możemy ryby odłowić i przenieść do akwarium.

(Uwagi: Należy zbadać ph wody w worku. Jeśli woda w akwarium ma odczyn zasadowy, a w worku kwaśny, po dolaniu wody akwariowej do tej z worka (w celu wyrównania temperatury), dochodzi do przekształcenia jonów amonowych w toksyczny amoniak, co może być przyczyną zgonu ryb.
Nigdy nie wlewamy do akwarium wody z worka, w którym były transportowane ryby. Woda taka zawiera dużo związków azotu, a czasem dodaje się do niej także środki chemiczne zmniejszające metabolizm ryb.)

Ryby powinno się trzymać w zbiorniku kwarantannowym przez 3-4 tygodnie, a najlepiej przez 2 miesiące. Natomiast te pochodzące z naturalnego środowiska – nawet przez okres trzech miesięcy.

OBSERWACJA RYB PODCZAS KWRANTANNY

Właściwie to opisane poniżej wskazówki powinno się mieć na uwadze już w sklepie akwarystycznym, podczas zakupu ryb. Jednak dopiero spokojna i szczegółowa obserwacja w domowym akwarium kwarantannowym pozwoli na dostrzeżenie ewentualnych niepokojących objawów, co pomoże zapobiec przywleczeniu do zbiornika ogólnego jakiejś groźnej choroby.

Przede wszystkim warto znać ogólne, naturalne zachowanie ryby danego gatunku, który zamierzamy zakupić. Jeśli wiemy, jak ryba normalnie się zachowuje, będziemy w stanie odróżnić je od zachowania nietypowego, świadczącego o chorobie.

Warto zatem zwrócić uwagę na tzw. pierwsze wrażenie i zobaczyć, czy nie widać któregoś z objawów sygnalizujących potencjalne schorzenia:
– z natury spokojna ryba jest nienaturalnie ruchliwa i odwrotnie – z natury ruchliwa ryba jest nienaturalnie spokojna;
– płetwy: oklapnięte, zniszczone, posklejane;
– brak zainteresowania pokarmem;
– zmiany na ciele: pleśń, białe punkty, wybroczyny, wrzody, naloty, uszkodzone łuski;
– zmiany w ubarwieniu, pociemnienie, wyblaknięcie;
– kołysanie się na boki (ryba nie porusza się do przodu), poruszanie się „skokami”, stanie w kącie akwarium;
– ocieranie się o przedmioty;
– opuchlizna;
– „ciężkie” oddychanie, pływanie przy powierzchni akwarium, tzw. odruch wypluwania;
– zmiany genetyczne (zniekształcenia płetw lub pyska) – takie ryby należy od razu eliminować z dalszej hodowli;
– odchody – długie, nitkowate, ciągnące, przezroczyste (pasożyty);

Częstymi chorobami po zakupie ryb są: ospa rybia, pleśniawka, martwica płetw, czasem fleksibakterioza. Są to tzw. choroby transportowe – stres związany z transportem prowadzi do obniżenia naturalnej odporności ryb, w wyniku czego są szczególnie podatne na choroby.

KĄPIELE PROFILAKTYCZNE

Niektórzy akwaryści po nabyciu ryb i zaaklimatyzowaniu ich do zbiorników kwarantannowych, stosują kąpiele w środkach chemicznych na najbardziej popularne schorzenia. Najpopularniejszym i, jak się wydaje, najmniej toksycznym związkiem, mającym szerokie spektrum działania jest błękit metylenowy, często stosowany właśnie w kąpielach profilaktycznych.
Niektórzy stosują także tzw. odrobaczanie (szczególnie ryb z odłowu) przeciwko wiciowcom z rodzaju Spironucleus (lek Aquasan-S ZOOLEK), płazińcom Gyrodactylus i Dactylogyrus (lek Tremazol SERA), oraz nicieniom z rodzaju Capillaria (lek Capitox ZOOLEK)

Wady i zalety takich kąpieli:

Wady:
– ryby osłabione transportem mogą nie przetrwać stężeń poszczególnych środków leczniczych
– każdy lek w jakimś stopniu osłabia organizm ryby, sprawiając, że staje się jeszcze bardziej podatna na choroby
– stosowanie leków u ryb, gdy nie ma ku temu wyraźnych powodów (ryby nie mają objawów chorobowych), może prędzej czy później odbić się na ich zdrowiu (zahamowanie wzrostu, problemy z tarłem a nawet bezpłodność)

Zalety:
– nie czekamy do chwili rozwinięcia się pełnych objawów chorobowych, niszcząc zagrożenie dosłownie w „zarodku”.

Każdy musi sam zdecydować czy od razu rozpocząć tzw. leczenie profilaktyczne, czy też wstrzymać się z podawaniem leków.

KWARANTANNA ROŚLIN, KREWETEK I ŚLIMAKÓW

Krewetki i ślimaki również mogą być potencjalnymi nosicielami różnych chorób, dlatego należy kupować je ze sprawdzonego źródła i także poddać kwarantannie.
Rośliny, przed włożeniem do akwarium, można wypłukać w jakimś środku odkażającym – np. chloramina TROPICAL i abioseptyna TROPICAL (według zaleceń producenta), nadmanganian potasu (słaby roztwór: 1g/10L wody przez ok. 15 minut). Kwarantanna roślin ma na celu pozbycie się niepożądanych „gości”, np. ikra ślimaków, stułbie, wypławki, jak również formy przetrwalnikowe różnych chorób (np. ospa rybia, choroba welwetowa)
Rośliny można także trzymać w odpowiedniej dla nich wodzie przez okres około trzech tygodni, wtedy np. pasożyty wywołujące takie choroby jak ospa rybia czy choroba welwetowa, zginą bez nosicieli.

PO KWARANTANNIE…

Po zakończeniu kwarantanny, a zwłaszcza po leczeniu wyjątkowo złośliwej choroby, zbiornik należy dokładnie zdezynfekować, a wraz z nim cały sprzęt.
Filtr powinien zostać na nowo uaktywniony biologicznie.

Warto zatem pamiętać, że wielu problemów mozna uniknąć przeprowadzając u nowo zakupionych ryb kwarantannę.

Bibliografia:

  • książka Radosława Bednarczuka „Choroby słodkowodnych ryb akwariowych – praktyczny przewodnik”, Agencja Wydawnicza „Egros”, Warszawa.

Inne porady

Akwarystyka biotopowa

Każdy akwarysta marzy, aby posiadany przez niego zbiornik nie tylko cieszył oko, ale też...

Ryby barwione sztucznie

Kolorowe ryby bardzo ładnie wyglądają w akwarium, przyciągają naszą uwagę i cieszą oko. Wielu...

Moczarka kanadyjska

Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) to jedna z najbardziej popularnych roślin wodnych. Można ją spotkać...

Podstawowe zasady założenia pierwszego akwarium

Każdy zaczynający swoją przygodę z akwarystyką powinien rozpocząć od wyboru swojego zbiornika - dla...

Kilka słów o akwarystyce…

„W każdym dziele natury kryje się cud” - Arystoteles Początki akwarystyki sięgają co najmniej 2500...

Prystelka barwna

Prystelka barwna (Pristella maxillaris) to niewielka ryba z rodziny kąsaczowatych. W naturze spotykana jest...

Dlaczego większe akwarium łatwiej utrzymać w czystości?

W dzisiejszych czasach w akwarystyce panuje moda na minimalizm. Nanoakwaria a do nich nanokorzenie...

Bakterie i Biostartery

O korzyściach jakie płyną ze stosowania pozytywnych bakterii dowiadujemy się już w życiu codziennym....

Krewetki do akwarium morskiego

Krewetki morskie zaliczają się do morskich skorupiaków. Występują w wielu miejscach na świecie, różnią...

Podłoża pod rośliny akwariowe

Żywe rośliny w akwarium to niewątpliwie piękna ozdoba zbiornika, poza tym spełniają szereg praktycznych...

Odmiany złotej rybki

Złota rybka to ogólna nazwa różnych odmian ryb ozdobnych wywodzących się z jednego z...

LEDDY SLIM DUO SUNNY & PLANT

Już jakiś czas temu, firma Aquael zaproponowała właścicielom małych zbiorników akwariowych, nowoczesne, energooszczędne oświetlenie...

Kirysek pigmej

Od jakiegoś czasu można zauważyć tendencję do miniaturyzowania zbiorników akwariowych. Przykładem tego są tak...

Krewetka filtrująca

Zakładając akwarium słodkowodne i wybierając obsadę ryb najczęściej decydujemy się na popularne gatunki, takie...

Martwica płetw u ryb akwariowych

Martwica lub gnicie płetw często występuje u ryb akwariowych, jest to choroba wywołana przez...

Rośliny pływające w akwarium

Rośliny unoszące się na tafli wody to niezwykła ozdoba zbiorników akwariowych, zwłaszcza tych otwartych....

Piskorek Kuhla

  Piskorek Kuhla (Pangio kuhlii) inaczej zwany cierniooczkiem Kuhla występuje na terenie Azji, w okolicach...

Księżniczka z Burundi

Ryba o przepięknej nazwie – księżniczka z Burundi (Neolamprologus brichardi) – to gatunek endemiczny...

Reaktor wapnia w akwarium morskim

Reaktor wapnia jest urządzeniem do podnoszenia twardości węglanowej i poziomu wapnia. Reaktor wapnia zawiera w...

Sumik szklisty

Każdy akwarysta, który chciałby dodać do swojego zbiornika coś nowego, powinien zapoznać się z...

Żywienie narybku

Narybek to młode ryby, do ukończenia pierwszego roku życia, które rozpoczęły samodzielne zdobywanie pokarmu...

Tło w akwarium

Tło w akwarium stanowi bardzo ważny element. Nieodpowiednio dobrane potrafi popsuć cały efekt, nawet...

Rośliny trawnikowe – mniej wymagające

Piękny zielony trawnik porastający przedni plan akwarium to marzenie wielu akwarystów, jednak niewiele osób...

Posocznica – choroba ryb

Posocznica zwana także puchliną wodną to choroba wywołana przez bakterie Pseudomonas punctata powszechnie obecne...

Trzy sposoby na czyste szyby w akwarium

Tam gdzie jest woda, tam są też glony. Dodaj do tego światło i pojawi...

Zalety filtrów zewnętrznych

Początkujący akwaryści zazwyczaj stają przed dylematem, czy kupić do swojego akwarium filtr wewnętrzny (tańszy),...

Babki w małym akwarium

Obecnie jestem w posiadaniu małego 30 litrowego akwarium tzw. krewetkarium. Mam stadko niebiańskich danio...

Aquael Glossy Cube

Firma Aquael od lat wychodzi na wprost oczekiwaniom akwarystów, projektując produkty dopasowane do ich...

Rośliny do oczka wodnego

Rośliny do oczka wodnego są ozdobą, ale również pełnią rolę naturalnego filtratora. Problem brudnej...

Jakie ryby wybrać do oczka wodnego?

Podczas wyboru ryb do oczka wodnego najpierw ustalmy wielkość zbiornika. Następnie, gdy już wykopiemy...

Pleśniawka

Do najbardziej rozpowszechnionych chorób ryb akwariowych należy pleśniawka (saprolegnioza). Jest to choroba skóry i...

Grzałki EASYHEATER firmy AQUAEL

W czasie ciepłych czy upalnych miesięcy nie w głowie nam dodatkowe „gotowanie” wody w...

Szydlik

Farlowella to rodzaj słodkowodnych ryb sumokształtnych z rodziny zbrojnikowatych (Loricariidae). Ryba o niezwykle oryginalnym,...

Wiosenna wiremia karpi

Wiosenna wiremia karpi to ostra i bardzo zaraźliwa choroba powodowana przez wirusa Rhabdovirus carpio,...

Zanim wykopiemy oczko wodne

Prawidłowo założone i pielęgnowane oczko wodne może stanowić wyjątkową ozdobę przydomowego ogrodu. Bujna roślinność,...

Akara paskowana (Nannacara anomala)

Jest to gatunek słodkowodny pochodzący z Ameryki Południowej. W naturze zamieszkuje mocno zarośnięte brzegi...

Ślimak Military Helmet – pogromca glonów

Ślimak Military Helmet Filopaludina sp. Military Helmet - pogromca glonów. Każdy, kto w swoim akwarium...

Szczupieńczyk indyjski (Aplocheilus Panchax)

Szczupieńczyk indyjski należy do gatunku słodko-słonawowodnego. W warunkach naturalnych zamieszkuje tereny podmokłe, rozlewiska, tereny...

Rośliny in-vitro

Rośliny in-vitro (w żelu) zyskują coraz większe grono zwolenników. Sięgają po nie, nie tylko...

Lampy Aquael Leddy Slim

Każdy posiadacz akwarium przyzna, że dobór oświetlenia do zbiornika to niełatwa sprawa. W sklepach...

Anubias – ozdoba akwarium

Anubias to rodzaj roślin z rodziny obrazkowatych, występujący w tropikalnych regionach Afryki zachodniej, a...

Achatina, achatina – ślimak olbrzymi

Człowiek, który jest ciągle zajęty i ma wiele wyjazdów służbowych również pragnie mieć w...

Pokarmy dla ryb – larwy bezkręgowców

Naturalne pokarmy dla ryb akwariowych to bezspornie najlepsze rozwiązanie. Lecz przy ich stosowaniu należy...

Mleczne zmętnienie wody

Zjawisko mlecznego zmętnienia wody znają prawie wszyscy akwaryści. Jest to normalny stan, który może...

Ukwiał entacmaea quadricolor

Ukwiał czerwony należy do ukwiałów symbiotycznych, często zamieszkiwanych przez ryby "błazenki". Minimalna wielkość akwarium...

Cyjanobakterie w akwariach morskich

Cyjano w akwarium to chyba najpopularniejsza plaga w akwarystyce morskiej. Mimo, że głównie dotyczy zbiorników...

Glony w akwarium morskim

W akwarium morskim glony są nieodzowną częścią systemu. Skałki pokryte czerwonymi twardo-wapiennymi glonami, jak...

Żółtaczek indyjski (Etropus maculatus)

Żółtaczek indyjski – Etroplus maculatus. Jest bardzo popularnym gatunkiem wśród hobbystów. W akwarystyce jest...

Pelia czyli Monosolenium tenerum

Historia tej rośliny w akwarystyce zaczęła się kilkanaście lat temu. Firma, która wprowadziła ją...

Ambystoma mexicanum – aksolotl meksykański

Aksolotl jest neoteniczną formą gatunku płaza ogoniastego. Neotenia to zdolność płciowego rozmnażania się larw...

Bucephalandry

Wyglądem przypominają trochę Anubiasy i Cryptocoryny. Bucephalandry, bo o nich mowa, to wspaniałe i...

Ryby funkcyjne w akwarium morskim

Kiedy przychodzi czas stawiania domowego akwarium pojawia się największy problem tego hobby – ograniczona...

PRISTINE–odmulacz w płynie

Akwarystyka szczególnie wśród początkujących amatorów może przysparzać wielu problemów. Na ogarnięcie tego tematu potrzeba...

Aklimatyzacja ryb

Aklimatyzacja to nic innego jak stopniowe przyzwyczajenie ryb do nowych warunków i parametrów wody,...

Buszowiec ostropyski

Buszowiec ostropyski to oryginalna i rzadko spotykana w akwariach ryba słodkowodna z rodziny błędnikowatych....

Pleśniawka u ryb

Pleśniawka (Saprolegnioza) to choroba ryb wywoływana przez protisty grzybopodobne z rodziny saprolegniaceae. Protisty są...

Jak przewidzieć zmiany pogody na podstawie zachowań zwierząt?

Na podstawie zachowania zwierząt i roślin można prognozować pogodę. Zwierzaki swoim zachowaniem często okazują,...

Przylga chińska

Przylga chińska (Beaufortia leveretti) to gatunek słodkowodny, znany również pod nazwą cudaczek. W warunkach...

Ozorek dębowy (Fistulina hepatica)

Ozorek dębowy (Fistulina hepatica) jest szeroko rozpowszechniony w Europie, a jego północna granica występowania...

Tropical Soft Line

W ofercie rodzimego producenta pokarmów akwarystycznych – marki Tropical – pojawiła się innowacyjna koncepcja...

Proporczykowce

Odkąd stałem się akwarystą amatorem ponad 20 lat temu, zadziwiają mnie niektóre grupy ryb...

Rosiczka

Rosiczka (Drosera L.) należy do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae). Jest popularną rośliną owadożerną, występującą prawie...

Renew, czyli „biały węgiel”

Renew amerykańskiej firmy Seachem to medium filtracyjne, które możemy zastosować jako substytut węgla aktywnego,...

Krewetka wampir (Atya gabonensis)

Atya gabonensis występuje po obu stronach Atlantyku, zarówno w Afryce Zachodniej, jak i Ameryce...

Jak karmić ryby morskie?

Odpowiednie odżywianie ryb morskich ma ogromne znaczenie. Nieodpowiednia dieta może powodować infekcje, zaburzenia oraz...

Pielęgniczka Agassiza

Pielęgniczka Agassiza (Apistogramma agassizi) występuje w środkowym dorzeczu Amazonki oraz w górnych biegach rzek...

Kotewka orzech wodny

Kotewka orzech wodny (Trapa natans) jest rośliną wymagającą ciepłego klimatu i bogatej w minerały...

Ketapang

Ketapang, czyli migdałecznik właściwy (Terminalia catappa), to szybko rosnące drzewo, osiągające wysokość do 25...

Świecik kongijski

Świecik kongijski (Phenacogrammus interruptus), zwany czasem kongolańskim, jest niedużą, piękną rybą z rodziny alestesowatych....

Akwarium japońskie

Akwaria w stylu naturalnym (japońskim) stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Aquadesignerzy potrafią...

Kolcobrzuch karłowaty

Kolcobrzuchy karłowate (Carinotetraodon travancoricus) należą do rodziny ryb rozdymkowatych. Występują one w wodach Indii....

Krewetka Amano (Caridina japonica)

Gatunek ten został odkryty przez Takashi Amano na początku lat osiemdziesiątych. Powodem zainteresowania tą...

Pielęgnica niebieskołuska

Gatunek słodkowodny w warunkach naturalnych zamieszkujący spokojne wody Północnego Meksyku i dorzecze Rio Grande...

Pielęgniczka kakadu

Pielęgniczka pochodząca z Ameryki Południowej, jest bardzo popularna wśród doświadczonych jak i początkujących akwarystów....

7 zasad prawidłowego żywienia ryb akwariowych

Posiadanie akwarium to bardzo pozytywne hobby. Zbliża nas do natury i pozwala obserwować złożone...

Shrimp Nature

Shrimp Nature to pierwsza w Polsce linia produktów dla krewetek, stworzona przez hodowców z...

Krewetka Amano

Caridina multidentata (wcześniej znana jako C. japonica) powszechnie nazywana krewetką Amano czy Yamato to...

Gałęzatka kulista

Gałęzatka kulista (Aegagropila linnaei) jest gatunkiem nitkowatych glonów – zielenic (Chlorophyta). Roślina pochodzi z...

Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy (Pelvicachromis pilcher) występuje w tropikalnych wodach Afryki. Ryba jest polecana początkującym hodowcom...

Glony w akwarium

W akwariach spotykamy wiele form zakwitów glonów, przy czym wszystkie są niepożądane ze względu...

Cryptocoryny–rośliny akwariowe

Cryptocoryne albida brown Atrakcyjna cryptokoryna z ciemnymi zdobieniami blaszki liściowej i fantazyjnie falowanymi końcówkami liśćmi....

Ślimaki w akwarium

Ślimaki należą do gromady mięczaków i charakteryzują się bezszkieletową strukturą ciała. Muszla, która służy...

Grubowarg dwubarwny (Labeo Bicolor)

Ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych występująca w rzekach Tajlandii. Obecnie gatunek ten jest skrajnie...

Tetra czarna zwana Żałobniczką

1. Pochodzenie Ryba ta pochodzi z Ameryki Południowej, z dorzecza rzek Paragwaj i Guapore, gęsto...

Ślimak helena

Clea helena to gatunek występujący naturalnie w całej południowo-wschodniej Azji, zwłaszcza w Malezji, Tajlandii...

Filtracja w krewetkarium

Jak wiadomo najważniejszym elementem w akwariach a zwłaszcza w krewetkariach jest filtracja, bez niej...

Bojownik wspaniały

Bojowniki obok gupików czy welonów tzw złotych rybek to jedne z najbardziej popularnych ryb...

Niebiański danio perłowe

Niebiański Danio Perłowy (Danio margaritatus) – niewielka, pięknie ubarwiona rybka akwariowa z rodziny karpiowatych....

Nie dla rybki kula czyli kilka słów o bojowniku

Co zrobić gdy dziecko oświadcza nam, że chce mieć rybkę? Albo może gdy my...

Zabójcze koralowce?

Artykuł ten ma być przestrogą dla wielu początkujących akwarystów morskich. Chcę w nim po...

NANO akwarium

Nanoakwarystyka to trend miniaturyzacji zbiorników. Do nanoakwariów zalicza się zbiorniki słodkowodne o pojemności do...

Krasnorosty i walka z nimi

Krasnorosty (szantrasje) liczą sobie przeszło pięć tysięcy gatunków. W 90% są glonami występującymi w...

Złoty podział w akwarystyce

Czy zastanawiałeś się co powoduje, że jedne aranżacje zbiorników podobają się bardziej, są jakby...

Hokejówka amazońska (Tayeria boehlkdi)

1. Rodzina i pochodzenie Ryba z rodziny kąsaczowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, z górnego brzegu...

Purigen oraz jego regeneracja

Purigen jest doskonałym wkładem filtracyjnym. Świadczy o tym zdobyty Złoty Medal na Targach Pet...

Czym karmić dyskowce?

Wbrew powszechnemu mniemaniu paletek nie powinno się karmić mrożonym sercami wołowymi czy indyczymi, nie...

Krewetki czyszczące (Lysmata amboinensis)

Krewetka czyszcząca jest symbolem akwarystyki morskiej na równi z błazenkiem a jej charakterystyczne ubarwienie...

Metoda berlińska

Filtracja metodą berlińską została opracowana przez berlińskich akwarystów. Metoda berlińska była pierwszym systemem filtracji...

Korale miękkie

Miękkie korale różnią się od innych grup korali tym, że ich mięsiste ciała nie...

Metoda Ballinga

Metoda ta została opracowana w latach 90-tych przez Hansa Wernera Ballinga – niemieckiego pioniera...

Karlik szponiasty

Dla akwarystów, którzy chcieliby hodować w swoim zbiorniku stworzonko cieszące oczy i nieagresywne w...

Mogurnda adspersa

Mogurnda adspersa jest endemicznym gatunkiem występującym w południowo-wschodniej Australii. Pod koniec XX wieku gatunek...

Babki-ciekawe rybki

W akwarystyce morskiej mamy wiele gatunków tych naprawdę fantastycznych rybek. Posiadają niesamowite ubarwienia- od...

Pokarmy weekendowe

Każdy akwarysta zna ten problem- urlop tuż tuż, ale nie można przecież zostawiać swoich...

Parametry wody w akwarium morskim

Woda w akwarium morskim musi spełniać ostrzejsze kryteria niż w akwarium słodkowodnym. Ryby, ale...

Węgiel aktywny w akwarystyce

Węgiel aktywny lub aktywowany, jest jednym z najstarszych mediów filtracyjnych. Mimo to przez wiele...

Ukwiały

Ukwiały zaliczamy do koralowców sześciopromiennych. Są to wolnożyjące, pojedyncze polipy niepołączone ze sobą. Żyją...

Rozmnażanie glonojadów

Jedną z popularniejszych ryb w akwarium domowym jest Ancistrus sp. występujący w Polsce pod...

Choroby ryb morskich

Leczenie ryb morskich sprawia wiele problemów ponieważ wpływa na całe cenne mikrośrodowisko. Stosowane lekarstwa m.in...

Choroby Dyskowców

Groźnymi dla życia dyskowców są pasożyty występujące w obrębie układu pokarmowego. Są to choroby...

Błazenek okoniowy – Amphiprion ocellaris

Wygląd Jasnopomarańczowe ciało rybki z trzema pasami koloru białego, z czego środkowy jest w kształcie...

Żyworódki

Żyworódki to potoczna nazwa rybek akwariowych z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). Są one interesującymi rybami...

Bloat – Choroba Tropheusa

Słowo mrożące krew w żyłach akwarystów hodujących pielęgnice z rodzaju Tropheus. Choroba jest bardzo...

Jak założyć akwarium morskie ?

Przed założeniem akwarium morskiego trzeba się zastanowić jakiej wielkości chcemy je mieć. Na rynku...

Akwarium iwagumi

Akwarium naturalne odtwarza podwodne krajobrazy, nawiązujące do naturalnych pejzaży. Styl iwagumi to nic innego...

Azotany, azotyny, amoniak i fosforany

Zwiększona ilość fosforanów w akwarium powstaje w przerybionych zbiornikach lub przy nieprawidłowym stosowaniu nawozów...

Jak dbać o wewnętrzny filtr w akwarium ?

W poniższym artykule postaram się przybliżyć temat prawidłowej obsługi wewnętrznych filtrów akwariowych. Problem ten...

Zakładanie akwarium dla początkujących

Przed zakupem akwarium warto zastanowić się nad miejscem jego usytuowania w domu. Zaaranżowany i...

Ph w akwarium

Jednym z ważnych czynników aby akwarium funkcjonowało dobrze, są parametry wody. Powinniśmy utrzymać i...

Robaki obłe i płaskie w akwarium

Małe białe „robale” pełzające po szybach lub wijące się w toni wodnej to częste...

Preparaty dla roślin firmy Seachem

Fluorish jest wszechstronnym nawozem dla roślin w akwariach słodkowodnych. Stanowi bogatą mieszaninę pierwiastków śladowych oraz...

Pyszczaki Malawi

Pyszczak Maingano (Melanochromis cyaneorhabdos) – ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych zaliczana do roślinożernej grupy...

Korzenie w akwarium

Korzenie należy wybierać zwracając uwagę na ich strukturę i efekt końcowy jaki chcemy uzyskać...

Sterylizatory UV-C

Promieniowanie ultrafioletowe UV należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie, fale radiowe...

Akwarium Glossy

Ostatnio na rynku pojawiło się nowe akwarium Glossy firmy Aquael. Już sama nazwa Glossy...

Nowości firmy TROPICAL

Nowości firmy TROPICAL NANOVIT TABLETS Tropical Nanovit Tablets to wybarwiająco-witalizujący pokarm w formie niewielkich tabletek z...

Głowaczek barwny

Jest to dobra ryba do strefy przydennej tym bardziej, że nie wykazuje agresji wobec...

Gatunki zimnolubne

Ryba zimnolubna to taka ryba, która preferuje życie w środowiskach o niskiej temperaturze. W przypadku...

System nawożenia AQUAFLORA

Nowością na polskim rynku od pewnego czasu jest 10 preparatów w płynie tworzących kompletny...

Naturalne preparaty do walki z glonami w oczku

Naturalne preparaty do walki z glonami w oczku wodnym Dawniej do worka jutowego 80l. upychano...

Duch Amazoński (Brazylijski)

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu...

Nie tylko mrożona ochotka

Pracując na co dzień w sklepie zoologicznym zauważyłem, że wśród akwarystów pokarmy mrożone dla...

Akwarium ogólne plus krewetki lub raki

Trzymanie krewetek i ryb razem wymaga zachowania kilku środków ostrożności. Jeżeli zamierzamy hodować raki lub...

Podstawowe pokarmy dla krewetek

Od jakiegoś czasu daje się zauważyć trend na małe zbiorniki tzw. nano akwaria, których...

NanoCool-chłodzenie wody

Firma Aquael wypuściła na rynek Miniaturowy cooler akwarystyczny służący do chłodzenia wody w zestawach...

Wiwarium,terrarium i inne

Wiwarium- termin pochodzący od łacińskiego „vivarium” oznaczającego zwierzyniec, sadzawkę, ogrodzenie. Ogólnie można powiedzieć, że...

Karaś ozdobny czy karp koi?

Karasie ozdobne są jedynymi rybami które mogę polecić do każdej wielkości zbiornika. Popularnie nazywa się...

Motylowiec–Pantodon buchholzi

Pochodzi z Afryki: z wolno płynących wód zachodniej Afryki. (Niger, wody Kamerunu, dorzecze Konga, górna...

Rodzaje pokarmów dla ryb

Rodzaje pokarmów dla ryb Liofilizowany- rodzaj pomostu między karmami naturalnymi i sztucznymi. Inna nazwa tego...

Dlaczego warto posiadać akwarium ?

Właściciele psów czy kotów pytają z zadziwieniem: Jaki jest sens posiadania rybek, skoro nawet...

Witaminy dla ryb akwariowych

Pod pojęciem witamin rozumiemy egzogenne substancje organiczne nie będące typowymi składnikami odżywczymi, ale pełniące...

Crystal Red-Krewetka

Krewetka została wyhodowana w 1997 roku w Japonii. Wygląd Cechą charakterystyczna krewetki są czerwono-białe pasy. Krewetki...

Hikari-Najlepsze pokarmy

Historia pokarmów HIKARI zaczęła się ponad 130 lat temu w Japonii, kiedy to w...

Jak długo żyją ryby ?

Miłośników akwarystyki, zwłaszcza hodowców pielęgnujących posiadane ryby od ich przyjścia na świat, interesuje niewątpliwie...

Historia akwarystyki

Początki akwarystyki przypisywane są Sumerom około 2500 lat p. n. e. Zapisy o hodowaniu ryb...

Wybór świetlówki do akwarium

Odpowiednio dobrane oświetlenie w akwarium będzie się przyczyniało do dwóch podstawowych aspektów. Po pierwsze: efekt...

Poskoczek mułowy

Poskoczek mułowy jest jedną z najdziwniejszych ryb na świecie. Jest niezwykły, ponieważ wiele czasu spędza...

Zalety oświetlenia LED w akwarium

Od jakiegoś czasu coraz więcej firm produkuje oświetlenie LED do akwarium. Jedną z najistotniejszych kwestii...

Tęczanka Filigranowa

Dużo osób posiadających małe lub średniej wielkości akwaria często poszukuje jakiejś niedużej, wytrzymałej rybki...

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Hodując ryby należy pamiętać, że dobra dieta to podstawa ich zdrowia. Zła dieta, czyli taka,...

Tetra rewolucjonizuje pokarmy dla ryb

Tetra – lider innowacji w akwarystyce - wprowadziła na rynek pokarm, który rewolucjonizuje podejście...

Musujący podwodny świat

Odkryj z nami rewolucyjny środek do pielęgnacji wody od firmy Tetra! Jeśli marzyłeś o preparacie,...

Ozdobne ryby w ogrodowym oczku wodnym

Oczko wodne nie musi być zasiedlone rybami, jednak z pewnością te żywe, kolorowe zwierzęta...

Ospa rybia

Rybią ospę (Ichtioftirioza) wywołuje pasożyt (orzęsek), który najczęściej umiejscawia się w skórze i skrzelach...

Bakterie nitryfikacyjne

Wyrażenie "bakterie" może kojarzyć się głównie z patogenami wywołującymi choroby. Jednak wiemy, że istnieją...

Akwarium a Feng Shui

Wiele osób przywiązuje wagę do swojego wnętrza i pragną aby akwarium też było dobrze...

Po co używamy mediów filtracyjnych ?

Media filtracyjne bardzo pomagają w usuwaniu różnych zanieczyszczeń znajdujących się w naszych akwariach ,...

Hodowla żywego pokarmu-Artemia

Czym karmić narybek ryb akwariowych, aby rósł zdrowo, szybko i wyglądał wspaniale? Świetnie do tego...

Grzałki do akwarium

W poniższym artykule postaram się przybliżyć początkującym akwarystom zagadnienie związane z grzałkami akwariowymi. Grzałka odgrywa...

Rośliny do oczka wodnego

Przy zakładaniu oczka wodnego warto pomyśleć o roślinach, które nie tylko pomogą nam w...

Spirulina

Współczesna biologia wyróżnia obecnie 35 gatunków spiruliny, przy czym najbardziej popularna jest Spirulina platensis. Szmaragdowozielona...

Glonojady-żywienie

Zbrojniki, potocznie nazywane "glonojadami ", są jednymi z najchętniej kupowanych ryb w sklepach zoologicznych. Prawie...